Решение по дело №5372/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 949
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 28 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20183110205372
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   949                         Година 2019                                              Град ВАРНА

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                                                     ПЪРВИ СЪСТАВ

На шестнадесети май                                    Година две хиляди и деветнадесета

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО МИНЕВ

                                                          

СЕКРЕТАР: ПЕТЯ Г.

 

като разгледа докладваното от Председателя

наказателно административен характер дело номер 5372 по описа за две хиляди и осемнадесета година.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Н.Л. - роден на *** ***, българин, български гражданин, женен, неосъждан, с основно образование, не работи, ЕГН **********,

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 22.04.2017г., в местност „Чуката", гр. Белослав, обл. Варна, в съучастие със С.М.К., като съизвършител, като проявил жестокост към гръбначно животно - женско куче порода „Хъски" , родено на ***г. / на 5 месеца и 12 дена/, собственост на Щ.Т.Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио /сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация /вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци за развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице - Ц.Щ.Щ. на 9 г. - престъпление по чл.325б, ал.2, т.2 и т.3, вр. ал.1, вр. чл.20, ал.2 от НК, поради което и на осн. чл.78А ал.1 от НК го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 3000,00 /три хиляди/ лева.

 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.М.К. - роден на 20,08.1940г. в гр. Р.Румъния, живущ ***, българин, български гражданин, женен, неосъждан, с основно образование, не работи, ЕГН **********,

 

            ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 22.04.2017г., в местност „Чуката", гр. Белослав, обл. Варна, в съучастие със С.Н.Л., като съизвършител, като проявил жестокост към гръбначно животно- женско куче порода „Хъски" , родено на ***г. / на 5 месеца и 12 дена/, собственост на Щ.Т.Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио /сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация /вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци за развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице - Ц.Щ.Щ. на 9г. - престъпление по чл.325б, ал.2, т.2 и т.3, вр. ал.1, вр. чл.20, ал.2 от НК, поради което и на осн. чл.78А ал.1 от НК го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 3000,00 /три хиляди/ лева.

 

 

 На осн. чл.189 от НПК ОСЪЖДА подсъдимите С.Н.Л. и С.М.К. ДА ЗАПЛАТЯТ СОЛИДАРНО сторените по делото РАЗНОСКИ в размер на:

-  227,24 лева /двеста двадесет и седем лева и двадесет и четири стотинки/ по сметка на ОД на МВР –Варна;

- 362,40 лева /триста шестдесет и два лева и четиридесет стотинки/ по сметка на Районен съд – Варна.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ВОС.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                                          /ХР. МИНЕВ/

 

Съдържание на мотивите

 

М  О  Т  И  В  И

към

решение по НАХД № 5372 по описа за 2018год. на

Варненския районен съд – ПЪРВИ наказателен състав.

       По отношение на подс. С.Н.Л. от Варненска районна прокуратура  е възведено обвинение по чл. 325 Б ал.2 т.2 и т.3, вр. ал.1 вр. чл.20 ал.2 от НК: за това, че на 22.04.2017г. в местонст „Чукат“, гр.Белослав обл. Варна, в съучастие със С.М.К., като извършител, проявил жестокост към гръбначно животно – женско куче порода „Хъски“ родено на ***г./на 5 месеца и 12 дни/, собственост на Щ. Т. Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио/сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация/вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци на развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице – Ц.Щ.Щ. на 9 години.

По отношение на подс. С.М.К. от Варненска районна прокуратура  е възведено обвинение по чл. 325 Б ал.2 т.2 и т.3 вр. ал.1 вр. чл.20 ал.2 от НК: за това, че на 22.04.2017г. в местонст „Чукат“, гр.Белослав обл. Варна, в съучастие със С.Н.Л., като извършител, проявил жестокост към гръбначно животно – женско куче порода „Хъски“ родено на ***г/на 5 месеца и 12 дни/, собственост на Щ. Т. Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио/сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация/вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци на развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице – Ц.Щ.Щ. на 9 години.

          В съдебно заседание подс.Л. и К. се явяват лично и с упълномощен защитник – адв.Г.Ковачев от АК Варна. Дават обяснения, не се признават за виновни. Подс.Л. твърди, че е бил нападнат от кучето и го е ударил с цел да се предпази, а подс. К. твърди, че не е удрял кучето. Защитникът им пледира за оправдателни решения. Твърди, че липсват доказателства подс.К. да е нанасял удари на кучето, твърди, че на коучето е бил нанесен един единствен удар и той е бил нанесен от подс. Л. при условията на неизбежна отбрана.

          В съдебно заседание представител на ВРП не се явява.

          След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

Св. Щ. Щ. живеел със семейството си в гр. Белослав, обл. Варна, ул.„Св. Св. Кирил и Методий" № 36. Св. Щ. Ш. притежавал домашен любимец - женско куче, с име Хера, порода "Хъски", което към 22.04.2017г. било на пет месеца и дванадесет дена, видно от /Паспорт на домашен любимец BG 01 VP 174417/. На 22.04.2017г., около 16.00ч., св. Т.Щ., син на св. Щ. Шерев, заедно с приятелката си - св. А.Н. и брат си - св. Ц.Щ. /на 9г./, излезли да се разходят до местността "Чуката", в гр. Белослав, обл. Варна. Тримата взели със себе си малкото женско куче, порода "Хъски" и още едно куче, собственост на семейството - порода "Българско овчарско куче". Последното било вързано на повод, а малкото куче порода "Хъски" се разхождало свободно около свидетелите Т.Щ., А.Н. и Ц.Щ. и си играело. В района на местност "Чуката", кучето порода "Хъски" видяло кацнали гълъби, като се затичало към тях. В близост до гълъбите имало свободно пасящи овце, които се подплашили и се отправили към намиращите се в близост ограждения, пригодени за кошара за овце, която била с отворени врати. Играейки си, кучето порода "Хъски" последвало овцете, като също влязло в огражденията на кошарата, през отворените врати. Малолетният свидетел Ц.Щ. се затичал след Хъскито, за да го хване, като в това време от близката къща излезли подс. С.Л. и подс. С.К., които държали в ръцете си тояги. Въпреки, че било очевидно, че женското куче, порода "Хъски" е малко и същото си играело, подс. Л. и подс. К. решили да му причинят тежко увреждане, като в изпълнение на взетото решение, в непосредствена близост до малолетният свидетел Ц.Щ., започнали да удрят с тоягите си женското куче, порода "Хъски" по главата и тялото. Въпреки виковете да спрат да удрят кучето им, на св. Т.Щ., св. А.Н. и св. Ц.Щ., който междувременно се разплакал, подс. Л. и подс. К. продължили да нанасят множество удари с тоягите по главата и тялото на женското куче, порода "Хъски", докато то не паднало на земата, в безпомощно състояние, цялото в кръв. Силно разстроени от случилото се, св. Т.Щ. взел кучето от земята и заедно с брат си и приятелката си тръгнали да бягат към дома си, като междувременно се обадили, по телефона, на св. Щ. Щ., да им помогне, тъй като кучето не реагирало и било цялото в кръв. Незабавно собственика на кучето посетил ветеринарен лекар за извършване преглед и провеждане на неотложно лечение.

От заключението на назначената и изготвена съдебна ветеринарно -медицинска експертиза се установява, че на 22.04.2017г., на гръбначно животно - женско куче порода „Хъски" , родено на ***г. / на 5 месеца и 12 дена към датата на инкриминираното деяние/, собственост на Щ. Т. Шерев, му е било причинено тежко увреждане, изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио /сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация /вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци за развиващ се тежък хемодинамичен/ загуба на кръв/ и неврологичен/ засягане на главния мозък/шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като нанесените травми са били мъчителни за животното, с оглед развитието на шок и силна и продължителна болка.

От заключението на назначената и изготвена комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза се установява, че извършеното деяние на 22.04.2017г., е било стресово събитие за осв. Ц.Щ.Щ., тъй като е било неочаквано и извършено върху домашния му любимец. Същото е оказало влияние върху психоемоционалното му състояние като е повишило чувството му на безпокойство и тревожност, формирало е чувство на несигурност и страхове за близките му хора - семейството. Към момента на извършване на деянието Ц.Щ. е бил в състояние да разбира свойството и значението на извършеното в контекста на своята възраст, но поради малолетието не е могъл да ръководи постъпките си. Той може да дава достоверни показания, както и да участва в наказателното производство като свидетел. По време на провеждане на разпита на малолетния свидетел в с.з., Ц.Щ. отново видимо силно се разстройва от спомена и започва да плаче и диша неравномерно, хлипайки, от което съдът прави извода, че св.Цв.Щ. и към момента на разглеждане на делото, въпреки, че е с родител в залата не е преживял и трансформира стресовото състояние в което е изпаднал в следдствие на видяното и преживяното събитие свързано с ударите върху кучето и неговото изключително тежко и критично състояние.

От показанията на разпитаните в с.з. свидетели, се установява именно описаната по-горе фактичедска обстановка.

За мястото на нанасяне на побоя на кучето е правилно установено, че това е в кошарата на овцете или в непосредвствена близост до нея. Това обстоятелство съдът намира за безспорно. Подсъдимите също твърдят в обясненията си, че са чули хлопките на овцете си, които се били разбягали към кошарата и тогава са реагирали. За съдът е ирелевантно дали мястото на нанасянето на ударите е вътре в кошарата или извън нея в непосредствена близост.

Съдът изцяло кредитира показанията на свидетеля Цв.Щ., който описва фактическата обстановка логично и последователно. Същия търди, че е видял как двамата подсъдими са нанасяли удари на кучето с дървено сопи, като посочва в залата, подс.Л. като чичкото който е удрял кучето по главата, а подс.К. като чичкото, който е удрял кучето по корема. Твърди, че са го удряли с голяма сила и много пъти. В следствие на ударите кучето било цялото в кръв и неможело да се движи, поради което и брат му го взел на ръце за да го пренесе. Въпреки виковете на свидетеля и молбите към подсъдимите да не удрят кучето, те продължили да го удрят. Свидетелят викал и към по-големия си брат – св. Т.Щ., който по най бързия наин след като вързал за дърво другото водено от него на повод куче се отзовал бегом на виковете. Св.Т.Щ. също установява, че рдвамата подсъдими са били с тояги /сопи/ в ръцете си и кучето е било в безпомощно състояние, като е било паднало на земята, с течаща кръв от главата и прехърквало. В този контекст са и показанията на св.Н., която също установява състоянието на кучето и факта, че същото е било удряно от двамата подсъдими с тояги/геги/, като ударите са били множество и са преустановени едва, когато кучето вече не е реагирало и свидетелката е била на мястото на престъплението, като е искала и обяснения от подсъдимите за стореното.

От показанията и на тримата свидетели се установява, че кучето Хера няма лош и агресивен нрав дори и към момента, след преживяната травма. И тримата установяват, че кучето към момента на деянието е било кротко, добродушно и игриво – закачливо.

По делото е назначена и изготвена и повторна съдебно-ветеринарна експертиза, след приемането на първоначалната такава. В заключенията и на двете вещи лица се съдържа убеждението, че на кучето са нанесени по-вече от един удари, предвид травмите в различни части на тялото му – главата и гръдния кош. Съдът изцяло приема становището на експертит, което кореспондира и с показанията на описаните по-горе свидетели.

От становището на двамата експерти също се уточнява, че най-вероятно травмите на кучето са щели да имат летален изход за него, ако не е била навременната и адекватна лекарска намеса. От това съдът прави извода за особено мъчителните травми, които е следвало да понесе кучето Хера.       

Съдът не кредитира обясненията на двамата подсъдими. Същите не кореспондират с показанията на описаните по-горе свидетели, а и съществено противоречат на обективното състояние, в което се е намирало кучето след нанесените му удари. Съдът намира, че с обясненията си двамата подсъдими се опитват да си изградят оневиняваща ги версия, която обаче е недоказана и безспорно оборена от останалите събрани по делото доказателства – описани по-горе свидетелски показания и експертни заключения.

За съдът е ясно, че двамата подсъдими като лица, които се занимават с отглеждането на животни, включително и на кучета, както съм твърди подс.К., не е трудно да различат малко/младо куче от голямо такова. Твърденията на защитника на подсъдимите, че виждате ли, той лично се срещнал с непознато за него лице в Морката градина на гр.Варна, което разхождало куче от същата порода и на същата възраст, с различни размери от описаните на пострадалото животгно, съдът намира за несериозни. Въпреки, че не е нужно подробно да се обсъждат тези голословни твърдения, те освен че не представляват каквото и да било доказателство, липсват и доказателства, че въобще защитника Ковачев се е срещал с някого в Морската градина на гр.Варна, липсват доказателства за породата на воденото от непознатия куче, а още по-малко е ясно доколко компетентен и добросъвестен е бил този човек, ако въобще съществува такъв.

По делото е ясно и безспорно установено, че пострадалото куче Хера е надлежно регистрирано и има издаден паспорт с всички необходими за това реквизити – порода, име, пол, възраст, направени ваксини и т.н. В този смисъл и съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите и в тази насока относно размерите на кучето, което явно е отговаряло за възрастта си. Точно така е било описано и от експертите по делото.

Съдът не възприема и защитната версия, че подс. Л. е бил нападнат от кучето Хера и той го е ударил с цел да се предпази от него. В конкретния случай липсват каквито и да било доказателства, че кучето Хера е нападнало подс.Л.. За да се позове подс.Л. на института на неизбежната отбрана, е следвало нападението да е действително, а не само в неговите представи, то е следвало и да е започнало и да не е довършено, а по делото не се събраха каквито и да било доказателства за такова действие от страна на кучето.  

Твърденията на защитата, че подс.К. бил трудно подвижен и не е могъл да удря кучето съдът намира за недоказани. Безспорно в залата подс.К. се появи използвайки помощни средства, но това не означава, че същия не е могъл да нанася удари на животното. Дори самия факт, че е успял да се придвижи до мястото на престъплението едновременно с подс.Л., който няма проблем с придвижването – факти не оспорени от подсъдимите, защитата и безспорно установени от всички свидетели е достатъчно за да се направи извода, че физическото състояние на К. му е позволявало да нанася удари именно с използваните при придвижването си помощни средства, тояги, сопи, геги и т.н., без значение как ще бъдат наречени те.

Следва да се отбележи, че въпреки твърденията на двамата подсъдими и защитника им, че кучето Хера е било агресивно, липсват каквито и да било твърдения, а още по-малко доказателства за причинени повреди, ухапвания на хора и/или животни.

Съдът намира, че в конкретния случай двамата подсъдими са искали да наложат собствените си разбирания за справедливост, и са демонстрирали надмощието си над беззащитното куче, което точно както и техните овце се е разхождало в местността „Чуката“.

С гореописаното деяние С.Н.Л. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 325 Б ал.2 т.2 и т.3 вр. ал.1 вр. чл.20 ал.2 от НК: като на 22.04.2017г. в местонст „Чуката“, гр.Белослав обл. Варна, в съучастие със С.М.К., като извършител, проявил жестокост към гръбначно животно – женско куче порода „Хъски“ родено на ***г./на 5 месеца и 12 дни/, собственост на Щ. Т. Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио/сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация/вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци на развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице – Ц.Щ.Щ. на 9 години.

         Субект на престъплението е вменяемо, пълнолетно, не осъждано физическо лице,  и не освобождавано от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

         Изпълнителното деяние се изразява в нанасянето на удари с тояга на процесното младо куче порода Хъски.

         Изпълнителното деяние е довършено - подсъдимия е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване.

         Причини за извършване на деянието - незачитане на установения в страната правов ред, безпардонност и ниската правна култура.

         От субективна страна: деянието е извършено при форма на вината - пряк умисъл.

Смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства – съдът приема възрастта на подсъдимия.

Отегчаващи наказателната отговорността  обстоятелства – съдът приема изключителната коравосърдечност проявена от подсъдимият, който въпреки детските молби на св.Цв.Щ. и неговите сълзи, в негово присъствие е продължил да удря животното макар и същото да е било вече паднало на земята и кървящо. Липсата на критично отношение към извършеното и опита за избягване на наказателна отговорност с неверни твърдения.

Съдът като взе предвид изложеното и на осн. чл.325б ал.2 т.2 и т.3 вр. ал.1, вр. чл.20 ал.2 от НК и чл.78А от НК, го освободи от наказателна отговорност като му наложи административно наказание „Глоба” в размер на 3000.00лева. Съдът прецени, че по този начин ще се постигнат целите предвидени в закона.

С гореописаното деяние С.М.К. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 325 Б ал.2 т.2 и т.3 вр. ал.1 вр. чл.20 ал.2 от НК: като на 22.04.2017г. в местонст „Чуката“, гр.Белослав обл. Варна, в съучастие със С.Н.Л., като извършител, проявил жестокост към гръбначно животно – женско куче порода „Хъски“ родено на ***г./на 5 месеца и 12 дни/, собственост на Щ. Т. Щ., му причинил противозаконно тежко увреждане изразяващо се в изпадане в безпомощно състояние, с множество кървене в областта на главата, средно до тежко комоцио/сътресение на мозъка/, кървави изтечения от двете ноздри с аспирация/вдишване/ на кръв в белите дробове, признаци на развиващ се тежък хемодинамичен /загуба на кръв/ и неврологичен /засягане на главния мозък/ шок, счупени кости от лицевия и фронталния череп и горна челюст, контузия на бял дроб със задух, като деянието е извършено по особено мъчителен начин за животното, с особена жестокост и в присъствието на малолетно лице – Ц.Щ.Щ. на 9 години.

         Субект на престъплението е вменяемо, пълнолетно, не осъждано физическо лице,  и не освобождавано от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

         Изпълнителното деяние се изразява в нанасянето на удари с тояга на процесното младо куче порода Хъски.

         Изпълнителното деяние е довършено - подсъдимия е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване.

         Причини за извършване на деянието - незачитане на установения в страната правов ред, безпардонност, коравосърдечност и ниската правна култура.

         От субективна страна: деянието е извършено при форма на вината - пряк умисъл.

Смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства – съдът приема възрастта на подсъдимия.

Отегчаващи наказателната отговорността  обстоятелства – съдът приема изключителната коравосърдечност проявена от подсъдимият, който въпреки напредналата си възраст не се е трогнал от детските молби на св.Цв.Щ. и неговите сълзи, като в негово присъствие е продължил да удря животното макар и същото да е било вече паднало на земята и кървящо. Липсата на критично отношение към извършеното и опита за избягване на наказателна отговорност с неверни твърдения.

Съдът като взе предвид изложеното и на осн. чл.325б ал.2 т.2 и т.3 вр. ал.1, вр. чл.20 ал.2 от НК и чл.78А от НК, го освободи от наказателна отговорност като му наложи административно наказание „Глоба” в размер на 3000.00лева. Съдът прецени, че по този начин ще се постигнат целите предвидени в закона.

Съдът възложи двамата подсъдими да заплатят и направенито по делото разноски.

         По гореизложените съображения, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: