Решение по дело №4271/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264101
Дата: 21 юни 2021 г. (в сила от 21 юни 2021 г.)
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20201100504271
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

N.

гр.София 21.06.2021 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

Софийски градски съд, Г.О., II-„А“ състав в откритото съдебно заседание на 29.03.2021 г. в състав:

                                                           Председател: Димитър Ковачев

Членове: Йоана Генжова

Мл. с-я Мирослав Стоянов                                                                                 

При секретар Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Ковачев в.гр. дело N. 4271/ 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от „Д.з.“АД  срещу Решение от 18.01.2018г., постановено по гр. д. № 47918/2011г. по описа на Софийски районен съд, с което е уважен срещу жалбоподателя, предявения от ЗК „Уника“АД иск по чл. 213 от КЗ /отм./ за сумата от 378 лева – регресно вземане за изплатено обезщетение за имуществени вреди на трето за делото лице по застраховка „Каско“.

 В жалбата се правят оплаквания за неправилност на решението с доводи, че не е доказано да има  сключен от въззивника договор за застраховка „ГО на автомобилистите“ за посоченото в исковата молба МПС, което било с номер *****, а въззивника не бил сключвал застраховка за това МПС, а за друго с номер, в който предпоследния символ на номера е буква „М“, а не буква „Н“.

Отделно сочи недоказаност на механизма на ПТП с твърдения, че и двамата водачи са паркирали едновременно и застрахования при него водач е бил отдясно и е с предимство, при което нарушение било извършено от лицето, застраховано по „Каско“ при ищеца, а не от водача на л.а „Пежо боксер“. Затова и не била доказана противоправност.

Не било посочено от СРС кои правила за движение е нарушил водача на л.а. „Пежо“.

Прави оплакване за процесуални нарушения- не било разгледано направено от него възражение за прихващане, което било доказано.

Иска се отмяна на решението и отхвърляне на иска изцяло, както и разноските по делото.

СГС при проверка по чл. 269 ГПК намира решението за валидно и  допустимо в обжалваната част. По отношение на неговата правилност СГС е ограничен до оплакванията в жалбата и императивните материални норми.

След преценка на твърденията и възраженията на страните с оглед събраните по делото доказателства СГС намира за установено от фактическа и правна страна следното.

Правилно СРС е отказал да разгледа възражението за прихващане. То е преклудирано, като направено извън срока по чл. 131 ГПК. Препис от всички книжа по делото са връчени на ответника въззивник в ОСЗ на 28.03.2014г. )надлежно отразено в протокола) и е даден едномесечен срок от същата дата за отговор на исковата молба. Този срок изтича на 28.04.2014г. – Понеделник присъствен ден. Възражението за прихващане е направено с молба изпратена по куриер, като е приета пратката от куриера на 30.04.3014- след срока по чл. 131 ГПК. Ето защо възражението е преклудирано и правилно не е разгледано по същество, като е без значение за допустимостта му дали съдът е събирал доказателства във връзка с това възражение. Направените в молби по настоящото дело твърдения, че книжата по делото не са връчени на 28.03.2014г. както е посочено в протокола от съдебното заседание от тази дата са преклудирани, като заявени след срока за обжалване на решението.

От събраните по делото писмени доказателства, а именно двустранен протокол за ПТП, в който е описан номер на полица по застраховка ГО и е посочено, че тя е при ответника, както и е описан застрахования автомобил; от представения от самия ответник още преди да бъде конституиран като такъв екземпляр от тази полица, в който е описан и автомобила и чия собственост е и от показанията на разпитания по делегация водач на застрахования по „каско“ автомобил се налага извод, че възражението на ответника, че описания в исковата молба автомобил не е застрахован при него е неоснователен. С допълнителна молба ищецът е уточнил, че номера на автомобила е С3873МР. Описанието в протокола за ПТП и това в представената полица съвпада, като марка и модел на МПС и адрес (кв. Ботунец). Свидетеля е посочил, че се касае за товарен автомобил на фирма за хлебни изделия, а видно от полицата собственик на л.а. „Пежо“ е „Хлебни изделия- Ботунец“. Преценени в съвкупност тези доказателства водят до извод, че именно застрахования при ответника автомобил е участвал в процесното ПТП.

Твърденията за механизма на ПТП, а именно, че ПТП настъпило докато двамата водачи едновременно паркирали, са нови твърдения и не подлежат на разглеждане от въззивния съд. Такива възражения няма в отговора на исковата молба, където е направено само общо оспорване, че липсва вина на водача на л.а. „Пежо“ и че поведението на другия водач било противоправно, като конкретни фактически твърдения въз основа на които се прави този извод няма и не може за пръв път да се правят такива във въззивното дело. Освен това не е оспорено по делото представеното уведомление за щета от водача на застрахования при ищеца автомобил, в което е посочено, че само л.а. „Пежо“ е правил маневра „паркиране“. Всеки водач който извършва каквато и да било маневра е длъжен да се убеди, че няма да застраши други автомобили. Това следва от общото правило на чл. 25 от ЗДвП и чл. 77 от правилника за прилагане на закона за движение по пътищата.

От САвТЕ се доказва причинна връзка между ПТП и вредите. Заключението кореспондира и на показанията на свидетеля Б.А., както и протокола за ПТП и липсват доказателства, които да го опровергават.

По делото е доказано и плащането на застрахователно обезщетение, а и не е оспорено.

Предвид гореизложеното претенцията се явява основателна и правилно е била уважена от СРС в размера на действителната стойност на ремонта, установена от експертизата.

По разноските:

При този изход на делото право на разноски за въззивното производство има само въззиваемия – ищец.

Същият претендира адвокатски хонорар в размер на 360,00 лева с ДДС, реално заплатени видно от платежното нареждане  на л. 49 от въззивното дело. Съдът констатира, че това е минималния размер на адвокатския хонорар съгласно Наредба 1/2004г. на Висш адвокатски съвет и не следва да се разглежда възражението за прекомерност на хонорара, направено от въззивника като евентуално- ако размера е над минималния.

Водим от гореизложеното съдът

РЕШИ   :

ПОТВЪРЖДАВА Решение от 18.01.2018г., постановено по гр. д. № 47918/2011г. по описа на Софийски районен съд в обжалваната част.

В отхвърлителната си част решението като необжалвано е влязло в сила.

ОСЪЖДА „Д.з.“АД с ЕИК **** да заплати на ЗК „Уника“АД гр. София с ЕИК ***** разноски за въззивна инстанция в размер на 360,00 лева- адвокатски хонорар с ДДС.

Решението не подлежи на обжалване

 

 

Председател :                                 Членове  :  1.                                   2.