П Р О Т О К О Л
гр. Русе, 10.07.2019 г.
РУСЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание, на 10 юли 2019 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАЛИЦА ГЕРАСИМОВА
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: М.Н.
М.Н.
при участието на секретар ……………ТОДОРКА НЕДЕВА……………….
и прокурора …………П. ПЕТКОВ……..… сложи за разглеждане
наказателно общ характер дело № 338 по описа за 2019 год., докладвано от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ.
На именното повикване в 13.30 часа се явиха:
……………………………………………………………………
Съдът, след съвещание, в същия съдебен състав намира, че не са налице предпоставките за одобряване на така постигнатото споразумение за решаване на наказателното производство по НОХД № 338/2019 г.
Съображенията на настоящия съдебен състав се свеждат до противоречие на така постигнатото споразумение с материалния закон, което съответно е пречка за одобряване на постигнатото споразумение.
Съображенията на настоящия съдебен състав се свеждат до следното:
По отношение на подсъдимите П.К. и М.В. е повдигнато обвинение и същите са привлечени към наказателна отговорност за осъществени състави на престъпления, както следва: по чл. 244, ал. 1, пр . 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК и по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 от НК. Съдът в настоящия си състав намира, че от доказателствата, събрани в предсъдебната фаза на производството, изцяло недоказано и несъставомерно се явява обвинението за осъществен състав на престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 от НК. В конкретния случай от събраните в досъдебната фаза гласни доказателства безспорно се установява, че на процесната дата и място двамата подсъдими са прокарали в обръщение 17 бр. неистински банкноти, което действие са реализирали чрез въздействие по отношение на машина - покер-автомат. Липсват каквито и да е доказателства същите да са въздействали съответно, възбудили или поддържали заблуждение /каквито са твърденията на прокуратурата/ по отношение на свид. Р. И. Ц.– к.при процесното дружество. За осъществяване състав на престъпление по чл. 209 от НК и теоретично, и с оглед многобройната константна съдебна практика, следва деецът чрез активни действия да възбуди заблуждение у другиго – в друго физическо лице, респективно при формирани вече неверни представи деецът да съдейства за тяхното поддържане в съзнанието на пострадалия. На следващо място, дестинатерът на тези действия следствие на създадените неверни представи следва да бъде мотивиран да предприеме разпоредителни действия и на последно място – да настъпи имотна вреда за заблудения или за другиго. Въвеждането в заблуждение представлява предприемане на каквито и да било действия, чрез които да се създадат погрешните представи у съответното физическо лице, с цел същото да бъде мотивирано да извърши разпоредителните действия било със свое, било с чуждо имущество. Погрешните представи са пряко и непосредствено свързани с правното основание или условията, при които се предприема актът на имуществено разпореждане.
Както беше посочено по-горе, по настоящото дело липсват каквито и да е доказателства за предприети от двамата подсъдими подобни действия по отношение на соченото от прокуратурата лице-св. Ц.. Липсват каквито и да е доказателства и същата да е предприела каквито и да е разпоредителни действия, съответно да е извършила акт на имуществено разпореждане. Също така следва да бъде отбелязано, че при измамата следва да има реално настъпила имотна вреда и реално обогатяване от страна на привлечените към наказателна отговорност лица или други лица. Следва да е налице намаляване на активите на ощетения и е невъзможно имотната вреда да се изразява в пропусната полза. Допълнително следва да се посочи, че липсват каквито и да е доказателства и за наличието на квалифициращия признак по текста, възведен от представителя на държавното обвинение - действията на двамата подсъдими да са в условията на предварителен сговор.
В обобщение, съдът в настоящия си състав намира изцяло за несъставомерно поведението на подсъдимите П.К.К. и М.П.В. по текста на чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 от НК. В този смисъл липсват предпоставки за одобряване на така постигнатото споразумение.
Предвид обстоятелството, че съдът в настоящия си състав изрази становище по съществото на производството и съставомерността на едно от деянията, то съответно са налице и предпоставките на чл. 29, ал. 2 от НПК, налагащи отвеждането на състава от по-нататъшното разглеждане на делото.
По така изложените съображения и на основание чл. 384, вр. чл. 382, ал. 8 и чл. 29, ал. 2 от НПК
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ОДОБРЯВА постигнатото споразумение за решаване на наказателното производство по НОХД № 338/2019 г. по описа на Окръжен съд – Русе, постигнато между П. П.– прокурор в Окръжна прокуратура – Русе, адв. В.В.,*** и подсъдимите П.К. и М.В..
ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 338/2019 г. по описа на Окръжен съд – Русе.
ОТВЕЖДА, на основание чл. 29, ал. 2 от НПК, съдебния състав от по-нататъшното разглеждане на делото.
ДЕЛОТО да се докладва на председателя на наказателното отделение за ново разпределение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.
Заседанието приключи в 14,10 ч.
Протоколът се изготви на 10.07.2019 г.
СЕКРЕТАР:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.
2.