Решение по дело №3135/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 331
Дата: 10 юни 2019 г. (в сила от 7 ноември 2019 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20185530203135
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

           Р Е Ш Е Н И Е

 

                   10.06.2019 година        град Стара Загора

 

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд           ОСМИ наказателен състав

На девети май                       Година: 2019

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА

                     Съдебни заседатели:

 

Секретар: МАРИАНА ПЕНЕВА

Прокурор:

разгледа докладваното от съдията Милена Рибчева

а.н.дело № 3135 по описа за 2018 година

и за да се произнесе, съобрази:

 

            Обжалван е ЕФ (електронен фиш), серия К, № 0961153 на ОД на МВР гр.Стара Загора.

     Жалбоподателят А.М.К. твърди, че ЕФ е незаконосъобразен и моли същият да бъде отменен. В съдебно заседание чрез упълномощения си представител поддържа направеното с жалбата искане.

     Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

     Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

     С обжалвания ЕФ жалбоподателят е санкциониран на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП – Закон за движението по пътищата (”При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.…”) във връзка с чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП (”Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.”) за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП (”Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак”), изразяващо се в това, че на 06.07.2015 год. в 14:52 часа на път ІІ-66, км.82+200, разклон за с.Яворово, общ.Стара Загора в посока запад-изток при ограничение на скоростта за движение в извън населено място от 60 km/h управлявал товарен автомобил марка ”Грейт уол ховер”, с рег.№ СТ 4847 ВА, със скорост 84 km/h, като нарушението (превишаването на скоростта с 24 km/h) е било установено и заснето с мобилна радарна система TFR1-M 544.

Като собственик, на когото е регистрирано МПС, съответно – ползвател, в ЕФ е цитиран жалбоподателят, като е посочено още, че същият е собственик на ЕТ ”А.К.”.

Следователно от реквизитите на ЕФ не става ясно дали жалбоподателят е санкциониран като физическо лице, управлявало МПС, или като законен представител на собственика (ползвателя) на МПС, тъй като е посочено, че МПС е регистрирано на негово име като законен представител на ЮЛ (юридическо лице), а не че е било регистрирано на ЮЛ, чийто законен представител е жалбоподателят. При това, ако се приеме, че е налице втората хипотеза – жалбоподателят е санкциониран като законен представител на ЮЛ, собственик/ползвател на МПС, каквито са всъщност и данните по делото – вж. справките на л.10-11, то в този случай е налице несъответствие между фактическото описание и юридическото формулиране на административнонаказателното обвинение, тъй като сред разпоредбите, на чието основание е била ангажирана отговорността на жалбоподателя не фигурират чл.189, ал.5 от ЗДвП (”Електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188, ал. 1 или 2… В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или…“) във връзка с чл.188, ал.2 от ЗДвП (”Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител…“).

     От друга страна, видно от служебно изисканата от съда и представена от ОПУ Стара Загора схема на пътното стопанство в конкретния пътен участък-пътен знак В26, въвеждащ ограничение за движещите се в посока запад-изток (Чирпан-Стара Загора) от 60 km/h, има поставен на км.82+167 и на км.82+260, т.е. на 33 метра източно и 60 метра западно от км.82+200. Следователно за движещите се в посока запад-изток (Чирпан-Стара Загора) по път ІI-66 на км.82+200, където според отразеното в ЕФ е било извършено нарушението, не е имало или поне не се установи да е имало ограничение на скоростта от 60 km/h, въведено с пътен знак В26, доколкото според приетата като доказателство схема на пътното стопанство в конкретния пътен участък сочи за поставен такъв пътен знак, но в посока на движението след мястото на извършване на нарушението. Ето защо и тъй като в тежест на въззиваемата страна е да докаже административно-наказателното обвинение, изложеното означава, че жалбоподателят, ако и да е управлявал посочения автомобил на посочените в ЕФ дата и място, не е извършил нарушението, за което е бил санкциониран.

     При тези данни съдът намира административно-наказателното обвинение за недоказано, поради което обжалваният ЕФ следва да бъде отменен, като незаконосъобразен.  

     Водим от горните мотиви, съдът  

         

                        Р  Е  Ш  И :

 

     ОТМЕНЯВА електронен фиш, серия К, № 0961153 на ОД на МВР гр.Стара Загора.

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

        РАЙОНЕН СЪДИЯ: