Определение по дело №4839/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1468
Дата: 22 август 2017 г.
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20175330204839
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

     П Р О Т О К О Л

             № 1468

 

22.08.2017 година                                                                           Град ПЛОВДИВ

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                                ХХ наказателен състав

На двадесет и втори август                     две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                              

СЕКРЕТАР: Величка Илиева

ПРОКУРОР: Васил Янев

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 4839 по описа за 2017 година

На поименното повикване в 09:30 часа се явиха:

ОБВИНЯЕМИЯТ Н.К.К. – редовно призован, не се явява.

За Районна прокуратура гр.Пловдив се явява прокурор Васил Янев.

 

ПРОКУРОР: Няма процесуална пречка да се даде ход на делото, доколкото разпоредбата на чл.378 от НПК предвижда, че когато обвиняемият е редовно призован, неговото неявяване не е пречка за даване ход на делото. В този смисъл, моля да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ като взе предвид внесеното предложение за освобождаване от наказателна отговорност и събраните в хода на досъдебното производство доказателства счита, че производството не може да бъде проведено по реда на глава 28 от НПК, тъй като не са налице условията по реда на чл.78А от НК. Във внесеното от страна на представителя на държавното обвинение постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на обвиняемия Н.К. е посочено, че по отношение на всяко от деянията, намиращи се в обективна и субективна връзка помежду си и за които според прокурора е налице състав на осъществено престъпление по чл.296 ал.1 вр. чл.26, ал.1 от НК, деецът при извършването им е бил в пияно състояние, а именно :

На неустановена дата през месец юли 2016 г., след като се е напил, обвиняемият се е прибрал в дома си в с.Войводиново във видимо неадекватно състояние. Още с влизането си в жилището започнал да псува на висок глас. На 01.08.2016 г. привечер около 21:00 часа обвиняемият се напил и отново се прибрал в дома си в с.Войводиново, като при влизането си започнал да псува и обижда семейството си. На 04.10.2016 г. около 18:30 часа свидетелката К. се прибрала от работа в дома си, когато заварила обв.К., който бил отново доста пиян. На 21.11.2016 г. около 19:00 часа, независимо от издадената заповед за незабавна защита от 24.10.2016 г., обв.К. се прибрал във видимо нетрезво състояние, след като консумирал алкохол преди това в дома на негов комшия. С влизането в дома си обв.К. си налял една водна чаша с вино. На 22.12.2016 г. около 22:30 часа обвиняемият се прибрал в дома си в с.Войводиново като за пореден път бил доста пиян.

С оглед изложеното настоящият състав на Районен съд гр.Пловдив счита, че тъй като в постановлението се твърди,че престъплението, за което е привлечен към наказателна отговорност обвиняемият е бил в пияно състояние, не може да бъде приложена разпоредбата на чл.78А от НК. „Пияното състояние” макар да не е елемент от състава на престъплението по чл.296, ал.1 от НК, е пречка за приложението на института по чл.78 А от НК. Нормата на чл.78А, ал.7 от НК е рестриктивна, намира се в общата част на НК и с оглед мястото й е приложима за всички престъпления, включително и за престъплението, за което е внесено постановлението с предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.296, ал.1 вр чл.26, ал.1 от НК. Рестриктивните основания на чл.78А, ал.7 от НК са отнесени към всички престъпни състави в особената част на НК. Нормата е обобщителна, каквито са всички норми в общата част на НК. В този смисъл са и мотивите на тълкувателно решение №2 от 2010 г. на ОС на ОСНК на ВКС по т.д.№2/2010 г. на ВКС. С въведеното от законодателя ограничение в цитирана норма и с оглед определеното й място в НК, а именно неговата обща част, се цели лицата, извършили престъпление, да не могат да се ползват от облекчената процедура, предвидена в чл.78 А от НК, в случай, че е налице някое от ограниченията на   ал.7 на чл.78 от НК като едно от тях е извършване на престъпление в пияно състояние.

Ето защо, Съдът стигна до извод, че производството по делото не може да протече по реда на глава 28 от НПК с налагане на административно наказание, като единственото законосъобразно действие, което съдът може да предприеме, е да прекрати съдебното производство и да върне делото на Районна прокуратура гр.Пловдив за осъществяване на предвидените в чл.242 и сл. от НПК правомощия извън тези, предвиждащи внасяне на предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Ето защо и на основание чл.377 от НПК

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД 4839/2017г. по описа на РС Пловдив, ХХ н.с.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура гр.Пловдив за изпълнение на дадените в мотивната част на определението указания.

Определението не е окончателно и подлежи на обжалване и протест по реда на глава 22 от НПК в 7-дневен срок, който за Районна прокуратура гр.Пловдив тече от днес, а за обвиняемия от датата на съобщението.

 

Протоколът се изготви в СЗ.

          Заседанието приключи в 09:38 часа.                    

   

 

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

 

    СЕКРЕТАР: /п/

 

 

Вярно с оригинала!

В.И.