Решение по дело №41/2021 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260089
Дата: 9 март 2021 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20212330200041
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

            РЕШЕНИЕ

№260089/9.3.2021г.                                   09.03.2021 г.                                  гр. Ямбол

 

в името на народа

 

Ямболският районен съд, Наказателна колегия, V-ти състав, на четвърти февруари, две хиляди двадесет и първа година, в публично заседание, в състав:

 

                                                                             Председател: Георги Василев

                                                       

                                                                              Членове:1………………..

 

                                   2………………..

 

Секретар М. М.,

като разгледа докладваното от съдия Г.Василев АНД № 41/2021 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе  взе  предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на С.А.Р. ***, против  наказателно  постановление /НП/№ *** г. на Директора на ОД на МВР – Я*, с което за нарушаване на чл.209а, ал.1 вр. чл.63, ал.4 от Закона за здравето/ЗЗ/ вр. с т.8 от част I на Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, на основание чл.209а, ал.1 от ЗЗ и чл.53 от ЗАНН е наложено административно наказание „глоба“ в р-р на 300лв.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява в с.з., т.к. по думите на неговия баща А.Р. не желаел да участва при разглеждане на делото.

Вьззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

 

Сьдьт, след като извърши цялостна преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

 

На 06.11.2020 г. на жалбоподателя е съставен АУАН от св. С* П*- полицай при РУ“***, в присъствието на неговия колега – полицай С*С*, затова че на същата дата, около 11,00 ч., в с. Т*, общ. Т*, обл. Я*, на обществено място – кметството на с. Т* – е без поставена защитна маска за лице или друго средство, покриващо устата и носа, съгласно препоръка по т.1 от Приложение № 3 на Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, с което не е изпълнил въведеното задължение с т.8 на част I от Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, като противоепидемична мярка по чл.63, ал.4 от Закона за здравето.

Актосъставителят приел, че са нарушени разпоредбите на чл.209а, ал.1 вр. чл.63, ал.4 от ЗЗ вр. т.8 от част I на Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, като след изготвяне на АУАН го предявил на жалбоподателя, който отказал да го подпише и получи. Отказът на жалбоподателя е удостоверен с подписа на колега на св. Сл.Петров.   

На 07.12.2020 г. е издадено НП от Директора на ОД на МВР-Ямбол, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300лв.

Жалбоподателят страда от психично заболяване:“ПАРАНОИДНА ШИЗОФРЕНИЯ, НЕПРЕКЪСНАТ ХОД, ПАРАНОИДНО-ХАЛЮЦИНАТОРЕН СИНДРОМ, СЕБЕУВРЕЖДАЩО ПОВЕДЕНИЕ, ЕМОЦИАНАЛНО-ВОЛЕВА ПРОМЯНА НА ЛИЧНОСТТА, СЪС ЗНАЧИТЕЛНИ ЗАТРУДНЕНИЯ ПРИ СОЦИАЛНАТА АДАПТАЦИЯ“, което датира от 2002 г. Многократно е настаняван на лечение в ОДПЗС – Я*, П*и С* през 2006 г., 2007 г., 2010 г. и в ДПБ-Р* – 2011 г. В момента провежда поддържащо антипсихотично лечение. С Експертно решение № *** г. на ТЕЛК общо заболявания към МБАЛ “Св. ***“ АД – гр.Ям* е с водеща диагноза: „Параноидна шизофрения“ и е с 80% трайно намалена работоспособност до 01.03.2022 г. За жалбоподателят се грижат неговата майка – св. М* Р* и неговия баща – А.Р..

 Горната фактическа обстановка сьдьт приема за установена от събраните по делото писмени доказателства - АУАН, НП, Експертно решение № *** г. на ТЕЛК, РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, прочетени от съда на основание чл.283 от НПК, и показанията на свидетеля-полицай и майката на жалбоподателя, които гласни доказателствени средства са логични, последователни и безпротиворечиви.

Сьдьт кредитира показанията на полицейския служител, т.к. същият добросъвестно е изпълнявал служебните си задължения и неговите показания кореспондират изцяло с писмените доказателства събрани от съда, както и показанията на майката на жалбоподателя, която също добросъвестно разказа какво е психичното състояние на нейния син.

Съдът не допусна до разпит и не разпита полицай С* С* от РУ“***“ - * т.к. прие, че и без неговия разпит делото може да бъде изяснено от фактическа страна.

 

От така установената фактическа обстановка, сьдьт прави следните правни изводи:

 

          Жалбата е процесуално допустима и подадена в срок. Разгледана по същество жалбата се явява ОСНОВАТЕЛНА по следните сьображения:

АУАН и НП са незаконосъобразно издадени, съгласно императивните разпоредби на ЗАНН.

          От събраните по делото гласни и писмени доказателства се установява, че жалбоподателят е извършил административното нарушение, посочено в АУАН поради наличното му психично заболяване. Видно от приложеното по делото Експертно решение № **** г. на ТЕЛК общо заболявания към МБАЛ “Св. ***“ АД – гр.Я*** жалбоподателят е психично болен, като визираното заболяване води до постоянно разстройство на неговото съзнание. Постъпките на жалбоподателя са психотично мотивирани и съгласно разпоредбата на чл.11 вр. чл.33, ал.1 от НК той е невменяем, защото посоченото по-горе психично заболяване е нелечимо и води до продължително разстройство на съзнанието, поради което болното лице не е могло да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Това е видно и от показанията на майката на жалбоподателя и от показанията на полицая, касаещи поведението на нарушителя към момента на извършване на административното нарушение и след това. Наложила се е и извънредна хоспитализация на жалбоподателя в МБАЛ “***“ АД – гр.Я*, като в случая само се купират психотичните епизоди и с поддържащата медикаментозна терапия се осигурява избягване на кризи в поведението на лицето, но не и лечение от наличното заболяване. Това е видно и от посоченото заболяване в решението на ТЕЛК. В този случай, т.к. административното нарушение не е извършено от субективна страна от жалбоподателя, защото вината е израз на психичното отношение на дееца към извършеното нарушение, когато той разбира свойството и значението на извършеното и може да ръководи постъпките си, а при жалбоподателя това не е налице, следва НП да бъде отменено, защото жалбоподателят е наказателно неотговорен поради своята невменяемост и по чл.34, ал.1, б.“б“ от ЗАНН административнонаказателното производство трябва да бъде прекратено.    

         

Предвид изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, сьдьт

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ НП № *** г. на Директора на ОД на МВР – Я*, с което на С.А.Р. ***, ЕГН: **********, за нарушаване на чл.209а, ал.1 вр. чл.63, ал.4 от ЗЗ вр. с т.8 от част I на Заповед № РД-01-609/21.10.2020 г. на Министъра на здравеопазването, на основание чл.209а, ал.1 от ЗЗ и чл.53 от ЗАНН е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300/триста/лв.

На основание чл.34, ал.1, б.“б“ от ЗАНН ПРЕКРАТЯВА административно-наказателното производство по АНД № 41/2021 г. по описа на ЯРС.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Я* в 15 -дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                            Районен сьдия: