Решение по дело №1256/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 25
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Георгиев
Дело: 20193100601256
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер                                  Година  2019                               Град Варна

 

Варненският окръжен съд                              Наказателно отделение

На дванадесети декември          Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

                      

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА СЛАВКОВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ:  СВЕТЛОЗАР ГЕОРГИЕВ

                                                                         ЯНА ПАНЕВА

 

Секретар Галя Иванова

Прокурор Красимир Конов

като разгледа докладваното от съдия Георгиев

ВНОХД № 1256 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

Девненският районен съд, с присъда по НОХД № 474/17г по описа на същия съд, постановена на 04.09.2019г е признал подсъдимите Г.К.П., К.В.П. и М.И.П. за виновни в това, че

Г.К.П., ЕГН ********** за това, че:

1. На 26.08.2014 г. в гр.Суворово, обл.Варненска извършил непристойни действия грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, поради което и на осн. чл.325 ал. 1 вр. чл. 54 от НК му е наложил наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, както и наказание ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ.

2. На 26.08.2014 г. в гр.Суворово, обл.Варненска, в съучастие като съизвършител с К.В.П. и с М.И.П. умишлено причинил по хулигански подбуди телесни повреди на повече от едно лице - на А.Д.А. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на носни кости с разместване на фрагментите, довело до лекостепенна деформация на носната пирамида надясно и изкривяване на носната преграда с конвекситет наляво и синехии на лигавицата в левия носен проход, причинил стеснение на левия носен проход, довело до затруднено носно дишане, обусловило постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, на Д.А.Д., изразяваща се в в кръвонасядаиия в четири отделни области на главата в диаметър 3-4 см, три ожулвания по кожата на дясната ушна мида - I см ограничено кръвонасядане в областта на брадата в ляво -- 1 см, единично кръвонасядане иа гърба в дясно - 5 см, две ожулвания по задната повърхност на лявата мишница по 2 см в диаметър, две ивичести кръвонасядания по задно-вътрешната повърхност на лявата предмишница и дясната седалищна област с размери 3-4/ 8-10 см, дълбоки ожулвания по кожата на десен лакът, ляво бедро - 6-7 см, десния глезен - 5 см, кръвонасядане на първи пръст на ляво стъпало с повдигане на нокътя му, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота и в съучастие като съизвършител с К.В.П. на П.Д.А., изразяваща се в оток в централната теменно-тилна област - 3 см, кръвонасядане по кожата на долната устна - 1.5 см, контузия на шията довела до болезненост в областта на гръкляна, кръвонасядане по дясната подбедрица - 3 см, които в съвкупност са обусловили болка и страдание, без разстройство на здравето и на Ж. Иванова Д., изразяваща се в кръвонасядаиия, травматични отоци и ожулвания по лявата лицева половина на главата, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота,  -престъпление по чл.131 ал.1 т.4 пр.З и т. 12 вр.чл.130 ал.1 и ал.2 вр.чл.20 ал.2 вр. чл. 55 ал. 1 т. 1 от НК му е наложил наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

ГРУПИРАЛ е така определение наказания, като е наложил най-тежкото а именно ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, изпълнението на което е отложил с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА.

Присъединил е и наказанието ОБЩЕСТВЕНО ПОРИЦАНИЕ и наказанието ГЛОБА в размер на 13 440 лева наложено му по НОХД № 766/14 по описа на РС Елхово.

К.В.П., ЕГН: ********** за това, че:

1. На 26.08.2014 г. в гр.Суворово, обл.Варненска, в съучастие като съизвършител с Г.К.П. и с М.И.П. умишлено причинил по хулигански подбуди телесни повреди на А.Д.А. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на носни кости с разместване на фрагментите, довело до лекостепенна деформация на носната пирамида надясно и изкривяване на носната преграда е конвекситет наляво и синехии на лигавицата в левия носен проход, причинил стеснение на левия носен проход, довело до затруднено носно дишане, обусловило постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота и на Д.А.Д., изразяваща се в в кръвонасядания в четири отделни области на главата в диаметър 3-4 см, три ожулвания по кожата на дясната ушна мида - 1 см ограничено кръвонасядане в областта на брадата в ляво - 1 см, единично кръвонасядане на гърба в дясно - 5 см, две ожулвания по задната повърхност на лявата мишница по 2 см в диаметър, две ивичести кръвонасядания по задно-вътрешната повърхност на лявата предмишница и дясната седалищна област с размери 3-4/ 8-10 см, дълбоки ожулвания по кожата на десен лакът, ляво бедро - 6-7 см, десния глезен -- 5 см, кръвонасядане на първи пръст на ляво стъпало с повдигане на нокътя му, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота и в съучастие като съизвършител с Г.К.П. на П.Д.А., изразяваща се в оток в централната теменно-тилна област - 3 см, кръвонасядане по кожата на долната устна - К5 см, контузия на шията довела до болезненост в областта на гръкляна, кръвонасядане по дясната подбедрица - 3 см, които в съвкупност са обусловили болка и страдание, без разстройство па здравето и на Ж. Иванова Д., изразяваща се в кръвонасядания, травматични отоци и ожулвания по лявата лицева половина на главата, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота, поради което и осн.  чл. 131 ал. 1 т.4 пр.З и т. 12 вр.чл. 130 ал. 1 и ал.2 вр.чл.20 ал.2 вр. чл. 55 ал. 1 т.1 от НК, му е наложил наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, изпълнението на което е отложил с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА.

М.И.П., ЕГН ********** за това, че:

I. На 26.08.2014 г. в гр.Суворово, обл.Варненска, в съучастие като съизвършител с Г.К.П. и с К.В.П. умишлено причинил по хулигански подбуди телесни повреди на А.Д.А. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на носни кости с разместване на фрагментите, довело до лекостепенна деформация на носната пирамида надясно и изкривяване на носната преграда с конвекситет наляво и синехии на лигавицата в левия носен проход, причинил стеснение на левия носен проход, довело до затруднено носно дишане, обусловило постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота и на  Д.А.Д., изразяваща се в в кръвонасядания в четири отделни области на главата в диаметър 3-4 см, три ожулвания по кожата па дясната ушна мида - 1 см ограничено кръвонасядане в областта на брадата в ляво - 1 см, единично кръвонасядане на гърба в дясно - 5 см, две ожулвания по задната повърхност на лявата мишница по 2 см в диаметър, две ивичести кръвонасядания по задно-вътрешната повърхност на лявата предмишница и дясната седалищна област с размери 3-4/ 8-10 см, дълбоки ожулвания по кожата на десен лакът, ляво бедро - 6-7 см, десния глезен — 5 см, кръвонасядане на първи пръст на ляво стъпало с повдигаш: на нокътя му, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота, поради което и на осн. чл.131 ал. 1 т.12 вр.чл. 129 ал.1 и чл. 130 вр.чл.20 ал.2 вр. чл. 55 ал. 1 т. 1 от НК му е наложил наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, изпълнението на което е отложил с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

ОСЪДИ  е подсъдимите да заплатят направените по делото разноски в т. ч. и направените такива за адвокатско възнаграждение на частните обвинители.

Недоволен от така постановената присъда е останал прокурор от ДРП, който я е протестирал, предлага на съда да наложи поисканите наказания пред първата инстанция, както и квалификацията по внесения ОА.

Недоволен е останал и повереника на частните обвинители, предлага така определените наказания да бъдат завишени.

Недоволни от присъдата са останали и подсъдимите, които чрез своя защитник, адв. Р. са я е обжалвали в срок, приемайки, че същата е неправилна и необоснована, моли да бъдат признати за невинни.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище, че присъдата на ДРС е законосъобразна, а наложеното наказание справедливо, предлага на съда на подсъдимите да бъдат наложени и пробационни мерки.

След преценка доводите по жалбата на защитата, становището на представителят на ВОП и частните обвинители, както и след цялостна служебна проверка на присъдата, на основание чл. 313 и 314 от НПК, съставът на Варненският окръжен съд констатира, че същите са неоснователни по следните съобржения:

В съответствие с всички събрани по делото доказателства, относими към предмета на доказване, ДРС е приел за установено, че

 

Подсъдимият Г.П. и П.А. живеели на съпружески начала около три години, като от съвместното им съжителство се родило детето им К.П.. Когато детето навършило две години и три месеца двамата се разделили, тъй като П.А. била подлагана на системен психически и физически тормоз от бащата на детето си. На 01.08.2014 г. тя напуснала домът в който живеели в гр. Варна, като взела детето им и се върнала в дома на  баща си Д.Д.,*** живеели родителите на А. и нейният брат – частните обвинители Д.Д., Ж. Д. и А.А.. След раздялата отношенията между П.А. и подс. Г.П. още повече се влошили, и особено след, като майката направила постъпки пред съда да й бъдат присъдени родителските права над детето. Тя често не давала на подсъдимия да вижда сина си, с което последният не можел да се примири.

На 26.08.2014 г. преди обяд, Ж. Д., придружавана от свид. Т. Л. завела внучето си К.П. на преглед при лекар в поликлиниката в гр. Суворово. След прегледа, излизайки от здравното заведение, на стълбите пред входа на сградата тримата били пресрещнати от подс. Г.П., който застанал срещу Ж. Д. и започнал да я обижда на висок глас, да крещи и да псува. Изрекъл следните думи: „Майка ви ще еба, долни шамралита, ще ви убия“. Крещейки подсъдимият посегнал да издърпа детето си от ръцете на баба му, но тя го стискала силно и не го пускала. От това подсъдимият още повече се разярил и продължавал да псува и обижда. Свидетел на неговите действия освен двете жени и невръстното дете станала и свид. Севин Юсуфова, която силно се възмутила от поведението на подсъдимия. През това време свид. Т. Л. успяла да звънне по телефона на своя приятел А.А. и с треперещ глас му съобщила какво се случва. Свидетелката Ж. Д. се притеснила от ситуацията, смутила се от виковете и цинизмите отправени към нея, притиснала още по-силно внучето си към себе си и заедно със свид. Т. Л. влезли в поликлиниката. След като подс. Г.П. тръгнал с автомобила си те се прибрали в дома си. След разговора с приятелката си св. А. излязъл от дома си и казал на баща си, който бил пред къщата какво се е случило пред поликлиниката. Двамата се качили в автомобила си и отишли пред поликлиниката, но двете жени вече били тръгнали от там. По пътя те срещнали подс. Г.П. и засекли автомобила му, след което св. А. слязъл, приближил до автомобила на подсъдимия и му потърсил обяснение за случилото се. Подсъдимият не му отговорил нищо и потеглил. Двамата частни обвинители го последвали с автомобила си, но не успели да го настигнат, след което се прибрали в домът си. 

След не повече от час, същия ден свидетелите Д.Д. и А.А. ***. Свидетелят Д. стоял на пейка пред дома на свой съсед, заедно със свид. Е. Х. и Иван Златев и им разказвал за случилото се пред поликлиниката. В този момент по улицата се задали тримата подсъдими със забързана и настървена походка. Пръв ги забелязал св. А. и бързо се приближил до баща си, за да му каже, че идват. Приближавайки подс. К.П. се обърнал към Д. с думите: „Свато ела да се разберем“, при което двамата частни обвинители станали и тръгнали към подсъдимите. Когато били на достатъчно близко разстояние подс. К.П. се нахвърли върху св. Д.Д. и започнал да го удря с юмруци. В резултат на ударите той паднал на земята и инстинктивно обгърнал главата си с двете си ръце, за да я предпази от последващи удари. През това време подсъдимите Г. и М. П. се нахвърлили върху св. А.А. и започнали да му нанасят безразборни удари, от които той също паднал на земята. Двамата подсъдими продължили да го ритат и удрят, като му нанесли около 20 удара в областта на тялото и главата. След това те се обърнали, за „да помагат“ на подс. К.П., като започнали настървено да ритат и удрят св. Д., който се превивал от болки на земята. Подъдимият К.П. го удрял с лопата, която бил намерил наблизо, подс. Г.П. го удрял с дървен прът, а подс. М.П. го налагал с ръце и ритал с крака. Намиращите се наблизо съседи се опитали да помогнат на св. Д.Д., който лежал на земята превит от болка. Тогава тримата подсъдими се „прехвърлили“ върху другия пострадал А. и продължили да го налагат кой където свари – подс. Г.П. продължил да го удря с кол и с ритници, а подс. К.П. започнал да го удря с лопатата и с ритници. Подс. М.П. ритал св. А. с крака и го удрял с ръце, привеждайки се над него. Това продължило няколко минути, след което тримата подсъдими оставили А. и отново се приближили към св. Д., като почнали отново да го удрят. Свидетелят А.А. се съвзел от ударите и видял, че на земята близо до него лежал превит от болки неговият баща. Надигнал се да стане от земята и се опитал да спре боя, нанасян на баща му, като започнал да удря подсъдимите. Целта му била да помогне на своя баща, когото тримата подсъдими биели безпощадно. В този момент подсъдимите оставили св. Д. да лежи на земята и пак се нахвърлили върху сина му – още по – разярени от неговата намеса.

Намиращите се в дома си св. П.А. и св. Т. Л. чули силните викове от улицата и почти едновременно излезли навън, където видели св. А. целия в кръв, а св. Д. превит на земята. Свидетелката Л. толкова се уплашила, че изпаднала в шок, а малко по – късно припаднала. Виждайки как тримата подсъдими бият баща й и брат й св. П.А. застанала между баща си и подс. К.П., опитвайки се да го спре. Вместо да спре, подс. К.П. я хванал за косата и я блъснал силно, от което тя била „изхвърлена“ на около 3 метра встрани и паднала на земята. В този момент тя видяла, че подс. Г.П. нанася удари по нейния брат А.А.. Изправила се от земята и се притекла на помощ на брат си. Хвърлила се с тяло върху тялото на подс. Г.П., за да го изблъска на разстояние от своя брат. Свидетелят А. успял да се изправи от земята. Той видял, че подс. К.П. отново биел баща му и се притекъл на помощ, да ги разтърве един от друг, като му нанесъл няколко удара. В този момент подс. Г.П. се обърнал разярен към св. П.А. и я задърпал за косата. Съборил я на земята и държейки я за косата й нанасял удари с ръце и крака. Тя крещяла силно от болка и от уплаха от нападението над нея и над близките й. В този момент виковете от улицата чула св. Ж. Д., която била на работа в намиращия в къщата им магазин. След като излязла от магазина тя видяла как подсъдимите бият децата и съпруга й и хукнала към тях. Опитала се първо да освободи дъщеря си П.А. от ръцете на подс. Г.П., който в този момент я стискал с две ръце за гърлото.

Подсъдимата Ж. Д. го блъснала по тялото, но той се обърнал към нея и силно я ударил с юмрук по лицевата част на главата. Като видял намесата на св. Ж. Д., подс. К.П. оставил пострадалия Д. да лежи на земята и приближавайки до пострадалата Ж. Д., също й нанесъл удар по лицевата част на главата. Свидетел на случващото се станал и невръстния син на подс. Г.П. и П.А., който викал: „мамо, мамо“. Една от присъстващите там жени – св. С. Р. дръпнала детето настрани, за да не гледа случващото се.

В момента когато двете жени се притекли на помощ на близките си подс. М.П. спрял да удря когото и да било и напуснал мястото.

Свидетели на случилото се станали много хора наоколо, сред които Н. Х., С. Р., Т. Р., Е. Х.. Последните направили няколко неуспешни опита да вразумят подсъдимите да спрат да бият семейство С.. Свидетелите чули многократните закани отправени от всеки от тримата подсъдими към четиримата пострадали - „няма да спрем“, „ще ви избием“, „ще ви изтрепем“. В един момент, някой извикал да се обадят на полицията и като чули това двамата подсъдими К. и Г. П. избягали.

Пострадалите извикали линейка и сигнализирали органите на реда. На место била оказана медицинска помощ на свид. Т. Л., а св. А. бил откаран от свой близък в болнично заведение в гр. Варна.

За установяване характера и степента на телесните увреждания на пострадалите лица в хода на досъдебно производство били назначени и приети от съда СМЕ, от заключенията на които се установява следното:

В резултат на нанесения му побой от тримата подсъдими пострадалият А.Д.А. е получил травматични увреждания, изразяващи се в счупване на носни кости с разместване на фрагментите, довело до лекостепенна деформация на носната пирамида надясно и изкривяване на носната преграда с конвекситет наляво и еинехии на лигавицата в левия носен проход, причинили стеснение на левия носен проход, довело до затруднение в носното дишане, обусловило постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота. Същото се определя, като средна телесна повреда по смисъла на чл.129 ал.2 вр.ал.1 от НК. В резултат на побоя от тримата обвиняеми лица, А.А. е получил и други по вид травматични увреждания, изразяващи се в отчупване на фрагменти от короните на първи горен десен зъб, на трети и на шести долни леви зъби, разкъсно-контузни рани в областта на лицето и на главата, кръвонасядания и тривматични отоци по лицето, множество ожулвания по гръдния кош, лявата поясна област, задната повърхност на двата лакътя, предната повърхност на двете колена, които травматични увреждания в своята съвкупност са обусловили временно разстройство па здравето, неопасно за живота и се определят като лека телесна повреда по смисъла на чл. 130 ал. 1 от НК.

В резултат на нанесените му удари от тримата подсъдими пострадалият Д.Д. получил травматични увреждания, изразяващи се в кръвонасядания в четири отделни области на главата в диаметър 3-4 см, три ожулвания по кожата на дясната ушна мида - 1 см, ограничено кръвонасядане в областта на брадата в ляво - I см, единично кръвонасядане на гърба в дясно - 5 см, две ожулвания по задната повърхност на лявата мишница по 2 см в диаметър, две ивичести кръвонасядания по задно-вътрешната повърхност на лявата предмишница и дясната седалищна област с размери 3-4/ 8-10 см, дълбоки ожулвания по кожата на десен лакът, ляво бедро - 6-7 см, десния глезен 5 см, кръвонасядане на първи пръст на ляво стъпало е повдигане на нокътя му, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота което се определя като лека телесна повреди по смисъла на чл. 130 ал. 1 от НК.

В резултат на нанесените й удари, скубане, душене и блъскане осъществени от подсъдимите К.П. и Г.П. пострадалата П.А. е получила травматични увреждания, изразяващи се в оток в централната теменно-тилна област - 3 см, кръвонасядане по кожата на долната устна - 1.5 см, контузия на шията довела до болезненост в областта на гръкляна, кръвонасядане по дясната подбедрица - 3 см, които в съвкупност са обусловили болка и страдание, без разстройство на здравето, съставляващо лека телесна повреда по смисъла на чл.130 ал.2 от НК.

В резултат на нанесените й удари от подсъдимите К.П. и Г.П., пострадалата Ж. Иванова Д. е получила травматични увреждания, изразяващи се в кръвонасядания, травматични отоци и ожулвания по лявата лицева половина на главата, които в съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота, съставляващо лека телесна повреда по смисъла на чл.130 ал.1 от НК.

В хода на досъдебното производство са изготвени още три съдебно -медицински експертизи на подсъдимите. Изследвани са били техните травми след случилото се и е установено следното:

За подс. Г.П. е установено, че има контузия на главата, мозъчно сътресение, разкъсно-контузна рана централно теменно-тилно и кръвонасядания по лицето централно-челно и по клепачите на лявото око с диаметър 3-4 см. В своята съвкупност, травматичните увреждания са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Същите отговарят да са получени при удар върху или с твърд тъп и с твърд ръбест предмет.

За подс. К.П. е установено, че има оток и палпаторна болезненост в областта на външния полюс на лявата вежда, оток и кръвонасядане по гърба на дясната киткова става, довели до ограничени и болезнени движения в ставата и ожулване по първи пръст на лявото стъпало. В своята съвкупност, травматичните увреждания са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Същите отговарят да са получени при удар върху или с твърд тъп предмет.

Спрямо травматичните увреждания на подс. М.П. също били назначени и приети от съда СМЕ, изготвени от две вещи лица, заключението на които еднозначно сочи, че той е получил счупване па пета дланна кост на дясна длан в областта на главичката, с разместване на фрагментите под ъгъл и ожулване в областта на корема. В своята съвкупност, травматичните увреждания са обусловили трайно затруднение в движението на десен горен крайник за период от 1, 5 месеца. Счупването на пета дланна кост на дясна длан в областта на главичката може да се получи както при нанасяне на удар с десния горен крайник при свита в юмрук ръка, така и при опит за предпазване с десен горен крайник, а така също и при удар в областта на дясна длан с твърд предмет /напр. бухалка/.

Съдът е кредитирал дадените заключения по назначените експертизи, тъй като същите са изготвени от компетентни лица в кръга на съответната област, дават обосновани отговори на поставените им въпроси и не пораждат никакви съменния за тяхната правилност.

  Правилно ДРС е приел, че по описания начин подсъдимияте са  причинили на пострадалите по хулигански подбуди телесни увреждания представляващи средни и леки телесни повреди по смисъла на чл.129 ал.1 и чл. 130 от НК, а подс. Г.К.П. и такова по чл. 325 ал. 1 от НК.

Тези изводи съдът е направил като е взел предвид: 1. Частично обясненията на подсъдимите; 2. показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели; 3.  писмените доказателства по делото; 4. заключенията по приетите по делото съдебно - медицински  експертизи;

Първоинстанционният съд е подложил на внимателен анализ събраните доказателства и на тази база е постановил атакувания съдебен акт. Съдът е изпълнил в пълен обем процесуалните си задължения за обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото, относими към главния факт от предмета на доказване в процеса. След като е установено по несъмнен начин, че подсъдимите са осъществили съставите на инкриминираните деяния, правилно е бил осъдени по предявените им обвинения от НК.

Фактическата обстановка е правилно установена, а правната квалификация по чл.131 ал.1 т.4 пр.З и т. 12 вр.чл.20 ал.2 от НК и чл. 325 ал. 1 от НК – законосъобразна. Извода, че подсъдимите са осъществили съставите на престъпленията за които им е предявено обвинение от обективна и субективна страна е напълно законосъобразен. Той се подкрепя от събраните гласни и писмени доказателства, и на техния сериозен и задълбочен анализ. Вътрешното убеждение на съда, не се основава на произволно възприети фактически положения. Установените данни от доказателствените средства са правилно оценени, при спазване процесуалното изискване на чл. 303 ал. 2 от НПК, законосъобразно са мотивирали съда да приеме, че е осъществен състава именно на посоченото престъпление. При така установените факти и обстоятелства, относими към предмета на доказване, този извод е законосъобразен. Както правилно е посочено в мотивите, налице са както обективната, така и субективната страна на престъплението.

По един категоричен начин са устновени, както причиненените телесни повреди, така и извършителите на деянието.

Относно възражението на защитата, че не подсъдимите, а пострадалите са провокирали сбиването, при което подсъдимите са получили тежки увреждания. Първо това не отгваря на събраните по делотото доказателства. И за случилото се пред поликлиниката и пред домът на пострадалите има достатъчно убедителни и безпристрасни свидетелски показания. На второ място, да се твърди, че нанасяйки множество удари с различни предмети, с ръце и крака, подсъдимите са получили телесни увреждания, за които едва ли не на пострадалите е следвало да се предявят обвинения е несериозно. Налице е проява на агресия, която по никакъв начин не е била предизвикана от постралите. Всеки ден десетки хора се разделят, развеждат и имат претенции за родителски права, но това не би трябвало да е повод за агресия.

Твърде лаконични и малко противоречиви са мотивите на ДРС относно определяне на наказанието и приложението на чл. 55 ал. 1 т. 1 от НК. Правилни са отченените от ДРС отегчаващи вината обстоятелства, както и високата степен на обществена опасност на деянията и дейците. Да се преме наличието на мнгобройни смекчаващи вината обстоятелства е твърде преувеличено. Безспорно обаче изминалия период от време от извършване на деянието обуславя приложението на чл. 55 ал. 1 т. 1 от НК, в тази връзка решението на ДРС да не налага пробационни мерки също е справедливо, а щом е справедливо значи е и законосъобразно.

С оглед на горезложеното въззивната инстанция прави изводите си, че присъдата на ВРС не страда от пороци по смисъла на чл. 314 от НПК, оплакванията са неоснователни, не са налице основания за отменяването й или изменяване, поради което и на основание чл. 338 от НПК същата следва да бъде потвърдена.

 

Водим от горното и на основание чл. 338 от НПК, съставът на ВАРНЕНСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД,

 

 

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА изцяло присъдата на Девненския районен съд, по НОХД № 474/17 по описа на същия съд, постановена на 04.09.2019г.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                              2.