Решение по дело №160/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 октомври 2021 г.
Съдия: Светлана Костадинова Драгоманска
Дело: 20217220700160
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 166

 

гр. Сливен, 19.10.2021 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на тринадесети октомври,  две  хиляди  двадесет и първа  година,  в  състав:

             

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                         ИГЛИКА ЖЕКОВА

                                                                          

При участието на секретаря РАДОСТИНА ЖЕЛЕВА и на прокурора ИВАН ИВАНОВ, като разгледа докладваното от председателя касационно административно-наказателно дело № 160 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.     

Образувано е по касационна жалба от „Ауто МК“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от у. К.Д.А., чрез адв. К.А. ***, подадена против Решение № 145/22.07.2021 г., постановено по АНД № 20212230200499/2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърдено НП №21- 0804- 001064/30.03.2021 г. на Началник сектор към ОД на МВР гр. Сливен, с което на „Ауто МК“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от К.Д.А. е наложено на основание чл.177, ал.6, пр. 2 от ЗДвП административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 200 (двеста) лева за нарушение на чл.145, ал.2 от ЗДвП. В касационната жалба се твърди, че решението на Районен съд – Сливен е неправилно, поради нарушение на материалния закон и необоснованост. Счита, че НП и АУАН страдат от съществени процесуални нарушения, които са основания за отмяна на НП : в АУАН не е посочен текст на закона, който е нарушен; не е направено пълно, точно и ясно описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го подкрепят. Посочва, че РС Сливен не е обсъдил всички представени по делото доказателства. Поддържа възраженията си за липса на компетентност на наказващия орган, както и на актосъставителя. Моли съда да постанови решение, с което отмени решението на Районен съд – Сливен и отмени НП.

В съдебно заседание касаторът редовно призован се явява лично у. К.Д.А. и с адв. К.А. ***, който поддържа жалбата. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР- Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва жалбата като неоснователна, излага съображения за правилност на обжалваното решение и моли да бъде оставено в сила. Представя доказателства. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Сливен изразява становище, за неоснователност на касационната жалба. Предлага съдебното решение да бъде оставено в сила.

Касационната жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима.

От съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 11.03.2021 г. управителят на „АУТО МК“ ЕООД се явил в сградата на сектор “ПП“ ОДМВР-Сливен в гр. Сливен на ул. Банско шосе, за да регистрира лек автомобил – „Мерцедес Е280 ЦДИ“. При проверка на документите на автомобила – фактура за закупуването му служител в сектор „ПП“ констатирал, че „АУТО МК“ ЕООД, е придобило лек автомобил „Мерцедес Е280 ЦДИ“ с рама № ********** ****** на 11.11.2020 г., видно от представената фактура № 40002240 от същата дата, за което бил съставен АУАН бл. № 289069/11.03.2021г., за това, че лицето К.Д.А. като с. на „АУТО МК“ ЕООД, п. на лекия автомобил, който не е придобит с цел продажба, не е регистриран в едномесечен срок  в службата за регистрация на ППС на адреса на регистрация на с., видно от фактура № 40002240 от 11.11.2020 г. На съответното място в АУАН А. посочил декларативно, че "има възражения". Въз основа на акта е издадено процесното НП.

Пред първата инстанция са представени и приобщени разпечатка от приложението mobile.bg, където процесното МПС е обявено за продажба с приложени снимки и основни данни, както и извлечение от счетоводна сметка 304.  

В обжалваното решение, районният съд е приел, че по несъмнен начин от събраните по делото доказателства се установява, че дружеството е допуснало нарушение на чл. 145 от ЗДвП. Задължение на жалбоподателя е и да докаже /в случай, че МПС-то е внесено в страната след повече от месец от закупуването му в чужбина/ това обстоятелство. Доколкото обаче датата на закупуване е 11.11.2020 г., а датата на регистрация е 11.03.2021 г., тоест четири месеца по-късно за проверяващите е възникнало задължение да санкционират дружеството за неспазване на законоустановения едномесечен срок за регистрация. Приел, че при съставянето на акта и издаването на НП не са допуснати процесуални нарушения. И акта и НП съдържат всички необходими реквизити по ЗАНН, няма разминаване между съставения акт и издаденото НП, същите са надлежно връчени на нарушителя, поради което не са налице основания за отмяна на наказателното постановление. Размерът на наложеното наказание е точно определен в закона и не може да бъде променен от съда. При такива мотиви районният съд е потвърдил издаденото НП.

Съдът извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционното решение с материални закон и констатира, че РС Сливен е постановил неправилен съдебен акт.

Съгласно разпоредбата на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба, като съгласно ал. 4 разпоредбата на ал. 2 се прилага и при придобиване на собствеността на пътно превозно средство извън Република България или при придобиване на собствеността чрез публична продажба. Член 177, ал. 6 от ЗДвП  предвижда, че на лице, което не изпълни задължение по чл. 144, ал. 3 или по чл. 145, ал. 2, се налага глоба или имуществена санкция в размер 200 лв. Следователно, деянието, за което е наложено административното наказание, е обявено от закона за наказуемо.

 Настоящият съдебен състав обаче не споделя извода на районния съд, че при съставянето на акта и издаването на НП не са допуснати процесуални нарушения. В този смисъл наведените с касационната жалба доводи са основателни. Видно от съдържанието на АУАН и НП не става ясно по какъв начин е придобито МПС - дали същото е било регистрирано и придобито в страната или пък е придобито извън пределите на Р България, за да се направи извод, коя от двете алинеи на чл. 145 от ЗДвП е приложима. Горното прави неясни обстоятелствата на нарушението. Датата и обстоятелствата на нарушението са съществени и задължителни реквизити на АУАН, като същите следва да бъдат ясно и недвусмислено посочени. В акта липсва посочване на дата на извършване на нарушението, както и не е посочена законната разпоредба, която е нарушена, съгласно изискванията на чл. 42, т. 3 и т. 5 от ЗАНН. Административно наказателното производство се отпочва със съставянето на АУАН и всички факти и обстоятелства на нарушението следва да бъдат описани в него, както и доказателствата, на които се позовава. Въпреки липсата на редовно съставен АУАН, АНО е издал процесното НП, от което не става ясно коя е датата на нарушението и изобщо при какви обстоятелства е извършено то.

Пълното, точно и ясно описание на нарушението, обстоятелствата, при които същото е извършено и доказателствата, които го подкрепят и датата на нарушението освен, че са задължителни реквизити на АУАН и НП, същите индивидуализират пряко нарушението като такова, като непосочването им по ясен и категоричен начин винаги съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита на нарушителя. Освен, че ограничават възможността нарушителят да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен, горните процесуални нарушения лишават и съда от възможността да прецени в съответствие с материалния закон има ли извършено нарушение, правилно ли е квалифицирано същото и правилно ли е приложена санкционната норма. Горното съставлява съществено процесуално нарушение, грубо нарушаващо правото на защита на обвиненото лице, да разбере в какво точно е обвинено – по линия на дата и обстоятелствата на нарушението, и съставлява основание за отмяна на НП.

РС правилно е посочил, че в случай, че МПС се придобива с цел продажба не е необходимо то да се регистрира на името на дружеството, а това да стори купувачът при сключване на договор с „АУТО МК“, като тежестта да докаже, че констатациите по акта не са верни тоест, че МПС е закупено именно с цел продажба лежи върху жалбоподателя, а не върху АНО. В тази връзка основателно е възражението на касатора, че първоинстанционният съд не е обсъдил представеното извлечение на счетоводна сметка 304 за месец ноември 2020 г. Видно от същата, че лек автомобил „Мерцедес Е280“ ****** е заведен по тази сметка, в която сметка се отчитат готовите продукти, предназначени за продажба. Като се вземе предвид и факта, че търговското дружество "Ауто МК" ЕООД е търговец, с предмет на дейност – търговия на автомобили, то остава недоказано извършеното нарушение по чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, така както го е квалифицирал АНО.

Изложеното по-горе мотивира настоящият съдебен състав да приеме, че като е потвърдил наказателно постановление № 21-0804-001064/30.03.2021 г. на Началник сектор към ОД на МВР гр. Сливен, районният съд е постановил решение при неправилно приложение на закона, което следва да бъде отменено, като бъде отменено и наказателното постановление.

Основателно и своевременно се явява искането на касатора за присъждане на всички, сторени от него разноски в административно-наказателно производство в размер на 600 лева платено адвокатско възнаграждение. Възражението за прекомерност е неоснователно, доколкото уговореният и заплатен адвокатски хонорар е съобразен с разпоредбите на съгласно чл. 18, ал. 2 вр. с чл. 7, ал. 2 от Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и чл. 63, ал. 3 ЗАНН.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 145/22.07.2021 г., постановено по АНД № 20212230200499/2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, и  вместо  него  ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ НП №21- 0804- 001064/30.03.2021 г. на Началник сектор към ОД на МВР гр. Сливен, с което на „Ауто МК“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от К.Д.А. е наложено на основание чл.177, ал.6, пр. 2 от ЗДвП административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 200 (двеста) лева за нарушение на чл.145, ал.2 от ЗДвП.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР – Сливен да заплати на „Ауто МК“ ЕООД с ЕИК *********, представлявано от у. К.Д.А. разноски в размер на 600,00 (шестстотин) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                     

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: