Решение по дело №6648/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 462
Дата: 16 март 2020 г. (в сила от 2 септември 2020 г.)
Съдия: Виржиния Константинова Караджова
Дело: 20194520106648
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                                                            Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                            № 462

                                     гр.Русе, 16.03.2020 г.

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Русенски районен съд ІV граждански състав

в публично заседание на девети март през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                               Председател: Виржиния Караджова

 

 

при секретаря Василена Жекова 

в присъствието на прокурора ...……….............................

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело

6648 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Предявени са искове с правно основание чл.49 във вр. с чл.45 и чл.52 от ЗЗД.

Ищцата М.Г.Х. твърди, че на 16.10.2019 /сряда/, около 13,40 часа, вървяла от Вазата в Младежки парк към АЕГ „Гео Милев“ (по алеята от страната на централния вход на сградата), където имала  работна среща.Преминавайки покрай паметниците на Баба Тонка и на Ангел Кънчев, кракът й попаднал в дупка с размери 40 см/ на 20 см на 10 см.Ищцата се препънала и паднала по очи на изронения асфалт.Ударът бил много силен.Наложило се да й помогнат да стане.Очилата й се забили в носа, от коленете, носа и дланите на ръцете й течала кръв.

Свидетели на злополуката станали колегите й Т.В.М. и И.Ц.П., както и служители на гимназията.Първа помощ й била оказана на място.

Твърди, че на другия ден не можела да върви и да ползва лявата си длан.Лявото й коляно се надуло и посиняло, имала налична охлузна рана.Всичко това довело до физическа болка и страдание, както и до невъзможност за придвижване за около два дни.Не можела да изпълнява обичайната си служебна работа, както и домашните задължения.Една седмица не била в състояние да ходи на работното си място.Не можела да изкачва стъпала.Комуникацията с клиенти и социалните й контакти били силно затруднени.

Сочи, че двете й длани били охлузени, а лявата-и с прорезна рана от острите камъни по алеята.Трудно хващала предмети и не успявала да движи ръцете си по обичайния за нея начин.Получила силно главоболие от удара в носа, което продължило четири дни.Сочи, че болката в тази област   продължава и към настоящия момент.Там й останал  белег. Твърди, че получила много силна мускулна треска от стягането при падането и не можела да си движа главата.

Поради болката, която изпитвала от причинените травми в продължение на три дни, на 21.10.2019 г. посетила съдебен лекар.Той огледал раните и казал, че заради отоците и кръвонасяданията ще изпитва този дискомфорт още двадесет дни.За този преглед заплатила сумата от 40 лв., което за нея съставлява имуществена вреда.

Твърди, че освен физическата болка, получила и психически травми.През м.февруари м.г. претърпяла медицинска интервенция, свързана с карценом на кожата в областта на гърба.Нараняването на този орган на 16.10.2019 г., макар и в друга зона, предизвикал у нея силен стрес и безпокойство.Изпитва страх да се предвижва по асфалтови улици в тъмната част на денонощието, получила и нарушение на съня.

Във връзка с инцидента закупила следните медикаменти на обща стойност от 35,63 лв.: Риванол (1 лв.) , Спирт (1 лв.), Цикатрадина маз (22,90 лв.), Магнезий (7,98 лв.) и Гентамицин гел (2,95 лв.).

 Счита, че описаните вреди са в пряка причинна връзка с неподдържането на алеите в „Парка на младежта“, представляващи публична общинска собственост.Иска ответникът да бъде осъден да й заплати обезщетение за претърпените болки и страдания в размер на 1100 лв., разходите за медицински преглед от 40 лв. и 35,63 лв. за закупуване на медикаменти.Търсят се разноски по делото.

Ответникът Община-Русе оспорват предявените искове.Наведени са доводи за съпричиняване на вредоносния резултат.Претендират отхвърляне на исковете и присъждане на разноски по делото.  

          След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното:

          По делото няма спор, че процесният участък, където ищцата сочи, че е настъпил инцидента-алеята от Младежки парк, започваща от Вазата в посока към АЕГ ”Гео Милев”, от страната на централния вход на сградата, е публична общинска собственост.Няма разногласие по въпроса, че между намиращите се там постаменти на Баба Тонка и на Ангел Кънчев, както към 16.10.2019 г., така и понастоящем е налична неравност на асфалтовата настилка с размери: дължина-70 см, широчина-27 см и дълбочина от 2 см до 3 см по дясното протежение на дупката (л.40-л.51).Ищцата признава, че познава този участък от пътя.

Св.Т.М., колежка, установява, че на 16.10.2019 г. двете с ищцата имали насрочена работна среща в гимназията.Уговорката им била да се да се чакат там в 12,30 ч. Времето било сухо и топло.Съпругът на св.Т.М. я закарал до училището със семейния им автомобил в определения час.Ищцата я нямало.Т.М. изчакала около десет минути,  а после се свързала с нея по телефона. Ищцата я уверила, че се намира в близост до гимназията.След известно време пристигнала от посочената по исковата молба посока. Свидетелката уточнява, че не е видяла по коя алея се е движила    ищцата.Т.М. видяла, че от носа на М.Х. тече кръв.На челото имало малка рана.Ищцата се оплакала, че я болят краката.Навила крачолите на панталона и се видяло, че коленете й са ожулени.Такива били и ръцете й.Ищцата казала, че бързала за срещата, спънала се и паднала на парковата алея.Свидетелката предложила на М.Х., след като свършат служебната си работа, да я откарат с автомобила им до дома.Ищцата използвала наличните в нея хартиени кърпички и почистила раните си на мивка в училището.Свидетелката уточнява, че имат аптечка в автомобила, но не се наложило ползват материали от нея.На другия ден с ищцата се чули по телефона.Тя казала, че не се чувства добре.Не успяла да стане, всичко я боляло и че е потърсила медицинска помощ.Според свидетелката М.Х. й казала, че е в отпуск по болест.Ищцата уточнява, че не е ползвала такъв.Имала планиран отпуск, свързан с пътуване и за това не ходила на работа след инцидента.

Жените се видели след около три седмици.Ищцата имала видима рана на носа от падането, не много дълбока, с дължина около 1 см.М.Х. се оплакала, че я болели коленете и ръцете от падането.На свидетелката не е известно дали на ищцата се е наложило някакво лечение във връзка с тези травми.   

  Св.Ив.П., познат на ищцата, установява, че на 16.10. м.г. случайно минавал с автомобила си по кръговото до паметника на ”Альоша” преди Младежкия парк, когато видял М.Х..Паркирал набързо и я догонил по алеята, за да приказват.Времето било сухо.Движили се от Вазата по лявата алея към АГ, където жената има работна среща.Разделили се преди първия бюст-паметник.Свидетелят изминал три-четири крачки, когато чул, че ищцата го вика.Обърнал се и видял, че тя е паднала на земята.Отишъл да й помогне да стане.Видял, че е попаднала в дупка (според свидетеля с размери: дължина-30 см, ширина-50 см и дълбочина-3-4 см), видима, без листа по нея.Ив.П. констатирал, че от носа на ищцата тече много кръв.Ръцете й били охлузени, ударени лактите и коленете.След като на помощ се притекла и св.Т.М., Ив.П. си тръгнал.С ищцата се видели след около десет дни.Разбрал, че тя не е ходила на работа 1-2 дни.Имала синини под очите и белег на носа.Оплакала се, че има болки.На свидетеля не е известно в какво състояние са били ръцете и краката на ищцата. 

Приложено е СМУ № 7074/21.10.2019 г.В него е посочено, че при прегледа на ищцата са били констатирани охлузвания и кръвонасядания по носа (кафеникавочервеникави корички, лющещи се по ръбовете около 5-6 мм, леко оточна област с жълтеникав цвят на кожата) и крайниците (по дланите на двете ръце-подобни охлузвания до 1 см, в областта на лявото коляно-около 6 см, в горната трета на лявото бедро-синкавожълтеникаво кръвонасядане около 7 см в диаметър).Не са открити видими следи от увреждания в десен лакът.За прегледа ищцата е заплатила 40 лв. (л.6).

Приложена е рецепта от 30.10.2019 г., издадена от УСБАЛЕ-София на името на ищцата за Гентамицин гел,  Цикатрадина маз (при нужда) и Калмацин форте.Липсват доказателства ищцата да е закупила такива.

Представен е фискален бон от 24.10.2019 г. за ”Допелхерц Мангнезий” от 7,98 лв.Ищцата твърди, че този медикамент й бил предложен, за да замени липсващия в аптеката ”Калмацин форте”, изписан й по-късно.Твърди, че се консултирала с лекаря си по телефона, а рецептата била изготвена впоследствие.

Ищцата е приложила документ за биопсия от 18.02.2019 г. с оглед твърдението, че през м.февруари е претърпяла медицинска интервенция във връзка с карценом на кожата на гърба.

Назначената в производството СМЕ, след запознаване с доказателствата по делото и извършен преглед на ищцата, се е произнесла, че при процесното падане жената е получила охлузвания, оток и кръвонасядане на носа, охлузвания на дланите и лявото коляно и кръвонасядане на лявото бедро.Обичайният възстановителен период при такива травми е от 1 до 3 седмици, в зависимост от индивидуалните особености.Към настоящия момент ищцата има белег в горната половина на носа с размер около 1,5/0,1 см.Вещото лице е пояснило, че инцидентът по никакъв начин не е оказал влияние на оздравителния процес при ищцата във връзка с претърпяната интервенция от м.февруари 2019 г.При прегледа М.Х. споделила, че периодично се хоспитализира във връзка с недостиг на калций.Експертът е докладвал, че е възможно при падането ищцата да е получила мускулно пренапрежение, но същата е била във възможност да се придвижва, както и да изкачва стъпала.Болката в главата, за която споделила М.Х., отшумяла бързо.Според вещото лице при ищцата се очаква пълно анатомично възстановяване.При външен преглед не е възможно да се установят налични болки и към настоящия момент в някоя от засегнатите части на тялото.

При тази фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По делото безспорно се установява, че 16.10.2019 г.,  ищцата, при движението си по паркова алея, публична общинска собственост по смисъла на чл.3 ал.2 т.3 от ЗОС, преминала през участък с нарушено асфалтово покритие, спънала се и паднала по лице, охлузвайки носа, ръцете и краката си, получавайки и кръвонасядания в тези части.Няма разногласие по въпроса, че за поддръжката на процесния участък, съгласно Наредба № 3 за организация и развитие на комунално-битовата дейност, отговорността е на ответника.Проявеното бездействие от страна на Община-Русе, в разрез с вмененото им задължение по закон,   налага извод, че са налице предпоставки да бъде ангажирана отговорността им за получените от М.Х. щети на посочената дата.Причинно-следствената връзка между инцидента и настъпилите травми на жената се доказва от разпита на свидетелите, както и от приетата по делото медицинска експертиза.Неимуществени вреди на ищцата, изразяващи се в претърпени от нея болки и страдания, подлежат на овъзмездяване, като размерът им се определя от съда по справедливост, съгласно разпоредбата на чл.52 от ЗЗД.С оглед данните по делото, съобразявайки характера и степента на травмите, както и доказания период на възстановяване на жената,  интензитета на получения стрес при падането, съобразявайки обстоятелството, че към настоящия момент е останал малък белег по носа, без данни за каквито и да било други  усложнения, съдът намира, че в полза на лицето се следва обезщетение от 400 лв.Касае се до повърхностни наранявания, отшумели за около три седмици.Не се доказва твърдението на жената, че болките в крайниците и главата й продължават и понастоящем.Вещото лице е посочило, че ищцата е била във възможност да се придвижва след инцидента, включително и да изкачва стъпала.Не се доказва претърпените физически травми да са довели до промяна в ежедневното битие на М.Х. или да са оказали влияние на психиката й.Липсват данни тя да е била под стрес поради инцидента, включително да е имала притеснения във връзка с интервенцията от м.февруари 2019 г., като вещото лице е категорично, че оздравителния процес на гърба не е бил засегнат по никакъв начин.Не се доказва ищцата да е изпитвала страх да се предвижва по асфалтови улици в тъмната част на денонощието ( събитието е по обед) или да е  получила нарушение на съня.Няма представени документи, че за седмица тя е била възпрепятствана да ходи на работа.В тази връзка от ищцата се признава, че е имала планиран отпуск, свързан с пътуване.Вещото лице е пояснило, че е допустимо жената да получи силна мускулна треска от стягането на тялото при падането.Тя обаче според съда не може да продължи осем дни, когато е закупен магнезий.В тази връзка трябва да се съобразят и признанията на ищцата в съдебно заседание, че е взела този медикамент, след консултация с лекар по телефон, защото в аптеката е нямало ”Калмацин форте”, изписан й в края на м.октомври м.г., очевидно във връзка с  установената при нея липса на калций.В тази връзка съдът приема, че посоченото лекарство не съставлява разход за ищцата, свързан с инцидента.Няма никакви доказателства тя да е закупила някой от останалите медикаменти, описани по исковата молба.В тази част претенцията е неоснователна.На обезщетяване от страна на ответника би могло да се приеме, че подлежи разходът за преглед от 40 лв.

Община-Русе са направили възражение за съпричиняване на вредоносния резултат.Съдът намира доводът за основателен.По делото се установява, че него ден жената е бързала за работна среща, за която вече е закъснявала.Времето е било сухо и слънчево и тя се е движила по познат пътен участък.Процесната неравност е била видима, без паднали листа върху нея и с достатъчно място по алеята да бъде обиколена при желание.Констатираната дълбочина на дупката е пет пъти по-малка от това, което се твърди по исковата молба.При проявена нормална съсредоточеност ищцата е била във възможност да премине от там без проблем, дори и ако не избере да обиколи участъка.В този смисъл съдът приема, че тя е допринесла с 50 % за настъпилия вредоносен резултат.Обезщетението за имуществени вреди трябва да се редуцира до 200 лв., а имуществените вреди-до 20 лв.Над посочените  стойности исковете трябва да се отхвърлят.    

Съгласно чл.78 от ГПК на всяка от страните се следват разноски за производството съразмерно с уважената, респективно с отхвърлената част от претенциите.

          По изложените съображения, съдът

 

                              Р    Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА Община–Русе да заплати на М.Г.Х., ЕГН **********,***, сумите от 200 лв. и от 20 лв., представляващи съответно обезщетения за претърпени от нея имуществени и неимуществени вреди на 16.10.2019 г., свързани с неподдръжка на публична общинска собственост, както и 67,75  лева-разноски по делото, и ОТХВЪРЛЯ исковете в останалата им част до 1 100 лв. и до 75,63 лв., като неоснователни.

ОСЪЖДА М.Г.Х., ЕГН **********,***, да заплати на Община–Русе сумата от 243,86 лв.-разноски по делото.

          Решението може да се обжалва пред Русенски окръжен съд в 2седмичен срок от връчването му на страните.

 

                             

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/