Решение по дело №3311/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 324
Дата: 23 февруари 2022 г. (в сила от 23 февруари 2022 г.)
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20217180703311
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpeg
 


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 324/23.02.2022 Г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и втора година, в състав :

 

                 Председател : Здравка Диева

                  Членове : Величка Георгиева

 Светлана Методиева

 

при секретар В.Петкова и с участието на прокурор П.Петров като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 3311/2021г., взе предвид следното:

            Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            Х.В.Д.,*** обжалва Решение № 1895 от 04.11.2021г., постановено по АНД № 5256 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-1030-004139/13.05.2021г., изд. от Началник Група към ОД МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция, за наложени на касационния жалбоподател административни наказания: глоба в размер на 50лв. за нарушение на чл.137А ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1-во ЗДв.П; глоба в размер на 10лв. за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П на основание чл.183 ал.1 т.1 пр.2-ро ЗДв.П.

            Решението е обжалвано като незаконосъобразно с твърдение за неправилна преценка на обективната действителност. Поддържа се, че според справката за нарушител/водач е видно, че към момента на проверката не е имало как водачът да притежава контролен талон, тъй като същия е иззет с АУАН на 01.05.2021г. и не е връщан. АУАН не съдържа подпис на нарушителя при предявяване, нито при връчване. Заявено е, че ПРС не се е произнесъл по изискани от жалбоподателя доказателства. Поискана е отмяна на решението с отмяна на НП.

В съдебно заседание касаторът поддържа жалбата и твърденията за нарушения при съставяне и предявяване на АУАН. Предвид завените оплаквания счита, че решението следва да бъде отменено с връщане на делото за разглеждане от друг състав на ПРС.

Ответникът сектор Пътна при ОД МВР - Пловдив не изразява становище по жалбата и не се представлява пред АС – Пловдив.

            Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Петров предлага решението на ПРС да бъде оставено в сила.

            Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятно съдебно решение и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

            1. НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. Същата е част от административно наказателната преписка и отразена в НП. АУАН № GA408998/16.04.2021г. е съставен от мл.автоконтрольор М.Б.към ОД МВР -Пловдив, сектор Пътна полиция /длъжността е определена за осъществяване на контролна дейност по ЗДв.П със съставяне на АУАН от посочения полицейски орган в цитираната оправомощителна заповед/.

            Според обстоятелствената част на НП : На 16.04.2021г. в 20:14ч. в гр.Пловдив, на кръстовището на бул.Х. *** Вазов, като водач на лек автомобил Субару Форестер с рег.№ ***, Хр.Д. управлява посоченото МПС - собственост на А.Д., като : 1. Не е поставил обезопасителен колен по време на движение, с който автомобила е оборудван; 2. Не представя контролен талон към СУМПС.

Описаната фактическа установеност е квалифицирана за нарушения, изразяващи се в следното : 1. Водач на МПС от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано, с което виновно е нарушил чл.137А ал.1 ЗДв.П; 2. Не носи контролния талон от свидетелството за управление, с което виновно е нарушил чл.100 ал.1 т.1 ЗДв.П.

Приложени са санкциите по : чл.183 ал.4 т.7 пр.1-во ЗДв.П : „Наказва се с глоба 50 лв. водач, който: т.7, пр.1-во (доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) не изпълнява задължението за използване на предпазен…;“; чл.183 ал.1 т.1 пр.2-ро ЗДв.П : „Наказва се с глоба 10 лв. водач, който: 1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., доп., бр. 103 от 2005 г., изм. и доп., бр. 51 от 2007 г.) не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство;”.

Актосъставителят е поддържал констатациите в АУАН и е заявил, че си спомня много добре случая : мястото на кръстовището между бул.Христо Ботев и ул.Иван Вазов е било осветено и с колегата си са видели ясно преминаващият автомобил, тъй като е минал на 1 метър от тях; автомобилът е спрян и е обяснена причината за проверката – актосъставителят е видял, че водачът не е поставил обезопасителен колан; провереното лице не отрекло, а казало, че няма колан; поведението на жалбоподателя е описано от свидетеля /неприемливо, вкл. с обидни квалификации спрямо длъжностните лица/; Д. не е дал контролния си талон и е казал, че няма да го даде; актът е съставен на място, след което контролните органи потеглили към сектор „Пътна полиция“, а жалбоподателят се движил след тях /“Съставих му акт, а той каза, че е адвокат и затова не може да бъде глобяван – това са негови думи, цитирам го. Съставих акт на господина и потеглихме към сектор „Пътна полиция“. След това забелязахме, че той се движи след нас постоянно.“. В.Д.е лице, вписано в акта като свидетел на отказа и същият е гражданин, спрян от проверяващите органи с молба за съдействие, като му е обяснено, че е свидетел на отказ да бъде подписан акта. Св. Т./отразен в АУАН за свидетел/ поддържа фактите, отразени в акта, вкл. относно поведението на жалбоподателя. Според показанията му, същият е изпълнявал служебните си задължения с колегата Б.и заедно са констатирали двете нарушения, предвид което следва, че св.Т.е очевидец, присъствал при установяване на нарушението. Св.Т.потвърждава съставяне на АУАН на място.

РС - Пловдив се е произнесъл по заявените доказателствени искания, отразени в жалбата против НП. Мотивирано са оставени без уважение исканията за: изискване на справка от ПП и КАТ за дежурните на 16.04.2021г. към 20,45ч., тъй като в преписката и по делото липсват данни за това, че дежурен в КАТ е присъствал на мястото на нарушението и дежурен в КАТ не е бил свидетел на отказа да се подпише акта; изискване на записи на средствата за наблюдение в патрулния автомобил, тъй като в НП и материалите от преписката не е посочено, че са ползвани средства за наблюдение в конкретния случай. ПРС е съпоставил доказателствените искания с характера на двете нарушения, при което обосновано е приел, че отсъстват данни нарушенията да подлежат на установяване и заснемане с технически средства.

2. ПРС правилно приел, че показанията на свидетелите установяват начина на констатиране на извършените две нарушения, фактите по същите и процедурата по съставяне на акта. Основателно е съобразена нормата на чл.189 ал.2 ЗДв.П, според която : „Редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.”. Презумптивната доказателствена сила не е разколебана или опровергана и не е налице нарушение на чл.13 ал.1 НПК. АУАН е съставен в присъствие на нарушителя, с което е гарантирано правото му на защита към този момент. Спазено е изискването за вписване в акта на свидетел – очевидец в случая /св.Т., потвърдил лични възприятия при проверката/, което е от значение за разкриване на обективната истина - т. 10 от Постановление № 10/28.09.1973 г. на Пленума на Върховния съд : "При наличие на очевидци при извършване на нарушение или при констатиране на същото следва те да се посочат в акта като свидетели, за да се осигури разкриването на обективната истина". В случая не се установи да е имало препятстване за разкриване на обективната истина. Без съмнение критерий за същественост на процесуално нарушение, допуснато в адм.нак.фаза е дали правото на защита е ограничено и за всеки конкретен случай подходът при преценката е индивидуален. Правото на защита не е ограничено, нито нарушено във фазата на съставяне на АУАН, поради което се отчита действителната фактическа обстановка според събраните доказателства за извършване на конкретно посочените нарушения.

АУАН е съставен редовно в хипотеза на отказ на нарушителя да подпише акта : съгл. чл. 43 ал.1 и ал.2 ЗАНН „Актът се подписва от съставителя и поне от един от свидетелите, посочени в него, и се предявява на нарушителя да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си.; Когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, името и точният адрес на който се отбелязват в акта.”. В АУАН са удостоверени отказ на нарушителя да се запознае със съдържанието на акта, както и да подпише акта, за което поотделно е вписано, че „отказва” и дата 16.04.2021г. Волята на жалбоподателя е удостоверена с подпис на конкретен свидетел, различен от свидетелите по установяване на нарушението и съставянето на акта. Дори да бъде възприета тезата на касатора, се съобрази, че критерий за същественост на процесуално нарушение е доколко и дали ограничава правото на защита на санкционираното лице - нарушението е идентично описано в АУАН и в НП, а защитата против квалификацията е пред съда. В хипотеза на допуснато нарушение, то не е съществено, тъй като не е ограничено правото на защита с прилагане нормата на чл.53 ал.2 ЗАНН.

В допълнение се отбелязва, че не представлява съществено нарушение на процесуалните правила обстоятелството, че АУАН е съставен в присъствието само на един свидетел. Систематичното тълкуване на разпоредбите на чл. 40 ал. 1 и ал. 3 ЗАНН, както и на нормата на чл. 43 ал. 1 ЗАНН налага извода, че изискването акта да е съставен в присъствието на двама свидетели е предвидено единствено за хипотезата, в която липсват свидетели, присъствали при извършване или установяване на нарушението или е невъзможно акта да бъде съставен в тяхно присъствие. Единствено в тази хипотеза ЗАНН въвежда изискването акта да е съставен в присъствието на "двама други свидетели". В останалите случаи акта следва да се състави в присъствието на лицата, присъствали при извършване или установяване на нарушението, като е достатъчно да бъде подписан от съставителя и един от посочените в него свидетели. В случая не е налице хипотеза по чл.40 ал.3 ЗАНН.

Предвид описаните данни по отношение процедурата по съставяне на АУАН и надлежно удостовереният отказ акта да бъде подписан от лицето към момента на съставянето и предявяването му – на място при проверката, отсъства основание за възприемане твърденията на касатора с последица отмяна и връщане на делото за разглеждане от друг състав с цел – установяване на действителните факти по съставяне и предявяване на АУАН.

Двете нарушения са описани ясно, поради което не следва извод за нарушено право на защита, изразяващо се в неяснота досежно нарушенията, за които е издадено обжалваното НП. Правилно ПРС е посочил във вр. с второто нарушение, че не е от значение дали жалбоподателят фактически не е носил контролния талон към СУМПС или е носил същия, но е отказал да го представи. Предвид твърдението в касационната жалба за отнет контролен талон се отбелязва, че според информацията от справка за нарушител/водач, не контролен талон, а СУМПС е било отнето на 01.05.2021г. с Акт № АА798212/01.05.2021г. /и върнато на 07.07.2021г. на основание представена валидна полица ГО/.

Мотивиран с изложеното и на основание чл.221 ал.2 от АПК, АС – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

Оставя в сила Решение № 1895 от 04.11.2021г., постановено по АНД № 5256 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                                    Председател :

 

 

                  Членове :