Определение по дело №941/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260003
Дата: 7 август 2020 г.
Съдия: Даниела Дончева Михова
Дело: 20192100500941
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер 260003           Година 2020, 07 август    гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                               четвърти въззивен граждански състав

на седми август                                                            година две хиляди и двадесета,

в закритото заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2.мл.с.ДИАНА АСЕНИКОВА

секретар ………………….

като разгледа докладваното от съдия Даниела Михова

въззивно гражданско дело № 941 по описа за 2019 година

 

В откритото съдебно заседание на 27.07.2020 г. съдът е назначил тройна съдебно-графологическа експертиза, като е постановил, че по състава на експертизата и задачите към нея, съдът ще се произнесе в закрито заседание.

Наред с искането за назначаване на повторна експертиза, процесуалните представители на въззиваемите са поставили и допълнителни задачи към експертизата, формулирани в Становище (вх.№ 12700/24.07.2020 г., л.188) от адв.М.Т., процесуален представител на Д.М., Я. Митрен и Ф.М., и в Доказателствено искане (л.201) от адв.Г.Костадинов, процесуален представител на Д. Митров.

Адв.Т. е поставила следните въпроси към експертизата:

1.    Да се установи дали доказателство - нотариален акт № 85, т. 19, дело 5998/1975 г. на БН е заверено фотокопие от оригинален акт под същия номер, находящ се в намерената папка с оригинални документи?

2.    При изследване на оригинала на документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г., да се установи дали мастилото, с което е положен подписа сочи на полагане преди 35 години или подписът е положен в по ново време?

3.    Да посочи дали е изследвал в пълнота обекта и ако е изследвано в пълнота, то установил ли е в рамките на същия наличието на признаци за непривичност при полагането му?

4.    В рамките на експертизата, вещото лице допуснало ли е хипотезата, че обекта е възможно да бъде имитация?

5.    Да се посочи дали в рамките на сравнителното изследване е установил висока степен на устойчивост в рамките на графичната структура на обекта и единият от образците /подпис в дело № 287781 г./?

6.    Може ли вещото лице да отговори на въпроса възможно ли е жив човек в напреднала възраст, с под средно обработен почерк да се подпише, изписвайки имената си два пъти по почти идентичен начин, като спази дори взаимните ъгли между буквените знаци?

7.    Да се посочи дали в рамките на подписа - сравнителен образец се наблюдават същите признаци на нарушение както в обекта и дали в рамките на сравнителния образец не се виждат ясно по-обработените движения при свързване и изписване на буквените знаци, както и проявата на автоматизъм на движенията при изписване на овалните елементи?

8.    Да се установи дали според вещото лице тази висока устойчивост, почти фотографска еднаквост е привична и ако е така, то на каква теоритична основа са тези твърдения?

9.    Дали подписът положен под документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г. е на лицето Фроса Ангелова.

Посочено е, че вещото лице следва да ползва като сравнителен материал:

1.    заглавна страница от „папка с документи“;

2.    да извърши проверка в МВР Бургас за личния картон на Фроса Р., върху който е положен подпис от лицето при издаването на документ за самоличност - личен паспорт серия Ж № 4286591/26.12.1984г. (описан в заявление от 1985 г.).

 

Адв.Костадинов е поискал допускане на повторна комбинираната техническа и почеркова експертиза по следните въпроси:

1.    Да установи дали доказателство- нот акт № 85, т.19, дело 5998/ 1975 година на БИ, (представено като приложено доказателство № 2 от искова молба, входирана на 27.08.2007 г.) е заверено фотокопие от оригинален нотариален акт под същия номер, находящ се в намерената „папка с документи” открита в тайник;

2.    При изследване на оригинала на документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г., да се установи дали подписът е на лицето Фроса Р. на база на сравнителния материал

3.    При изследване на оригинала на документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г., да се установи дали мастилото, с което е положен подписа сочи на полагане преди 35 години или подписът е положен в по ново време?

4.    Налице ли са признаци за непривичност при полагането на подписа под документ „заявление” в сравнение с останалия сравнителен материал?

5.    Има ли белези подписът под документ „заявление” да е следствие на имитация?

6.    Обичайно ли е човек в напреднала възраст, с под средна обработеност на почерка да се подпише, изписвайки имената си два пъти по почти идентичен начин, като спази дори взаимните ъгли между буквените знаци?

7.    Да се посочи дали в рамките на подписа - сравнителен образец се наблюдават същите признаци на нарушение както в обекта и дали в рамките на сравнителния образец не се виждат ясно по-обработените движения при свързване и изписване на буквените знаци, както и проявата на автоматизъм на движенията при изписване на овалните елементи?

8.    Да се установи дали според вещото лице тази висока устойчивост, почти фотографска еднаквост е привична и ако е така, то на каква теоритична основа са тези твърдения?

Поискано е вещото лице да ползва като сравнителен материал:

1.    нот акт № 17, т.7, дело 2877/ 1981 г. на БН, приложен от ищцата по делото

2.    оригинала на нот акт № 17, т.7, дело 2877/ 1981 г. на БН, който се съхранява в Служба Вписвания при PC Царево

3.    заглавна страница от „папка с документи”

4.    личния картон на Фроса Р. в МВР служба „лични документи”, върху който е положен подпис от лицето при издаването на документ за самоличност- личен паспорт серия Ж № 4286591/26.12.1984 (описан в документ заявление от 1985 г.)

 

По така поставените от въззиваемите задачи, съдът намира следното:

Доколкото предмет на установяване от вещите лица е автентичността на подписа на Фроса Ангелова, обект на изследване на експертизата следва да бъдат само документи, носещи нейния подпис или в които е посочено, че са подписани от нея. Ето защо въпрос № 1 от Становище  от адв.М.Т. и от Доказателствено искане от адв.Г.Костадинов, не следва да бъде допускан, тъй като нотариален акт № 85, т. 19, дело 5998/1975 г. на БН не носи подписа на Фроса Ангелова и не би могъл да се ползва като сравнителен материал.

По отношение на въпрос № 2 от от Становище  от адв.М.Т., съотв.въпрос № 3 от Доказателствено искане от адв.Г.Костадинов, съдът намира, че същият следва да се постави на вещите лица, които да отговорят на него, ако това е възможно.

Останалите въпроси съдът намира, че следва да се поставят на вещите лица.

 

Съдът намира, че експертизата следва да се изготви на база следния сравнителен материал:

1.    оригинал на нот акт № 17, т.7, дело 2877/1981 г. на БН, намиращ се у въззивната страна;

2.    оригинал на нот акт № 17, т.7, дело 2877/ 1981 г. на БН, който се съхранява в Служба Вписвания при PC Царево

3.    личен картон на Фроса Р. в МВР служба „лични документи”, върху който е положен подпис от лицето при издаването на документ за самоличност- личен паспорт серия Ж № 4286591/26.12.1984 (описан в документ заявление от 1985 г.), ако такъв е съхранен и бъде открит от вещите лица.

 

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА поставените от въззиваемите Д.М., Ф.М. и Я.М., въпроси към назначената тройна съдебно-графологическа експертиза, както следва:

1.    При изследване на оригинала на документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г., да се установи дали подписът е на лицето Фроса Р. на база на сравнителния материал, като се съобрази, че подписът на Фроза Р. се застъпва на места с други подписи.

2.    При изследване на оригинала на документ „Заявление“ от Фроса Р. от 1985 г., да се установи, ако е възможно, дали мастилото, с което е положен подписа сочи на полагане преди 35 години или подписът е положен в по ново време?

3.    Налице ли са признаци за непривичност при полагането на подписа под документ „заявление” в сравнение с останалия сравнителен материал?

4.    Има ли белези подписът под документ „заявление” да е следствие на имитация?

5.    Обичайно ли е човек в напреднала възраст, с под средна обработеност на почерка да се подпише, изписвайки имената си два пъти по почти идентичен начин, ако е налице такова „почти идентично“ полагане на подписа, като спази дори взаимните ъгли между буквените знаци?

6.    Да се посочи дали в рамките на подписа - сравнителен образец се наблюдават същите признаци на нарушение както в обекта и дали в рамките на сравнителния образец не се виждат ясно по-обработените движения при свързване и изписване на буквените знаци, както и проявата на автоматизъм на движенията при изписване на овалните елементи?

7.    Налице ли е според вещото лице висока устойчивост и почти фотографска еднаквост на подписите, и според вещите лица - привична ли е тя?

 

Експертизата да се изготви от вещите лица Мариян Кирчев, Николай Стефчев Ризов и Христо Дрянков, след депозит в размер на 900 лв, пратим в седмодневен срок от съобщаването от въззиваемите Д.М., Ф.М. и Я.М..

 

Препис от настоящото определение да се връчи на страните.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

                                                                                          2.