Решение по дело №1418/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260574
Дата: 18 декември 2020 г.
Съдия: Радослав Петков Радев
Дело: 20205300501418
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

                                           

 

 

 

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 260574

                                                   гр.Пловдив 18.12.2020г.

 

 

 

                         В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

 

                   Пловдивският окръжен съд,четиринадесети съдебен състав,в открито съдебно заседание на четвърти ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:АННА ИВАНОВА

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:РАДОСЛАВ РАДЕВ

                                                                                                ИВАН АНАСТАСОВ

 

при участието на секретаря ВАЛЕНТИНА ВАСИЛЕВА,като разгледа докладваното от съдията Р.Радев в.гр.д.№1418/2020 по описа на ПОС,за да се произнесе,взе предвид:

 

                   Обжалвано е решение №2015/22.05.2019г. по гр.д.№3737/2017г. по описа на РС-Пловдив,ХVII гр.с-в,с което е уважена исковата претенция с правно основание чл.124,ал.1 от ГПК за установяване правото на собственост върху следния недвижим имот:1/2 ид.част от правото на собственост върху поземлен имот с идентификатор 56784.540.1048 по действащите КК и КР на гр.Пловдив,целият с площ от 221кв.м. с трайно предназначение на територията-урбанизирана,с начин на трайно ползване-за обект комплекс за образование,с адрес:***,включен в УПИ-I ВСИ кв.1 по плана на ВСИ-МО,район „Тракия“ се притежава от държавата въз основа на отчуждителна процедура,приключила със Заповед №СД-103/24.04.1984г. на Пловдивски народен съвет,издадена на основание чл.98 от ЗТСУ/отм./.Жалбоподателят счита решението на първоинстанционния съд за неправилно и незаконосъобразно и моли същото да се отмени и да се постанови друго,с което да се отхвърли предявеният установителен иск за собственост на 1/2 ид.част от посочения имот.  

                   Въззиваемата страна Аграрен университет счита първоинстанционното решение за правилно и законсъобразно и като такова моли същото да се остави в сила.

                   Третото лице-помагач Държавата също счита първоинстанционното решение за правилно и законосъобразно и моли да се потвърди.

                   Пловдивският окръжен съд,като прецени събраните по делото доказателства,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

                   На първо място следва да се изследва въпроса по допустимостта на иска,тъй като същия е заведен от Аграрен университет в качеството му на процесуален субституент на Държавата,като жалбоподателя твърди,че липсва процесуална легитимация настоящия иск да е заведен по този начин от ищеца.Настоящата инстанция намира,че тъй като имота е възложен за оперативно управление на АУ-Пловдив,то същия може от името на Държавата да завежда искове за собственост на поверения му имот,тъй като прякото управление е поверено на него и съобразно нормата на чл.14,ал.3,вр. с  &2 от ДР на ЗДС може да изпълнява качеството на процесуален субституент на Държавата ,а не това качество да се изпълнява от МРРБ.

                   Видно от заповед №СД-103/25.04.1984г. на Пловдивски народен съвет,издадена на основание чл.98 от ЗТСУ/Отм./ отчужденият имот попада в имота на АУ-Пловдив,като това е установено и от специалните знания на назначените в първоинстанционното производство експертизи с в.л.Б.Й. и В.Г..Отчуждаването на имота е извършено за благоустрояване на ***.Имота е отчужден от Г.Г. и Р.Г.,които са собствениците му.И на двамата е било предоставено по едно жилище,тъй като двамата са притежавали по ½ ид.част от имота към момента на отчуждаването.Следователно фактическият състав на отчуждителната процедура е бил завършен,тъй като имота е преминал в патримониума на Аграрен Универсисет-Пловдив и е станал публична държавна собственост,а бившите му собственици са били обезщетени с по един апартамент за притежаваната от всеки от тях идеална част от имота.

                   Полученото жилище от Г.Г. е било обект на прехвърлителни сделки,като същата към момента на реституцията на имота не е притежавала процесния апартамент и не е било възможно същия да се върне на държавата,за да се осъществи реституцията на имота,предмет на спора.Съгласно нормата на чл.7,ал.2 от ЗВСВОНИ по ЗТСУ,ЗПИНМ и други благоустройствени закони урежда въпроса с невъзможността за реституция,когато страната,получила обезщетението и от която е бил отчужден имота е в невъзможност да го върне,то на практика не може да се осъществи реституция,тъй като в патримониума на държавата няма какво да постъпи,за да може собственика на имота да получи обратно своя имот.

                   Жалбоподателят претендира да му бъде възстановен/реституиран/ част от имота,който попада в имота и не е застроен,предоставен на АУ-Пловдив,но същия не може да бъде реституиран,тъй като е предоставен за нуждите на университета-неговите научно-изследователски и учебни дейности,поради което същия не може да се разпорежда с него,още повече,че не попада в числото на отредени за благоустройствени мероприятия.    

                   При така събраната фактическа обстановка настоящата съдебна инстанция намира първоинстанционното решение за правилно и законосъобразно и като такова следва да го остави в сила поради следните съображения:

                   Не може да се приеме,че е налице имот,с който да може да се извърши сделка по реда на прехвърлянето,тъй като липсва на практике годен предмет на сделката между жалбоподателя и Р.Г..Тъй като не е получен имот от държавата,за да може да се приеме,че отчуждителната процедура не е породила своето действие,тъй като полученото от страна на Г. е върнато на държавата,а отчужденото в полза на държавата е преминало в патримониума на прехвърлителя,то не може да се приеме,че е извършено и прехвърляне.След като реституцията не е породила своето действие,то не е породило своето действие и прехвърянето чрез дарение

                   Въз основа на така събраната фактическа и правна обстановка настоящата съдебна инстанция намира,че исковата претенция с правно основание чл.124,ал.1 от ГПК е основателна и следва да се уважи.Ето защо решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да се остави в сила.

                   Пред настоящата инстанция са претендирани разноски от страна на въззиавемите за производството и такива са направени в размер на 1200лв. за адвокатско възнаграждение,които следва да се присъдят.

                   Като взе предвид гореизложеното,съдът

 

 

 

                                                          Р   Е   Ш   И:

 

                ОСТАВЯ В СИЛА решение №2015/22.05.2019г. по гр.д.№3737/2017г. по описа на ПРС,ХVII гр.с-в.

                   ОСЪЖДА М.И.Д. с ЕГН-********** *** да заплати на АГРАРЕН УНИВЕСИТЕТ-Пловдив с ЕИК-*********,бул.“Менделеев” №12,представлявано от ректора проф.д-р Х.Н. направените от него разноски по делото пред настоящата инстанция в размер на 1200лв./хиляда и двеста лв./ за адвокатско възнаграждение.    

                   РЕШЕНИЕТО е неокончателно и подлежи на обжалване в месечен срок от датата на съобщаването му на страните,че е изготвено пред ВКС.

 

 

 

 

                                                                                 Председател:

 

 

 

 

 

                                                                                      Членове: