Решение по дело №21/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260117
Дата: 30 септември 2021 г.
Съдия: Мария Георгиева Аджемова
Дело: 20211400900021
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 260117

 

гр. ВРАЦА,  30.09.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд  гражданско                   отделение в

публичното заседание на   23.09.2021 г.     в състав:

 

Председател:М. Аджемова

    Членове:

                                    

в присъствието на:

прокурора              секретар   Галина Емилова

като разгледа докладваното  от   съдията             

            т.   дело N` 21  по описа за 2021   год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

      

       Предявени са искове по чл. 432, ал. 1 от КЗ и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД.

       Ищецът К.Б.Х. твърди чрез, че на 01.07.2020 г. в резултат на настъпило ПТП в село Гложене, обл. гр. Враца, в 04.00 часа на ул. "Ленин"  пред дом № 8, по вина на водача на самокатастрофиралия автомобил марка "Опел Астра", с рег. № ***, деликтната отговорност на който е застрахована при ответника по застраховка Гражданска отговорност, като пътник в автомобила, му е причинено телесно увреждане, изразяващо се в сътресение на мозъка; сублокация на лява раменна става; разкъсно контузна рана в областта на лява вежда; хематом в областта на лявото око с охлузване на слепоочна област; охлузвания на подбедриците и на двата крака. Поддържа претърпени от него болки и страдания, неудобства и стрес, справедливото обезщетяване на които възлиза на  40 000 лева и неизплатено от застрахователя по задължителна застраховка Гражданска отговорност обезщетение в срок, след отправена до него писмена претенция на 21.09.2020 г. Ищецът претендира посочената сума, заедно със законната лихва за забава върху нея от 21.12.20 г. – датата на изтичане на тримесечния срок за произнасяне по доброволната претенция, до окончателното изплащане на обезщетението. Претендират се и съдебни разноски по производството.

       Ответникът ЗК "Лев Инс" АД гр. София, в законоустановения срок оспорва така предявените искове, възразявайки че механизмът на процесното ПТП не е описания от ищцеца, а и за настъпването му липсвало виновно поведение на застрахования при него водач, не е налице причиняване на заавените вреди и причинна връзка с произшествието. Навежда евентуални възражения за съпричиняване на вредоносния резултат, без да посочва в какви точно действия се изразява съпричиняването от страна на ищеца. Навеждат се възражения и за прекомерност на претендирания размер на обезщетението. Ответникът претендира разноски. Прави възражение за прекомерност по чл. 78, ал. 5 от ГПК на разноските за адвокат на насрещната страна.

       Съдът, като прецени всички доказателства и доводи на страните съгласно чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:

       От представените по делото с придружително писмо на РУ на МВР "АЕЦ Козлодуй вх. № 261831/02.03.21 г., стр. 27, заверени копия от всички документи съдържащи се в АНП образувани въз основа на АУ АН сер "Д" с № 039896 и № 039897, включително и протокол за ПТП № 1519119 от 01.07.20 г., стр. 46, се установява, че на 01.07.2020 г., около 04.00 часа, в село Гложене, на ул. "Ленин" № 8, с посока на движение от село Бутан към село Гложене, водачът на л. а. "Опел Астра" с рег. № ***, след употреба на алкохол установено с техническо средство в размер на 1.17 промила и преди да е преминало въздействието му, се движел с несъобразена скорост и при ляв завой е загубил контрол на управляваното от него МПС, като се блъснал в бетонната ограда на дом № 8. От произшествието е пострадал пътник в автомобила - ищецът  К.Б.Х., който факт не се оспорва от ответното застрахователно дружество. Ищецът Х. получил описаните по-горе наранявания. По делото не се оспорва също, че с водача на автомобил "Опер Астра", рег. № *** е била сключена с ответника-застраховател задължителна застраховка Гражданска отговорност по полица № BG /22/120001681594, със срок на застрахователно покритие от 18.06.2020 г. до 18.06.2021 г.

       От заключението на съдебно-автотехническата експертиза, което съдът възприема за достоверно като обективно и компетентно изготвено от вещото лице, се установява, че ПТП е настъпило при движение на процесния автомобил в село Гложене, по ул. "Ленин", в посока село Бутан, като при ляв завой водачът на автомобила е загубил контрол и автомобилът се е блъснал в оградата на дом № 8.  Вещото лице изяснява, че причина за настъпването на процесното ПТП е поведението на водача на автомобил "Опел Астра", чийто действия свързани с употребата на алкохол с над 1.17 промила и избора на скорост са довели до отклоняване на превозното средство и удар в оградата на дом № 8 на ул. "Ленин" в село Гложене. Автомобилът фабрично е бил снабден с два триточкови колана на предни седалки и три триточкови колана на задни седалки, които имат функцията да фиксират тялото на водача и пътниците към облегалката и седалката, да ограничат движението им напред при рязко спиране и да предотвратят контакт с детайли от вътрешността на купето.

       По делото са представени също медицински документи, издадени през релевантния период, които са били предмет на изследване от приетото заключение на съдебномедицинската експертиза и съответно са послужили на вещото лице д-р К. за достигане на крайните му заключения, които съдът възприема за достоверно дадени. Според вещото лице д-р К., в резултат от настъпилото ПТП ищецът К.Х. е получил сътресение на мозъка, лека степен; не пълна сублокация на лява ключично-лопатъчна става /непълно изкълчване/; разкъсно контузни рани на лицето и лява китка, които са били обработени хирургически; охлузвания в дясна слепоочна област, охлузвания на двете подбедрици; кръвонасядания на крепачите на ляво око. Раните на ищеца на слепоочието и китката са били обработени хирургически /зашити/, като не се е налагало ищецът да бъде опериран, съответно да престои в болница. Лечението му е било амбулаторно. Общо за всички наранявания, лечебният и възстановителен период на ищеца е приключил за срок около 30 дни, през който период той е изпитвал болки и страдания - интензивни през първите 7-8 дни след произшествието с тенденция на затихване. Експерта намира, че към настоящия момент общото здравословно състояние на ищеца е напълно възстановено – функцията на раменната става също е напълно възстановена, само с лека болка при крайно положение на крайника. Ищецът  имал белег от рана в дясното слепоочие /2-3 см./, който има непроменим характер. Според експерта д-р К., получените от ищеца увреждания са от удар върху тъп предмет или травма от предмети в купето на автомобила, при реализиране на ПТП на 01.07.20 г. Вещото лице твърди, че ищецът е пътувал в автомобила без поставен предпазен колан, тъй като травмата на раменната става е от страничен удар. Според него, травма от този вид не би се получила, ако предпазният колан е поставен, тъй като коланът фиксира тялото. При поставен предпазен колан, вероятните травми, според д-р К., биха били от друг характер. Експерта твърди още, че травмите леко сътресение на мозъка и разкъсно-контузни рани и охлузвания в областта на лицето и главата, също не биха се получили, ако  предпазният колан е бил поставен, тъй като при удар той фиксира тялото в една позиция.

       Пред настоящата съдебна инстанция е разпитан и св. Б. Х. баща на ищеца К.Б.. От показанията на свидетеля се установява, че той няма впечатления как се е случило ПТП на 01.07.20 г. в село Гложене. Едва сутринта разбрал за произшествието със сина си, когато негов приятел го докарал в дома им в село Бутан, след оказана първа помощ на ищеца в болницата в гр. Козлодуй и разпит от служители на КАТ. Според свидетеля,  в болницата в гр. Козлодуй ищецът не е получил необходимата медицинска помощ. Синът му бил целия в кръв, с незашита рана на главата. Много го боляла и ръката, тъй като имал извадена ключица, изобщо състоянието му било тежко. По преценка на свидетеля, той откарал сина си в болницата в гр. Враца, където раните му били зашити и му били дадени лекарства. Лекарите преценили, че не е нужно да се прави операция на ръката на ищеца, като травмата ще отмине, тъй като той е млад. Свидетелят твърди, че синът му не е престоявал в болница, след оказаната медицинска помощ в болницата в гр. Враца. Превръзките на раните му били сменяни в здравната служба в село Бутан. Превръзките били сменяни около 7-8 дни, след което махнали и конците, също в здравната служба в село Бутан. Според свидетеля, синът му има ограничено движение на ръката си и към момента, а освен това ръката го болял, можел да носи само леки предмети. След инцидента, за ищеца се грижели свидетеля и съпругата му, майка на ищеца. Той се оплаквал от болки в главата, които  болки отшумявали постепенно и към момента на разпита, ищецът се оплаквал рядко от болки в главата. След ПТП, ищецът имал лонгета на ръката, цялото тяло го боляло и имал рани. Притеснявал се да се обажда и да общува с приятелите си. Тези болки и притеснения отшумели за около месец и половина и ищецът постепенно започнал отново за излиза с приятелите си. Според свидетеля, синът му е долу-горе възстановен, но не е както преди. Съдът цени показанията на свидетеля Б. Х. при съобразяване нормата на чл. 172 от ГПК и с оглед на всички данни по делото. Доколкото изложеното от свидетеля почива на непосредствените му и трайни възприятия и не се опровергава от останалите доказателства, съдът не намира основание да му откаже вяра.

       Други относими доказателства не са ангажирани в предвидените от процесуалния закон преклузивни срокове.

       При така установените факти съдът приема от правна страна следното:

       По иска с правно основание по чл. 432, ал. 1 от КЗ.

       За възникване на имуществена отговорност на застрахователя по чл. 432, ал. 1 от КЗ, каквато искова претенция е заявена в настоящото производство и е процесуално допустима поради наличието на проведено производство пред застрахователя по чл. 380 и във вр. с чл. 496 от КЗ, за който факт по делото са представени доказателства и не се оспорва от страните, трябва да бъде осъществен следния фактически състав: застрахованият виновно да е увредил ищеца, като му е причинил неимуществени вреди, които да са в пряка причинно-следствена връзка с противоправното поведение на застрахования и наличие на правоотношение по договор за застраховка Гражданска отговорност между делинквента и ответника.

        В разглеждания случай се установи по делото, че при настъпилото на 01.07.2020 г. в село Гложене, обл. гр. Враца, на ул. "Ленин" до дом № 8 пътнотранспортно произшествие застрахованият при ответника водач на автомобил "Опел Астра" С. С. С., поради нарушаване на правилата за движение по пътищата по чл. 5, ал. 1, т. 1 и чл. 20, ал. 1 и 2 от ЗДвП относно подходящата скорост на движение на пътното превозно средство, осигуряваща възможност за непрекъснато контролиране на управляваното превозно средство и осуетяваща създаването на опасност и управление на автомобла след употреба на алкохол установено с технически средства в размера на 1.17 промила, отклонил управлявания от него автомобил, напуснал пътното платно и при опит да реализира на ляв завой самокатастрофирал блъскайки се в неподвижно препятствие – ограда на дом № 8 на ул. "Ленин" в село Гложене. В резултат на което причинил на ищеца К.Х. – пътник в автомобила, телесни увреждания описани по-горе от вещото лице д-р К.. Нанесените на ищеца физически травми са причина за изпитваните от него болки и страдания, които са били по-интензивни веднага след ПТП, за около 7-8 дни, като възстановителния период е продължил около месец и половина. Ищецът изпитвал страх от случилото се, неудобство, поради травмите, да общува с приятелите си, освен това имал козметичен дефект /белег от рана около 2-3 см. в дясното слепоочие / и остатъчни леки болки в лява раменна става при крайно движения на ръката, при възстановена напълно функция на крайника. От съвкупната преценка на събраните и обсъдени допустими доказателствени средства по делото се установява по несъмнен начин, че причина за претърпяното от ищеца К.Х. увреждане е в причинно-следствена връзка с противоправно поведение на водача на процесното МПС, извършено в противоречие с изискванията на правилата за движение по чл. 5, ал. 1, т. 1 и чл. 20, ал. 1 и 2 от ЗДвП и след употреба на алкохол, като виновното им причиняване от него съгласно чл. 45, ал. 2 от ЗЗД се предполага и тази презумпция не се опроверга в настоящото производство с обратно доказване от ответника-застраховател. Следователно са налице всички елементи от фактическия състав на деликта чл. 45, ал. 1 от ЗЗД - увреждане, вина, противоправност, вреди и причинна връзка, и съответно представляващи една от предпоставките на исковете, предявени пряко срещу застрахователя на основание чл. 432, ал. 1 от КЗ. Неоснователно е възражението на ответника във връзка с обстоятелствата, при които е настъпило процесното ПТП и отразени в констативен протокол за ПТП № 1519119/01.07.20 г. От констативния протокол, който по правната си същност представлява официален свидетелстващ документ по смисъла на чл. 179, ал. 1 от ГПК, ползващ се с обвързваща съда материална доказателствена сила относно обективираните в него обстоятелства за датата, мястото на ПТП-то, причините за неговото настъпване и наличието на задължителна застраховка Гражданска отговорност за участниците в ПТП-то, се установяват по несъмнен начин по делото обстоятелствата, при които същото е настъпило, а и те не се опровергават в процеса от други насрещни доказателства.

       Доказа се по делото наличието и на следващата материална предпоставка, включена във фактическия състав, обуславящ правото на вземане на ищцата К.Х. срещу ответния застнаховател, а именно съществуването на валидно застрахователно правоотношение, произтичащо от действащ към момента на процесното ПТП договор за застраховка Гражданска отговорност. По силата на този договор ответникът съгласно чл. 431, ал. 1 и чл. 493, ал. 1 от КЗ е обезпечил деликтната отговорност на водачите, причинили вреди на трети лица, при управлението на автомобил "Опел Астра", с рег. № ***. Този правнорелевантен факт е безспорен между страните, а и се доказа от представения констативен протокол.

       Претърпените от ищеца неимуществени вреди, които представляват неблагоприятно засягане на лични блага, не биха могли да бъдат възстановени, поради което предвиденото в закона обезщетение не е компенсаторно, а заместващо и се определя съобразно критериите по чл. 52 от ЗЗД. Съгласно Постановление № 4/1968 г. на Пленума на ВС понятието „справедливост” по смисъла на чл. 52 от ЗЗД е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства - вид и обем на причинените неимуществени вреди, интензивност и продължителност на претърпените болки и страдания, общовъзприетото понятие за справедливост и общото икономическо състояние на обществото. Настоящият състав на съда, при преценка на всички събрани по делото доказателства счита, че с оглед на вида на уврежданията, довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота, интензивните болки и страдания при настъпване на уврежданията и през време на 7-8 дни след произшествието, стихващите такива след този период и до края на възстановителния сравнително кратък период от месец и половина, наличието на козметичен дефект  /белег с дължина около 2-3 см на слепоочието, който е пожизнен), леката болка в дясна раменна става, при крайно положение на ръката, независимо, че функцията на ръката е възстановена, психологическите неудобства от преживяното и младата  възраст на ищеца към момента на настъпване на увреждането – 19 години, както и като взе предвид, че уврежданията на ищеца не са наложили извършване на операция и престой в болница, а същият е бил лекуван амбулаторно и манипулациите по смяна на превръзките и конците на раните, в рамките на 7-8 дни, са извършвани в здравната служба на село Бутан, намира, че на ищеца следва да бъде определено заместващо обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в общ размер на 20 000 лева. При тези съображения, съдът счита, че така определеното обезщетение е съобразено с характера и степента на засягане на ищеца К.Х., а също и с принципа на справедливостта, залегнал в чл. 52 от ЗЗД.

       Настоящият състав на съда намира за основателно направеното от ответника възражение за съпричиняване на причинените от процесното ПТП вреди. Ищецът Х. е пълнолетно лице към момента на настъпване на процесното ПТП, а съпричиняването на вредоносния резултат е поведение на самия пострадал, с което той обективно е допринесъл за неговото настъпване, създавайки предпоставки или улеснявайки настъпването му, без да е необходимо да е действал виновно. Ответникът, който в разглеждания случай има доказателствена тежест по правилата на чл. 154, ал. 1 от ГПК, е установил, чрез д-р К. изготвил приетата медицинска експертиза, че ищецът К.Х., като пътник в автомобил "Опел Астра", със своите действия е нарушила правилото за движение по пътищата относно използването на обезопасителни колани по чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП с непоставянето на такъв през време на движението на автомобила, като с това си бездействие /непоставянето на предпазен колан/ той е съпричинил настъпването на вредоносния резултат. Според окръжен съд, ищецът е съпричинил вредоносния резултат и с действията си, качвайки се в автомобил шофиран от лице, което е под въздействието на алкохола, доколкото количеството алкохол установено в кръвта на водача на процесния автомобил Славчо Славчев, налага житейски предвидимия извод, че той е бил във видимо нетрезво състояние. По тези съображения съдът приема, че в случая е налице съпричиняване от ищеца К.Х. на процесните вреди, което е основание за намаляване на размера на отговорността на застрахователя съгласно разпоредбата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД с 50%.

       Предвид изложеното, искът следва да бъде уважен за сумата от 10 000 лева, а за разликата над нея до пълния предявен размер от 40 000 лева – отхвърлен, като неоснователен.

       По акцесорната претенция за лихва по чл. 86, ал. 1 от ЗЗД.

       В чл. 429, ал. 2, т. 2 и чл. 493, ал. 1, т. 5 от КЗ изрично е регламентирано, че застрахователното покритие включва и лихвите за забава. Следователно застрахователят отговаря за лихвата за забава, когато застрахованият отговаря за тях пред увреденото лице, което в хипотезата на деликта произтича от правилото на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД, но само за лихвите за забава в рамките на застрахователната сума и считано от датата на уведомяване от застрахования за настъпването на застрахователното събитие или от датата на уведомяване или на предявяване на застрахователна претенция от увреденото лице, която от датите е най-ранна – арг. от чл. 429, ал. 3 и чл. 430, ал. 1, т. 2 от КЗ.

       В случая основателността на главния иск в посочения размер води до основателност и на акцесорната претенция. Като при липса на данни по делото, а и твърдения от страните, за по-ранна дата на уведомяване на ответника от застрахования или увреденото лице за настъпването на процесното застрахователно събитие а също и се съобрази безспорния по делото факт, че ответникът-застраховател е определил застрахователно обезщетение, но същото не е изплатено на пострадалия Х.,  настоящият съдебен състав  намира, че лихвата за забава се дължи от предявяването на застрахователната претенция от ищеца Х. – 21.09.2020 г. /виж искане на стр. 14/ до окончателното изплащане на дължимото обезщетение.

       С оглед изхода на спора и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца Х. сумата 175 лв. лева, представляваща сбора на реално заплатените по производството разходи за  възнаграждения за вещи лица /700 лв./ съразмерно уважената част от иска.

       На  на основание чл. 38, ал. 2 във вр. с чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗАдв ответникът следва да бъде осъден да заплати на адв. И.Ж. от САК сумата 830 лева за предоставената на ищеца  безплатна правна помощ, определена съразмерно на уважената част на иска и при съобразяване  възнаграждение определено от Наредба № 1/04 г. за минималните адв. възнаграждения  

       На основание чл. 78, ал. 3 и 8 от ГПК, на ответника следва да се присъди сумата 900 лева, представляваща направени разноски по производството за възнаграждение за вещи лица /200 лв./ и за адв. възнаграждение от 1 000 лв., определена съразмерно на отхвърлената част на иска.

       Ответникът на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК следва да бъде осъден да заплати и на окръжен съд гр. Враца сумата 400 лева, представляваща дължимата държавна такса по производството.

      По изложените съображения окръжен съд гр. Враца

 

 

 

      Р   Е   Ш   И:

 

 

     ОСЪЖДА ЗК "Лев Инс" АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. ***, да заплати на К.Б.Х., ЕГН ********** ***, на основание чл. 432, ал. 1 от КЗ сумата 10 000 лева, представляваща застрахователно обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди от причиненото му травматични увреждания в резултат от осъществено на 01.07.2020 г. в гр. Гложене, обл. гр. Враца, ул. "Ленин" до дом № 8 пътнотранспортно произшествие по вина на водача на автомобил "Опел Астра" с рег. № *** С. С. С., чиято деликтна отговорност е обезпечена чрез договор за застраховка Гражданска отговорност със ЗК "Лев Инс" АД, заедно със законната лихва върху тази сума от 21.09.2020 г. до окончателното й изплащане, и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК сумата 175 лева - разноски по производството /възнаграждение за вещи лица/ по съразмерност.

      ОТХВЪРЛЯ иска по чл. 432, ал. 1 от КЗ за разликата над уважения размер от 10 000 лева до пълния предявен размер от 40 000 лева.

      ОСЪЖДА ЗК "Лев Инс" АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. ***, да заплати на адвокат И.Н.Ж. от САК, с адрес ***, на основание чл. 38, ал. 2 във вр. с ал. 1, т. 2 от ЗАдв сумата 830 лева, представляваща адвокатско възнаграждение по Наредба № 1 от 2004 година за предоставената на ищеца К.Б.Х. безплатна правна помощ по производството.

       ОСЪЖДА К.Б.Х. с ЕГН ********** ***, да заплати на ЗК "Лев Инс" АД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. ***, на основание чл. 78, ал. 3 и 8 от ГПК сумата 900 лева, представляваща съдебни разноски в производството, съразмерно отхвърлената част на иска.

       ОСЪЖДА ЗК "Лев Инс" АД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. ***, да заплати на Окръжен съд гр. Враца на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК сумата 400 лева - държавна такса.

       Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на препис от него на страните.

 

 

 

 

 

                        Окръжен съдия .....