Решение по дело №273/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 408
Дата: 16 декември 2021 г. (в сила от 16 декември 2021 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20217100700273
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 408/ 16.12.2021 г., гр.Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на шести декември през две хиляди двадесет и първа година, Първи състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА И.

        

При участието на секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от председателя адм. дело № 273/ 2021 г. по описа на АдмС – Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е с правно основание чл. 10, ал. 6 от Закона за семейните помощи за деца (ЗСПД) във връзка с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба (именована „опровержение“) от З.С.К., ЕГН **********,***, срещу Заповед № ЗСПД/Д-ТХ/2862/ 08.06.2021 г., в частта, в която е прекратена месечна помощ за детето ***К. на основание чл. 7, ал. 11, т. 2 от Закона за семейни помощи за деца.

С жалбата се настоява, че ученикът е бил на курс за спасители към БЧК с разрешение на класния ръководител, като условието за отсъствията е било, че отсъствията ще бъдат извинени от БЧК. Сочи се, че поради пандемията курсът е бил временно прекратен и извинителната бележка е представена по – късно в училището. Обвинява БЧК за закъснението.

В съдебно заседание жалбоподателката, редовно призована, не се явява. Представлява се от съпруга си Т.К. и от адв. А.А., редовно упълномощен, които поддържат жалбата и настояват да бъде отменена Заповедта за прекратяване на помощта. Изразяват становище, че училището е било надлежно уведомено за отсъствията и неправилно се счита, че сторените отсъствия са по неизвинителни причини. Адв. А. настоява, че Заповедта е недопустима, че не е връчена на жалбоподателката, че няма подпис и че следва да бъде отменена. В последното заседание по делото заявява, че няма жалба до съда, а желанието е било да бъде преразгледана Заповедта от Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Добрич, съответно, че неправилно е изпратено „опровержението“ до съда и е образувано дело по него. В Писмена защита с вх. № 3820 от 13.12.2021 г. излага същите съображения, като добавя и искането да бъде отменена Заповедта като незаконосъобразна, неправилна и необоснована, защото има извинителни причини, респ. да бъде върната на административния орган като невръчена и поради искането първо да се произнесе горестоящият орган. Възразява срещу заплащане на претендираното от ответника юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по делото – Началник отдел „Социална закрила“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – Добрич, чрез юрисконсулт Г. А., редовно упълномощена, оспорва жалбата и претендира  юрисконуслтско възнаграждение.

Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

З.С.К. е майка на ***К., ЕГН **********.

На 31.05.2021 г. г-жа К. е подала Заявление-декларация с вх. № ЗСПД/Д – ТХ/2862 от 31.05.2021 г. (л. 6 – 7) до Директора на Дирекция "Социално подпомагане", Добрич за отпускане на месечни помощи за оглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст по чл. 7 от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД), за децата – ***К. и ***К..

Във връзка с подаденото Заявление – декларация е издадена оспорената Заповед № ЗСПД/Д-СТ-ТХ/2862 от 08.06.2021 г. на Началник отдел „Социална закрила“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – Добрич, с която на основание чл. 7, ал. 11, т. 2 от ЗСПД и чл. 17, ал. 11 от ППЗСПД за детето ***К. не е отпусната месечна помощ, а за детето ***К. на основание чл. 7, ал. 1 от ЗСПД е отпусната такава. Като мотиви за посочения размер на помощта от 0 лв. е отразено в оспорения акт, че месечната помощ за детето ***К. се прекратява на основание чл. 7, ал. 1, т. 2 от ЗСПД, тъй като за месец април 2021 г. ученикът е допуснал отсъствия от 5 учебни часа, за които няма уважителни причини. Допълнено е, че съгласно чл. 7, ал. 12 от ЗСПД помощта може да бъде отпусната не по – рано от 01.04.2022 г.(л. 14)

Оспорената Заповед е издадена от ***, Началник отдел „Социална закрила“ при Дирекция „Социално подпомагане“, Добрич – град. Като основание за издаване на Заповедта е отразена Заповед № 0803 – РД09 – 9137/ 15.10.2020 г. на Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Добрич.(л. 16)

Видно от известие за доставяне, оспореният акт е получен лично от З.К., удостоверено с подписа ѝ, на 11.06.2021 г.(л. 15)

Опровержението е подадено с вх. № 0803-94Г-00-1477/ 14.06.2021 г.(л. 3)

По делото са събрани доказателства във връзка с твърдението на жалбоподателката чрез процесуалните ѝ представители, че ученикът не следва да има неизвинени отсъствия. Разпитани са и свидетели.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, направените в жалбата оплаквания, доводите на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168, ал. 1, във връзка с чл. 146 от АПК, направи следните правни изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК, срещу годен за обжалване административен акт, от надлежна страна, чиито права и законни интереси са били засегнати, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата се явява основателна, но не по изложените от жалбоподателката доводи.

На първо място, следва да се отбележи, че с изменение на ЗСПД, в сила от 01.01.2019 г., съгласно чл. 10, ал. 6 от ЗСПД заповедта по чл. 10, ал. 5 от с.з. подлежи на обжалване пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс, с което е изключен административният ред на обжалване пред по – горестоящ орган, поради което правилно „опровержението“ е изпратено за разглеждане от съда.

Оспорената Заповед е обективирана в изискуемата писмена форма. Формално в нея са посочени правните основания за издаването ѝ. Изложени са и мотиви от фактическо естество. В представената преписка се съдържат допълнителни мотиви, от които се установяват и сторени от ученика отсъствия.

Преди да бъде обсъдено обаче дали Заповедта изпълнява изискванията на материалния закон, следва да бъде преценено, издадена ли е тя от компетентен орган. Преценката за това съдът е задължен да направи служебно, независимо дали има наведени в жалбата доводи.

Издателят на Заповедта е Началник отдел „Социална закрила“ при Дирекция „Социално подпомагане“, Добрич – град. За правомощието си да издаде конкретния индивидуален административен акт, ответникът се е позовал на Заповед № 0803 – РД09 – 9137/ 15.10.2020 г. на Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Добрич. Последната е издадена на основание чл. 26, ал. 2 от Устройствения правилник на Агенция за социално подпомагане, във връзка с нормативно заложената възможност в определени правни основания в ЗСПД, ППЗСПД и във връзка със заповед на Изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане. Указано е в Заповедта от 15.10.2020 г., че с нея се нарежда *** при обективна необходимост да издава индивидуални административни актове по отделни текстове от ЗСПД, вкл. и по чл. 7 от закона.(л. 16) Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗСПД семейните помощи за деца се отпускат със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него лице. Според чл. 26, ал. 2 от Устройствения правилник на Агенция за социално подпомагане организацията на работа в териториалните поделения на агенцията - дирекциите "Социално подпомагане" и регионалните дирекции за социално подпомагане, се осъществява от съответните директори в рамките на тяхната компетентност, като за целта имат право да издават заповеди. В случая очевидно целта е била с конкретната заповед да се делегират правомощия на съответния началник да издава заповеди по текстове от ЗСПД, вкл. по чл. 7 от закона, относим към случая. Делегирането обаче на правомощия е извършено под условие – „при обективна необходимост“. Какво точно се има предвид като „обективна необходимост“, не е ясно. Във всички случаи, в които компетентността на административния орган не произтича пряко от закона, а почива и на друго обстоятелство, както е в случая по делегация, то следва да бъде доказано. По делото не бяха представени доказателства, които да обосноват наличието на обективна необходимост, за да е налице разписаното в делегиращата заповед условие. Липсата на доказателства навежда на извода, че Заповедта е издадена при липса на компетентност за издаването ѝ, което изисква обявяването ѝ за нищожна. Доколкото Заповедта е обжалвана само в частта на прекратяване на помощта за ученика ***К., то може да бъде обявена за нищожна само в обжалваната част.

Обстоятелството, че Заповедта е издадена от некомпетентен орган, налага след обявяването ѝ за нищожна, да бъде върната преписката на компетентния орган за ново произнасяне по конкретното Заявление – декларация, в частта за прекратяване на помощта за ученика ***К..

При новото произнасяне компетентният административен орган следва да изложи конкретни мотиви за прекратяване на помощта или за отказ за отпускане на такава, както фактически, така и правни, съобразени със събраните в хода на административната проверка по произнасянето доказателства, а при необходимост да събере и допълнителни такива, като даде възможност на жалбоподателката да се запознае с доказателствата, да изрази своите обяснения и възражения и едва тогава да бъде издаден индивидуалният административен акт, в който да бъде отразено обсъждането на възраженията и бъдат изложени мотиви, ако те не се приемат. Следва да бъде отразено и за какво се касае – за отказ за отпускане на помощ по подаденото Заявление- декларация от 31.05.2021 г. или за прекратяване на отпусната помощ по предходно подадено заявление, за да може заинтересованото лице да организира защитата си и да разбере срещу какво се защитава.

Независимо от изхода на спора поради липсата на искане за присъждане на разноски от жалбоподателя съдът не се произнася за такива.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. първо във връзка с чл. 173, ал. 2 от АПК, Административен съд – Добрич, Първи състав,

Р Е Ш И:

ОБЯВЯВА по жалба (именована „опровержение“) от З.С.К., ЕГН **********,***, нищожността на Заповед № ЗСПД/Д-ТХ/2862/ 08.06.2021 г. в частта, в която е прекратена месечна помощ за детето ***К. на основание чл. 7, ал. 11, т. 2 от Закона за семейни помощи за деца.

ИЗПРАЩА делото като преписка на Директора на Дирекция "Социално подпомагане", Добрич за ново произнасяне по подаденото от З.С.К., ЕГН **********,***, Заявление -декларация с вх. № ЗСПД/Д – ТХ/2862 от 31.05.2021 г. в частта, в която е прекратена месечна помощ за детето ***К. на основание чл. 7, ал. 11, т. 2 от Закона за семейни помощи за деца при спазване на дадените указания по тълкуване и прилагане на закона.

Решението е окончателно на основание чл. 10, ал. 6, предложение второ от ЗСПД.

 

 

СЪДИЯ: