Решение по дело №4310/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 70
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20192120204310
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕШЕНИЕ

                           номер  70,   17.01.2020г.  , град Бургас

                                                       

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

     

     Бургаският районен съд,  наказателно отделение, осми състав,

на  седемнадесети декември, две хиляди и деветнадесета година,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                    Председател :    Петя   Георгиева

                                                                            

Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 4310 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе  взе предвид следното :

 

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на А. К. ЕГН ********** с адрес ***, подадена чрез пълномощника адв.Д.В. против наказателно постановление № 19-0769-003428 от 10.07.2019г. издадено от началник група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „ПП”, с което за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 10 лева, за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 50 лева и за нарушение на чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП на основание чл.185 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 лева и в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 6 контролни точки. С жалбата се оспорва законосъобразността и обосноваността на обжалваното постановление, като се иска неговата отмяна.

     Ответната страна не изпраща представител в съдебно заседание. Писмено изразява становище за неоснователност на жалбата с искане за потвърждаване на обжалваното постановление.

     Жалбата е депозирана в преклузивния срок за обжалване от надлежна страна и е допустима.

     Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното :

     На 26.06.2019г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на същата дата 26.06.2019г. около 08:00 часа в гр.Бургас, бул.“Стефан Стамболов“, в посока от кръстовище с ул.“Никола Петков“ към кръстовище с ул.“Транспортна“ като водач на лек автомобил „******“ рег.№ ************, по време на управление на същото не носи СУМПС от съответната категория и контролен талон към него в нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, не е използвал обезопасителен колан, с който моторното превозно средство е било оборудвано в нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП и управлявания от него автомобил е бил без светлоотразителен тригълник в нарушение на чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП.

      Жалбоподателят е подписал акта за установяване на административно нарушение, без възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН писмени възражения не са депозирани.

      Административнонаказващият орган е приел фактическите констатации за доказани  и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 10 лева, за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в  размер на 50 лева и за нарушение на чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП на основание чл.185 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 лева и в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 6 контролни точки.

   Съдът намира, че при съставяне на акта и при издаване на обжалваното  наказателно постановление са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Описани са обстоятелствата, при които са извършени нарушенията, посочени са дата и място, както и нарушените законови разпоредби. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното постановление, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

    Разпоредбата на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП задължава водачите на моторно превозно средство да носят СУМПС от съответната категория и контролния талон към него. От показанията на свидетеля Е.Д. безспорно се установи, че при извършената проверка на 26.06.2019г., жалбоподателят не е представил на контролните органи СУМПС от категорията на управляваното от него, както и контролен талон към него, с което е нарушил посочената законова норма. По този начин е осъществил описаното в акта и наказателното постановление нарушение и правилно е санкциониран с предвиденото наказание по чл.183, ал.1, ал.1 от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева.

    Съгласно чл.137а, ал.1 от ЗДвП водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. Показанията на свидетелите М.У. и Е.Д. кореспондират с установената в акта фактическа обстановка. И двамата свидетели еднозначно и непротиворечиво сочат, че са възприели лично жалбоподателя да управлява процесното моторно превозно средство без обезопасителен колан.  Жалбоподателят като водач на моторното превозно средство категория М1, не е изпълнил задължението си за използване на обезопасителния колан на автомобила и е осъществил състава на чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП, като по делото липсват данни за предвиденото от законодателя изключение по чл.137а, ал.2 от ЗДвП.

    Разпоредбата на  чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП задължава движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства се оборудват с обезопасителен триъгълник. От събраните по делото гласни доказателства по категоричен и безспорен начин се установи, че автомобилът управляван от жалбоподател на посочената дата и място не е бил оборудван с обезопасителен триъгълник, в нарушение на чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП. В случая правилно е приложена санкционната разпоредба на чл.185 от ЗДвП, тъй като същата е приложима за нарушенията, за които не е предвидено друго наказание в закона.

  В конкретния случай разпоредбата на чл.28 от ЗАНН е неприложима. Маловажни са нарушенията, които разкриват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с типичните случаи на такива нарушения. Деянията не се отличават от обичайните нарушения от този вид, поради което и приложението на чл.28 от ЗАНН би било незаконосъобразно. От друга страна видно от справката за нарушител/водач към датата на нарушението жалбоподателят е бил санкциониран и за други нарушения по ЗДвП, което завишава личната обществена опасност на същия като водач и допълнително води до неприложимост на чл.28 от ЗАНН.

       Предвид гореизложеното Бургаският районен съд намери обжалваното постановление за законосъобразно и обосновано, поради което на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН                                                              

                                                          Р Е Ш И  :

       ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-003428 от 10.07.2019г. издадено от началник група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „ПП” с което за нарушение на чл.100, ал.1 , т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 10 /десет/ лева, за нарушение на чл.137а, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП на А. К. ЕГН ********** с адрес *** е наложена глоба в  размер на 50 /петдесет/ лева и за нарушение на чл.139, ал.2, т.1 от ЗДвП на основание чл.185 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 /двадесет/ лева и в съответствие с Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 6 /шест/ контролни точки.

      Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                         

                                                                                              Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.