Решение по дело №60/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 271
Дата: 6 август 2020 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20207080700060
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 271

гр.Враца, 06.08.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 07.07.2020 г. /седми юли две хиляди и двадесета година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

               ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                      ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 60 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от  АПК, вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН.

            Образувано е по касационна жалба на ОО „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ” гр.Враца против Решение №399 от 16.12.2019г., постановено по АНД №958 по описа за 2019г. на  Районен съд - Враца, с което е отменено НП №26-0000237/28.08.2019г. на Началника на ОО „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ” гр.Враца. С последното на „Ц.М.“ ЕООД ***  е наложена имуществена санкция в размер от 3000,00 лева, на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтП, за нарушение на чл. 7б, ал. 1, изр. 1-во от същия закон.

В касационната жалба са изложени доводи, че решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено в противоречие с  установената фактическа обстановка. Заявява се, че  при издаване на НП е спазена административно-наказателната процедура,  същото съдържа задължителните реквизити, нарушението и неговото авторство са установени по безспорен начин.  Иска се отмяната на решението и постановяване на друго, с което да се потвърди издаденото НП. 

            Ответникът по касационната жалба „Ц.М.“ ЕООД ***, чрез процесуалния представител адв.М.М.  ангажира становище за неоснователност на жалбата. Твърди, че констатациите на първостепенния съд за неяснота в описанието на  нарушението са  изведени от събраните доказателства и това  е довело до невъзможността  дружеството да реализира защитата си в пълнота, както и че по тази причина е приложена  несъответна санкционна норма. Претендира решението да бъде оставено в сила.

            Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за неоснователност на жалбата, тъй като изложените от въззивния съд мотиви  са в съответствие с установените факти и обстоятелства и са довели до правилен извод за незаконосъобразност на оспореното НП.

Настоящият съдебен състав, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна, в установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

            Предмет на касационен контрол от настоящата инстанция е Решение №399 от 16.12.2019г.,  постановено по АНД №958 по описа за 2019г. на  Районен съд - Враца, с което е отменено НП №26-0000237/28.08.2019г. на Началника на ОО „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ” гр.Враца. С последното на „Ц.М.“  ЕООД *** е наложена имуществена санкция в размер от 3000,00 лева, на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтП, за нарушение на чл. 7б, ал. 1, изр. 1-во от същия закон.

За да отмени НП,  РС Враца е приел, че липсва съвпадение между посочената за нарушена правна норма и описаните фактически обстоятелства, като нарушението и условията, при които то е извършено, са описани непълно и неточно. Изложени са мотиви, че отговорността следва да се носи от управителя или представляващия дружеството като физическо лице, на което да бъде наложена глоба, която е предвидена като санкция в закона, а в конкретния случай  е наложена имуществена санкция на търговското дружество, без да е  издирен  нарушителя, който е  осъществил противоправното деяние. Районният съд е счел, че при неточно описаното деяние и неточната правна квалификация на същото не може да се осъществи контрол за коя от двете предвидени в чл.96г ал.1 пр.2 от ЗАвтПр  хипотези е наложена имуществената санкция. Крайният извод на съда е, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно.

 

 

 

 

Настоящата касационна инстанция намира, че решението на районния съд е правилно като краен резултат и следва да се остави в сила, но не възприема изцяло мотивите, изложени в съдебния акт.

            Касационният състав намира, че  задължението на лицензираните превозвачи, какъвто се явява ответника по касация,  да осъществяват превоз с водачи, които притежават  необходимата квалификация, е разписано  в нормата на чл.7б ал.1 от ЗАвтПр, в приложимата редакция към датата на извършване на нарушението. Тази разпоредба предвижда,  че лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка, осъществяват превози на пътници и товари с превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D или D+E, само с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача (изр. 1), като за съответствие с изискването за квалификация на водача министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощени от него длъжностни лица издават карта за квалификация на водача със срок на валидност 5 години (изр. 2). Даденото фактическо описание на нарушението и в АУАН, и в НП е достатъчно пълно, ясно и конкретно, и позволява индивидуализацията му като административно нарушение именно по този текст от закона. Дружеството  е извършило превоз на пътници  с водач, без за последния да е издадена карта за квалификация на водача от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощено от него длъжностно лице. Посочените данни са достатъчни за описание на деянието с признаците от обективна страна като нарушение на чл. 7б, ал. 1, изр. 2 от ЗАвтПр, субект на което може да бъде както физическо, така и юридическо лице, поради което не може да се приеме, че нарушителят не е правилно  установен.

Имуществената санкция на „Ц.М.“ ЕООД е наложена на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтП. Според чл. 96г, ал. 1 от ЗАвтП, който назначи на работа или допусне водач, който не отговаря на някое от изискванията, определени с този закон и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер 3000 лв.

Видно е, че по второто предложение на нормата, административното наказание е предвидено за всеки, който допусне водач (неотговарящ на определено изискване), да управлява превозно средство за обществен превоз на пътници или товари. Санкционната норма съдържа и  правило за поведение, което се осъществява чрез изпълнителното деяние „допускане“ от страна на  възложителя, на  водач, неотговарящ на изискванията за квалификация, да управлява превозното средство. Подобно изпълнително деяние не е описано от фактическа страна в АУАН и НП. В същите вмененото на санкционираното дружество изпълнително деяние е  „осъществяването  на  превоз“, при изброени условия, каквото поведение не е предвидено да се санкционира с нормата на чл. 96г, ал. 1 от ЗАвтП.  Макар че дружеството превозвач е извършило превоз на пътници в нарушение на разпоредбата на чл.7б ал.1 изр.2 от ЗАвтП, за да се свърже това нарушение с прилагане на санкцията по чл.96г ал.1 предл.2 от ЗАвтП, неговото описание  следва да съвпада като текст с предвидените   в  санкционната норма  изпълнителни  деяния  „назначаване“ или „допускане“. Това несъответствие  между   описаното в  АУАН и НП изпълнително деяние  и  деянието, за което е наложена имуществената санкция, води до извода, че издаденото НП е незаконосъобразно, поради което правилно е било отменено.

При служебна проверка на решението относно неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон на основания извън посочените в касационната жалба, касационната инстанция не намира такива, които да водят до отмяна на оспорения пред нея съдебен акт. Решението е постановено от законен състав, в рамките на  заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон.

            Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд Враца

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение №399/16.12.2019г., постановено по АНД №958 по описа за 2019г. на  Районен съд – Враца, с което е отменено НП №26-0000237/28.08.2019г.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ:    1. 

                                       

 

                                                                                                                         2.