Решение по дело №1045/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2021 г. (в сила от 2 август 2021 г.)
Съдия: Андрей Живков Дечев
Дело: 20201320201045
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

РЕШЕНИЕ

гр.В., 14.04.2021 г.

 

                                      В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

В.ският районен съд наказателна колегия на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година в открито съдебно заседание, в следния състав:

     

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНДРЕЙ ДЕЧЕВ

           

при секретаря: П. Йорданова,

разгледа докладваното от СЪДИЯ ДЕЧЕВ АНД № 1045 по описа за 2020 година и въз основа на данните по делото и закона

 

РЕШИ:

        

ПРИЗНАВА обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** ***, българин, с българско гражданство, със средно образование, женен, безработен, неосъждан за ВИНОВЕН в това, че на 02.01.2019г. в гр. В., обл. В. пред Директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт гр. В. съзнателно се ползвал от неистински официален документ, а именно Трудова книжка № 10 издадена на името на Е.М.Г. е ЕГН: ********** ***, на която е придаден вид, че подписите с колонка № 6 и № 9 – „подпис на ръководител на предприятието, учреждението или организацията и печат“ находящи се на страница 15 и 17 и в реквизита „Президент“ находящ се също на страница 17 от трудовата книжка, са изпълнени  от Р.А.Д. – бивш жител ***, починал на 25.06.2002г., за да докаже,  че притежава необходимия му осигурителен трудов стаж и възраст, за да придобие лична пенсия за непълен осигурителен трудов стаж и възраст, част от който е придобит в периода от 01.01.1992г. до 06.09.1995г. във футболен клуб „Локомотив В.“ вписан в търговския регистър при ОС – В. с Решение № 7 от 21.06.1995г. по гражданско дело № 99/1994г. по описа на ОС – В., на длъжностите „касиер“, „треньор на „Детско – юношеската школа“ и

 

 

„Изпълнителен Директор“, като от него за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316 във вр. с чл. 308, ал.1 от НК, за което и на основание чл. 78а, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като му налага административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1000.00 (хиляда) лева.

ОСЪЖДА обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** със снета по делото самоличност да заплати по сметка на ОД на МВР сумата в размер на 131.38/сто тридесет и един лв. 38ст./лева за съдебно техническа експертиза.

Решението подлежи на обжалване или протестиране пред В.ския окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

          МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ № 167  от 14.04.2021 г. ПО НАХД №  1045/2021 г. ПО ОПИСА НА РАЙОНЕН СЪД – В.

  Делото е образувано по постановление на Районна прокуратура – В. за внасяне в съда на предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл. 78а от НК, против обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** ***, българин, с българско гражданство, със средно образование, женен, безработен, неосъждан, в това, че на 02.01.2019г. в гр. В., обл. В. пред Директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт гр. В. съзнателно се ползвал от неистински официален документ, а именно Трудова книжка № 10 издадена на името на Е.М.Г. е ЕГН: ********** ***, на която е придаден вид, че подписите с колонка № 6 и № 9 – „подпис на ръководител на предприятието, учреждението или организацията и печат“ находящи се на страница 15 и 17 и в реквизита „Президент“ находящ се също на страница 17 от трудовата книжка, са изпълнени  от Р.А.Д. – бивш жител ***, починал на 25.06.2002г., за да докаже,  че притежава необходимия му осигурителен трудов стаж и възраст, за да придобие лична пенсия за непълен осигурителен трудов стаж и възраст, част от който е придобит в периода от 01.01.1992г. до 06.09.1995г. във футболен клуб „л. В.“ вписан в търговския регистър при ОС – В. с Решение № 7 от 21.06.1995г. по гражданско дело № 99/1994г. по описа на ОС – В., на длъжностите „касиер“, „треньор на „Детско – юношеската школа“ и „Изпълнителен Директор“, като от него за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316 във вр. с чл. 308, ал.1 от НК.

                 За Районна прокуратура-В., редовно призовани, представител не се явява и не се заема становище.

       Обвиняемият и защитникът му заемат становище в с.з. да се признае за невинен обвиняемият и да се оправдае по повдигнатото обвинение.

След като се запозна със събраните при разследването доказателства, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

На 02.01. 2019 г. обв. Е.М.Г. подал Заявление № 2113-05-3/02.01.2019 г. до Директора на ТП на НОИ-В., с което поискал да му бъде отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 3 от КСО, т.е. за придобит непълен осигурителен трудов стаж. Към заявлението Г. приложил и Трудова книжка № 10/07.04.1981 г., в която било отразено, че същият е придобил трудов стаж в ФК „л." гр. В., през периода от 01.01.1992 г. до 06.09.1995 г. на длъжности на „касиер", „треньор на „Детско-юношеска школа" и „Изпълнителен директор". Горецитираният трудов стаж е отразен на стр. 15-17 от трудовата книжка, а подписите положени в реквизити „подпис на ръководителя на предприятието, учреждението или организацията и печат" и „президент" са изпълнение от обв. Г..

Видно от предоставените от ВОС копия на документи по регистрацията на ФК „л." В., процедурата по извършване на регистрацията на клуба в съда започнала през 1993 г. и приключила през 1995 г. От съдебното решение за регистрацията е видно, че президент на ФК е Р.А.Д. - бивш жител ***, който е починал през 2002 г. В професионалното първенство от „Б" група, горецитирания ФК просъществувал само няколко месеца през 1995 г. с изиграването на няколко футболни срещи, след което прекратил съществуването си.

От показанията на разпитаните по делото свидетели, а именно: Б.В.И.. от гр. В., Л.Н.Л. от гр. В., П.К.П. от гр. В., Л.К.Н. от гр. В., Е.В.К. от гр. В., С.С.М. от с. В., А.Р.Д. от гр. С., П.Й.П. от гр. В. и П.С.В. от гр. В., е видно че до 1993 г. клуба бил аматьорски и се състоял предимно от футболисти, назначени на работа в БДЖ и същите получавали заплати като служители на БДЖ, а не като играчи, както и че БДЖ подпомагала отбора с транспорт, бази за почивка и др. След това Р.Д. първоначално, като търговски представител на БДЖ, а след това и в качеството си на частно лице, заедно с още няколко други лица предприел стъпки да регистрира отбора като професионален за да може да се състезава в „Б" професионална група. Свидетелите заявили, че президент на клуба бил Р.Д., Е.К. - администратор, Л.Л. - технически директор и касиер-счетоводител/деловодител/ служител човешки ресурси била свд.К.С.Н..

От горецитираните свидетелски показания е установено, че обв. М. е бивш футболист, който бил в много близки приятелски отношения с президента на ФК Р.Д. и го е подпомагал в работата му свързана с ръководството и управлението на отбора, но никой не потвърждава, че е изпълнявал длъжността президент на клуба или други ръководни длъжности. Също така никой от свидетелите не бил чул или видял Р.Д. да е упълномощавал или делегирал някакви права свързани с представителната власт или финансовата дейност на клуба на обв. М., защото той сам си вършел тези неща. Никой не знаел обв. М. да е оформял трудови книжки на работещите в ФК „л." гр. В. в качеството му на президент на клуба или такива права да са му били делегирани от Драгомиров.

По делото са приложени копия от трудовите книжки на свидетелите П.В. и Л.Л., от които е видно, че същите за прослуженото време в ФК били разписани от Р.Д. в качеството му на президент на клуба.

Видно то заключението на графическата експертиза, подписите в колонки с № 6 и № 9 - „подпис на ръководителя на предприятието, учреждението или организацията и печат" находящи се на страници 15 и 17 и в реквизита „Президент" находящ се също на страница 17 в реквизитите „Президент" и „подпис на ръководителя на предприятието, учреждението или организацията  и   печат"   в   представената  за  изследване   трудова   книжка съответно с № 10 издадена на името на обв. Е.М.Г. са изпълнени от обвиняемия Г..

От показанията на свд. Альоша Драгомиров - син на Р.Д., е видно че когато баща му се занимавал с отбора бил на около 17 годишна възраст и по отношение на пари, в това число и на такива касаещи ФК „л." гр. В., той не се доверявал на никого. Заявява, че въпреки приятелството между баща му и обв. М., баща му никога не бил упълномощавал обвиняемия да изпълнява длъжността президент или каквато и да е друга административна работа. Баща му сам оформял трудовите книжки на служителите си, в това число и на хората от ФК и никога не бил упълномощавал друг да го подписва.

По делото не са събрани гласни и писмени доказателства, че през какъвто и да е период от съществуването на ФК „л." обв. Г. е изпълнявал длъжността президент на клуба.

Между посочените гласни и писмени доказателства няма противоречие, поради което Съдът ги кредитира.

          Обвиняемият   се признава за виновен, съжалява за стореното и се разкайва, съдейства на разследването, което следва да се отчете като смекчаващо отговорността обстоятелство.   Извършеното престъпление и участието на подсъдимия в него се доказва от показанията на свидетелите , които са последователни, логични, вътрешно непротиворечиви, поради което Съдът ги кредитира. От посочените гласни доказателства, се налага изводът относно извършеното деяние и авторството му. Всички установени по делото релевантни факти относно времето, начина и механизма на извършеното престъпно посегателство, по безспорен начин налагат извода, че именно обвиняемият е автор на престъплението, което е предмет на обвинителния акт.

           При това положение съдът счита, че обвиняемият е осъществил от обективна и субективна страна състава на по чл. 316 във вр. с чл. 308, ал.1 от НК. Видно от приложената справка за съдимост, обвиняемият не е осъждан, и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК. От извършеното деяние не са причинени имуществени вреди. От изложеното е видно, че са налице предпоставките за приложение на чл.78а, ал.1 от НК, както и че не са налице основания за приложение на чл.78а, ал.7 от НК.

           От субективна страна обвиняемият е съзнавал противообществения характер на деянието си, предвиждал е общественоопасните последици и е  искал настъпването им. Деянието е извършено с пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК, който извод се налага от конкретното поведение на обвиняемия.

          От обективна страна обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** ***, българин, с българско гражданство, със средно образование, женен, безработен, неосъждн , на 02.01.2019г. в гр. В., обл. В. пред Директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт гр. В. съзнателно се ползвал от неистински официален документ, а именно Трудова книжка № 10 издадена на името на Е.М.Г. е ЕГН: ********** ***, на която е придаден вид, че подписите с колонка № 6 и № 9 – „подпис на ръководител на предприятието, учреждението или организацията и печат“ находящи се на страница 15 и 17 и в реквизита „Президент“ находящ се също на страница 17 от трудовата книжка, са изпълнени  от Р.А.Д. – бивш жител ***, починал на 25.06.2002г., за да докаже,  че притежава необходимия му осигурителен трудов стаж и възраст, за да придобие лична пенсия за непълен осигурителен трудов стаж и възраст, част от който е придобит в периода от 01.01.1992г. до 06.09.1995г. във футболен клуб „л. В.“ вписан в търговския регистър при ОС – В. с Решение № 7 от 21.06.1995г. по гражданско дело № 99/1994г. по описа на ОС – В., на длъжностите „касиер“, „треньор на „Детско – юношеската школа“ и  „Изпълнителен Директор“, като от него за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316 във вр. с чл. 308, ал.1 от НК.

          Причина за извършеното деяние е ниската правна култура на подсъдимия.

          Съдът, съобразявайки горното и разпоредбата на чл. 78а от НК, приема, че целите на наказанието по чл. 36 от НК ще се постигнат, като ПРИЗНАВА обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** ***, българин, с българско гражданство, със средно образование, женен, безработен, неосъждан за ВИНОВЕН в това, че на 02.01.2019г. в гр. В., обл. В. пред Директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт гр. В. съзнателно се ползвал от неистински официален документ, а именно Трудова книжка № 10 издадена на името на Е.М.Г. е ЕГН: ********** ***, на която е придаден вид, че подписите с колонка № 6 и № 9 – „подпис на ръководител на предприятието, учреждението или организацията и печат“ находящи се на страница 15 и 17 и в реквизита „Президент“ находящ се също на страница 17 от трудовата книжка, са изпълнени  от Р.А.Д. – бивш жител ***, починал на 25.06.2002г., за да докаже,  че притежава необходимия му осигурителен трудов стаж и възраст, за да придобие лична пенсия за непълен осигурителен трудов стаж и възраст, част от който е придобит в периода от 01.01.1992г. до 06.09.1995г. във футболен клуб „л. В.“ вписан в търговския регистър при ОС – В. с Решение № 7 от 21.06.1995г. по гражданско дело № 99/1994г. по описа на ОС – В., на длъжностите „касиер“, „треньор на „Детско – юношеската школа“ и „Изпълнителен Директор“, като от него за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316 във вр. с чл. 308, ал.1 от НК, за което и на основание чл. 78а, ал.1 от НК следва да се освободи от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1000.00 (хиляда) лева.

Следва да се осъди обвиняемия Е.М.Г. с ЕГН: ********** със снета по делото самоличност да заплати по сметка на ОД на МВР сумата в размер на 131.38/сто тридесет и един лв. 38ст./лева за съдебно техническа експертиза.

                 Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

  

                                                              

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: