Решение по дело №831/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 891
Дата: 6 юли 2022 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20227040700831
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 891                                      от 06.07.2022г.,                                   град Бургас

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                                      

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на тридесети юни две хиляди двадесет и втора година в публично заседание в следния състав:

 

                                                                                  Председател: Лилия Александрова

                                                                               Членове: 1. Диана Ганева

                                                                                                2. Галя Русева

 

при секретаря Вяра Стоянова и прокурор Андрей Червеняков като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер  831 по описа за 2022 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), против Решение №21/29.03.2022г., постановено по АНД  №261/2021г. по описа на Районен съд – Поморие. Счита, че обжалваното решение е неправилно, като  са изложени аргументи, че нарушението и нарушителя са безспорно установени. С подадената касационна жалба иска от съда да постанови решение, с което да се отмени обжалваното решение и отмененото с него наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът – ИАРА, редовно призована, се представлява от юрисконсулт Чакърова, която поддържа жалбата и доводите, изложени в нея. Пледира решението на РС-Поморие да бъде отменено, като вместо него съдът постанови друго решение, с което наказателното постановление бъде оставено в сила. Претендира за присъждане на сторените по делото разноски и за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касация – В.Т., редовно уведомен, не се явява и не изпраща представител. По делото е постъпил отговор на касационната жалба, в който са изложени аргументи, че решението на въззивната инстанция е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Прокурорът от Окръжна прокуратура гр.Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба. Сочи, че решението е неправилно и незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено, респективно наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Административен съд - Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е неоснователна.

С наказателно постановление № 02-129/01.11.2021 г., издадено от началник отдел „Рибарство и контрол - Черно море” гр.Бургас към ГД ”Рибарство и контрол” при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ със седалище в гр.Бургас, на основание чл.66, ал.3 от ЗРА, на В.Т. е наложена глоба 400лв., затова, че на 24.06.2021г., в 00,20 ч., на брега на яз. Порой, общ.Поморие, обл.Бургас местност „Гората“ при координати N42°43’21” E 27°36’24” е установен да извършва любителски риболов в тъмната част на денонощието с три броя въдици, поставени в работно положение, което е квалифицирано като нарушение на чл.24, ал.6 от ЗРА.

С обжалваното Решение № 21/29.03.2022 година, постановено по АНД № 261/2021 година, състав на Районен съд –Поморие е отменил наказателното постановление.

За да постанови този резултат въззивният съд е приел, че в АУАН е посочено, че на 24.06.2021г. в 00,20 ч. на брега на яз. Порой, общ.Поморие, обл.Бургас, местност „Гората“ при  координати N42°43’21” E 27°36’24” е установен жалбоподателят да извършва любителски риболов в тъмната част на денонощието с три броя въдици, поставени в работно положение, с което извършил нарушение на чл.24, ал.5 от ЗРА и Заповед на Министъра на земеделието и горите РД 09-691/01.12.2019 г. В НП словесното описание на нарушението е идентично, като е посочена различна правна квалификация, а именно по чл.24, ал.6 от ЗРА, без да е посочена заповедта по чл.24, ал.9 от ЗРА, с която са посочени разрешените през тъмната част на денонощието за любителски риболов рибностопански обекти, а именно представената по делото заповед №09-353/02.04.2021 г. на Министъра на земеделието, горите и храните, която е действала към момента на установяване на нарушението. РС –Поморие е изложил мотиви, че в случая в АУАН е посочена правна квалификация по чл.24, ал.5 от ЗРА, която касае извършване на любителски риболов през светлата част на денонощието и не съответства на словесното описание на нарушението, което е посочено, че е извършено през тъмната част на денонощието. Посочената в АУАН заповед на министъра на земеделието и горите от 2019 г. пък не е действащата към 24.06.2021 г. заповед №09-353/02.04.2021 г. на Министъра на земеделието, горите и храните, регламентираща разрешените за любителски риболов обекти през тъмната част на денонощието. В издаденото НП е посочена правна квалификация по чл.26, ал.6 от ЗРА, която е различна от посочената в АУАН и не е посочена нарушената заповед №09- 353/02.04.2021 г. на Министъра на земеделието, горите и храните, поради което въззивният съд е приел, че не е преодоляна нередовността на АУАН при хипотезата на чл.53, ал.2 от ЗАНН. В съдебния акт са изложени мотиви, че с така издадените АУАН с неправилна правна квалификация на нарушението и НП с непълна правна квалификация на нарушението и напълно различаваща се от посочената в АУАН е нарушено правото на защита на жалбоподателя, който е лишен от възможността да разбере по еднозначен начин вмененото му нарушение и да организира защитата си срещу него. Поради изложеното и на основание чл.63 от ЗАНН съдът е прие, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно и следва да се отмени.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно, като за него не се констатират отменителни основания.

Съгласно чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на нарушението, като в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от представените писмени доказателства.

РС – Поморие  е изложил подробни мотиви, които се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019 г. /, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне.

Касационната инстанция не споделя възраженията, изложени в жалбата. Издаването на АУАН с неправилна правна квалификация на нарушението и НП с непълна правна квалификация на нарушението и напълно различаваща се от посочената в АУАН е съществено процесуално нарушение. Така допуснатото процесуално нарушение не би могло да бъде коригирано, тъй като не е от категорията на тези, които могат да бъдат преодоляни по реда на  чл.53, ал.2 от ЗАНН, именно поради обстоятелството, че е довело до ограничаване правата на жалбоподателя в административнонаказателното производство.

По изложените съображения, настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в съответствие с материалния закон и при стриктното съблюдаване на съдопроизводствените правила. В този смисъл, касационната жалба се явява неоснователна, а решението на районния съд, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

При този резултат разноски на касатора не се следват.

Поради изложеното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК Административен съд гр. Бургас, петнадесети състав

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №21/29.03.2022г., постановено по АНД  №261/2021г. по описа на Районен съд – Поморие.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

               

                                                                                            2.