Определение по дело №1258/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 428
Дата: 27 май 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Боряна Огнянова Христова
Дело: 20205500501258
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 май 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 428

 

27.05.2020 година, град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На двадесет и седми май 2020 година, в закрито заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МАВРОДИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА МИШОВА

БОРЯНА ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Христова ч.гр.д. №1258 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 435 и следв. ГПК и е образувано по жалба на М.Т.Ч. – длъжник по изпълнително дело №862/2020 г. по описа на ЧСИ Г.И.. Жалбоподателката сочи, че оспорва представените два броя изпълнителни листове, въз основа на които е образувано изпълнителното дело поради изтекла погасителна давност. Твърди, че изпълнителните листове са издадени на 13.03.2012 г. и на 27.03.2012 г., като взискателят е бездействал и не е предприел действия по събиране на вземането, поради което счита, че е изтекла общата погасителна давност за вземането и задължението ѝ следва да се счита за прекратено по давност. Моли съда да прекрати производството по изпълнителното дело.

Взискателят „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ” ЕООД, гр. Стара Загора, чрез пълномощника си адвокат Т.Д. оспорва жалбата като недопустима, тъй като не е посочено конкретно действие на ЧСИ, което се обжалва. Счита жалбата и за неоснователна и моли същата да бъде оставена без уважение. Излага подробни съображения, че давността за вземането не е текла до 26.06.2015 г. и такава би могла да започне да тече едва от тази дата, когато е постановено ТР №2/26.06.2015 г. на ОСГТК на ВКС, а още и че за периода от постановяване на тълкувателното решение до образуване на изпълнителното дело, а и към настоящия момент не е изтекла общата погасителна давност.

Приложени са мотиви на ЧСИ съгласно чл. 436, ал. 3 от ГПК, в които се взема становище за недопустимост на жалбата поради липса на предмет. Сочи се, че съдебният изпълнител не притежава правомощия да се произнася по съществуването на материалното право, а такава преценка може да бъде извършвана само от съда в рамките на състезателен исков процес.

Съдът, като обсъди направените оплаквания и възражения и като прецени приложените по изпълнително дело №862/2020 г. по описа на ЧСИ Г.И., район на действие ОС Стара Загора, рег. №765, писмени доказателства, намира за установено следното:

Изпълнителното производство по изп. дело №862/2020 г. е образувано по молба на взискателя „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ” ЕООД, гр. Стара Загора, въз основа на изпълнителен лист от 27.03.2012 г. и изпълнителен лист от 12.03.2012 г., и двата издадени по гр.д. №736/2011 г. по описа на РС Казанлък, с които М.Т.Ч. е осъдена да заплати на „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ” ЕООД сумите 1029.60 лева за доставена питейна вода, 351.83 лева – лихва за забава, законната лихва върху главницата от 07.02.2011 г. до изплащане на вземането, 130.62 лева и 435.83 лева – разноски.

В хода на изпълнителното производство са направени справки за притежавани от длъжника имущества, наложен е запор върху пенсия. Длъжникът е получил съобщението за наложения запор на 25.02.2020 г. На 02.03.2020 г. е депозирана жалбата, предмет на разглеждане в настоящото производство.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Уредбата на действащия ГПК е подчинена на принципа за ограничаване процесуалните възможности на участниците в изпълнителното производство да атакуват процесуалната законосъобразност на действията по изпълнението, като допустимите за обжалване действия и активно процесуално легитимираните лица са изрично посочени.

Според чл. 435, ал. 2 от ГПК длъжникът може да обжалва единствено следните действия на съдебния изпълнител: 1. постановлението за глоба; 2. насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо; 3. отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; 4. отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 ГПК; 5. определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470, както и в случаите по чл. 486, ал. 2; 6. отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение и 7. разноските по изпълнението.

 Съгласно посочената разпоредба на ГПК, на длъжника е призната активна легитимация за обжалване на отказа да бъде прекратено производството на принудително изпълнение. В конкретния случай обаче жалбата не е насочена срещу подобен отказ или друго конкретно действие на съдебния изпълнител, а представлява отправено до съда искане за прекратяване на изпълнителното производство поради погасяване на вземането по давност. Подобно искане обаче не подлежи на разглеждане в производство като настоящото. В случай че между страните е налице спор за материалното право относно погасяването му поради изтичане на давностен срок, то този спор следва да бъде разрешен по исков ред. Единствено влязлото в сила съдебно решение, ако е в полза на длъжника в изпълнителното производство, би било основание за прекратяване на изпълнението на основание чл. 433, т. 7 от ГПК.

Съгласно чл. 439 от ГПК длъжникът разполага с възможността да предяви иск, чрез който може да установява фактите, възникнали след приключване на съдебното дирене в производството, по което е издадено изпълнителното основание, от които факти длъжникът черпи права, изключващи изпълняемото право – погасяване на правото на принудително изпълнение, поради плащане, прихващане, изтекла погасителна давност и др. Законът обаче не е предоставил компетентност нито на  съдебния изпълнител, нито на съда в производство по реда на чл. 435 и следващите от ГПК да правят подобни констатации. Това може да бъде сторено, както беше посочено, в исково производство.

В настоящия случай липсва някоя от изчерпателно уредените хипотези на обжалваеми действия на съдебния изпълнител. Поради това съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по настоящето дело следва да бъде прекратено.

Мотивиран от изложеното, Окръжен съд Стара Загора

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.Т.Ч. против действия на ЧСИ Г.И., район на действие ОС Стара Загора, рег. №765 на КЧСИ, по изпълнително дело №862/2020 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.дело №1258/2020 г. по описа на ОС Стара Загора.

Определението подлежи на обжалване пред Пловдивския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: