Решение по дело №1812/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1819
Дата: 13 март 2019 г. (в сила от 13 март 2019 г.)
Съдия: Велина Светлозарова Пейчинова
Дело: 20191100501812
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

    

                            гр.София, 13.03.2019 година

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав, в закрито заседание на тринадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ : ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                            мл.с.: БИЛЯНА КОЕВА

                                   

като разгледа докладваното от съдия ПЕЙЧИНОВА ч.гр.дело №1812 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Производството е по чл.435 и следв. от ГПК.

           Подадена е жалба от ЗАД „Б.В.И.Г.”, чрез процесуален представител юрисконсулт Б.А., длъжник по изпълнително дело №20199200400033 по описа на ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, срещу постановление изх.№№395/16.01.2019г., с което се оставя без уважение искане за намаляване на приети разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя.  

         В жалбата са изложени доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното постановление. Излага се, че претендираните от взискателя разноски за адвокатски хонорар по изпълнителното дело са прекомерни и не съответстват на фактическата и правна сложност на делото. Твърди се, че действието, извършено от процесуалния представител на взискателя е единствено депозиране на молба за образуване на изпълнително дело и не са били извършени други процесуални действия, предвид на което в случая не е приложима нормата на чл.10, т.2 от Наредба №1 от 09.07.2004г.. В тази връзка се прави възражение по реда на чл.78, ал.5 от ГПК за намаляване на адвокатското възнаграждение до минимално определения размер в чл.10, т.1 от Наредба №1 от 09.07.2004г. за образуване на изпълнително дело - 200 лв.. Претендира се присъждане на разноски, направени в настоящото производство за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв..

Взискателят по изпълнителното дело – М.И.И., действаща лично и със съгласието на своя баща И.Е.И., чрез адв.Г.Х., в срока по чл.436, ал.3 от ГПК, е депозирала писмено възражение, в което взема становище за неоснователност на постъпилата жалба. Твърди се, че претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение не е прекомерно, а е съобразено с минималното адвокатско възнаграждение, регламентирано в Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, както и липсва основание да се приеме, че изпълнителното дело не се отличава с фактическа и правна сложност. По изложените съображения моли съда да постанови съдебен акт, с който да остави без уважение подадената жалба.

ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, на основание чл.436, ал.3 от ГПК е изложил писмени мотиви относно извършеното изпълнително действие, предмет на обжалване.

           Съдът, след като обсъди доводите на страните и представените по делото доказателства, приема за установено следното:

           Производството по изпълнително дело №20199200400033 на ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, е образувано по молба М.И.И., действаща лично и със съгласието на своя баща И.Е.И., чрез адв.Г.Х., срещу ЗАД „Б.В.И.Г.” въз основа на изпълнителен лист от 21.12.2018г. по гр.д. №8280/2015г. по описа на СГС, Г.О., І-1  състав, за събиране на парични вземания за сумите от 6931 лв., 6569 лв. и 5436 лв., представляващи направени разноски по делото. Към молбата за образуване на изпълнителното дело е приложено пълномощно за адв.Г.Х., подал молбата за образуване на изпълнителното дело от името на взискателя, договор за правна защита и съдействие от 07.01.2019г. за уговорен размер на адвокатско възнаграждение в размер на 660 лв. с ДДС, както и вноска бележка от 07.01.2019г., от която е видно, че взискателят - М.И.И. е заплатила по сключения договор за правна защита и съдействие от 07.01.2019г. адвокатско възнаграждение в размер на 660 лв., с ДДС. В изпратена покана за доброволно изпълнение на длъжника - ЗАД „Б.В.И.Г.”, е посочено, че задължението по изпълнителното дело възлиза както следва: 18936 лв. присъдени разноски, 660.00 лв., разноски по изпълнителното дело за адвокатско възнаграждение, и 1753.91 лв., такси по ТТРЗЧСИ. Постъпило е възражение вх.№00234/14.01.2019г. от длъжника - ЗАД „Б.В.И.Г.”, в което е направено възражение за прекомерност на претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение, тъй като са изложени твърдения, че не е налице фактическа и правна сложност на образуваното изпълнително дело, както и че размерът на адвокатско възнаграждение не е съобразен с минималния размер на адвокатските възнаграждения, посочен в Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Прави се искане за намаляване на адвокатското възнаграждение до минимално определения размер в Наредба №1 от 09.07.2004г. за образуване на изпълнително дело - 200 лв..

         Въз основа на постъпилото възражение вх.№00234/14.01.2019г. от длъжника - ЗАД „Б.В.И.Г.”, ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, е постановил атакуваното в настоящото производство - постановление изх.№№395/16.01.2019г., с което се оставя без уважение искане на длъжника за намаляване на приети разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя.  Изложени са аргументи, че претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение от 660.00 лв. с ДДС е близък до минимален размер, определен в Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което липсва основание за намаляването му. Отделно от това е посочено, че липсва основание да се приеме, че процесното изпълнително дело се отличава с ниска фактическа и правна сложност.

            При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

          С оглед разпоредбата на чл.435, ал.2 от ГПК, в  която са изброени изчерпателно и лимитативно действията на съдебния изпълнител, които могат да бъдат предмет на обжалване от длъжника, към които се включва и постановлението за разноски, съдът приема, че жалбата, с която е сезиран, е процесуално допустима и като подадена в срока по чл.436, ал.1 от ГПК, следва да се разгледа по същество.

         Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.     

Въпросът за съдебните разноски в изпълнителното производство не е свързан със защита срещу незаконосъобразни изпълнителни действия, а с общия принцип за отговорността за разноски. Отговорността за разноски е уредена в общата част на ГПК, като в чл.79 ГПК е посочено от кого се понася тази отговорност в изпълнителното производство. Съгласно разпоредбата на чл.79 от ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника. В случая по делото са представени доказателства, че взискателят е представляван в изпълнителното производство от адвокат, но осъщественото от пълномощника на взискателя процесуално представителство се изчерпва с подаването на молба за образуване на изпълнително дело, като в случая не са извършени от процесуалния представител на взискателя други действия с цел удовлетворяване на паричното вземане. С оглед на изложеното претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение следва да се определи, съгласно разпоредбата, регламентираща дължимо възнаграждение за образуване на изпълнително дело. Съгласно нормата на чл.10, т.1 от Наредба № 1/2004г. за образуване на изпълнително дело възнаграждението е в размер на 200.00 лв., до който размер следва да се намалят претендираните от взискателя разноски за адвокатско възнаграждение. На следващо място настоящият състав счита, че в случая следва да се отчете факта, че образуваното изпълнително дело не се отличава нито с фактическа, нито с правна сложност. Преценката за правната и фактическа сложност на изпълнителното дело следва да се извърши с оглед всички факти, сочещи за обема и сложността на оказаната по делото правна помощ; с оглед извършените процесуални действия и други обстоятелства, определящи правната и фактическа сложност на делотов този смисъл е ТР №6/2013г. на ОСГКТ на ВКС. В хода на конкретното изпълнително производство освен подадената молба за образуване на изпълнително дело пълномощника на взискателя не е извършвал други процесуални действия свързани с вземането, предмет на изпълнение, поради това съдът приема, че образуваното изпълнително производство не е усложнено от фактическа и правна страна. В тази връзка направеното от страна на длъжника възражение по чл.78, ал.5 ГПК се явява основателно и следва да бъде уважено. Начислените в полза на взискателя в изпълнителния процес разноски за адвокатско възнаграждение от 660.00 лв. с ДДС следва да бъдат намалени на 200.00 лв., без ДДС, минимален размер, определен в чл.10, т.1 от Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Върху адвокатското възнаграждение от 200.00 лв. не следва да се начислява ДДС доколкото процесуалния представител на взискателя не е ангажирал доказателства за действаща валидна регистрация по ЗДДС към момента на сключване на договора за правна защита и съдействие от 07.01.2019г..

По изложените съображения обжалваното постановление изх.№№395/16.01.2019г., с което се оставя без уважение искане на длъжника за намаляване на приети разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя, следва да се отмени като начисленото адвокатско възнаграждение на процесуален представител на взискателя да се определи в размер на 200.00 лв..

По разноските:

Претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноски, сторени в настоящото производство е неоснователна. Предмет на съдебен контрол по делото е процесуалната законосъобразност на действията и актовете на съдебния изпълнител, поради което субект на отговорността за обезщетяване на причинените от тях вреди е съдебният изпълнител. Той, обаче, не е страна в съдебното производство по обжалване на действията и актовете му, поради което и общият ред за присъждане на разноски, предвиден в чл. 78 ГПК и чл. 81 ГПК в случая е неприложим.

Водим от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав

 

Р    Е    Ш   И :

 

ОТМЕНЯ по жалба на ЗАД „Б.В.И.Г.”, чрез процесуален представител юрисконсулт Б.А., длъжник по изпълнително дело №20199200400033 по описа на ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, постановление изх.№№395/16.01.2019г., с което се оставя без уважение искане за намаляване на приети разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя,

и ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

НАМАЛЯВА на основание чл.78, ал.5 ГПК разноските за заплатено от взискателя - М.И.И., с ЕГН **********, действаща лично и със съгласието на своя баща И.Е.И., със съдебен адрес: гр.София, СО район „Слатина”, ул.”****** /чрез адв.Г.Х./, по изпълнително дело №20199200400033 по описа на ЧСИ Й.М., с рег.№920 при КЧСИ, с район на действие СГС, адвокатско възнаграждение от 660.00 лв. с ДДС на 200.00 лв. /двеста лева/, без вкл. ДДС.

РЕШЕНИЕТО е окончателно по аргумент на чл.437, ал.4, изр.2-ро от ГПК.

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :              

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ : 1./                 

 

 

                                                                     2./