Решение по дело №22/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 73
Дата: 21 април 2022 г. (в сила от 21 април 2022 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20227110700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                              73                             21.04.2022г.                                    град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                    

на шести април                                                               две хиляди двадесет и втора година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                                

    ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                           2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря Светла Кърлова

и в присъствието на прокурор Йордан Георгиев от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 22 по описа за 2022г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            ВПД началник на РУ - Дупница при ОДМВР – Кюстендил с адрес за призоваване: гр.Дупница, ул.“Бисеров“ №2 обжалва решението по а.н.д.№970/2021г. на РС – Дупница. Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано нарушение и спазване на процедурата по ЗАНН. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП.

В с.з. касаторът не се явява и не се представлява.

            Ответникът И.М.Н. не изразява становище по жалбата.          

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че решението на ДРС е правилно и законосъобразно и като такова моли да се потвърди.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП №21-0348-000309/02.06.2021г. на началника на РУ - Дупница при ОДМВР – Кюстендил с което на И.М.Н. за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 50лв. и лишаване от право да управлява МПС за 1 месец.

            От събраните по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че на 10.05.2021г. около 15.30 часа в гр.Дупница, ул.“С.ско шосе“ при АМ „Хемус“ в посока гр.С. Н. управлявал посочения в НП товарен автомобил с прикачено към него ремарке, придружаван от св.К. П.. Движението на автомобила е забелязано от спрял наблизо автопатрул, съставен от св.Р. Д. и св.С. Ш. като служители на РУ – Дупница при ОДМВР – Кюстендил. Св.Д. подал сигнал със стоп-палка към водача за спиране в дясно на пътното платно, но водачът не го забелязал, не реагирал и продължил движението си в  същата посока. По-късно водачът бил спрян от контролните органи посредством светлинен и звуков сигнал и отправени жестове. При извършената проверка представил всички изискуеми от закона документа и след извършените справки не били  установени други нарушения на ЗДвП. В съдържанието на АУАН водачът записал като възражения, че не е видял контролните органи да го спират. Съдът е дал вяра на всички гласни доказателства, включително на св.П., която е пътувала с Н. на посочената дата и час и разказва подробно за данните относно движението на ППС, мястото на спиране, като категорично отрича да е видяла преди това полицейските служители да правят опит да спрат ППС. Съдът е взел предвид и обстоятелството, че контролните органи не отричат присъствието на св.П. в кабината на товарния автомобил, като не се твърди същата да е слизала от него.

            От така установената фактическа обстановка съдът е формирал правен извод за недоказано противоправно деяние от обективна страна. Според съда, единствено доказан е подадения от органите сигнал за спиране на МПС, но не е установено в кой момент е подаден сигнала, по какъв начин и дали и кога водачът го е възприел предвид показанията на св.П.. Отделно от това съдът е установил липса на умисъл от дееца и маловажен случай.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон, решението е правилно. Съображенията за това са следните:

При разглеждане на спора районният съд е спазил принципа по чл.13 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН за разкриване на обективната истина по реда и със средствата на закона. От събраните относими, допустими и достоверни доказателства е извел правилен извод за незаконосъобразно НП.

Нарушението по чл.103 от ЗДвП не е доказано от обективна страна. Приобщените пред районния съд доказателства установяват, че на посочената в НП дата и място управлявания от дееца товарен автомобил не е спрял на указаното от полицейския служител място, като е продължил своето движение. Недоказано обаче е релевантното обстоятелство относно възприемането на сигнала от страна на водача. В аспекта на показанията на контролните органи и св.П. районният съд правилно е установил, че няма безспорни доказателства водачът да е възприел подадения сигнал по ясен и категоричен начин в аспекта на правилото по чл.170, ал.3, изр.1 от ЗДвП. В своята съвкупност останалите доказателства за поведението на дееца при последващото му спиране, липсата на установени други нарушения на правилата за движение по пътищата и вписаното от дееца възражение в съдържанието на АУАН не установяват съставомерно деяние. Изводите на съда са обосновани от доказателствата по делото и се споделят от касационния съд. Липсата на доказано деяние от обективна страна препятства проверката за субективната страна на деянието.

В контекста на горното, не е дължимо изследване на случая като маловажен.

Поради изложеното, решението на районния съд ще се остави в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 150/13.12.2021г. по а.н.д. № 970/2021г. на РС – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                           2.