Решение по дело №326/2010 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 7
Дата: 27 януари 2011 г. (в сила от 25 март 2011 г.)
Съдия: Росен Минков Стоянов
Дело: 20103220200326
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Г.Т., 27.01.2011г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

            Районен съд гр. Г.Т., наказателна колегия, в публичното заседание на двадесет и седми януари две хиляди и първа година, в състав:

 

Председател: Росен Стоянов

 

 

В присъствието на секретаря Ж.М., разгледа докладваното от Съдията н.а.х.д. № 326 по описа на Районен съд гр. Г.Т. за 2010г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

 

          Производството е образувано по жалба на Д.Г.С. *** с ЕГН – **********, срещу наказателно постановление № 87/17.11.2010г. на ръководител Районно управление „Социално осигуряване” – гр. Д.

          С атакуваното наказателно постановление на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 7, ал.І от Наредба за отпускане и изплащане на парични обезщетения за безработица, на основание чл.349, ал.І от КСО й е наложена глоба в размер на 100.00лева.

          Въззиваемата страна, се представлява от главен юрисконсулт Л. Ц., по същество се излагат доводи, за неоснователност на жалбата, НП е издадено законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено в неговата цялост, ведно с размера на наложената санкция.

          Актосъставителят поддържа направените констатации в съставения акт за нарушение, че жалбоподателя е допуснал вмененото му нарушение.

Жалбоподателят  се явява, не се представлява. С жалбата и по същество се иска отмяна на наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

          След преценка на ангажираните по делото писмени и гласни доказателства и релевираните от страните доводи, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

          На жалбоподателката С. е отпуснато обезщетение за безработица от 01.01.2009г. до 30.04.2009г. На 28.04.2009г.същата декларира, че подлежи на задължително осигуряване и упражнява трудова дейност от 24.04.2009г. Трудовото й правоотношение е прекратено на 01.11.2009г. Паричното обезщетение е възобновено с разпореждане от 03.11.2010г. Жалбоподателката не е изпълнила задължението си и в законоустановения седем дневен срок не е декларирала обстоятелствата водещи до възобновяване на изплащане на парично обезщетение за безработица.

          Описаната фактическа обстановка се установява показанията на актосъставителя – Г.В. и свидетеля С.К., както и от приложените и приобщени на основание чл.283 от НПК писмени доказателства. Съда изцяло кредитира показанията на актосъставителя и свидетеля като логично подредени, взаимнодопълващи се, кореспондиращи с приобщените към доказателствения материал писмени доказателства. От приложените и приети по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства по несъмнен начин се доказва, че не са изпълнени разпоредбите на чл. 7 от Наредба за отпускане и изплащане на парични те обезщетения за безработица.

          Независимо от основанията, посочени от въззивника, съдът подложи на цялостна преценка атакуваното наказателно постановление, при което констатира следното от правна страна:

         В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен по реда на чл.40, ал. ІІ от ЗАНН. Наказателното постановление е издадено в рамките на преклузивния срок по чл. 34, ал.ІІІ от ЗАНН, съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено на жалбоподателя. Наказателното постановление е издадено от компетентния административнонаказващ орган.

          Предвид изложеното съдът намира, че наказателното постановление е законосъобразно в процесуален аспект.

          Предвид изложеното съдът намира, че наказателното постановление е законосъобразно в процесуален аспект.

          По отношение на приложимия материален закон съда взе предвид следното:

                   АУАН е редовно съставен, поради което и съгласно чл. 189, ал.ІІ от ЗДвП се ползва с доказателствена сила до доказване на противното. От друга страна, по силата на чл. 14, ал.ІІ от НПК във вр. с чл. 84 от ЗАНН, в съдебното производство тези констатации нямат обвързваща доказателствена сила. Тази позиция категорично е застъпена и в Постановление №10/1973г. на Пленума на ВС. В този смисъл съда е длъжен, разглеждайки делото по същество,  да установи чрез допустимите от закона доказателства дали е извършено административното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено.

          В показанията си актосъставителя и свидетеля по съставения АУАН недвусмислено потвърждават направените констатации в акта. В наказателното постановление в достатъчна степен подробно, аргументирано и изчерпателно е посочено извършеното нарушение. Изложеното по същество от жалбоподателя е в унисон с установеното и не се отрича от него.

Съдът намира, че жалбоподателя Д.С. е извършила от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 7 от Наредба за отпускане и изплащане на парични те обезщетения за безработица, поради което правилно и законосъобразно й е наложено административното наказание по чл. 349, ал. І от КСО. Съдът не споделя развитите в жалбата доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление. Безспорно се доказва, че жалбоподателя С. е осъществила от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл. 7 от Наредба за отпускане и изплащане на парични те обезщетения за безработица.

По отношение наложената санкция: Същата е наложена към минималната стойност на определения от законодателя размер, съответства на обществената опасност на извършеното нарушение и съобразена с данните за жалбоподателя, поради което съда счита, че е основателна и справедлива, поради което не следва да я преразглежда.

 

 

          Воден от изложените фактически констатации и правни изводи, на основание чл.63, ал.І от ЗАНН, съдът

                                                                                           

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 87/17.11.2010г. на ръководител Районно управление „Социално осигуряване” – гр. Д., с което на Д.Г.С. *** с ЕГН – **********,  за извършено нарушение по чл. 7, ал.І от Наредба за отпускане и изплащане на парични обезщетения за безработица, на основание чл.349, ал.І от КСО й е наложена глоба в размер на 100.00лева.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред административен съд в 14-дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

 

 

                    Районен съдия: