Решение по дело №14691/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262243
Дата: 26 август 2021 г. (в сила от 23 септември 2021 г.)
Съдия: Недялка Николова Вълчева
Дело: 20205330114691
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №262243

 

гр. Пловдив,26.08.2021 Г.

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 3 бр. състав, в открито съдебно заседание  на  24 08  2021 година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :НЕДЯЛКА ВЪЛЧЕВА

 

 

при участието  на секретаря ИВАНКА БОЕВА, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №14691/2020г. по описа на ПРС, 3ти бр. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен иск с правно основание чл.  150 СК. Ищецът М.М.Т. ЕГН ********** –действащ лично и със съгласието на своята майка и законен представител - М.Х.И. ЕГН **********    , е предявил иск за  увеличаване размера на определената месечна издръжка ,която  ответникът   М.Т.Т.  ЕГН ********** заплаща на  непълнолетното си дете  – а именно от 180 лв  в размер на 300лв.  

Твърди се, че с Решение №****/********г. ответникът е бил осъден да заплаща месечна издръжка на сина си в размер на 180лв.  От постановяването на това решение са изминали *** години,през които социално – икономическите условия в страната са се променили .Детето понастоящем е ученик в **** клас и потребностите му са нараснали. Посещава **** три пъти седмично, за което майката заплаща таксата от 28,80лв. месечно. Когато ходи на ****** или обмяна на опит ,се заплащат около 400лв. за пътни, храна и нощувки. Живее при майка си, която е ******. През ****г. са й открили ****** заболяване и е претърпяла две операции, понастоящем е с 80 % трайно намалена работоспособност, няма право на тежък физически труд и предвид риска от заразяване с Ковид - 19 не работи. Получава пенсия в размер на 260лв. и детски надбавки в размер на 40лв. Живеят в съсобствено жилище на майката и нейния брат и баба, като зимно време са принудени да отопляват само една стая, поради високата цена на ел. енергия .

Твърди се, че бащата е здрав и трудоспособен, дългогодишен ***** в „*******“ за ******. Макар и пенсионер,ответникът  работи като ***** към ********* - П. и като ***** в ресторант „*****“ в гр. П. в дните четвъртък, петък, събота и неделя. Често го канят да ***** на частни партита и рождени дни. Твърди се, че бащата е много добре материално, няма други непълнолетни или малолетни деца ,за които да се грижи. Живее в собствено жилище, притежава МПС. Не контактува с детето и не желае да поддържа отношения с него.

 От съда се иска ,след като се запознае с обстоятелствата по делото, да постанови решение, с което да увеличи размера на издръжката от 180лв. на 300лв. месечно, считано от депозиране на исковата молба пред съда, ведно със законната лихва за забава. Прилагат се писмени доказателства.

В срокът по чл.131 от ГПК е постъпил отговор от ответната страна. Твърди се, че от последното решение за увеличаване на месечната издръжка са изминали малко повече от **** години  и в този период не  са настъпили трайни промени ,свързани с отглеждането на детето и с икономическата обстановка в страната. Не се установяват някакви изключителни нужди на детето. Следва да се има предвид, че нуждите на детето се определят съобразно обикновените условия на живот, като се вземат предвид възрастта, образованието и всички обстоятелства от значение за случая. Нуждите са винаги конкретни. Безусловно задължение на двамата родители е да издържат детето си до навършване на пълнолетие. Детето понастоящем е навършило ***** години, няма изключителни нужди, изискващи по-голяма от обичайната издръжка за дете на неговата възраст. Майката е безработна  от много години, като не прави нищо, за да си намери работа.Следва да се има предвид, че съобразно постановление №5 на Пленума на ВС не се освобождават от задължението за издръжка лицата, които са трудоспособни и неоправдано не работят. Възможностите им се определят съобразно квалификацията им и другите обстоятелства, които са от значение за случая. Обясненията на ищеца, че през последните години майката не е работила ,защото е болна са частично основателни. Майката има здравословен проблем от 2019г. Съгласно представените епикризи състоянието й се подобрява. Факт е, че майката не последните **** години. Има минимален трудов стаж поради нежелание да полага усилия да работи, конфликтен характер и самочувствие, че винаги има право и всички са длъжни да й съчувстват и да й помагат. Твърди се, че майката е трайно безработна от години, разчита на инцидентна заетост, социални плащания и на определената издръжка. Ответникът не работи по трудов договор. Трудовото му правоотношение е прекратено поради навършване на пенсионна възраст. Твърди се, че същият е дългогодишен ***** в „******“ и че работи инцидентно като ****** в ****** гр. П. Останалите твърдения не отговарят на истината и не са подкрепени с доказателства. Ответната страна ги оспорва. За доходите от ****** се представят писмени доказателства.

По отношение твърденията на   ищеца , че посещава *****, за която таксата е 28,80лв. месечно, а когато посещава фестивали заплаща по 400лв. за пътни, храна и нощувки,следва да се има предвид ,че издръжката е помощ, но не е лукс. Не следва да се присъжда издръжка в размер, който стимулира обществено неполезен начин на живот. Приложените писмени доказателства не сочат специални потребности на ищеца, като разходите за отглеждането му са в рамките на обикновени за дете на такава възраст. Същевременно ответникът е болен от ******, които не му дават възможност да полага допълнителен труд, а се налага и спазването на специален хранителен режим. Навършил е **** годишна възраст и трудовото му правоотношение е прекратено. Отпусната му пенсия. Същият не е млад и работоспособен човек , а мъж на възраст с хронични заболявания.

Детето е на **** години, ученик и разходите му са в рамките на обикновените за тази възраст. Когато доходите на задълженото лице намалеят ,то това обстоятелство е винаги релевантно при определяне на издръжката. Твърди се, че доходът на ответника е намалял почти наполовина след 30.09.2017г.

За да се уважи искът по чл.150 от СК е необходимо трайно, съществено изменение на нуждите на издържаното лице или трайна промяна във възможностите на задълженото лице. Определеният с предходното съдебно решение размер на издръжката от 180лв. е относително адекватен спрямо нуждите на детето, покрива около половината от обичайните разходи на дете на тази възраст, а останалата част от разходите следва да се осигурява от майката, която е млада и работоспособна жена и има възможност да работи и да реализира средства. От определяне на последната издръжка е изминал кратък период от време, в който нуждите на детето не са се увеличи съществено.

От съда се иска да отхвърли иска на ищеца като неоснователен и недоказан. Не се претендират разноски поради факта, че адвокатската помощ е безплатно осигурена на ответната страна.

Ищецът е активно легитимиран да търси издръжка, тъй като е дете - син на ответника. Ответникът е задължен да дава издръжка по Закон, тъй като детето не е навършило пълнолетие.

Квалификацията на иска е чл.150 от СК.

Пловдивският районен съд, като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното: М.Х.И. ЕГН ********** И М.Т.Т. ЕГН ********** са родители на непълнолетния М.М.Т. ЕГН **********,което се установява от приложените по делото писмени доказателства и между страните няма спор за това .

  Видно от представеното съдебно решение №****/********г. на ПРС 3бр с , по гр. д. ****/****г. месечната издръжка ,която ответникът заплаща на сина си М.  е увеличена от 150 на 180лв . Решението е влязло в сила от 13.02.2018г.

Видно от представеното уверение от ******г детето М. е ученик в СУ,,********,, ,дневна форма на обучение .

От приложеното ЕР №**** / л.10/ и 2 броя епикризи се установява ,че майката на детето е с 80 процента намалена работоспособност за 2 години – до *******г. ,след прекарано ******* заболяване .

От представеното удостоверение /л.11/ се установява ,че детето М. посещава ******* във ФА ,,****** ,, всеки понеделник ,вторник и петък .

Приети по делото са рецепта и касови бонове за закупени лекарства,за които се твърди да се били нужни на детето М. .

Приложена е декларация за материално и гражданско състояние на М.И. ,видно от която последната има месечен доход от 260лв – от пенсия и 40лв – добавка за дете.

Приложена е медицинска документация ,видно от която ответникът страда от ,,******* ,, , ,,******** ,, и ,,********,, .

От приобщената справка от НАП-ТД-П. се установява ,че майката на ищеца няма действащ трудов договор ,притежава два недвижими имота .

Ответникът също няма действащ трудов договор ,притежава два недвижими имота  и МПС.

От приобщената справка от служба  ,,Грао ,,  се установява ,че майката на ищеца няма задължения за издръжка към други низходящи , ответникът – също .

От изисканата справка от Дирекция ,,Бюро по труда ,,гр.П. се установява ,че М.И. е била многократно регистрирана като безработна до момента .Последният период на  регистрация е от *******г. ,като през това време е насочвана към подходящи работни места -за ***** и веднъж за ******* ,но не е била одобрена от работодателите.

Приобщена по делото е грамота на детето М. за отличен успех и издигане престижа на училището  от *********г и от *********г,диплом за почетно отличие,грамота за участие в ,,******* ,, .

Приложен е договор за потребителски кредит на М.И. от 05.10.2019г в размер на 469лв.

Приложена е епикриза на същата за проведена рехабилитация в периода 23 .03 .2021-02.04.2021г след травма на ******  ,епикриза за последващо изследване в периода 22.02.2021-24.02.2021г след *********.

Приложени са платежни документи за заплащане на битови сметки ,за заплатена такса в размер на 14,40лв за ******* на ищеца ,както и служебна бележка за регистрациите на И. като безработна през периода 2015-2021г. ,видно от които преди настъпване на заболяването и, същата ежегодно е регистрирана като безработна .

От предходното съдебно решение по делото се установява ,че преди този период  ,И. е регистрирана като безработна от 2009г.  ,като видно от приложената справка от БТ –П.,същата  от 07 .09. 2016г е насочвана към 9 работни места ,но е получила отказ да бъде наета от работодателите.

Видно от получената справка от НОИ ответникът получава пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 507,96лв ,от която му се удържа издръжката на сина му М. в размер на 180лв и размерът на получаваната пенсия е 327,96лв .

Приложено е удостоверение за завършен ***** гимназиален етап на средно образование на М.Т. от СУ,,******** ,, гр.П., професия ,,****** ,специалност ,,****** ,,  .

От изготвения социален доклад се установява ,че страните не са имали сключен брак . Детето е единствено за М.И. ,не е признато от бащата след раждането ,след извършен ДНК тест бащинството на ответникът е потвърдено . Същият е започнал да заплаща издръжка на сина си ,но по никакъв начин не поддържа контакт с него и майката ,не участва в отглеждането и възпитанието му .

Към момента базовите потребности на детето от дом ,храна , облекло,медицинско обслужване ,контакт с връстници се посрещат от майката ,М. не поддържа никакъв контакт с баща си .Бащата заплаща определената издръжка . Между непълнолетния М. и майката се наблюдава емоционална привързаност .Необходимо е размерът на издръжката да бъде съобразен с възрастта и потребностите на момчето ,за да му осигури финансова стабилност в ежедневието .

От разпита на св. С. / без родство/ се установява ,че същият работи като ****** на ресторант ,,***** ,, в ж. к. ,,***** ,, гр. П. В ресторанта ***** около 10-15 ***** ,които по време на пандемията не работили ,в периодите , в които  заведенията били отворени ,част от ***** са идвали на работа ,но свидетелят не им е заплащал хонорар,предвид обективна невъзможност за това ,уговорките им били да разчитат на бакшиш , който да разпределят помежду си .Работата им била малко ,свидетелят бил в невъзможност да заплаща дори разходите на заведението .Ответникът е идвал в седмицата по 2-3 дни ,като се сменяли 3-4-ма ***** ,често пъти Т. отказвал да **** в заведението ,защото имал здравословни проблеми и на негово място застъпвал друг ***** .

Съдът кредитира показанията на св. С. ,като обективни и безпротиворечиви ,кореспондиращи с другите доказателства по делото .

От поставените въпроси по реда на чл. 176 ГПК се установява ,че повечето от членовете на ,,****** ,, са с някакви заболявания,поради което той не осъществява дейност и ответникът не знае дали е имал някакви участия този ****** през 2018г .Националните срещи на ******* са събития ,за които хонорар не се заплаща на участниците .За участия в ,,***** ,,ТВ също не се вземат хонорари ,дори участниците заплащат ,за да бъдат излъчени .Отрича да е ***** в ресторант ,,***** ,, и ,,***** , в ,,******,, .Случвало се да замести колега ,но поради влошеното си здравословно състояние не може да  има участия .

 

При така установените факти от значение за спора и като взе предвид събраните гласни и писмени доказателства в тяхната съвкупност  съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде уважен искът за увеличаване размера на месечна издръжка на  детето  следва да се установи, че ответникът е баща на детето, като следва да бъде установен размерът на доходите на всеки от родителите на детето ,с оглед преценката на възможностите им да осигурят издръжка на децата си .

Задължението за издържане на детето до навършване на пълнолетие възниква за родителите с факта на раждане на детето, като съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 2 от СК, в сила от 01.10.2009 г. те дължат издръжка независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите, които я дължат - чл.  142, ал.1 СК. Алинея втора на чл. 142 СК посочва, че минималният размер на издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.  Правото на детето да получи издръжка от своите родители е безусловно и е достатъчно наличието на качеството „ненавършило пълнолетие дете”. При новата нормативна уредба съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя.

С оглед на изложеното, от събраните по делото доказателства, се установи ,че майката  на детето е трайно безработна , без постоянна работа и доходи ,много преди да бъде диагностицирана със заболяване . Практиката и е да разчита на социално подпомагане и издръжката на детето, за да посреща нуждите на семейството .

Същевременно ответникът е навършил пенсионна възраст и трудовото му правоотношение е прекратено , отпусната му е пенсия за осигурителен стаж и възраст в размер на 507лв  .Същият не е  млад и работоспособен  човек , а мъж на възраст, с няколко ***** заболявания.

Същевременно се установи ,че детето се развива добре , отличен ученик е ,развива се в своята област . Не се доказаха извънредни разходи на детето ,извън бележката за заплатени 14,40лв такса за посещение на школа . Недоказани останаха твърденията на ищцата за извършвани разходи по повод участия на ***** ,в който детето участва – в тази насока не бяха събрани нито писмени ,нито гласни доказателства . Представената    рецепта за лечение на детето касае инцидентно заболяване, а не хронично такова, и разходите / извършени преди години / са също с инцидентен характер .Представените разходи за платени битови сметки са обичайни за всяко домакинство и  се вписват в понятието обикновени разходи .

С оглед на изложеното ,съдът приема ,че детето М. има обикновени , обичайни разходи за дете на неговата възраст . 

Съдът намира ,че действително от определяне размера на издръжката /****г/ е изминал период от време, през който нуждите на  детето са се увеличили, но това увеличение Е САМО С ОГЛЕД НА ИЗМИНАЛИЯ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ .При предходното увеличаване на  издръжката детето е било на ***г ,сега е на ***г  .  

 Размерът на дължимата издръжка, според закона, се определя от една страна според нуждите на лицето , което има право на издръжка , а от друга – от възможностите на лицето , което я дължи –чл 142 ал1 от СК .От една страна Съдът следва да прецени нуждите на детето , като потребностите се ограничават до обикновените условия на живот.Другият критерий са възможностите на родителя.При определяне на конкретния размер, Съдът отчита и размерът на собствената издръжка на задълженото лице , както и дали има задължение към други лица .

В настоящия случай бащата няма задължения за издръжка към други лица/ другите му деца са навършили пълнолетие /,същият е в пенсионна възраст ,с редица ***** заболявания .Не се доказаха други доходи на ответника извън определената му пенсия за осигурителен стаж и възраст .

 Майката е трайно безработна от години , разчита на  социални плащания и определената издръжка,понастоящем се възстановява след прекарано тежко заболяване – с определена 80процента неработоспособност до м.10.2021г  . Получава пенсия в размер на 260лв и 40лв добавка за дете.

Съдът намира ,че ответникът е длъжен да осигурява издръжка на своите деца.Същевременно трябва да се вземе предвид принципът за разпределяне на издръжката на детето между двамата му родители .

  Определеният със съдебното решение размер на издръжката от по 180 лв. месечно, към момента  е  занижен спрямо нуждите на дете на **** години .Съдът приема ,че обикновените разходи на детето М. възлизат на около 350лв месечно – за храна , облекло ,пътни ,джобни средства ,здравни и образователни потребности . Взема се предвид и стандартът на живот на семейството до момента .

И двамата родители на детето  имат ***** заболявания,ответникът е вече и в напреднала възраст ,която не му позволява да реализира допълнителен доход.Не се доказаха твърденията на ищцата за реализирани допълнителни доходи от ответника .

 При преценка на нуждите на детето и възможностите на родителите,както и като се взема предвид ,че детето се отглежда единствено от майката , а бащата няма ангажимент към него освен издръжката му ,съдът намира ,че следва да бъде увеличена определената издръжка от 180 лв. на 220лв. месечно  ,като резоннно - бащата поеме по-голямата част от разходите на детето .Този размер на издръжката ,според настоящия състав, отговаря на нуждите на детето предвид начина му на живот до момента ,както и на доходите на  родителя ,задължен с издръжката ,като се отчитат и личните разходи на задълженото лице .

 

Ето защо искът за увеличаване размера  на  определената издръжката се явява частично основателен и доказан, поради което и следва да бъде уважен в посочените по-горе размери .

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

УВАЖАВА ИСКА НА  непълнолетния М.М.Т. ЕГН **********- действащ лично и със съгласието на своята майка и законен представител -М.Х.И. ЕГН **********    , за  увеличаване размера на определената месечна издръжка,която  ответникът   М.Т.Т. ЕГН ********** ,му  заплаща съгласно Решение № ****/********г на ПРС 3 бр.с .по гр. д. ****/****г. – а именно от 180 лв.  на 220лв. /  двеста и двадедесет лева/  ,начиная от 06.11.2020г  ,до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването на издръжката , ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане . Отхвърля иска в частта му от уважения размер на издръжката до претендирания такъв от 300лв месечно

ОСЪЖДА М.Т.Т. ЕГН **********  да заплати по сметка на ПРС СУМАТА ОТ 38,40  ЛВ/ тридесет и осем  лева и четиридесет ст  / ДЪРЖАВНИ ТАКСИ   

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – гр. Пловдив в двуседмичен срок от съобщението

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/Н.Вълчева

 

Вярно с оригинала.

И.Б.