Решение по дело №16856/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262683
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 28 юни 2021 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20191100516856
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта

   РЕШЕНИЕ№…

                                               Гр. София, 23.04.2021 г.

 

                           

 

    В      И М Е Т О      Н А      Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ІV Д с в, в публичното съдебно заседание на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и първа година в състав :                                            

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                   ЧЛЕНОВЕ :  Цветомира Кордоловска

                                                               Мл. съдия :  Мария Малоселска

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. дело № 16856 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С решение № 194026/16.08.2019 г. по гр. д. № 21002/2018 г. на СРС, 29 с - в Прокуратурата на Република България е осъдена да заплати на основание чл. 2, ал. 1, т. 3, пр. 2 ЗОДОВ на С.Д.Д. ЕГН **********, сумата от 2 700 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат от наказателно преследване, приключило с постановление от 24.10.2017 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 513 ЗМК 21/2017 г. по описа на СДВР (пр. пр. № 2564/2017 г. по описа на СРП), поради това, че обвинението не е доказано, ведно със законната лихва върху сумата от 09.12.2017 г. до окончателното изплащане, както и разноски в производството в размер на 439, 55 лв., на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, като иска за обезщетение за неимуществени вреди е отхвърлен за разликата над уважения размер от 2 700 лв. до пълния предявен размер от 20 000 лв.

Решението са обжалва от ищеца С.Д.Д., чрез процесуалния му представител, в частта, в която иска за обезщетение за неимуществени вреди е отхвърлен над уважения размер от 2 700 лв. до пълния предявен размер от 20 000 лв. В жалбата се излагат съображения, че в оспорената част решението е неправилно и постановено в противоречие с материалния и процесуален закон. По делото са събрани доказателства, че в резултат от воденото наказателно производство ищецът е престоял в следствения арест два месеца и шест дни. Преживените негативни емоции при арест са несъмнени и винаги влияят на нормалната психиката, който факт не се нуждае от специално доказване. Поддържа се още, че престоят в ареста е причинил на ищеца стрес, притеснения, безпокойства, тревоги и страх, които се установяват от разпитаните пред СРС свидетели и от приетата СПсЕ. Излагат се и доводи, че в производството е установено, че ищецът е имал депресивно разстройство в резултат от воденото наказателно производство. Фактът, че не се е нуждаел от специализирано психиатрично лечение не означава, че не е търпял стресови преживявания. Позовава се на допуснато ат СРС нарушение на принципа на справедливо обезщетяване на неимуществените вреди, по смисъла на чл. 52 ЗЗД. Моли да се отмени решението в оспорената част, като се присъди пълния размер на претендираното обезщетение. Не претендира разноски в производството.

Въззиваемата страна ответника - Прокуратурата на РБ, чрез представителя си, не е депозирала писмен отговор в срока по чл. 263 ГПК, но в съдебно заседание, чрез представителя си, оспорва жалбата. Поддържа, че решението е правилно и обосновано в оспорената част. СРС е изложил подробни съображения по приложението на нормата на чл. 52 ЗЗД и е преценил правилно справедливия размер на обезщетението. Съдът е съобразил многократното задържане на ищеца, продължителността на производството, което се е развило в рамките на няколко месеца и е било своевременно прекратено поради липса на доказателства. Моли да се потвърди решението в оспорената част като законосъобразно и обосновано.

Софийски градски съд, като взе предвид становищата на страните, както и събраните по делото доказателства по реда на въззивната проверка, намира следното :

Според разпоредбата на чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната част. По отношение правилността на първоинстанционното решение въззивният съд е обвързан от посоченото във въззивната жалба, като служебно има задължение да провери за спазването на императивните материалноправни разпоредби, приложими към процесното правоотношение.

С оглед така очертаните правомощия настоящият състав намира, че оспореното решение е валидно и допустимо. То е постановено при подробно обсъдени от СРС доказателства  и при изцяло изяснена фактическа обстановка, които настоящият състав не намира за необходимо да преповтаря, а препраща към тях, на основание чл. 272 ГПК. Съдът ще обсъди само доказателствата относими към поставените във въззивното производство въпроси.

Решението по оспорва само в частта, в която е отхвърлен иска по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ над уважения размер от 2 700 лв. до пълния предявен размер от 20 000 лв. - обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат от наказателно преследване, приключило с постановление от 24.10.2017 г. - за прекратяване на наказателното производство по ДП № 513 ЗМК 21/2017 г. по описа на СДВР (пр. пр. 2564/2017 г. по описа на СРП).

В частта, в която искът за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ е уважен – за размер от 2 700 лв., решението е влязло в сила - като неоспорено от ответника.

Като съобрази доводите на ищеца в жалбата и в допълнение към изложеното от СРС, настоящият въззивен състав намира следното:

С разпоредбата на чл. 2, ал. 1 ЗОДОВ са регламентирани няколко хипотези, при които може да бъде ангажирана обективнатна отговорност на държавата за вреди причинени на граждани от действия на органите на дознанието, следствието, прокуратурата, съда и особените юрисдикции. Субекти на тази отговорност могат да бъдат само правозащитни органи, оправомощени да повдигат и поддържат обвинения за престъпления от общ характер - в случая Прокуратурата на РБ. Тя отговаря в хипотези на повдигнато обвинение за извършено престъпление, ако лицето бъде оправдано или наказателното производство бъде прекратено, поради това, че деянието не е извършено от лицето.

В т. 11 на ТР № 3/2005 г. на ОСКГ изрично се приема, че обезщетение за вреди се дължи и в хипотезите на постановена оправдателна присъда (решение) по някое от повдигнатите обвинения, при доказана причинна връзка между незаконното обвинение и претърпените вреди.

Следователно, действията по повдигане и поддържане на обвинението се приемат за незаконни в случаите, когато лицето бъде оправдано или наказателното производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от подсъдимия или не представлява престъпление, или поради образуването му след амнистиране на деянието или погасяване на наказателното преследване по давност - чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ.

В настоящия случай от събраните пред СРС доказателства се установява, че досъдебното производство срещу ищеца е образувано на 25.01.2017 г. На 26.01.2017 г. ищецът е привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 346, ал. 1 вр. чл. 20 ал. 2 вр. ал. 1 НК, наказуемо с лишаване от свобода от 1 до 8 години, като на същата дата е разпитан в качеството на обвиняем.

С определение от 28.01.2017 г. по НЧД №1602/2017 г. по описа на СРС, НО, 109 с-в, е оставено без уважение искането за вземане по отношение на ищеца на мярка за неотклонение „задържане под стража“ по досъдебно производство № 513 ЗМК 21/2017 г. по описа на СДВР /пр. пр. № 2564/2017 г. по описа на СРП/, като е била взета мярка за неотклонение „гаранция в пари" в размер на 5 000 лв. С определение от 07.02.2017 г. по ВНЧД № 414/2017 г. на СГС, НО - IV въззивен състав, по протест на прокурор от СРП, взетата мярка парична гаранция в размер на 5 000 лв. е отменена, а по отношение на С.Д. е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“.

С определение от 31.03.2017 г. по НЧД №5451/2017 г., влязло в сила на 04.04.2017 г. по описа на СРС, НО, 130 с - в, в производство по чл. 65 НПК, по взетата по отношение на ищеца С.Д.Д. отношение мярка за неотклонение е изменена от „задържане под стража“ в „подписка“.

С постановление от 24.10.2017 г. наказателното производство срещу ищеца е прекратено, поради липса на доказателства за неговата съпричастност към престъплението.

Предвид изложеното обосновано СРС е приел, че предприетите срещу ищеца действия в наказателното производство са продължили в периода от 25.01.2017 г. до 24.10.2017 г. (девет месеца). Извършваните с участие на ищеца процесуално - следствени действия са били по-интензивни в периода 25.01.2017 г. - 31.03.2017 г., в който е търпял най - тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, преди мярката да бъде изменена в „подписка“.

Предвид обстоятелството, че по така повдигнатото и поддържано обвинение наказателното производство е било прекратено, същото следва да се прецени за незаконно, дори и на определени етапи на наказателното производство действията на съответния прокурор да са били основани на убеждението му за виновност на лицето. В наказателното производство обвиняемият, се счита за невиннен до доказване по несъмнен и безспорен начин на факта на извършване на престъплението, предмет на обвинението.

Основателно първоинстанционният съд е приел, че с присъждането на обезщетение за неимуществени вреди се цели да бъде обезвредено увреденото лице за причинените болки и страдания и негативни изживявания, предизвикани от незаконното повдигнатото и поддържано обвинение.

Изцяло в тежест на ищеца е било да установи вида и характера на претърпените от него неимуществени вреди и причинната им връзка с повдигнатото и поддържано срещу него обвинение.

Настоящият състав споделя решаващите изводи на СРС, че за ищеца е възникнало право на обезщетение за претърпените неимуществените вреди в резултат от повдигнатото и поддържано срещу него неоснователно обвинение. В производството е установен факта на причинени неимуществени вреди на ищеца, изразяващи се в изживени страдания - негативни емоции в резултат на проведеното наказателно производство срещу него за посоченото по - горе престъпление, преживяно чувство на стрес и притеснение.

По основният спорен въпрос, поставен и във въззивното производство, за справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди по смисъла на чл. 52 ЗЗД, въззивният състав, в допълнение към изложеното от СРС, намира следното:

При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди в хипотезите на чл. 2, ал. 1 от ЗОДОВ, следва да се вземат предвид общите правила на чл. 52 от ЗЗД - по справедливост (съгл. пар. 1 от ДР на ЗОДОВ), както и чл. 4 ЗОДОВ.  

Понятието „справедливост“ по смисъла на чл. 52 ЗЗД е свързано с преценка на редица обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се съобразят от съда при определяне размера на обезщетението. Предназначението на обезщетението за морални вреди е да възмезди претърпените лична болка и страдания от незаконното наказателно преследване, но само тези, за които са представени надлежни писмени или гласни доказателства и са безспорно установени по делото. Неимуществени вреди не могат да се предполагат, тъй като са предмет на конкретна преценка на психическото и емоционално състояние на всеки индивид.

По въпроса за справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ е формирана многобройна и непротиворечива практика на ВКС - ППВС № 4/23.12.1968 г., т. 11 от ТР № 3/2004 г. на ОСГК на ВКС и практиката на ВКС по приложението на чл. 52 от ЗЗД вр. с чл. 4 ЗОДОВ в решение № 376/21.10.2015 г. по гр. д. № 514/2012 г. на ІV г.о. на ВКС, решение № 449/16.05.2013 г. по гр. д. № 1393/2011 г. на ІV г. о. на ВКС, решение № 554/2012 г. по гр. д. № 266/2012 г. на ІV г. о. на ВКС, решение № 263 от 21.03.2017 г. по гр. д. № 627/2016 г. на ІV г. о. на ВКС, решение № 70/29.03.2016 г. по гр. д. № 5257/2015 г. на ІV г. о. на ВКС, решение № 251/21.12.2015 г. по гр. д. № 812/2015 г. на ІІІ г.о. на ВКС;решение № 61 от 28.04.2016 г. по гр. д. № 4546/2015 г. на ІІІ г. о. на ВКС, решение № 150 от 20.12.2018 г. по гр. д. № 871/2018 г., г. к., ІІІ г. о. на ВКС и др.

Според цитираните решения размерът на обезщетението за неимуществените вреди се определя от съда по справедливост въз основа на преценка на конкретни обективно съществуващи обстоятелства, като : тежестта на обвинението, продължителността на наказателното производство, броят и продължителността на извършените процесуални действия с участието на пострадалия, данните за психическото състояние и негативните последици, претърпени от ищеца, начинът, по който обвинението се е отразило върху него с оглед личността му и неговия начин на живот, рефлектирало ли е върху професионалната му реализация, общественото доверие към него и социалните му контакти, отраженията в емоционалната му сфера, здравословното му състояние, наличието на други висящи наказателни производства срещу пострадалия през времетраенето на наказателния процес, съдебното минало и налични предишни осъждания с оглед преценка личността на ищеца и интензитета на негативните изживявания и др.

Относно отражението на наказателното производство върху психическото състояния на ищеца, пред СРС са изслушани показанията на свидетелите Т.Г.В.и Н.В.Т., като е прието без възражения и заключение на СПсЕ. Съдът съобразява само показанията на свидетелите свързани с техни непосредствени впечатления.

Свидетелят Велков, приятел на ищеца, е дал показания, че го е посещавал по време на престоя му в ареста. При тези посещения ищецът бил притеснен, оплаквал се от битовите условия, които не били добри, липсвали неща от първа необходимост - чаршафи, паста за зъби, които допълнително му носили на свижданията. Ищецът емоционално бил подтиснат, плачел, мислел, че ще го осъдят за нещо, което не е извършил. След като го освободили от ареста спрял да комуникира с приятелите си, страх го било постоянно, оглеждал се по улиците. Всички около него - роднини и приятели, знаели за ареста. Няколко пъти се наложило ищецът да посети психиатър.

От показанията на свидетелката Т., която живее на семейни начала с ищеца, също се установява, че е понесъл тежко престоя в ареста. Когато ходели на свиждане, постоянно плачел и искал да се прибере, било го страх от хората в килията. След като се прибрал от ареста, се отдръпнал, станал притеснителен и не искал да излиза. Звънели му непознати телефони. Не работел, а бившата съпруга не му разрешавала да вижда детето им. Не спял добре, но свидетелката не може да си спомни колко пъти е бил при психиатър и какви лекарства е пиел.

От заключението на приетата пред СРС Съдебно психиатрична експертиза, което не е оспорено от страните и съдът кредитира, се установява, че в първите три дни при задържането на ищеца са били налице симптоми на силен стрес, като по време на престоя в следствения арест ищецът бил в тревожно - депресивно състояние, чувствал се напрегнат. Вещото лице посочва, че при ищеца е настъпил последващ процес на интегриране и преработване след освобождаването от ареста, като към момента на изготвяне на заключението не се отчита клинично състояние на депресия или тревожност, нито дезадаптивност или разстройство, което да налага специализирано лечение.

В същото време от приетите пред СРС писмени доказателства - копие от справка за съдимост издадена от РС - Русе на 13.07.2018 г.,, копие от писмо от СДВР от 17.07.2018 г., се установява, че  срещу С.Д.Д. са водени множество преписки за извършени престъпления, като по НОХД № 2/07 г. по описа на Районен съд - гр. Кубрат с присъда № 83/07.03.2007 г., в сила от 23.03.2007 г. ищецът е признат за виновен за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 3, т. 4 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 НК, като му било наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от 3 месеца, чието изтърпяване е отложено на осн. чл. 66, ал. 1 НК за срок от 3 г., по НОХД № 2078/07 г. по описа на СРС с присъда от 29.03.2007 г., в сила от 14.04.2007 г. ищецът е признат за виновен за престъпление по чл. 195, ал. 1, т. 3 и т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 НК и му е наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от 3 месеца, чието изтърпяване е отложено на осн. чл. 66, ал. 1 НК за срок от 3 г., а по НОХД № 625/07 г. по описа на Районен съд - гр. Кубрат с присъда № 348/24.09.2008 г., в сила от 08.06.2009 г. е признат за виновен за престъпление по чл. 152, ал. 2, т. 1, вр. ал. 1 т. 2 НК и му е наложено наказание „лишаване от свобода" за срок от 1 година, чието изтърпяване е отложено на осн. чл. 66, ал. 1 НК за срок от 3 г.

Въззивният състав споделя изводите на СРС, че при определяне на справедливия размер на обезщетението следва да се отчете обстоятелството, че ищецът е бил обвинен за тежко престъпление по смисъла на чл. 93, т. 7 НК и спрямо него е повдигнато обвинение само за едно престъпление. От съществено значение е и обстоятелството, че наказателното производство и упражнената процесуална принуда са продължили в относително кратък разумен период от време от 25.01.2017 г. до 24.10.2017 г. - девет месеца и са приключили на фаза досъдебно производство. Следва да се отчете и обстоятелството, че на ищеца е взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за период от около 2 месеца, която се е отразила негативно върху психиката му.

При определяне размера на обезщетението обаче не е без значение обстоятелството, че ищецът е осъждан за три предходни престъпления, за които му е налагано наказание „лишаване от свобода“, което само по себе си не обосновава по - висок размер на обезщетението, съгласно трайната практика на ВКС по въпроса. Настоящият състав споделя изводите на СРС, че именно съдебното минало на ищеца обуславя по-нисък интензитет на търпените емоционален дискомфорт в сравнение с лице, което до този момент не е било привличано като обвиняем и осъждано. Не може да се сподели довода на ищеца, че с поредното повдигнато срещу него обвинение е съществено уронен престижа му в обществото.

Не се доказват твърденията за тежка депресия и страх за бъдещето, проблеми с приятели и близки. Не са ангажирани релевантни доказателства, че наказателното производство е довело до влошаване на здравословното състояние на ищеца, каквито твърдения се излагат и в жалбата. Обосновано при определяне размера на обезщетението СРС е съобразил и обстоятелството, че са останали недоказани твърденията, че работодатели са отказвали да вземат ищеца на работа, че вследствие незаконното обвинение ищецът не е успял да създаде семейство и т. н.

Преценявайки в съвкупност изброените до момента факти и при съобразяване на неблагоприятното отражение на незаконното обвинение върху психиката на ищеца, според настоящият въззивен състав определеното от СРС обезщетение по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ в размер на 2 700 лв. е достатъчно да обезщети претърпените от ищеца неимуществени вреди.

При определяне размера на обезщетението първоинстанционният съд не е нарушил правилата на чл. 52 ЗЗД. Въззивният състав намира, че не са налице основания да се завиши размера на обезщетението. Законосъобразно иска е отхвърлен над сумата от 2 700 лв. до пълния претендиран размер от 20 000 лв.

Доколкото крайните изводи на СГС съвпадат с тези на СРС, решението е постановено при правилно приложение на материалния и процесуален закон и следва да се потвърди в оспорената част, в която иска е отхвърлен над размер от 2 700 лв. до претендирания размер от 20 000 лв., както и в частта, по разноските, присъдени в тежест на ответника, които са съобразени с доказателствата за реално направени разноски в производството.

По разноските пред СГС : С оглед изхода на спора право на разноски има ответника Прокуратурата на РБ. Доколкото той не претендира разноски в настоящото производство, такива не се присъждат в негова полза.

Предвид изложените съображения, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

        

 Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 194026/16.08.2019 г. по гр. д. № 21002/2018 г. на СРС, 29 с - в, в частта, в която е ОТХВЪРЛЕН иска на С.Д.Д. ЕГН ********** срещу Прокуратурата на Република България, с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3, пр. 2 ЗОДОВ, за присъждане на сума над размер от 2 700 лв. по пълния предявен размер от 20 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат от наказателно преследване, приключило с постановление от 24.10.2017 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 513 ЗМК 21/2017 г. по описа на СДВР (пр. пр. № 2564/2017 г. по описа на СРП), поради това, че обвинението не е доказано, ведно със законната лихва върху сумата от 09.12.2017 г. до окончателното изплащане, както в частта, по разноски  в тежест на Прокуратурата на РБ.

 

РЕШЕНИЕТО е влязло в сила в неоспорената от Прокуратурата на РБ уважена част от иска по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от получаване на съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                               ЧЛЕНОВЕ : 1.                                   

 

 

 

 

 

2.