Решение по дело №869/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 913
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150700869
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 913 / 12.12.2019г.

гр. Пазарджик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, в открито заседание на тринадесети ноември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                                     Председател:  Мариана Шотева

                                                                                     Членове:     1.  Васко Нанев

                                                                                                        2.  Георги Видев

                                                           

при секретаря Д. Г. и с участието на прокурора С. Я., разгледа докладваното от съдия Видев касационно административно-наказателно дело № 869, по описа на съда за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 70 и сл. от ЗАНН.

Делото е образувано по предложение от прокурор при Районна прокуратура – Пазарджик за възобновяване на административнонаказателно производство по издадено и влязло в сила  Наказателно постановление № 000149 / 12.03.2019 г. на началник сектор в РУ на МВР – Пазарджик при ОД на МВР – Пазарджик, с което на Е.М.Л.,*** за нарушение на чл. 64, ал. 4, във вр. с ал. 2 и ал. 1 от ЗМВР, на основание чл. 257, ал. 1 от същия закон е наложена глоба в размер на 500 лв.

Наказателното постановление не е било връчено на Е.Л., тъй като не е бил открит на известните на административнонаказващия орган адреси, поради което същият е приел, че на основание чл. 58, ал. 2 от ЗАНН постановлението се счита връчено на 25.06.2019 г. Тъй като същото не е обжалвано, то следва да се приеме, че е влязло в сила на 02.07.2019 г.

В предложението се излага твърдението, че Е.М.Л. е извършил престъпление по чл. 144, ал. 3, предложение 1, във връзка с ал. 2, предложение 1, във връзка с ал. 1 от НК, като се е заканил с убийство на длъжностно лице при изпълнение на службата му - мл. инспектор, ст. полицай  в РУ – Пазарджик С.В. К. с думите „…ще те застрелям! Теб ще те утрепя като оня в Кърджали!“ и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му.

Тъй като процесното наказателно постановление е влязло в сила, то прокурорът счита, че действията, извършени от Л., за които му е издадено постановлението покриват изпълнителното деяние по образуваното срещу него наказателно производство, независимо от посочените правни основания – чл. 64, ал. 4, във вр. с ал. 2 и ал. 1 от ЗМВР. Според прокурора тези обстоятелства са пречка спрямо Л. да се проведе наказателно преследване, което от своя страна предпоставя необходимостта от уважаване на предложението за възобновяване на административнонаказателното производство. Съображенията от предложението се поддържат и в проведеното съдебно заседание от прокурора.

Ответникът – сектор в РУ на МВР – Пазарджик при ОД на МВР – Пазарджик – не изпраща представител в проведеното съдебно заседание и не взема становище по повдигнатия правен спор.

Ответникът – Е.М.Л. – лично и чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание, както и в представено преди него писмено становище, намира предложението за неоснователно. Счита, че основното в казуса е неприлагането спрямо него на принципа non bis in idem. Позовава се на практиката на ЕСПЧ и на ЕКПЧ, която има приоритет над нормите на вътрешното законодателство, които ѝ противоречат.

Предложението за възобновяване е допустимо – направено е от компетентен орган, съгласно разпоредбата на  чл. 70, б. „д“ от ЗАНН.

Същественият въпрос за преценката на основателността на предложението е дали правонарушенията, за които на жалбоподателя е наложена глоба, а след това срещу него е заведено наказателно дело, са едни и същи. Критерият за това е изяснен в точки 78 - 84 от решението на ЕСПЧ по делото С.З. срещу Русия. Според този критерий, съдът трябва да се абстрахира от правната характеристика на правонарушенията по вътрешното право и да вземе предвид фактите като единствена отправна точка за сравнение.

Фактите, въз основа на които е била наложена глоба по административнонаказателен ред на ответника Е.М.Л. са свързани с неизпълнение от него на дадено му устно разпореждане от полицейски орган мл. инспектор С.К. да не нарушава обществения ред, като вика на обществено място след 22:00 ч., както и да не отправя обиди и закани към полицейски орган. Следните факти формират същността на обвиненията по чл. 144, ал. 3, предложение 1, във връзка с ал. 2, предложение 1, във връзка с ал. 1 от НК, а именно: Л. се е заканил с убийство на длъжностното лице полицай  С. В.К. и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му. Тоест, в единия случай извършеното деяние се изразява в бездействието да се изпълни полицейското разпореждане, дадено му от конкретен полицай и съответното продължаване на действията по отправяне на обиди и закани към същия, а в другия – в отправяне на конкретна закана за убийство отново към същия полицай. Следователно са налице общи факти обосноваващи обвиненията по двете правонарушения, изразяващи се в отправяне на заплахи от Е.Л. по отношение на полицейския служител С.К., включително отправяне на заплахата за убийство.

Предвид гореизложеното, деянието за което е наказан ответникът Л., ако бъде доказано, съставлява извършено престъпление от общ характер. Затова, издаденото наказателно постановление подлежи на възобновяване, предвид забраната за ангажиране на административна и наказателна отговорност за едно и също деяние.

В този смисъл е Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 год. на ВКС по т. д. № 3/2015 год. ОСНК, по т.1.2.2, а именно, че последиците от повторното наказателно преследване на едно и също лице, за същото деяние, за което спрямо него е проведено и приключило с влязъл в сила акт административнонаказателно производство с наказателен характер по смисъла на Конвенцията /ЕКПЧ/, следва да се преодолеят, в конкретния случай, чрез възобновяване на окончателно приключилото административнонаказателно производство с наказателен характер по смисъла на чл. 4 от Протокол №7 към ЕКПЧ /ратифициран със закон на 12.10.2000 г., в сила за Република България от 01.02.2001 г. /при наличие на предпоставките на чл. 70, ал.1, буква "д" от ЗАНН, отмяна на постановените по него актове и прекратяването му.

Следователно възобновяването на административнонаказателното производство и отмяната на наказателното постановление, ще осигури възможността за реализиране на наказателна отговорност по отношение на ответника Л., в което наказателно производство той ще разполага с всички процесуални способи за своята защита.

С оглед гореизложеното Административен съд – Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

Възобновява административнонаказателно производство по влязло в сила Наказателно постановление № 000149 / 12.03.2019 г. на началник сектор в РУ на МВР – Пазарджик при ОД на МВР – Пазарджик.

Отменя Наказателно постановление № 000149 / 12.03.2019 г. на началник сектор в РУ на МВР – Пазарджик при ОД на МВР – Пазарджик, с което на Е.М.Л.,*** за нарушение на чл. 64, ал. 4, във вр. с ал. 2 и ал. 1 от ЗМВР, на основание чл. 257, ал. 1 от същия закон е наложена глоба в размер на 500 лв.

Решението е окончателно.

 

                                                                        Председател: /П/

 

 Членове:     1./П/

 

                      2. /П/