Определение по дело №1483/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 767
Дата: 4 август 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Даниела Каролова Телбизова Янчева
Дело: 20205500501483
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№767                                   04.08.2020 година                          гр. Стара Загора

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. СТАРА ЗАГОРА       ГРАЖДАНСКО  ОТДЕЛЕНИЕ

На 04 август …………………………………………………………. 2020г.

В закрито заседание в следния състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ УРУКОВ                                                                             АТАНАС АТАНАСОВ

 

СЕКРЕТАР:  ……………………………………………………………………

Като разгледа докладваното от съдията ТЕЛБИЗОВА-ЯНЧЕВА…………

ч.гр.д. № 1483 по описа за 2020 година,за да се произнесе съобрази:

        

Производството е образувано по частна жалба, подадена от В.И.И. чрез адв. П.К. против определение №2136/08.07.2020г., постановено по гр. дело № 1326/2020 г. по описа на PC - Стара Загора, в частта, в която е оставена без уважение молбата на В.И.И. на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК за освобождаване от заплащане на такси и разноски по посоченото дело.

Жалбоподателят  излага твърдения, че постановеното определение е неправилно, незаконосъобразно и необосновано като се моли настоящата инстанция да отмени същото като постанови друго, с което ищцата да бъде освободена от заплащане на ДТ и разноски по делото.  

Съдът, като взе предвид направените в частната жалба оплаквания и данните по първоинстанционното дело, намира за установено следното:

Частната жалба е допустима, с оглед подаването й в предвидения от закона срок, от процесуално легитимирано лице, имащо правен интерес от обжалване на постановеното определение и против подлежащ на обжалване съдебен акт. Заплатена е и дължимата държавна такса, съобразно Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

Производството по делото пред Старозагорския РС е образувано по искова молба, подадена от В.И.И. чрез адв. П.К. против „ЗК ЛЕВ ИНС“ АД гр. София с правно основание чл.432 от КЗ и чл.45 от ЗЗД с цена на иска 15 000 лв.

В исковата молба е направено особено искане: на основание чл.83 ал.2 от ГПК съдът да освободи ищцата от заплащане на ДТ и разноски по делото.

С обжалваното определение №2136/08.07.2020г., постановено по гр. дело № 1326/2020 г.. по описа на PC - Стара Загора, първоинстанционния съд се е произнесъл по това искане, като е отхвърлил като неоснователно  искането на В.И.И. чрез адв. П.К. за освобождаване от внасяне на държавна такса и разноски по производството по искова молба, по която е образувано гр.д.№ 1326/2020г. по описа на Старозагорския районен съд

В мотивите си районният съд е посочил, че в представената по делото декларация по чл.83 от ГПК не е посочена собственост на лек автомобил, като оставало незаявено родството на ищцата с лицето – собственик на управлявания от ищцата при ПТП на 27.04.2019г. лек автомобил Ауди А6 ДК №СТ 6700 СН, като разпоредбата на чл.83 ал.2 т. 1 разисквало  доходите на лицето и на неговото семейство, поради което е оставил без уважение молбата за освобождаване от държавни такси и разноски.  

Въззивният съд не споделя тези изводи на решаващия районен съд.

Съгласно нормата на чл. 83, ал. 2 ГПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят, като при тази преценка се вземат предвид доходите на лицето и неговото семейство, имущественото му състояние удостоверено с декларация, семейното положение, здравословното състояние, трудовата заетост, възрастта и други констатирани обстоятелства.

От представената от ищцата Декларация за материално, имотно и семейно състояние на В.И.И. – оригинал е видно, че В.И. е декларирала, че не притежава моторно превозно средство. За нея не съществува задължение в същата декларация да заявява наличие на родство с лицето, чийто автомобил е управлявала по време на настъпване на ПТП. Следва да се отбележи, че разпоредбата на чл. 83, ал. 2 от ГПК предвижда, че по молбата за освобождаване съдът взема предвид доходите на лицето и неговото семейство. Имущественото състояние на членовете от семейството на лицето не попада сред критериите за освобождаване от държавна такса и разноски. Независимо от това следва да се посочи, че лек автомобил марка „Ауди“, модел “ А6“ с ДКН СТ 6700 СН, управляван от В.И. на 27.04.2019 г., е собственост на лицето Г.И.Д., ЕГН: **********. Това обстоятелство е посочено и в исковата молба. Между собственика на автомобила и ищцата не съществува роднинска връзка.

На следващо място, при постановяване на обжалваното определение съдът не е обсъдил редица обстоятелства, релевантни за извършване на преценка за основателността на молбата по чл. 83, ал. 2 от ГПК. Според посочената разпоредба такси и разноски по съответното производство не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Съгласно разясненията, дадени от Върховния касационен съд в т. 12 на ТР № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС в случаите, в които съдът намери, че страната е материално затруднена по такъв начин, че няма да може да упражнява предоставените й процесуални права по делото, я освобождава от заплащането им по чл. 83, ал. 2 ГПК, и това разрешение важи до приключване на съдебното производство във всички инстанции, доколкото няма промяна в обстоятелствата. Според утвърдената съдебна практика съдът извършва преценка налице ли са предпоставките за освобождаване от такси и разноски въз основа на доказателствата за имуществено състояние, семейно положение, здравословно състояние, трудова заетост, възраст и всички обстоятелства, които са относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на такси и разноски за производството по делото. Тоест, това са всички онези въпроси, които могат да способстват за формиране на извод дали конкретно дължимият размер на съдебната такса или на разноските, които трябва да се внесат, практически би лишил страната от достъп до правосъдие, като преценката е винаги конкретна с оглед конкретния размер на таксата или разноските и с оглед конкретните обстоятелства, които препятстват възможността на страната да изпълни задълженията си по внасянето им. Въпреки че освобождаването от такси и разноски е поставено изцяло в зависимост от преценката на съда, последният следва да съобрази всички посочени по-горе обстоятелства.

В настоящия случай, видно от посочената Декларация за материално и гражданско състояние, В.И. е студентка в редовна форма на обучение, за което с исковата молба е представено Уверение №РИ-05 7/2020 г. от Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Тоест, същата няма възможност да полага труд и не получава никакви доходи. Всички средства за осигуряване на издръжката й се предоставят от нейните родители. Тя не притежава недвижими имоти и моторно превозно средство. Не разполага и с дялове и акции в търговски дружества. Не притежава и парични влогове. От така изложените факти може да се направи категоричен и обоснован извод, че към момента на подаване на исковата молба, с която в настоящия случай е отправена молбата по чл. 83, ал. 2 от ГПК, са налице всички предпоставки за уважаване на молбата и освобождаване на В.И. от заплащане на държавна такса и разноски за водене на гражданско дело, тъй като тя не разполага със средства за заплащането им.

С оглед на гореизложеното, въззивният съд намира, че е налице хипотезата на чл.83 ал.2 от ГПК за освобождаване на ищцата от заплащане на държавна такса и разноски по делото. Въз основа на представените писмени доказателства, настоящия състав намира, че частната жалбоподателка не разполага със средства да заплати следващата се държавна такса и разноски по делото, което е основание по чл.83 ал.2 от ГПК за освобождаване от заплащането ѝ. Оставянето на молбата за освобождаване от внасяне на държавна такса и разноски без уважение, при така установеното материално положение на ищцата, би означавало прекратяване на производството по делото, респ. отказ от правосъдие, което е недопустимо.

Предвид гореизложеното, въззивният съд намира, че следва да отмени обжалваното определение, като неправилно и незаконосъобразно и да постанови друго по същество, с което бъде освободена ищцата В.И.И.  от внасяне на такси и разноски по делото при условията на чл.83 ал.2 от ГПК.

 

          Водим от изложеното,  ОС - Ст.Загора

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОТМЕНЯ определение №2136/08.07.2020г., постановено по гр. дело № 1326/2020 г.. по описа на PC - Стара Загора, в частта, в която е оставено без уважение искането на В.И.И. чрез адв. П.К. за освобождаване от внасяне на държавна такса и разноски по производството по искова молба, по която е образувано гр.д.№ 1326/2020г. по описа на Старозагорския районен съд, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

 

ОСВОБОЖДАВА  ищцата В.И.И. ЕГН ********** чрез адв. П.К. от внасяне на такси и разноски по делото.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                              

ЧЛЕНОВЕ: