Решение по дело №2347/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 5
Дата: 4 януари 2021 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20207180702347
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 5

 

 

гр. Пловдив, 4 януари, 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в открито заседание на петнадесети декември, две хиляди и двадесетата година в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

      ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                        СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря К.Р.и с участието на прокурора от ОП Пловдив Данаила Станкова, като разгледа докладваното от съдия Св.Методиева касационно административно - наказателно дело № 2347 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Касационният жалбоподател Х.А.А. с ЕГН ********** ***, обжалва чрез пълномощника си адв. П. Решение № 1289 от 10.08.2020 г., постановено по АНД № 2269/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, 24 наказателен състав. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-008117 от 20.08.2019 г. на Началник група към ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което на жалбоподателя на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена глоба от 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП; на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1, 2 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 10 лева за нарушение па чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

В касационната жалба се твърди неправилност на обжалваното съдебно решение, поради постановяване в противоречие с материалния закон и необоснованост. Сочи се неправилна преценка на първоинстанционния съд за липсата на предпоставките за признаване случаят за маловажен по см. на чл.28 от ЗАНН. Прави се искане за отмяна на решението и съответно отмяна на наказателното постановление. В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят не се е явил и не е изпратил представител.

Ответникът по жалбата ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“,  е депозирал писмено становище по касационната жалба чрез процесуалния му представител, като оспорва същата и моли обжалваното решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение. В съдебно заседание не изпраща представител.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив Станкова моли да се потвърди обжалваното съдебно решение като правилно и законосъобразно.

 Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е частично основателна, макар и не на основанията посочени от жалбоподателя.

Районен съд - Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. Въз основа на констатираните факти първоинстанционният съд е направил и законосъобразен извод за наличие на категорично установено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, тъй като е установено управление от страна на жалбоподателя на мотоциклет, който не е бил регистриран. Съдът се е произнесъл изрично в решението си, като е изложил конкретни мотиви относно определените по вид и размер административни наказания за посоченото нарушение, както и относно липсата на основания да се приеме, че се касае до маловажен случай на нарушение. В заключение съдът е посочил, че наказателното постановление е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено, като го е потвърдил изцяло, включително и по отношение на наказанията, наложени за нарушенията, описани по т. 2 и т.3 от наказателното постановление, а именно тези, квалифицирани по чл.150а, ал.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т1 от ЗДвП.

Настоящият съдебен състав, на първо място, при извършената служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК намира, че така постановеното решение на ПРС е отчасти недопустимо и като такова следва да бъде обезсилено. От материалите по делото е видно, че производството пред Районен съд Пловдив е образувано по жалба от Х.А. против Наказателно постановление № 19-1030-008117/20.08.2019 г., с което са му били наложени административни наказания, посочени в три точки, съответно за три отделни нарушения по ЗДвП. В съдебно заседание от 09.06.2020 г., по повод на направено изрично оттегляне на жалбата от процесуалния представител на жалбоподателя, касателно обжалването на наказателното постановление по т.1 и т.2 от същото, съдът частично е прекратил производството по АНД № 2269/2020 г., отнасящо се до обжалване на наказателното постановление за нарушенията по чл.150а, ал.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП. Това определение на първоинстанционния съд е влязло в законна сила и следователно и в тази му част наказателното постановление също е влязло в сила /по арг. от чл.64, б. “б“ от ЗАНН/. В мотивите към обжалваното съдебно решение съдът правилно е отразил обстоятелството, че е бил десезиран с искането за отмяна на наказателното постановление касателно посочените две първи нарушения, за които е наказан с него, както и че производството е било частично прекратено по този повод. Видно е и че съдът е дал правна оценка на установените факти единствено по отношение на нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП, в която част производството по обжалване на наказателното постановление е останало висящо. Същевременно обаче, с диспозитива на съдебното решение недопустимо при наличното десезиране на съда и прекратяване частично на производството в посочената част с влязло в сила определение, първоинстанционният съд се е произнесъл и по отношение на тази част от наказателното постановление /за нарушенията по чл.150а, ал.1 от ЗДвП и по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП, за които производството е прекратено/ като го е потвърдил. Ето защо и в тази му част решението на съда ще следва да се обезсили, съобразно с разпоредбата на чл.221, ал.3 от АПК, а доколкото производството е било вече прекратено от първоинстанционния съд, то не следва да се постановява изричното му прекратяване с настоящото решение.

Що се касае до потвърдената част от наказателното постановление, отнасяща се до нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП и съответно наложените за него наказания, в която част съдът допустимо се е произнесъл с решението си, то настоящият съдебен състав намира, че същото е правилно и постановено в съответствие с материалния закон. Обоснована и достатъчно мотивирана е преценката на първоинстанционния съд относно това, че не може нарушението да бъде определено като маловажен случай. В тази насока настоящият съд възприема напълно мотивите, изложени от съда, постановил обжалваното решение, за неприложимост на чл.28 от ЗАНН. По отношение на факта, че нарушението е извършено за първи път и липсват данни за други наказания по ЗДвП, изтъкнато и пред касационния съд, районният съд  вече е дал достатъчно коректен и обоснован отговор в мотивите си защо не счита, че тези обстоятелства обуславят маловажност на случая. Фактът, изтъкван в касационната жалба, че жалбоподателят е оказал съдействие на полицейските органи, осъществили проверката му, не е оказал съпротива и не се е укрил, също не обосновава извод за по-ниска степен на обществена опасност на осъщественото от него преди проверката нарушение, като се има предвид, че на практика той е имал именно дължимото законосъобразно поведение но водач при извършване проверка от контролни органи.

Предвид посоченото и съдът намира, че не са налице сочените от жалбоподателя касационни основания и решението, в частта му, с която се потвърждава наказателното постановление по т.1 от същото, а именно за наложените наказания за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП следва да се остави в сила като  валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон.

При този изход на делото и при направено искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за ответника в това производство, то съобразно с нормата на чл.63, ал.5, вр. с ал.3 от ЗАНН, вр. с чл.37 от ЗА, вр. с чл.27е от Наредбата за правната помощ и като съобразява характера и тежестта на производството, както и факта, че представителството е осъществено единствено чрез депозиране на писмено становище от юрисконсулт,  съдът намери, че следва да присъди в полза на ОД на МВР Пловдив юрисконсултско възнаграждение в минималния размер от 80 лева. 

 

Воден от горното, на основание чл.221, ал.2 и ал.3 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Съдът

 

РЕШИ:

ОБЕЗСИЛВА Решение № 1289/10.08.2020 г., постановено по АНД № 2269/2020г. по описа на Районен съд Пловдив, 24 н.с., в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-008117от 20.08.2019 г. на Началник група към ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което на Х.А.А. с ЕГН ********** са наложени административни наказания на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП  - глоба в размер на 200 лева за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1, 2 от ЗДвП - глоба в размер на 10 лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.  

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 1289/10.08.2020 г., постановено по АНД № 2269/2020 г. по описа на Районен съд Пловдив, 24 н.с., в останалата му  част, с която е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-008117 от 20.08.2019 г. на Началник група към ОД на МВР Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което на Х.А.А. с ЕГН ********** на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена глоба от 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП.

 

ОСЪЖДА Х.А.А. с ЕГН ********** ***, да заплати в полза на ОД на МВР Пловдив сумата от 80 лв. /осемдесет лева/ разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

                                                                                                                                                                                                        2.