Присъда по дело №161/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2016 г. (в сила от 25 февруари 2016 г.)
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20164430200161
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 януари 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ …                   09.02.2016г.      град Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД - ПЛЕВЕН                   ХІІ  наказателен състав

 

На девети февруари две хиляди и шестнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        АСЕН ДАСКАЛОВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Р.Т.                  2. М.Д.

 

при участието на съдебния секретар Д.И. и прокурора ***, като разгледа докладваното  от  съдията ДАСКАЛОВ НОХД №161  по описа  за 2016 - та година

и на основание доказателствата по делото и Закона

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.Ц.П. - роден на ***г***, понастоящем изтърпява наказание лишаване от свобода в ***, българин, български гражданин, със средно образование, не работи, разведен, осъждан, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 27.10.2014г. в с. Бръшляница, обл. Плевен като помагач, в съучастие с Неизвестен извършител като извършител, с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, възбудил заблуждение у Д.Н.П. от с.с. – че дъщеря й и внук й са причинили пътнотранспортно произшествие със смъртен случай, задържани са в полицията и е необходима парична сума, за да ги освободят и с това й причинил имотна вреда в размер на 1200лв. - престъпление по чл.209 ал.І вр чл.20 ал.ІV вр ал.І НК, поради което и на основание чл.209 ал.І вр чл.20 ал.ІV вр ал.І НК във вр.чл.54 НК ГО ОСЪЖДА на ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА СРОК ОТ 24  / ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ / МЕСЕЦА.

На основание чл. 373 ал.2 НПК вр. чл.58а ал.1 НК НАМАЛЯВА така определеното наказание в размер на 24 /ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ/ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА с 1/3, като окончателния  размер да се счита 16 /ШЕСТНАДЕСЕТ/ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл.66 ал.1 НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА В РАЗМЕР НА 16 /ШЕСТНАДЕСЕТ/ МЕСЕЦА, за срок от 3 /ТРИ/ ГОДИНИ.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15 - дневен срок от днес пред Плевенски окръжен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1. ….

 

2. ….

 

                                              

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда №39/09.02.2016г. по НОХД №161/2016г. на РС- ПЛЕВЕН

 

 

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – ПЛЕВЕН е повдигнала обвинение срещу И.Ц.П. ЕГН: ********** за това, че на 27.10.2014г. в с. Бръшляница, обл. Плевен като помагач, в съучастие с Неизвестен извършител като извършител, с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, възбудил заблуждение у Д.Н.П. от с.с. – че дъщеря й и внук й са причинили пътнотранспортно произшествие със смъртен случай, задържани са в полицията и е необходима парична сума, за да ги освободят и с това й причинил имотна вреда в размер на 1200лв. - престъпление по чл.209 ал.І вр чл.20 ал.ІV вр ал.І НК.

В хода на съдебното производство подсъдимият И.Ц.П. отправи искане за провеждане на съкратено съдебно следствие пред първата инстанция при условията и по реда на чл.372 ал.4 вр. чл.371 т.2 НПК. След като му бяха разяснени правата по чл.371 НПК и беше уведомен, че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното самопризнание по чл.371 т.2 НПК ще се ползват при постановяване на присъдата, подсъдимият призна вината си и заяви, че признава фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт като се съгласи да не се събират доказателства за тези факти. Съобразявайки, че направеното от подсъдимия самопризнание се подкрепя от събраните в хода на досъдебното производство доказателства и доказателствени средства, Съдът, на основание чл.372 ал.4 НПК обяви, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Представителят на РП - ПЛЕВЕН поддържа повдигнатото обвинение и счита същото за доказано по несъмнен начин. Относно параметрите на наказателната отговорност счита, че следва да бъде наложено наказание около средния размер, предвиден в Закона, което да бъде съответно редуцирано на основание чл.58а ал.1 НК и да се изтърпи при „строг” режим в Затвор.

Защитникът на подсъдимия счита, че обвинението е доказано по безспорен начин. По отношение на вида и размера на наказанията счита, че следва да бъде наложено наказание в минималния предвиден в Закона размер, което да бъде съответно редуцирано на основание чл.58а ал.1 НК и изпълнението му да бъде отложено с подходящ изпитателен срок.

Подсъдимият П. признава вината си, изразява съжаление за извършеното и пледира за налагането на по – ниско по размер наказание лишаване от свобода.

От направеното самопризнание на подсъдимия, както и от събраните в хода на досъдебното производство доказателства и доказателствени средства, които ги подкрепят, Съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

И.Ц.П. е роден на ***г***, понастоящем изтърпява наказание лишаване от свобода в ***, българин, български гражданин, със средно образование, не работи, разведен, осъждан, ЕГН: **********.

Към месец октомври 2014г. подсъдимият П. поддържал отношения с лице, представящо се като „***”, с неустановена по делото самоличност. Последният предложил на подсъдимия да подпомага извършването на телефонни измами като събира парични суми от различни физически лица, които са въведени в определено заблуждение от страна на „***”, след което да му ги предава, а за себе си да задържа част от така събраните парични суми.

На 27.10.2014 г. свидетелката Д.Н.П. получила входящо повикване по телефона, докато била в дома си в с.БРЪШЛЯНИЦА, ОБЛ.ПЛЕВЕН. Обадил й се споменатият „***”, който се представил като „полицай ***“ и уведомил свидетелката, че дъщерята и внукът й са причинили пътнотранспортно произшествие, при което е загинало лице от ромски произход. Непознатият казал на П., че към момента близките й са задържани. Подмамена от убедителния тон на „***“, свидетелката му повярвала и силно се разстроила. В действителност, никакъв инцидент, подобен на описания не се бил случил, а *** имал за цел, въвеждайки в заблуждение пострадалата, да се облагодетелства по непозволен начин. Поради това, съобщил на П., че за да бъдат освободени нейните дъщеря и внук, е необходимо да бъде заплатена парична сума. В хода на разговора „***“ успял да убеди свидетелката, че следва да заплати 1200лв., като й указал да раздели тази парична сума в два плика – от 500лв. и от 700лв. и да изчака пристигането на човек, който ще дойде да ги вземе. Заблудена от проведения със *** разговор, св.Д.П. се съгласила и посочила на „***“ адреса, на който живее.

Докато изчаквала да пристигне този, който следвало да получи посочените парични средства, „***” през цялото време държал пострадалата на телефона, упътвайки я да не затваря. Междувременно, неустановеното по делото лице изпратило подсъдимия П. да прибере уговорената парична сума. Около 30 минути по – късно, подсъдимият се появил пред дома на П.. Последната го попитала дали „***“ го изпраща, при което П. отговорил утвърдително. Пострадалата предала на подсъдимия паричната сума от 1200лв., разделена на две части – 500лв. на ръка, а останалите 700лв. - опаковани в найлонова торбичка. Междувременно, П. уведомила „***” по телефона, че е предала сумата и с това, разговорът приключил. От друга страна, подсъдимият П. си тръгнал от адреса на свидетелката, след което предал на *** паричната сума, задържайки уговорената част от нея за себе си.

По – късно през същия ден, св.П. се свързала по телефона с дъщеря си и научила, че нищо от казаното й от страна на „***“ не е вярно, а че е била измамена. С Постановление от 17.03.2015г. било образувано досъдебно производство №Д - 520/2015г. по описа на РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – ПЛЕВЕН, в хода на което към наказателна отговорност бил привлечен И.Ц.П..

Така изложената фактическа обстановка се приема от съда за безпротиворечива и в съответствие с направеното от подсъдимия самопризнание по реда на чл.371 т.2 НПК. Доказва се от събраните в хода на наказателното производство доказателства и доказателствени средства – писмени и гласни такива, а именно:

-       показания на Д.Н.П. /л.13, л.36 – 37 от ДП/;

-       протокол за разпознаване на лица и фотоалбум /л.40 - 44 от ДП/;

-       данни за имущественото състояние и трудовата заетост на подсъдимия – от АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА, ОДМВР – ПЛЕВЕН, ТД на НАП – ПЛЕВЕН /л.17 – 25 от делото/;

-       характеристична справка /л.37 от делото/;

-       справка за съдимост /л.31 - 34 от делото/.

При така установената фактическа обстановка Съдът намира, че с действията си, от обективна страна, подсъдимият И.Ц.П. ЕГН: ********** е осъществил състав на престъпление по чл.209 ал.І вр чл.20 ал.ІV вр ал.І НК - на 27.10.2014г. в с. Бръшляница, обл. Плевен като помагач, в съучастие с Неизвестен извършител като извършител, възбудил заблуждение у Д.Н.П. от с.с. – че дъщеря й и внук й са причинили пътнотранспортно произшествие със смъртен случай, задържани са в полицията и е необходима парична сума, за да ги освободят и с това й причинил имотна вреда в размер на 1200лв.

Налице е деяние, изразило се във въвеждане от страна на неустановено по делото лице, представящо се като „***“ в заблуждение на св.Д.П. – че дъщеря й и внук й са причинили пътнотранспортно произшествие със смъртен случай, задържани са в полицията и е необходима парична сума, за да ги освободят. Вследствие на така възникналите неверни представи в съзнанието на пострадалата, същата била мотивирана от страна на „***“ да извърши фактическо разпореждане с парична сума в размер на 1200 лева -  да предаде същата сума на изпратеното от страна на неизвестния извършител /“***“/ лице – подсъдимият П.. Вследствие на така извършеното имуществено разпореждане, за св.П. възникнала имотна вреда в посочения размер, като е налице пряка причинно – следствена връзка между създадените неверни представи в нейното съзнание и имущественото разпореждане, което за пострадалата има вредоносен характер. От своя страна, подсъдимият, макар да не е участвал във въвеждането в заблуждение на свидетелката /т.е. в самото изпълнително деяние на престъплението/, с действията си е улеснил извършването на измамата, като е посетил дома на П. и е получил от нея паричната сума в размер на 1200 лева, поради което извършеното от него съставлява „помагачество“ по смисъла на чл.20 ал.4 НК.

Изпълнителното деяние, неговия механизъм и престъпният му резултат се доказват пряко посредством самопризнанието на подсъдимия, дадено при условията на чл.371 т.2 НПК и показанията на свидетелката Д.Н.П.. Съдът намира, че посочените доказателствени материали се намират в синхрон помежду си и по несъмнен начин установяват обстоятелствата от разглежданата група.

Авторството на деянието се установява пряко от направеното от подсъдимия самопризнание по реда на чл.371 т.2 НПК, показанията на свидетелката Д.Н.П. и протокол за разпознаване на лица и фотоалбум. Посочените доказателствени материали взаимно се потвърждават и способстват за установяване по категоричен начин, че именно И.Ц.П. е извършител на престъплението, предмет на разглеждане по настоящото наказателно производство.

От субективна страна подсъдимият е действал при условията на пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 пр.1 НК – съзнавал е общественоопасния характер на деянието, както и неговите обективни признаци, в т.ч. – че собственото му поведение улеснява извършването на измамата, предвиждал е неговите общественоопасните последици (настъпването на имотна вреда за свидетелката П. в резултат на въвеждането й в заблуждение от страна на неизвестния извършител „***“) и е имал за цел тяхното настъпване. Налице е и характерната за чл.209 ал.1 НК престъпна користна цел – деецът да набави за себе си и за другиго имотна облага, което ясно проличава от действията на подсъдимия по последващо разпореждане с придобитата чрез престъплението парична сума. Субективната страна на деянието се установява по убедителен начин посредством доказателствата и доказателствените средства, коментирани по – горе, от които се доказва и неговата обективна страна.

Въз основа на тези доводи Съдът прие, че повдигнатото обвинение е доказано по несъмнен начин и призна И.Ц.П. ЕГН: ********** за виновен в  това, че на 27.10.2014г. в с. Бръшляница, обл. Плевен като помагач, в съучастие с Неизвестен извършител като извършител, с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, възбудил заблуждение у Д.Н.П. от с.с. – че дъщеря й и внук й са причинили пътнотранспортно произшествие със смъртен случай, задържани са в полицията и е необходима парична сума, за да ги освободят и с това й причинил имотна вреда в размер на 1200лв. - престъпление по чл.209 ал.І вр чл.20 ал.ІV вр ал.І НК.

При решаване на въпросите за индивидуализацията на наказанието, Съдът взе предвид степента на обществената опасност на деянието и личната обществена опасност на подсъдимия, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства.

Обществената опасност на деянието по чл.209 ал.І НК, следваща от предвидената в закона наказуемост, е висока: предвидено е наказание лишаване от свобода от една до шест години, т.е престъплението е „тежко” по смисъла на чл.93 т.7 НК, с относително нисък специален минимум, както и с относително висок специален максимум.

Личната обществена опасност на подсъдимия И.П., следваща от приобщената справка за съдимост, е относително ниска - към датата на извършване на деянието по настоящото дело, същият е осъждан за престъпление от общ характер (по чл.343б  ал.1 НК). Характеристичните данни, приобщени по делото потвърждават извода за относително ниска степен на лична обществена опасност на дееца – същият има криминалистическа регистрация и няма данни за трудова ангажираност, но не са отбелязани нито нарушения на обществения ред, нито – злоупотреба с алкохол или наркотици, нито – установени контакти с активния криминален контингент.

 

Като смекчаващо отговорността обстоятелство Съдът взе предвид доброто процесуално поведение на подсъдимия, който още от фазата на предварителна проверка е изложил това, което му е известно по случая, предмет на делото. Направеното от подсъдимия самопризнание в съдебното следствие не следва да се цени като смекчаващо отговорността обстоятелство - в съответствие със задължителните указания, дадени с т.7 от Тълкувателно Решение № 1 от 06.04.2009 г. по н. д. № 1/2008 г. на Върховен касационен съд, Наказателна колегия.

Като отегчаващо отговорността обстоятелство Съдът прецени предходната съдимост на дееца.

При така приетите и обсъдени обществена опасност на деянието и дееца, смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, Съдът намира, че е налице баланс между смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства, което по правило предполага налагане на наказание в размер, ориентиран към средата, предвидена в Закона. От друга страна обаче, Съдът отчита, че се касае за деец с относително ниска степен на лична обществена опасност. Поради това, за постигане на целите на наказанието, неговият размер би бил достатъчен при определяне между минимума и средата, предвидени в чл.209 ал.1 НК. В съответствие с тези съображения и на основание чл.209 ал.І вр. чл.20 ал.ІV вр ал.І НК във вр.чл.54 НК го осъди на ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА СРОК ОТ 24 /ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ / МЕСЕЦА.

На основание чл. 373 ал.2 НПК вр. чл.58а ал.1 НК Съдът намали така определеното наказание в размер на 24 /ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ/ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА с 1/3, като окончателния размер да се счита 16 /ШЕСТНАДЕСЕТ/ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

Като взе предвид съдимостта на дееца – осъждан еднократно на „пробация“ към момента на извършване на деянието, предмет на делото и относително ниската лична обществена опасност Съдът счете, че за поправянето и превъзпитанието на И.П. не е наложително ефективно да изтърпи така определеното му наказание лишаване от свобода. Ето защо и на основание чл.66 ал.1 НК отложи изпълнението на така наложеното наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА В РАЗМЕР НА 16 /ШЕСТНАДЕСЕТ/ МЕСЕЦА, за срок от 3 /ТРИ/ ГОДИНИ.

Така определеното и наложено наказание Съдът приема за съответстващо на целите на индивидуалната и генералната превенция, както и за достатъчно по своя вид и размер, щото да способства за поправянето и превъзпитанието на дееца. Наред с това, изпълнени се явяват и принципните изисквания на Закона наказанието да бъде справедливо, както и да е съответно на извършеното престъпление.

 

По така изложените мотиви, Съдът постанови присъдата си.      

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ХІІ Н.С.: