Решение по дело №304/2020 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 август 2021 г. (в сила от 6 април 2022 г.)
Съдия: Антон Рангелов Игнатов
Дело: 20201730200304
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

N

гр.Радомир, 09.08.2021 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд, в публичното заседание на  8 юли две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                   Районен съдия: Антон Игнатов                           

                        

при участието на секретаря В. К., изслуша  докладваното от съдията  административнонаказателно  дело N 304 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С наказателно постановление № ./04.08.2020 г. на началник отдел „Р. и к.- З. България“ гр.С. към Главна дирекция ’’Р. и к.” при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), със седалище в гр.Б., оправомощен да издава наказателни постановления, съгласно Заповед № РД . / 21.01.2014 г., издадена от министъра на земеделието и храните, на жалбоподателя В. И.С., с ЕГН ********** и с адрес ***, е  наложено административно наказание по чл.56, ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите- „глоба” в размер на 1 500 лв., както са отнети вещите, послужили за извършване на нарушението:

1 бр. риболовен уред - 1 бр. хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и с размер на окото 100 мм, оставена на съхранение за отговорно пазене в ТП- ДЛС „В. С.“; 1 бр. лодка пластмасова бледосива, с дължина 2.40 м., с 2 бр. гребла, оставена на съхранение в ТП — ДЛС „В. С.“; уловената риба от вида — сребриста каракуда — 7 броя, с общо тегло 5.120, измерена със служебна ел. везна със сериен №., пусната обратно във водата жива.

Наказателното постановление е обжалвано от жалбоподателя В. И.С. и по изложените в жалбата и доразвити в съдебно заседание от неговата процесуална представителка- адв.В.П. от САК обстоятелства и съображения, моли съда да го отмени изцяло.  

Наказващият орган– началник отдел „Р. и к.- З. Б.“ гр.С. към Главна дирекция ’’Р. и к.” при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, не е изразил становище по жалбата.

Районна прокуратура- П. не е изразила становище по жалбата и редовно призована не е изпратила представител в съдебно заседание.

Районният съд, преценявайки събраните по делото доказателства  по реда на чл. 14 и чл.18 НПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна и в срок. Разгледана по същество, жалбата се явява неоснователно по следните съображения:

От фактическа страна.

На 28.04.2020 г. в 13,25 ч., на язовир П.- (рибностопански обект различен от Ч. море и река Д.), в землището с. К., общ. К., обл.П., след проведено продължително наблюдение в района на К. залив, се установило, че лицето В. И.С., извършва стопански риболов от лодка с един брой риболовен уред - хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и размер на окото 100 мм., поставена във водата в работно положение и под негов контрол по време на проверката.

По делото са разпитани като свидетели С.Т., О.Й. и П.Б..

Според свидетеля Т., който работи като специалист в „Рибарство и контрол“ към ИА “Р. и а.“, на 28.04.2020 г., бил на рутинна проверка на язовир „П.“- Л. и по някое време получил сигнал на служебния телефон, че е заложена мрежа на язовира в района на К. залив, в землището на с.К.. Обяснили му точно къде се намира мястото. Заедно със свидетеля О.Й. отишли на място и видяли на място позиция, на което очаквали да се покаже дадения човек. Минал жалбоподателят с лодка и след като започнал да вади мрежата, започнал да се придвижва до кея и събрал рибата в един чувал. Тогава свидетелят му казал, че е в нарушение и му посочил основанието. Той се уплашил и хвърлил чувала във водата, при което няколко риби изпаднали от чувала във водата. Запознал го в какво нарушение е. Не е имало реплики от страна на жалбоподателя, помолил единствено и само да не му се отнема лодка. В случая, с това нарушение се отнемали всички видове уреди, с които е направено нарушението и лодката трябвало да бъде иззета, както и мрежата. Освободена била рибата и била пусната обратно във водата. Когато разбрал, че ще му бъде взета лодката, жалбоподателят се ядосал и написал в акта, че няма да подпише, след което се прибрал. След това били извикани М.А. и П.Б. за съдействие да бъде прибрана лодката. Лодката била откарана в Държавно горско стопанство „В.- С.“ и до момента е там на съхранение. При попълване на АУАН жалбоподателят заявил, че няма разрешително за стопански риболов.

Според свидетеля О.Й., който е доброволен сътрудник към ИАРА и при обаждане и искане от служител на ИАРА се отзова, г-н Т. се обадил, че има множество нарушения на язовир „Пчелина“ и следва да се направи проверка. Двамата отишли и започнали да наблюдават язовира. По едно време дошъл човек с лодка и започнал да си вади мрежа. След като видели, че вади мрежата служителя на ИАРА го повикал да излезе. Той излязъл с мрежата и му написал акт.

Свидетелят не е присъствал при поставянето на мрежата от лицето и не си спомня час и датата, но било месец април миналата година, вероятно 28-ми април. Двамата отишли рано сутринта, но час не може да каже. Не е видял да използва други средства за улов. В мрежата имало уловена риба, но колко бройки са били, не си спомня

Според свидетеля П.Б., доброволен сътрудник на ИАРА, в деня бил повикан с буса от служители на ИАРА. Бил му пуснат видеоклип с лодка, с лице в нея, с мрежите в работно положение. Знае, че човек трябва да има разрешение за стопански риболов и мрежите да са маркирани. Когато отишъл видял, че няма разрешение, видял и лодката. Миналия месец отново лицето било в режим на нощен риболов, забранен- с църпала и въдица. Това е станало миналия месец и за него имало видеоклип и свидетели.

Случаят бил през деня. Спомня си, че било през 2019 г., не помни дата, вероятно април или май.

Бил съставен АУАН № В ./28.04.2020 г., в който били отразени констатациите. Актът бил подписан от актосъставителя С.Т., на длъжност „Специалист РК“, сектор „РК“ Благоевград, отдел „РК“ З. Б. и от свидетелите по акта. Отказът на актосъставителя да подпише акта бил удостоверен с подписа на свидетеля П. В. Б..

За случая бил съставен констативен протокол № ./28.04.2020 г.

В АУАН и констативния протокол било отразено, че в случая са били уловени 7 бр. каракуда, с общо тегло 5.120 кг., измерена с везна № ., върнати обратно във водата.

Въз основа на съставения АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление № ./04.08.2020 г. на началник отдел „Р. и ко.- З. Б.“ гр.С. към Главна дирекция ’’Р. и к.” при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), със седалище в гр.Б., оправомощен да издава наказателни постановления, съгласно Заповед № РД . / 21.01.2014 г., издадена от министъра на земеделието и храните, с което на жалбоподателя В. И.С., с ЕГН ********** и с адрес ***, е  наложено административно наказание по чл.56, ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите- „глоба” в размер на 1 500 лв., както са отнети вещите, послужили за извършване на нарушението:

1 бр. риболовен уред - 1 бр. хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и с размер на окото 100 мм, оставена на съхранение за отговорно пазене в ТП — ДЛС „В. С.“; 1 бр. лодка пластмасова бледосива, с дължина 2.40 м., с 2 бр. гребла, оставена на съхранение в ТП — ДЛС „В. С.“; уловената риба от вида — сребриста каракуда — 7 броя, с общо тегло 5.120, измерена със служебна ел. везна със сериен №., пусната обратно във водата жива.

 От правна страна.

В обжалваното наказателно постановление, съгласно разпоредбата на чл.57, ал.1, т.6 ЗАНН, като законна разпоредба, която е била нарушена виновно, е посочен чл.17, ал.1, т.1 ЗРА. Същият текст е посочен и в съставения АУАН, съгласно чл.42, т.5 ЗАНН. Според посочения текст, стопански риболов във водите на Черно море и река Дунав се извършва след издаване на разрешително за стопански риболов и придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми от: 1. физически лица, юридически лица и еднолични търговци – за кораби с дължина до 10 метра;

Отговорността е ангажирана по чл.56, ал.1 ЗРА, който текст гласи: „Който извършва стопански риболов без разрешително или във воден обект, различен от Черно море и река Д., в нарушение на чл.17, се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв.“

От събраните по делото доказателства по безспорен начин се установи, че при извършената на 28.04.2020 г. в 13,25 ч., на язовир „П.“ (рибностопански обект различен от Ч. м. и река Д.), в землището с. К., общ.К., обл.П., жалбоподателят В. И.С. е извършвал стопански риболов от лодка с един брой риболовен уред - хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и размер на окото 100 мм., поставена във водата в работно положение и под негов контрол по време на проверката. Същият е уловил 7 бр. каракуда, с общо тегло 5.120 кг., което количество е измерено с везна № ., като рибите са върнати обратно във водата. Пред служителите на ИАРА не е представено изискуемото удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс на риба и други водни организми за календарната 2020 г. По делото не са ангажирани доказателства от страна на жалбоподателя, същият да е направил постъпки да се сдобие с удостоверение.

Съгласно § 1, т.28 от ДР на ЗРА стопански риболов по смисъла на т.26 е поставянето на разрешени уреди и средства във водата за улов на риба и други водни организми, изваждане на улова от водата, неговото пренасяне и превозване - дейност, при която се извършва улов на риба и други водни организми в определените за това обекти с разрешени уреди и средства с цел стопанска дейност и реализиране на доход, независимо от това, дали дейността се извършва постоянно, сезонно или временно. За стопански риболов по смисъла на този закон се смята и риболов, извършван с уреди, различни от тези по чл.24, ал.1, и/или при който уловената риба или други водни организми е в размер, надхвърлящ определените в чл.24, ал.3 количества. Разпоредбата разграничава два случая на дейност, която може да се квалифицира като стопански риболов, според двете изречения на т.28. Видно от събраните по делото доказателства, жалбоподателят е извършвал риболов с поставянето на разрешени уреди и средства от лодка, а именно- с един брой риболовен уред - хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и размер на окото 100 мм., поставена във водата в работно положение и под негов контрол по време на проверката.

Съдът намира, че при съставянето на АУАН и издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на производствените правила. Същите съдържат необходимите реквизити, визирани в чл.42 и чл.57 ЗАНН.

Деянието не представлява маловажен случай. В случая няма предпоставки за прилагане на чл.28 от ЗАНН, доколкото нарушението не се отличава по обществена опасност от други сходни нарушения на посочената правна норма. Наказващият орган е съобразил санкцията с разпоредбата на чл.27 от ЗАНН, като е наложил минималното предвидено в закона наказание за подобен род деяния, а именно- глоба в размер на 1500 лева.

Предвид горното и на основание чл.63,ал.1, предл.І-во ЗАНН, съдът

 

 

 

                Р    Е    Ш    И   

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № ./04.08.2020 г. на началник отдел „Р. и к.- З. Б.“ гр.С. към Главна дирекция ’’Р. и к.” при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), със седалище в гр.Б., оправомощен да издава наказателни постановления, съгласно Заповед № РД . / 21.01.2014 г., издадена от министъра на земеделието и храните, с което на жалбоподателя В. И.С., с ЕГН ********** и с адрес ***, е  наложено административно наказание по чл.56, ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите- „глоба” в размер на 1 500 лв., както са отнети вещите, послужили за извършване на нарушението:

1 бр. риболовен уред - 1 бр. хрилна мрежа, с размери: дължина 20 м. и с размер на окото 100 мм, оставена на съхранение за отговорно пазене в ТП- ДЛС „В. С.“; 1 бр. лодка пластмасова бледосива, с дължина 2.40 м., с 2 бр. гребла, оставена на съхранение в ТП — ДЛС „В. С.“; уловената риба от вида — сребриста каракуда — 7 броя, с общо тегло 5.120, измерена със служебна ел. везна със сериен № ., пусната обратно във водата жива.

РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване пред Пернишки административен съд на основанията, предвидени в Наказателно- процесуалния кодекс по реда на глава ХІІ от Администранивнопроцесуалния кодекс в 14- дневен срок.

 

                                                      

               

 

Районен съдия :