Решение по дело №580/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 405
Дата: 21 септември 2023 г.
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20237170700580
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 405…..

град Плевен, 21.09.2023 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛЕВЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на дванадесети септември две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Дилова

                                                ЧЛЕНОВЕ: Цветелина Кънева

Любомира Кръстева

          

при секретаря Цветанка Дачева и в присъствието на прокурора Нанка Рачева, като разгледа докладваното от съдия Кръстева к.а.д. № 580 по описа на Плевенски административен съд за 2023 година, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

С Решение № 207/27.04.2023 г., постановено по АНД №537/2023 г. на РС Плевен е потвърдил като законосъобразно Наказателно постановление /НП/ №22-0256-000568/05.01.2023 г. на Началник  РУ Долна Митрополия към ОДМВР – Плевен,  с което на Й.М.Т. с ЕГН**********,***, по т.1 на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 50, ал. 1 от ЗДвП, и по т.2 на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лв. за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Така постановеното решение е обжалвано в законовия срок с касационна жалба от Й.М.Т.. В касационната жалба се твърди, че съдебното решение е незаконосъобразно.

Сочат се обстоятелствата, довели до незаконосъобразност на съдебното решение – твърди се, че не е отнемал предимство на другия участник в движението. Касаторът иска да бъде отменено решението на РС и да се постанови ново решение, с което да се отмени НП. Жалбата е подадена в срок от надлежна страна, допустима е и следва да бъде разгледана.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се явява лично и поддържа жалбата.

Ответникът, редовно призован, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Плевен взема становище за неоснователност на касационната жалба.

Пороците, които касаторът сочи в жалбата си, съдът определя като нарушение на закона - касационно отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

         Плевенски административен съд, втори касационен състав, след като извърши преценка на събраните по делото доказателства, с оглед посочените в жалбата касационни основания, намира, че жалбата е основателна.

         Районният съд е приел, че по делото е безспорно доказано, че на път №118 – 19 к., с.Победа, до бивш конезавод, на 04.12.2022 г. в 19,24 ч. касаторът Т. е бил водач на лек автомобил Влога газ 2410 с ДК№ ***********. Т. навлязъл на път №118 от отбивка за бивш конезавод, като е реализирано ПТП с материални щети с движещия се по пътя участник с лек автомобил Опел Инсигния с ДК№ ********. Касаторът не е носел в себе си талон към СУМПС.

За нарушението е съставен АУАН. Съставеният АУАН е подписан без възражения от Т. и му е връчен на същата дата.

Въз основа на акта е издадено процесното НП, с което за описаните по-горе нарушения на Т. са наложена глоба в размер на 200 лв. и глоба в размер на 10 лв.

         Съгласно чл. 179, ал. 2 от ЗДвП който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.

Чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП предвижда санкция за водач, който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението.

Съгласно чл. 50, ал. 1 от ЗДвП на кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.

         Към датата на обявяване на делото за решаване по същество, разпоредбата на чл. 183, ал. 1 от ЗДвП гласи: „Наказва се с глоба 10 лв. водач, който не носи определените документи - свидетелство за управление и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство“.

Относно законосъобразността на решението на РС в частта, с която е потвърдено НП по т.1:

С административно-наказателната преписка не е представена схема на участъка от пътя с нанесени ограничения и пътни знаци, от която да се направи извод, че става дума за излизане на кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, съгласно изискването на чл. 50, ал. 1 от ЗДвП. Няма представен протокол от огледа с отразена схема на ПТП, от който да се установи посоката на движение и разположението на всеки от автомобилите, участвали в ПТП. От описанието на нарушението в АУАН и в НП не става ясно в каква посока се е движел вторият автомобил и дали се явява от ляво или от дясно спрямо автомобила на касатора, в кое платно за движение е станало ПТП.

         Районният съд е постановил решението си при непълнота на събраните доказателства, поради което изводът му за доказаност на нарушението е необоснован и неправилен.

Няма събрани доказателства за това, че ПТП е осъществено на участък от път, който е сигнализиран като път с предимство, няма и данни за механизма на ПТП - каква е била посоката на движение на всяко МПС, в коя част на пътното платно е настъпило ПТП и къде по всяко МПС са нанесени щетите. В АУАН и в НП е посочена като нарушена нормата на чл. 50, ал. 1 от ЗДвП, но описанието на ПТП, направено при разпита пред съда от актосъставителя и свидетеля, не е пълно и от него не се установява по безспорен начин, че ПТП е осъществено на кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство – чл. 45, ал. 1 и ал. 2 от ППЗДвП, например с пътни знаци А26 – А28, Б1-Б4 или по друг начин, нито е установено, че се отнася до кръстовище на земен път и такъв с настилка, и кое от МПС по кой път и в каква посока се е движело.   

         На основание чл. 84 от ЗАНН във вр. с чл. 13, ал. 1 и чл. 107, ал. 2 от НПК районният съд е следвало да изиска от административно-наказващия орган да представи по делото пълната преписка по издаване на процесното НП, като изиска и доказателства за наличието или липсата на сигнализация на път с предимство на мястото на ПТП (схема на пътния участък) и протокол от огледа на мястото на ПТП с изготвена схема на разположението на МПС участвали в ПТП.

Решението на РС следва да се отмени в частта, в която е потвърдено НП по т. 1 и делото да бъде върнато на друг състав за ново разглеждане при спазване на указанията на касационната инстанция.

Относно законосъобразността на решението на РС в частта, с която е потвърдено НП по т.2:

В редакцията към датата на извършване на нарушението Разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 (изм.) от ЗДвП е въвеждала задължение за водачите на моторни превозни средства да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролен талон към него.

Към настоящия момент е налице влязъл в сила по-благоприятен закон – изменение на разпоредбата на чл. 183, ал. 1 от ЗДвП, която вече не предвижда административно наказание за водачи, които не носят талон към СУМПС.

Съгласно разпоредбата на чл. 3 от ЗАНН за всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му (ал. 1), като ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя (ал. 2). По-благоприятен във всички случаи е този закон, който изключва наказауемостта на даден вид деяние, третирано дотогава като административно нарушение, или предвижда по-леко наказание по-размер или вид.

         С измененията на разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, обн. в ДВ, бр. 67 от 04.08.2023 г., е отпаднало задължението на водача на МПС да носи контролния талон към свидетелството за управление на моторно превозно средство. От това следва, че е отпаднала наказауемостта по отношение на деянието за неносене на конролен талон, макар същото да е попадало под административно-наказателния състав на изменената разпоредба към датата на извършването му.

Решението в частта, с която е потвърдено НП  по т.2 също следва да бъде отменено, като НП се отмени в тази част.

По изложените съображения и на основание чл. 221 от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН Плевенски административен съд, втори касационен състав,

 

 Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 207/27.04.2023 г., постановено по АНД №537/2023 г. по описа на Районен съд Плевен.

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление №22-0256-000568/05.01.2023 г. на Началник  РУ Долна Митрополия към ОДМВР – Плевен, В ЧАСТТА му по т.2, с което на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр. 2 от ЗДвП на Й.М.Т. с ЕГН**********,*** е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лв. за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

ВРЪЩА делото на РС Плевен за ново разглеждане от друг състав В ЧАСТТА по т.1 от Наказателно постановление №22-0256-000568/05.01.2023 г. на Началник  РУ Долна Митрополия към ОДМВР – Плевен, с която на Й.М.Т. с ЕГН**********,***, на основание чл. 179, ал. 2 във вр. с чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 50, ал. 1 от ЗДвП.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

  

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         /П/                                

ЧЛЕНОВЕ:  /П/

 

 

                   /П/