Решение по дело №1879/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 691
Дата: 5 ноември 2018 г. (в сила от 1 януари 2019 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20185530201879
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                             05.11.2018 год.                гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд                  Шести наказателен състав

На тридесет и първи октомври             Година: 2018

В публичното заседание в следния състав:

 

                                               Председател: Златко Мазников

                                   Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла И.

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 1879 по описа за 2018 година

 

 

          и за да се произнесе, съобрази:

          Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 63 от 14.05.2018 год. на директора на РЗИ (Регионална здравна инспекция) – Стара Загора.

          Жалбоподателят „Аура Глобал” ЕООД гр.Стара Загора твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено.

          Въззиваемата страна РЗИ – Стара Загора не изпраща представител в съдебно заседание, но писмено изразява становището си, че НП е законосъобразно, и моли същото да бъде потвърдено.

          Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

          С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 63 от 20.12.2017 год., жалбоподателят е санкциониран на основание чл.212, ал.3 от ЗЗ – Закон за здравето („Когато нарушението по ал.1 [Който не изпълни предписание на органите на държавния здравен контрол, ако не подлежи на по-тежко наказание] е извършено от юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение – от 2000 до 5000 лв.) за нарушение на чл.44 от същия закон („Физическите и юридическите лица са длъжни да изпълняват задължителните предписания на държавните здравни инспектори и заповедите на органите за държавен здравен контрол”), изразяващо се в това, че на 15.12.2017 год. в 11,100 часа в стопанисван от жалбоподателя търговски обект – кафе-аперитив „Кинг“, находящ се на бул.„Цар Симеон Велики“ № 143, в закритата зала за консумация клиенти на заведението, седящи по масите, извършвали тютюнопушене на цигари за масова употреба, като изрично е посочено още, че поставените по масите пепелници били с угарки от цигари и в залата било видимо задимено с мирис на тютюнев дим, а заведението било закрито от всички страни и нямало циркулация на въздух от никъде, с което  жалбоподателят не изпълнил задължението си по чл.56 от ЗЗ да спазва и осъществява контрол на абсолютната забрана за тютюнопушене в закрити обществени места, респективно не спазил издаденото му по-рано предписание № ЗК-14 от 16.02.2017 год. да не допуска тютюнопушене и да не създава условия за нарушаване на забраната за тютюнопушене в закритите части на заведението, както и на обособените работни места.

          Отразените в АУАН и възпроизведени в НП фактически констатации относно обстоятелството, че по време на проверката в затворено помещение на стопанисвания от жалбоподателя търговски обект се е извършвало тютюнопушене от клиенти на заведението, се потвърдиха от показанията на актосъставителката Д.Д. и свидетелката по акта Р.П., като не се ангажираха доказателства от страна на жалбоподателя, които да ги оборват, поради което и съдът намира същите за доказани. Същевременно обаче не се установи на жалбоподателя да е било издавано цитираното в АУАН и НП предписание, за неспазването на което всъщност е бил санкциониран – това предписание не е приложено към преписката по случая и макар да беше изискано под угрозата, че при непредставянето му съдът ще приеме за недоказани фактите и обстоятелствата, за удостоверяването на които то се изисква – л.37 и л.40 от делото, същото не беше представено от въззиваемата страна до приключване на съдебното следствие и обявяване на делото за решаване. Ето защо съдът намира за недоказано по несъмнен и категоричен начин, че жалбоподателят е извършил вмененото му административно нарушение, изразяващо се в неизпълнение на предписание на органите на държавния здравен контрол, поради което НП, като незаконосъобразно, следва да бъде отменено.

          Нещо повече: НП е незаконосъобразно и поради непълнота на юридическото формулиране на административно-наказателното обвинение, включващо не само конкретната разпоредба, която е била нарушена, но и санкционната норма, хипотезата на която е била осъществена с нарушаването на първата. В случая отговорността на жалбоподателя е била ангажирана на основание чл.212, ал.3 от ЗЗ, която разпоредба е бланкетна по характер (визира единствено вида и размера на административното наказание с оглед на субекта – юридическо лице) и препраща към ал.1 на същия член относно обективните признаци от състава на нарушението, т.е. изпълването й със съдържание не само предполага, а изисква позоваването на нея да се извърши във връзка първата алинея. Това обаче не е било направено. 

          Водим от горните мотиви, съдът  

        

                                               Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 63 от 14.05.2018 год. на директора на Регионална здравна инспекция – Стара Загора. 

 

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: