Определение по дело №474/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260144
Дата: 15 декември 2020 г. (в сила от 23 декември 2020 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20201400200474
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ....           

 

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в открито заседание на петнадесети декември, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                     Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

              Съдебни заседатели:В.А.

                                  Д.В.

           

             

при секретаря Веселка Николова и с участието на прокурора Красимир Невенов, като разгледа докладваното от съдия Л. Крумова ЧН дело N`474 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл.444 НПК, вр. с чл.41, ал.4 НК и е образувано по предложение на И.Ф. Началник на Затвора Враца за отмяна изцяло на зачетените работни дни в общ размер от 307 дни на л.св. В.П.Ц., от които в негова полза 154 дни, поради наличието на данни за извършено умишлено престъпление – влязла в сила присъда на ВрРС.

В предложението се излагат съображения, че л.св. В.П.Ц. по време на изтърпяване на наказание от 4 години лишаване от свобода, при първоначален режим "Строг", наложено му с присъда № 2/16.01.2019год. по НОХД № 228/2018год. на ОС-Монтана, е извършил престъпление, за което с присъда по НОХД № 1114/2020год. на РС Враца му е наложено наказание лишаване от свобода от 7 месеца, при първоначален "Строг" режим. Присъдата е влязла в законна сила на 18.11.2020год. и е постъпила в ОЗ-Враца на 24.11.2020год. Към момента на извършване на престъплението по второто дело - 18.08.2020год. размерът на неизтърпяната част от наказанието по първата присъда е 1 година, 8 месеца и 4 дни, със зачетени 307 дни от работа, от които в негова полза 154 дни.  Иска се на основание чл.443 НПК, вр. с чл.41, ал.4 НК на л.св. Ц. да бъде отменено изцяло зачитането на работните дни в общ размер от 307 дни от работа.

В съдебното производство представителят на Зантвора – Враца – И.Ф. Началник Р. В. поддържа предложението с всички изложени в него съображения.

Представителят на Окръжна прокуратура Враца също поддържа внесеното предложение. Навежда доводи за неговата основателност, поради наличие на предпоставките на чл. 41, ал.4 НК, както и с оглед високия риск от рецидив и вреди за всички категории.

Служебният защитник на л.св. Ц. - адв. Б. Д. оспорва предложението, като изразява становище, че не са налице предпоставките на чл. 41, ал.4 НК. Поддържа, че по делото има данни затова, че л.св. Ц. се е поправил, същият не се е отклонявал от обществено полезен труд и е дал доказателства за своето поправяне. Алтернативно прави искане за отмяна само на част от работните му дни в размер на 30 дни.

В предоставеното му право на лична защита л.св. Ц. изразява становище за уважаване на предложението, като бъдат отнети  зачетените му работни дни, както и, че съжалява за извършеното от него престъплание.

Настоящият съдебен състав, след като се запозна с предложението и с приложените по делото доказателства установи следното:

Предложението е процесуално допустимо, като направено от компетентен орган по чл.443, т.2 НПК. Разгледано по същество е основателно.

Л.св. В.Ц. *** на 01.02.2019г., за изтърпяване на присъда по НОХД № 228/2018год. на ОС-Монтана с наказание от 4 години лишаване от свобода, при първоначален "Строг" режим на изтърпяване. На основание чл. 59, ал.1 НК му е зачетено за изтърпяно предварителното задържане по МН"Задържане под стража", считано от 26.09.2018год. до 01.02.2019год. На 18.08.2020год. в условията на затвора същият е извършил правонарушение – закана с убийство, за което му е образувано НОХД № 1114/2020год. по описа на ВрРС. На  18.11.2020год. същият е осъден по делото на 7 месеца лишаване от свобода, при първоначален режим "Строг" с одобрено Споразумение, за престъпление по чл. 144, ал.3 НК, извършено на 18.08.2020год., т.е налице е влязла в сила присъда за това престъпление. Към 18.08.2020год., същият е имал неизтърпян остатък от 1 година, 8 месеца и 4 дни лишаване от свобода, с помощта на 307 дни от работа, от които 154 дни в негова полза.

От представеният доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС се установява, че първоначалната оценка на рискът от рецидив е много висок - 131 точки. Проблемни зони с дефицити се очертават: Криминално минало- осъждан многократно за извършени користни престъпления- кражби и грабежи, като престъпленията ескалират по сериозност; настоящо правонарушение – налице е утвърден модел на извършване на користно-насилствени правонарушения; отношение към правонарушението – трайно формирани криминални нагласи, не се съобразява с общоприетите правила и норми в обществото; образование и обучение-налице са сериозни дефицити свързани с четене и писане, не вижда смисъл в необходимостта от повишаване на образователното равнище; трудова заетост -  няма професионални умения и трудови навици; начин на живот и обкръжение - трайно интегриран в криминална среда, лесно податлив на негативно въздействие, склонен е да проявява рисково поведение; злоупотреба с алкохол – при наличие на средства системно злоупотребява с алкохол, което е пряко свързано с престъпната му дейност; емоционални проблеми – дигностициран с диссоциално личностово раздстройство; междуличностно поведение, умения за общуване – формиран модел на вербална и физическа агресия, слаб самоконтрол; умения за мислене - не разпознава проблемите си, пренебрегва евентуалните отрицателни последствия, с ригидно мислене, повтаря допуснати грешки, среща затруднения при формирането на алтернативи и законосъобразни решения и действия. Не си поставя значими реалистични цели.

Рискът от вреди за обществото се определя като висок, след изтърпяване на наказание, УПО и прекъсване. Обуславя се от настоящето правонарушение, криминалното минало и трайно формираните оневинителни нагласи. Рискът е насочен към познати пълнолетни лица, попадащи в уязвима група – възрастни хора.

Рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода е висок. Обуславя се от минали агресивни прояви в контролирана среда. Има нисък праг на търпимост, склонен е към деструктивни прояви и конфликтни взаимоотношения.

Рискът от суицид и самоувреждане е висок. Има история на автоагресивни прояви в контролирана среда.

При последващата оценка на риска от рецидив, същият се запазва в много високи граници от 131точки.

Склонен е към провокиране на остри междуличностни конфликти с останалите лишени от свобода и със служителите на затвора. Назначен е на работа на длъжност "Поддръжка на полосата" към домакинския щат, но не полага старание и вяло изпълнява поставените му задачи.

На 18.08.2020год. л.св. В.Ц. се е заканил с убийство на друг лишен от свобода, като размахал нож, за което е осъден с присъдата на ВрРС по НОХД № 1114/2020год.

По отношение на заложените задачи в договорения план на присъдата не е регистриран реален напредък. Липсата на мотивация за позитивна промяна обуславя неосъзнатост от последователно изпълнение на планираните дейности. Няма интерес и желание за включване в групови мероприятия.

Има две награди и едно наказание, отложено по реда на чл. 107, ал.2 ЗИНЗС, изпитателния срок по което не е изтекъл. От 30.10.2020год. е преместен в ЗОЗТ-Бойчиновци.

Предвижда се корекционната дейност с л.св. Ц. да продължи към осъществяване на основната цел- промяна на отношението му към извършеното дисциплинарно нарушение и към правонарушенията му, развитие на уменията му за мислене, формиране на самокритичност.

Изложените факти водят съда до извода, че по време на изтърпяване на наказание лишаване от свобода, л.св. Ц. е извършил престъпление, за което е осъден с влязла в сила присъда. Това обстоятелство, ведно с факта на констатирания много висок риск от рецидив и висок риск от вреди за всички категории, водят съда до заключението, че с поведението си л.св. Ц. демонстрира, че не се поправя и са налице предвидените в чл.41, ал.4 НК предпоставки за отнемане на зачетените работни дни.

Следва да се отбележи, че производството по реда на чл.443 и сл. НПК, във вр. с чл.41, ал.4 НК, не е наказателно такова, поради което в него не следва да се обсъждат т.нар. "критерии Енгелс", тъй като правилото "non bis in idem" се прилага само в производства с "наказателен характер".  От друга страна отнемане на зачетените работни дни съгласно чл.41, ал.4 НК може да бъде постановено само по отношение на наказанието, което лишеният от свобода изтърпява към момента, а именно в конкретния случай това е наказанието по НОХД № 228/2018год. на ОС-Монтана от 4 години лишаване от свобода.

С поведението си лишеният от свобода Ц. показва, че не е оценил предимствата на облекчените условия при изтърпяване на наказанието. Отмяната на зачитането на работните му дни за периода от 01.02.2019година до 18.08.2020год. би въздействало възпитателно и предупредително както върху него, така и върху останалите лишени от свобода. За този период лишеният от свобода Ц. има зачетени 307 дни от работа, от които 154 дни в негова полза.

Предвид гореизложеното настоящият съдебен състав намира, че предложението на И.Ф. Началник на Затвора-Враца следва да бъде уважено, поради което и с оглед извършеното престъпление от лишения от свобода В.П.Ц., следва да бъдат отменени изцяло зачетените му към 18.08.2020год. дни от работа в общ размер от 307 дни, в негова полза 154 дни.

По гореизложените съображения и на основание чл.444 от НПК вр. с чл.41, ал.4 НК, съдът

 

 

               О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО зачетените работни дни на л.св. В.П.Ц., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, понастоящем в Затвора-Враца, български гражданин, с начално образование, осъждан, с ЕГН **********, считано от 01.02.2019год. до 18.08.2020год. общо 307 дни от работа, от които 154 работни дни /5 месеца и 4 дни/ в негова полза.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред САС в 7-дневен срок от днес по реда на Глава 22 от НПК.

 

 

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

 

 

 

                                            2.