Решение по дело №252/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 ноември 2021 г. (в сила от 14 декември 2021 г.)
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700252
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 септември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 163

гр.Габрово, 17.11.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на девети ноември две хиляди двадесет и първа година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

 

при секретаря  Радина Церовска и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от съдия РАЧЕВ адм. д. № 252 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

        

            Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ и чл.118 от Кодекса за социалното осигуряване /КСО/. Образувано е по повод жалба с вх. № 1623/17.09.2021г. по описа на Административен съд – гр. Габрово на Д.Н.Е. с ЕГН **********   *** с искане „да бъде образувано дело срещу отказа на ТП на НОИ да изпълни изискванията на КСО по отстраняване на нарушенията допуснати в Разпореждане № 23/26.02.2001г. издадено от РУСО – Габрово“, който отказ е обективиран в Писмо изх. № 1023-07-16-1 от 8.09.2021г. подписано от Директора на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт /ТП на НОИ/ - Габрово.

           

            В жалбата, сложила началото на настоящото съдебно производство, в представеното допълнение към жалбата и в пледоарията по същество се развиват подробни съображения, които според жалбоподателката сочат, че посоченото разпореждане, с което е отпусната пенсията ѝ е незаконосъобразно. Не е използван верния, според нея осигурителен доход при първоначалното определяне на пенсията, което от своя страна е довело до неправилен размер и при последвалите осъвременявания на същата.

            Ответникът - Директор на ТП на НОИ – Габрово, чрез надлежно упълномощен процесуален представител оспорва жалбата. Твърди, че решението не е представлява годен за обжалване индивидуален административен акт, поради което производството по делото следвало да бъде прекратено поради недопустимост на жалбата. Алтернативно пледира неоснователност на жалбата, излагайки подробни съображения, че жалбоподателят няма право да инициира административно производството по реда на чл. 99, ал.1, т.2 от КСО, а освен това не са налице данни, които да са различни от тези послужили при определяне на пенсията при нейното отпускане. Иска се отхвърляне на оспорването.

            Административен съд – Габрово в настоящия си състав за да се произнесе съобрази следното:

            С Разпореждане № 23/26.02.2001г. на Ръководител “ПО” в ТП на НОИ – Габрово на жалбоподателката е отпусната лична пенсия за ОСВ, чийто размер впоследствие ежегодно е актуализиран. Госпожа Е. неколкократно е правила опити да атакува посоченото разпореждане, като са образувани АД 84/2002г. по описа на Габровския окръжен съд /л.20-21/, както и АД 275/2008г. по описа на Административен съд – Габрово /л.42-49/. Разпореждане № 23/26.02.2001г. е влязло в сила – факт, който не се спори, а допълнително се потвърждава от собственото изявление на жалбоподателката, че е получила разпореждането няколко дни след издаването му /л.42 гръб/.

            На 16.08.2021г. г-жа Е. е депозирала в ТП на НОИ – Габрово молба с твърдение, че пенсията ѝ е неправилно определена с посоченото разпореждане. Молбата съдържа искане пенсионният орган „да поправи неправилния размер на пенсията, като изпълни всички изисквания за нормализиране на издаденото разпореждане“. Искането е основано според г-жа Е. на чл.99, ал.1, т.2, ал.2, т.2 и чл. 100 от КСО.

            В отговор на описаната молба с Писмо изх. № 1023-07-16-1 от 8.09.2021г. подписано от Директора на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт /ТП на НОИ/ - Габрово след описание на начина по който се определя индивидуалния коефициент по чл. 70, ал.4 от КСО е отговорено на жалбоподателката, че пенсията ѝ за ОСВ е отпусната в правилен размер и е преизчислявана на основание чл. 100 от КСО съгласно действащите нормативни разпоредби за съответната година.

            При тази фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна.

            Жалбата е допустима.

            Госпожа Е. е поискала да бъде изменено разпореждането от 2001г. с което е отпусната и е определен първоначалния размер на пенсията ѝ. В отговор на това искане Директорът на ТП на НОИ – Габрово на практика е отказал исканото изменение, тъй като пенсията е определена правилно и през годините правилно е актуализирана. Съдържанието на писмото съдържа отказ да бъде изменена пенсията, поради което този отказ представлява годен за обжалване индивидуален административен акт.

            Изложените в жалбата съображения, както и тези в допълнението към същата са неоснователни, въпреки това отказът е незаконосъобразен.

            Административен съд – Габрово изцяло споделя съображенията на юрисконсулт К. – представител на ответния административен орган за това, че изменение на разпореждането, с което е отпусната пенсията на основание чл.99, ал.1, т.2 от КСО може да бъде извършено само и единствено по инициатива на пенсионния орган. Жалбоподателката няма право да инициира административно производство по реда на посочената правна норма. При такова искане пенсионния орган основателно би могъл да го остави без уважение. Основателно би било да откаже да образува административно производство. Най-сетне основателно би било и „да мълчи“ защото в този случай при положение, че не е налице редовно сезиране, а оттам и липса на задължение за административния орган да се произнесе, не би се формирал и мълчалив отказ, който да подлежи на обжалване. В допълнение следва да се отбележи, че съдът споделя и съображенията, че при определяне на пенсията органът се е съобразил с действащата нормативна уредба и не са налице условията на чл.99, ал.1, т.2, б. „д“

            Всичко изброено би било основателно и законосъобразно, ако бе извършено от органа, който по закон има компетентността да постанови разпореждане. Съгласно чл.98, ал.1, т.1 от КСО пенсиите и добавките към тях се отпускат, изменят, осъвременяват, спират, възобновяват, прекратяват и възстановяват с разпореждане, издадено от длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Следователно по направеното от г-жа Е. искане, компетентен да се произнесе, да откаже или „да мълчи“ е Ръководителят на „Пенсионно осигуряване“ в ТП на НОИ – Габрово, но не и Директорът на същото това поделение.

            Като се е произнесъл с обжалвания отказ, Директорът на ТП на НОИ – Габрово, е излязъл извън своите компетенции и по тази причина е постановил нищожен административен акт. След обявяването на нищожността на отказа, преписката следва да бъде изпратена компетентния орган – Ръководителят на „Пенсионно осигуряване“ в ТП на НОИ – Габрово.

 

            Така мотивиран и на основание чл. 172, ал.2, предл. “първо” и чл. 173, ал.4 от АПК Административен съд Габрово

 

РЕШИ:

 

            ОБЯВЯВА НИЩОЖНОСТТА на отказа на Директора на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт - Габрово да бъде изменено Разпореждане № 23/26.02.2001г. на Ръководител “ПО” в ТП на НОИ – Габрово, който отказ е обективиран в Писмо изх. № 1023-07-16-1 от 8.09.2021г.

 

            ИЗПРАЩА административната преписка на Ръководителя на „Пенсионно осигуряване“ в ТП на НОИ – Габрово ТП на НОИ за процедиране съобразно дадените указания в мотивите на настоящото решение.

 

Решението подлежи на обжалване в 14- дневен срок от съобщаването му чрез Административен съд Габрово пред Върховен административен съд на Република България.

 

            Препис от настоящото да се изпрати на страните.

 

 

 

                                                                               СЪДИЯ: