Решение по дело №3671/2016 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 460
Дата: 18 април 2017 г. (в сила от 2 август 2018 г.)
Съдия: Татяна Андонова Лефтерова Савова
Дело: 20163230103671
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№………

 

град Добрич, 18.05.2017 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

          Добричкият районен съд, гражданска колегия, четвърти състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети април, две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ЛЕФТЕРОВА-САВОВА

СЕКРЕТАР: И. И.

 

разгледа докладваното от районния съдия гр. дело №3671/2017 г., по описа на ДРС и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Съдът е сезиран с иск за делба с правно основание чл. 34, ал. 1 ЗС. Производството е в първа фаза, по допускане на делбата.

Образувано е по искова молба на В.С.Д. ЕГН **********, с адрес: *** против И.Й.Й. ЕГН **********, с адрес: ***, за допускане до съдебна делба на недвижим имот подробно описан в исковата молба.

Ищцата твърди, че с ответника са бивши съпрузи, чийто брак е прекратен с влязло в сила решение по гр.д. № 3143/2014 г. по описа на ДРС. По време на брака двамата придобили недвижим имот - гараж със застроена площ от 17 кв.м, с идентификатор ***, изграден в сграда с административен адрес: гр. Д., ж.к. „*** находяща се в имот с идентификатор ***, при съседи: имот идентификатор ***, имот с идентификатор **** и имот с идентификатор ****. Ищцата сочи, че двамата с ответника придобили гореописания недвижим имот през 1992 г. от техен съсед, въз основа устен договор за покупко-продажба. На 14.11.2016 г. ответникът се снабдил с нотариален акт за собственост на процесния недвижим имот по давност, въз основа извършена обстоятелствена проверка - № 142, том I, peг. № 5924, нoт. дело № 145/2016г. по описа на нотариус М. С. вписан под № 175 в регистъра на НК с район на действие - PC-Д.. Ищцата намира, че доколкото бракът ѝ с ответника е прекратен с влязло в сила решение на 09.04.2015 г., давностният срок е започнал да тече по време на брака, поради което имотът е придобит в режим на СИО, като тя е собственик на 1/2 ид.ч. от имота, а ответникът - на другата 1/2 ид.ч. Твърди, че е налице съсобственост по отношение на имота, но доколкото с ответника не могат доброволно да уредят отношенията си, иска извършване на съдебна делба при равни квоти.

         В срока по чл. 131 ГПК по делото е постъпил отговор от ответника. Оспорва иска като неоснователен и недоказан. Прави възражение, че при прекратяване на брака на страните е представено споразумение по чл.51 СК, с което бившите съпрузи са уредили всички лични и имуществени отношения, като не са посочили наличието на процесния недвижим имот и същият не е включен в предмета на споразумението, прекратяващо съпружеската имуществена общност. В споразумението съпрузите изрично са заявили, че нямат други съсобствени имоти и че правоотношенията между тях, възникнали при и по повод прекратената с развод СИО са уредени окончателно със сключване на споразумението. Ответникът, чрез пълномощник сочи, че правото му на собственост е възникнало с издаването на нотариалния акт, което извършено след прекратяване на брака. С оглед това, няма как да е възникнала съсобственост по силата на този нотариален акт, който посочва друг титуляр на правото на собственост, като след прекратяването на брака не действа законовата презумпция за съвместния принос и оттам възникването на СИО. Ответникът намира за правно ирелевантно заявеното от ищцата обстоятелството, че собствеността е придобита по силата на изтекла по време на брака давност, след като нито една от страните по делото не се е позовала на това обстоятелство по време на брака, за да се приеме, че в резултат е възникнала СИО. Ответникът заявява възражение, че само той е бил член-кооператор на ЖСК „*** гаражи, с приемането му за член на 14.12.1994 г. за процесния имот. Членственото правоотношение в ЖСК не е СИО съобразно разпоредбата на чл.15 ал.1 ЗЖСК, като от датата на прекратяване на брака с развод е изтекъл много повече от месечния срок за предявяване на иска по чл.15 ЗЖСК, който е преклузивен, поради което намира за преклудирана възможността ищцата да поиска присъждане на част от членственото правоотношение в ЖСК.

В с.з. ищцата и ответника чрез процесуалните си представители, поддържат исковата молба и отговора.

         Добричкият районен съд, след преценка на събраните по делото писмени доказателства и по вътрешно убеждение, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

         Предявен е конститутивен иск за съдебна делба с правно основание чл. 34, ал.1 ЗС. Производството е в първа фаза, по допускане на делбата. В тази фаза задължение на съда е да установи: наличие на съсобственост между съделителите върху имуществото предмет на делбата, основанието на което същата е възникнала, лица и имоти, по отношение, на които ще се извърши делбата, както и каква е частта на всеки съделител в съсобствеността.

         Не се спори между страните, а и видно от представените писмени доказателства, гражданският брак на страните, сключен на 24.09.1983 г. е прекратен с влязло в сила решение №41/09.04.2015 г. по гр. д. № 3143/2014 по описа на ДРС.  

Видно от заповед №793/01.06.1990 г., на осн. чл.103 НДИ и чл.125 ЗТСУ, ИК на ОбНС гр. Т*, отстъпва право на строеж за построяване на 80 бр. гаражи  в ЖСК „**” – гаражи до блок 41 върху площ от 2206 кв. м, на посочени в заповедта 80 лица. На 29.11.1994 г., въз основа на негова молба, член-кооператорът П. И. Б. е освободен от членство в ЖСК „***” – гаражи. С решение на общото събрание на ЖСК от 14.12.1994 г., ответникът И.Й.Й. е приет за член-кооператор в ЖСК „*** – гаражи. Съгласно разпоредбата на чл.13 ЗЖСК валидна както към 14.12.1994 г., така и към настоящия момент, нови членове на жилищностроителната кооперация се приемат с решение на общото събрание, само ако по одобрения инвестиционен проект за тях има свободен имот, като нов член-кооператор на мястото на изключен може да се приеме след като решението за изключването влезе в сила /чл.14, ал.1 ЗЖСК/. По отношение новоприети членове, членственото правоотношение възниква от датата на решението на общото събрание за приемането им.

Спорен между страните се явява въпросът дали е налице съсобственост по отношение недвижимия имот заявен за делба и дали същият има статут на имущество в режим на съпружеска имуществена общност.

Членственото правоотношение в ЖСК е строго лично. Същото не представлява имуществено право, което да попада в обхвата на съпружеската имуществена общност. Когато само един от съпрузите членува в ЖСК, само той притежава това качество. Различна е хипотезата, когато двамата съпрузи заедно членуват в ЖСК с цел придобиване правото на собственост върху конкретен обект.

В случай, че процесният имот бе придобит по време на брака, по реда на чл.35, ал.2 ЗЖСК, то същият би придобил статут на имущество в режим на съпружеска имуществена общност. В конкретния случай тази хипотеза не е налице. Към датата на прекратяване на гражданския брак на страните, членственото правоотношение на ответника в ЖСК не е прекратено, а процесният обект е все още собственост на ЖСК. В хода на настоящото производството не се събраха данни ЖСК „Балик 41” – гаражи да е прекратена.

Предвид твърденията изложени в исковата молба и изричното изявление в защитата по съществото на спора ищцата навежда като придобивен способ за възникване на правото на собственост за себе си и бившия си съпруг – придобивна давност, за която твърди, че е започнала да тече и е изтекла по време на брака. В хода на процеса, ищцата не ангажира доказателства, които да обосноват извод, както от кой момент процесният имот е бил годен обект на владение /за да е налице годен обект на владение е необходимо същият да е изграден в груб строеж/, така и относно конкретния период /в т.ч. начален момент/ на упражняване фактическа власт върху вещта, поради което съдът не може да извърши преценка дали давностният срок е изтекъл преди прекратяване гражданския брак на страните. Действително, когато придобивната давност е започнала да тече по време на брака и е изтекла през време на същия, следва извод, че и двамата съпрузи са придобили правото на собственост върху недвижимия имот и той е станал имуществена общност, като следва да се счита, че и двамата съпрузи са упражнявали фактическа власт върху имота. В конкретния случай не се събраха каквито и да е доказателства, че процесният имот е придобит от ищцата и нейния съпруг въз основа изтекла придобивна давност с начало и край по време на брака. Следва да се имат предвид и указанията, дадени в т.2 на ППВС №5/31.10.1972 г., а именно, че въпросът дали жилището или какъвто и да е друг недвижим имот, движима вещ или право върху вещ са придобити през брака следва да се решава с оглед момента, в който юридически става придобиването на правото на собственост съобразно общите правила за прехвърлителното действие на съответния придобивен способ, при съобразяване правилата на приложимия СК.

Съгласно разрешението дадено с т.1 на ТР №5/2014 на ВКС, ОСГК, при действието на забраната, установена с чл. 31, ал. 3 от Закона за кооперациите от 1991 г. /Обн., ДВ, бр. 63 от 1991 г./, отменен със Закона за кооперациите от 1999 г. /Обн., ДВ, бр. 113 от 1999 г./, правото на собственост върху вещ, собственост на жилищностроителна кооперация, може да се придобие по давност.

         От друга страна, основателно се явява и възражението на ответната страна, че ищцата не е упражнила в срок правото, което чл. 15 ЗЖСК ѝ предоставя, а именно – при прекратяване на имуществената общност между съпрузи, ако единият от тях е член на жилищностроителната кооперация, съдът по иск на заинтересувания, предявен в едномесечен срок от прекратяване на имуществената общност, да реши кой от двамата съпрузи да продължи членството в ЖСК. Срокът за предявяване на иск по чл.15 ЗЖСК започва да тече от влизане в сила на решението, с което гражданският брак на страните се прекратява. В случай, че предвиденият в чл.15 ЗЖСК, срок е пропуснат, не съществува друга възможност за получаване на дял от имоти, изградени чрез ЖСК при прекратена съпружеска имуществена общност /така - постановеното по реда на чл.290 ГПК решение №415/08.09.2010г. на І г.о. на ВКС по гр.д.№513/2009 г./

С оглед гореизложеното, предявеният иск за делба е неоснователен и следва да се отхвърли.

Предвид изхода от спора и на осн. чл.78, ал.3 ГПК, в полза на ответника се следват сторените разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 600 лева.

На основание чл. 9 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, ищцата следва да бъде осъдена да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ДРС, държавна такса в размер на 25 лева.

         Водим от горното, съдът,

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения иск от В.С.Д. ЕГН **********, с адрес: *** против И.Й.Й. ЕГН **********, с адрес: *** за допускане извършване на съдебна делба на гараж със застроена площ от 17 кв.м, с идентификатор ***, изграден в сграда с административен адрес: гр. **  , находяща се в имот с идентификатор ***, при съседи: имот идентификатор ***, имот с идентификатор *** и имот с идентификатор ***, като неоснователен, на основание чл. 34, ал.1 ЗС.

ОСЪЖДА В.С.Д. ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на И.Й.Й. ЕГН **********, с адрес: *** сторените от ответника разноски в размер на 600 лева.

         ОСЪЖДА В.С.Д. ЕГН **********, с адрес: *** да заплати по сметка на Районен съд гр. Д. държавна такса в размер на 25 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд Добрич с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчване препис на страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: