Решение по дело №2260/2017 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 4
Дата: 3 януари 2018 г. (в сила от 25 януари 2018 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20174520202260
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Русе, 03.01.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, девети наказателен състав, в публично заседание, проведено на единадесети декември две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря Наталия Тодорова и прокурора ………...……………………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов административно наказателно дело 2260 по описа на съда за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на А.М.Ц. депозирана против наказателно постановление № 17-1085-002134/04.10.2017г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Русе, с което на жалбоподателя, са наложени административни наказания, както следва: по т. 1 на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 20,00 лева, за нарушение по чл. 40, ал. 1 ЗДвП и по т. 2 на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 70 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец, за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б” ЗДвП.

С жалбата се ангажират твърдения, че при съставянето на АУАН и издаване на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Оспорва се изцяло изложената в акта и наказателното постановление фактическата обстановка. Инвокират се твърдения, че посочените в акта и наказателното постановление нарушения не са извършени. Моли се да бъде постановено решение, с което да бъде отменено изцяло наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си, поддържа депозираната жалба.

Административнонаказващият орган, редовно призован не изпраща представител.

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

 

Жалбата изхожда от процесуално легитимирана страна в процеса, по отношение на която е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

 

Съдът‚ след като обсъди ангажираните от жалбоподателя фактически и правни доводи, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на АУАН № 17-1085-002134/25.07.2017г. (бланков № 102305) против жалбоподателя, за това, че на 25.07.2017г., около 12,00 часа, в град Русе, местност Касева чешма, ул. „Маргарита“ до № 22, при управление на лек автомобил  „Ауди“, с рег. № Р 97 80 РС, собственост на М. А. Ц., извършил следните нарушения: 1. При движение на заден ход не се е уверил, че пътят зад превозното средство е свободен, в резултат на което със задната лява част блъска метално колче, причинявайки ПТП с имуществени вреди и 2. Като участник в ПТП с материални щети не остава на място на ПТП и не оказва съдействие за установяване на вредите и да уведоми компетентните органи. Въз основа на така приетите за осъществили се факти, актосъставителят е субсумирал същите като нарушения по чл. 40, ал. 1 и чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателно постановление, в което по отношение на първото нарушение по чл. 40, ал. 1 ЗДвП е прието, че жалбоподателят се е движил на заден ход, без да се е убедил, че няма да създаде опасност за другите участници в движението, вследствие на което блъска метално колче и причинява ПТП с имуществени вреди. По отношение фактическото описание на второто нарушение и правната квалификация и на двете приетите за осъществени деяния е налице идентитет между АУАН и НП. За така приетите за осъществили се състави на административно нарушения на жалбоподателя са наложени следните административни наказания: по т. 1 от НП, на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20 лева, за нарушението по чл. 40, ал. 1 ЗДвП и по т. 2 на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 70 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец, за нарушението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б” ЗДвП.

Въз основа на така установеното от фактическа страна и извършената оценка на доказателствената съвкупност по делото, съдът намира, че следва да бъдат изведени следните правни изводи:

По отношение нарушението по т. 1 от НП, съдът намира, че при издаването на НП е допуснато съществено процесуално нарушение, довело до нарушение правото на защита на наказаното лице, тъй като наказващият орган е приел за осъществели се факти, които не се съдържат в АУАН, а именно наличие на други участници в движението, каквито в хода на производството не са установени. Недопустимо е за първи път в наказателното постановление да бъдат възвеждани факти, по които наказаното лице не е могъл да се защитава от момента на образуване на административнонаказателното производство, което става със съставянето на АУАН.

По отношение нарушението по т. 2 от наказателното постановление е налице съществено противоречие между приетите за осъществили се факти и нормата под която същите са субсумирани. Видно от обстоятелствената част на наказателното постановление, отговорността на жалбоподателя е ангажирана за това, че като водач на МПС, участник в ПТП с имуществени вреди, не остава на мястото на ПТП до пристигане на представители на МВР и не оказва съдействие за установяване на щетите и не уведомява компетентните органи. Въз основа  на тези факти, е прието, че същите осъществяват състав на нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП. Тази разпоредба обаче, касае задължение на водач, участник в пътнотранспортно произшествие, когато при произшествието има пострадали хора. В случая никъде в обстоятелствената част на акта и наказателното постановление не са ангажирани твърдения, че в резултат на пътнотранспортното произшествие има пострадали хора, а са изложени единствено факти, касаещи настъпило ПТП с материални щети, в която хипотеза, задълженията на водача са уредени в чл. 123, ал. 1, т. 3 ЗДвП и същите са: а) да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието; б) ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те преместват превозните средства, така че да не възпрепятстват движението и попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие; в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.

Доколкото от произшествието не е имало пострадали лица и въобще липсват такива фактически твърдения в обстоятелствената част на АУАН и НП, то за жалбоподателя не е възникнало и задължението по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП да остане на мястото на произшествието и да изчака пристигането на компетентните органи на Министерство на вътрешните работи.

С оглед на констатираното противоречие между приетите за осъществили се факти и хипотезиса на правната норма под която същите са субсумирани, от една страна е налице нарушено право на защита на санкционираното лице, тъй като същото не е в състояние да разбере, за какво конкретно нарушение е санкционирано, а от друга страна е налице драстично противоречие между установените факти и материалноправната норма, под която същите са подведени, което от своя страна е съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото отново пряко накърнява правото на защита на санкционираното лице.

Ако се приеме, че нарушителят е осъществил фактите, описани в обстоятелствената част на наказателното постановление, то същите сочат на извършено нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3 ЗДвП, която норма съдържа три самостоятелни състава на административно нарушение. Обратно, ако се приеме, че наказващият орган е приел, че жалбоподателят е извършил нарушението, именно по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ ЗДвП, то тогава фактите, изложени в наказателното постановление, не са от естество да обосноват извод за осъществен състава на нарушението, съдържащо се в тази правна норма.

По изложените мотиви наказателното постановление следва да бъде отменено, без да бъде разглеждан въпросът дали са осъществени съставите на нарушенията, за които е ангажирана отговорността на нарушителя, тъй като е допуснато нарушение на процесуалните правила, което е съществено и неотстранимо.

 

По гореизложените мотиви и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

               

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 17-1085-002134/04.10.2017г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Русе, с което на А.М.Ц., ЕГН:**********, с адрес ***1, са наложени административни наказания, както следва: по т. 1 на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 ЗДвП административно наказание „Глоба” в размер на 20,00 лева, за нарушение по чл. 40, ал. 1 ЗДвП и по т. 2 на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП административно наказание „Глоба” в размер на 70 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 месец, за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б” ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: