Решение по дело №817/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 2
Дата: 7 януари 2020 г. (в сила от 25 март 2021 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20195200500817
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                         Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е     

 

 

Номер: 2                         Година  2020г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                                      ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На  07. 01.                                                                                            2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  БОРИСЛАВ ИЛИЕВ   

СЕКРЕТАР : ГАЛИНА МЛАДЕНОВА                                     ДИМИТЪР БОЗАДЖИЕВ

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в.  гр. д . № 817  по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд Пазарджик  е сезиран с искова молба подадена от И.Г.П., ЕГН **********,***, лично и като пълномощник на Т.А.П., ЕГН **********,***,  против А. А. П. , ЕГН **********, с постоянен адрес ***, и против Й.Д.П., ЕГН **********,*** .     

С Решение № 1095/ 25. 07.2019г. на районен съд Пазарджик ,постановено по гр. д. № 1986/2018г. по описа на същия съд, е прогласена нищожността на саморъчно завещание   от 03. 08. 2017г. със завещател Р.Т. П. , обявено на 23. 03. 2018г. С решението е отхвърлен като неоснователен предявения иск по чл. 33 ал. 2 от ЗС. Оставен е без разглеждане,като процесуално недопустим положителния установителен иск за собственост по чл. 124ал. 1 от ГПК. Присъдени са разноски на страните съобразно уважената и отхвърлената част от исковете .  

Решението на районния съд се обжалва с въззивна  жалба  от   ищците     в първоинстанционното производство , подадена  чрез  пълномощника на страните. Решението се обжалва в частта, в която е отхвърлен,като неоснователен иска по чл. 33 ал. 2 от ЗС. Във въззивната жалба се излагат съображения за неправилност на  решението в обжалваната част ,поради  съществени нарушения на съдопроизводствените правила , нарушение на материалния закон и  необоснованост.  Искането е

да се   отмени   решението на районния съд   в обжалваната част и    и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което се уважи предявения иск.

Прави се искане за присъждане на  сторените съдебно- деловодни разноски в двете инстанции. 

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК   са  постъпили писмени отговори   от въззиваемите страни . В   отговорите   се  оспорва въззивната жалба. Прави се искане решението на районния съд , като правилно и законосъобразно да се остави в сила . Прави се искане за присъждане на разноските за въззивната инстанция .  

В открито съдебно заседание страните чрез пълномощниците си поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на обжалваното  съдебното решение които са посочени във въззивната   жалба , като взе предвид становището на страните  и събраните доказателства пред първата инстанция , при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК, прие за установено следното :

Въззивната жалба е     процесуално допустима .

Жалбата е подадена от активно легитимирани страни  (  ищци   в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е   подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение  или за неговата процесуална недопустимост.Възраженията са свързани с правилността на решението. 

Въззивната жалба е неоснователна.

І. Фактически състав на  конститутивния иск по чл.33 ал. 2 от ЗС. 

1./ Към момента на сключване на договора на продажба  ищеца  да е имал права върху недвижимия имот. Трябва да е налице съсобственост по отношение на имота .

За да бъде проведен успешно иска ищеца трябва да докаже,че към момента на сключване на договора е  притежавал идеална част от имота , което означава ,че се е намирал в отношения на съсобственост с продавача на имота(  в този смисъл виж Р. № 300/ 17. 12. 2012г. по гр. д.№ 127/2012г. на І-во гр.отд. на ВКС ; Р. № 44/ 29. 05. 2019г. по гр. д.№ 2528/2018г. на ІІ-ро гр.отд. на ВКС ; ).

2./Да са налице условията за изкупуване на имота ,посочени в чл.33 ал.2 от ЗС , а именно – декларацията по чл. 33  ал.1 от ЗС да е неистинска или условията на договора да са уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици.Искът трябва да бъде предявен в двумесечен срок от продажбата. Срокът тече от датата на продажбата,когато съсобственика е предложил писмено на останалите съсобственици да изкупят дела му. В противен случай срока тече от момента на узнаване за сделката .

3./Пасивно легитимирани да отговарят  по иска са съсобственика –продавач и купувача по сделката . 

Въззивната инстанция не споделя становището на пълномощниците на ответните страни по  иска и по жалбата за това ,че при последваща продажба на имота иска следва да се насочи против страните по тази сделка . Становището се мотивира с факта ,че в противен случай няма да настъпи вещноправния ефект на изкупуването . Настоящия случай е точно такъв .  След първоначалната продажба на имота , той е препродаден от купувача по първата сделка на трето лице  и към момента на предявяване на иска това лице се намира във  владение на имота .

Становището на ответните страни е неправилно ,тъй като потестативното право на изкупуване по чл. 33 ал.2 от ЗС  не може да бъде постановено по отношение на купувач , който не се  е  намирал в договорни отношения със съсобственика –продавач. Това постановява текста на чл. 33 ал. 1  и ал. 2  от ЗС.Увреждащата сделка за съсобственика , комуто не предложен имота за изкупуване е първоначалната сделка между съсобственика – продавач и купувача по тази сделка.  Последващите продажби на имота нямат отношение  към правото на изкупуване . След като в полза на ищеца – съсобственик бъде признато правото на изкупуване  той е длъжен в едномесечен срок от  влизане в сила на решението да възстанови  на купувача  заплатената от него продажна цена . С плащането ищеца встъпва в правното положение на купувач по сделката  ( замества третото лице- купувач по договора за продажба ) ,като от този момент настъпва и вещноправния ефект на изкупуването . При предявяване на иска продавача- съсобственик и  купувача имат процесуалното положение на   пасивно необходимо задължително другарство . След изкупуването на имота последващите сделки с имота са  непротивопоставими на действителния собственик ,тъй като  имота е закупен от несобственик. Това дава право на съсобственика ,който е изкупил имота да го ревандикира от всяко лице , което владее или държи имота , тъй като владението или държането е без основание.  В този смисъл е и съдебната практика ( виж Р. № 18/ 10. 01. 2013г. по гр. д.№ 892/2012г. на ІІ-ро гр.отд. на ВКС ; Р. № 368/ 02. 07. 2009г. по гр. д.№ 903/2008г. на І-во гр.отд. на ВКС ; Р. № 237/ 14. 05. 2010г. по в. гр. д.№ 249/2010г. на   ОС Пазарджик ; Р. № 412/ 24. 04. 1985г. по гр. д.№ 1026/1984г. на І-во гр.отд. на ВС ; Р. № 1771/ 02. 02. 1994г. по гр. д.№ 2018/1992г. на ІV-то гр.отд. на ВС ;).

В случая исковата претенция е насочена против надлежни страни,което прави предявения иск процесуално допустим. 

ІІ. По съществото на спора .

Въззивната инстанция счита за обоснован и законосъобразен извода на районния съд за това,че  иска не може да бъде уважен ,тъй като към момента на сключването на договора за продажба 02. 04. 2018г.  имота не е имал  съсобствен характер  ,като ищците не са имали права върху имота.

От представените по делото писмени доказателства се установява ,че  имота е закупен по време на брака между ответницата А. А. П. и бившия и съпруг  Р.Т. П. (виж Удостоверение за  сключен граждански брак от 20. 06. 1994г. и нот.акт за продажба на недвижим имот   № 4/ 18. 09. 1998г. ). При това положение , на основание чл. 19 от СК 1985г. /отм./ имота е станал СИО.       

След смъртта на съпруга Р.Т. П. на 14. 03. 2018г. ,  на основание чл. 27 ал.1 и чл. 28 от СК ,съпругата А. А. П. е станала собственик на ½ ид.част от имота. Останалата ½ ид. част от имота  съпругата  е придобила по силата на саморъчното завещание от   03. 08. 2017г. Завещанието е обявено надлежно по реда на чл. 27 от ЗН.  От всичко това следва извода ,че към датата на продажбата имота не е имал съсобствен характер,поради което за продавача не е съществувало задължението по чл. 33 ал. 1 от ЗС. Имотът е придобил съсобствен характер  след влизане в сила на решението на районния съд, с което е прогласена   нищожността на саморъчното завещание.  Обстоятелството ,че  при това положение  съсобствеността е възникнала към момента на откриване на наследството 14. 03. 2018г.,  поради ретроактивното  действие на прогласената нищожност  не води  до извода  за нарушение  на чл. 33 ал. 1 от ЗС от страна на продавача , тъй като правно значение има момента на сключване на договора . Към този момент   съсобственост върху имота не  е имало .

При положение ,че  фактическите и правни изводи на  въззивната инстанция  съвпадат с тези на  районния съд , на основание чл.  271 ал. 1 от ГПК решението на районния съд в обжалваната част ще следва да се потвърди , като правилно и законосъобразно .

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция и на  основание чл.  78  ал. 3 от ГПК ще следва да се   осъдят жалбоподателите да   заплатят в полза на ответницата по въззивната жалба Й.Д.П.  сумата 1000лв. , представляваща разноски за възнаграждение на един адвокат във въззивното производство и в полза на ответницата по въззивната жалба А. А. П.   сумата 400 лв. , представляваща разноски за възнаграждение на един адвокат във въззивното производство.         

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1  от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  Решение № 1095/ 25. 07.2019г. на районен съд Пазарджик ,постановено по гр. д. № 1986/2018г. по описа на същия съд, в частта, в която е отхвърлен,като неоснователен иска по чл. 33 ал. 2 от ЗС.

ОСЪЖДА И.Г.П., ЕГН **********,***, лично и като пълномощник на Т.А.П., ЕГН **********,***, да заплати в полза на

А. А. П. , ЕГН **********, с постоянен адрес ***, сумата 400 лв. , представляваща разноски за възнаграждение на един адвокат във въззивното производство.        

ОСЪЖДА И.Г.П., ЕГН **********,***, лично и като пълномощник на Т.А.П., ЕГН **********,***, да заплати в полза на

Й.Д.П., ЕГН **********,***, сумата 1000лв. , представляваща разноски за възнаграждение на един адвокат във въззивното производство.    

 

 

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК решението на въззивната инстанция  подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщението на страните за изготвянето му  пред ВКС.

                                                                                                         

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :