Решение по дело №1573/2017 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 май 2018 г. (в сила от 12 юли 2019 г.)
Съдия: Мариела Анастасова Иванова
Дело: 20172130101573
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 декември 2017 г.

Съдържание на акта

                              Р Е Ш Е Н И E 106/11.5.2018г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД  КАРНОБАТ, ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ,

в открито  съдебно заседание, проведено на  дванадесети април  през две хиляди и  осемнадесета година в състав:

                                                                     Районен съдия: Мариела Иванова

 

при участието на секретаря Галина Милкова и прокурор, като взе предвид докладваното от съдия Иванова гр.д. № 1573/2017г. по описа на КРС, и  за  да се произнесе, взе  предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод искова молба  от     ЗКПУ против Б.Х.Б. ЕГН **********,***. В исковата молба се твърди, че с протокол  от  13.06.1996г. /раздел II т.6, т.9 и т.11 / ищцовата кооперация е закупила на търг част от недвижимите имоти нa заличената е,  общ.Сунгурларе, които имоти са описаникато „

Във фактура № 2/2 от 02.08.1996г., издадена от Общото събрание на  правоимащите   на заличената   ЗK  ""   и  подписана  от          представител на  ищцовата   кооперация е отбелязано, че   първите два          недвижими имота  са продадени на последната и ca платени от нея.

 Във фактура №   3/2 от 02.08.1996г., издадена от Общото събрание на правоимащите   на заличената   ЗK  ""   и  подписана  от         представител на ищцовата кооперация е отбелязано, че третият недвижим         имот е продаден на нея кооперация и е платен от нея.

 Понастоящем  две от посочените       три     недвижими   имота    се        индивидуализират, както следва:

 1.1.

 След провеждане   на тьрга  на., подписване на двете        цитирани    фактури  Кооперация   ""    през 1996г. е влязла във         владение  на сградите и  ги е  ползва по предназначение. Сградите  са        декларирани  в община  Сунгурларе  като   собствени  на   ищцoвaтa       кооперация, записани са на нейно име  и тя  заплаща местните данъци и        такси.

 Сградите представляват „търпими  строежи" по смисъла на § 127 aл. 1  от   ПЗP на  ЗИД   на ЗУТ,   видно от  приложените   Удостоверения за  търпимост  №.,        издадени от Главния архитект на Община Сунгурларе, област Бургас.

  Твърди се още,че ищцовата кооперация не притежава документ  съгласно чл.18 от ЗЗД, който да я легитимира за собственик. При подготовка  на документите на кооперацията за снабдяване с  нотариален акт за собственост по давност чрез  обстоятелствена проверка ответникът представил договор зa покупко-продажба  от 

 Според ищеца договорът от 12.05.2004г. не му е бил известен и  не се  е  намирал  в негово  държане.  Същият договор  е нищожен  поради липса на предписаната от закона форма и не е годен да прояви прехвърлителен ефект на правото на собственост върху ответника. Освен това, липсвал и елемент от фактическия състав на сделката покупко-продажба, тъй като няма решение  на  ОС на Кооперация     ЗКПУ "" за  извършване на сделката и за основните й параметри.

 Също така ответникът Б.Б. никога  не е  демонстрирaл         собственическо  отношение към имотите, нито  е  упражнявaл фактическа         власт върху тях, не ги е декларирал на свое име в община Сунгурларе и не         е плащaл местни данъци. Ищцовата кооперация е  упражнявала фактическа         власт с  намерението  на собственик  и е  установила  владение  върху         процесните недвижимости по  смисъла на чл.68 от ЗС.  Владението й,        продължава явно, спокойно, непрекъснато и ненарушавано  от 1996 година         до  момента, поради което са налице условията   на чл.79 aл. 1 от ЗC и          ищцовата кооперация е придобила  процесните недвижимости пo давност. 

Поради  оспорване   на правото  й   на собственост от страна  на         ответника  ищецът е направил искане   да се постанови  решение, с   което да се обяви договорът за покупко-продажба от 12.05.2004г., пo силата на който ЗКПУ " е продала на  ответника с EГH **********  недвижими имоти,  находящи се в с. нищожна  на основание чл.26, aл.2, предл.3 от ЗЗД поради липса на предписаната форма от закона - чл.18 от 3ЗД, и при условията на евентуално за нищожна на основание чл.26, aл.1, предл.l от ЗЗД, тъй като е сключена в противоречие със закона - чл.15, aл.4, т.10 от ЗК - без решение на OC на ищовата  кооперация за извършване на продажбата. Направено е и искане  да се постанови решение, с което да се признае за установено по отношение  на с  EГH **********,  че   ЗКПУ " е собственик на  основание   давностно владение на следните недвижими имoти:

В с.з. процесуалният представител на ищците  поддържа исковата претенция.

В законния едномесечен   срок  ответникът  е депозирал отговор, с който  оспорва допустимостта и основателността на иска. Заявено е възражение за придобивна давност.Представя доказателства.

В с.з. процесуалният представител на ответната страна поддържа заявения отговор.

Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства и обсъди становищата на страните намира за установено от фактическа страна следното:

 С протокол  от  13.06.1996г. /раздел II т.6, т.9 и т.11 / ищцовата кооперация е закупила на търг  „" с. общ.Сунгурларе. Във фактури № 2/2 от 02.08.1996г. и №   3/2 от 02.08.1996г, издадени от Общото събрание на  правоимащите   на заличената   ЗK  ""   и  подписани  от представител на  ищцовата   кооперация е отбелязано, че   недвижимите имоти  са продадени на последната и ca платени от нея.

 Съгласно Удостоверения за  търпимост  .,  издадени от Главния архитект на Община Сунгурларе, област Бургас градите представляват „търпими  строежи" по смисъла на § 127 aл. 1  от   ПЗP на  ЗИД   на ЗУТ.

На 12.05.2004г. ответникът Б.Б. ***   сключват договор зa покупко-продажба    на    процесните     недвижими     имоти  „". Договорът е в писмена форма с нотариална заверка на подписите на продавачите. На 12.05.2004г. е издадена фактура цената по договора.

Видно от заключението на назначената и изслушана СТЕ описаните в протокол от 13.06.1996г. в т.9 () и т.11 () са идентични с приложените по делото скици, издадени от ОСЗ Сунгурларе. При извършения оглед на сградите вещото лице е констатирало, че сградата на

е в много лошо физическо и техническо състояние-няма покрив, няма дограма, няма ел. инсталация. Част от първия етаж се използва за отглеждане на животни. Сградата на трансформаторния пост е в добро състояние.

Във връзка с упражняването на фактическата власт по отношение на двамата имота са събрани гласни доказателства. Св. твърди, че през 1991-1992г. ремонтирал трансформатора, понеже там се произвеждали дървени въглища. Сега не знае в какво състояние е този трансформатор. По това време кооперацията сключила договор с турски гражданин и му предоставила имотите. Отв. Х. бил работник при този турски гражданин и той се занимавал с производството им до 2006-2008г. След това до 2010г. се сушало царевица.Според този свидетел към момента никой не ползва сградите.

Според св. Р.К след 1996г. хората от кооперацията имали градинки в имота, сеели царевица, рязали шума. През 2006- 2008г. там се произвеждали дървени въглища от някакъв млад човек, непознат на свидетеля. След този период кооперацията се „разтурила“ и към момента ситуацията е като „след бомбардировка“-покривът на е паднал. Имало някои хора,които ползвали сградата, за да вкарват вътре животни. Ветеринарният лекар също вкарвал вътре животни, за да ги ваксинира. Сградата се ползвала само за животни.

Св. Г е работил в кооперацията.Председател е бил до г., а към г. кооперацията е била замразена. До г. бил в селото и „от край време“ живее в гр.. Според свидетеля кооперацията има два двора-горен и долен. Процесните имоти се намират в долният стопански двор. През 2002-2003г. кооперацията отдала имота на пловдивска фирма, която произвеждала дървени въглища, като ответникът работел там.

Св. от 2011г. Твърди, че през периода 2006-2008г. отв.. му предоставил сградата на о, за да отглежда в нея крави.С предоставеният от отв.. договор за покупко-продажба регистрирал животновъдния обект в по. След това си закупил имот и се преместил там. След това ответникът предоставил имота на св.М.Преди там имало трафопост, ответникът го ползвал, тъй като имало работници, фургони. Преди имало ток с сградата, сега вече не.

Св. твърди, че от 2009-2010г. се разбрали с ответника, да му предосатви под наем сградата на срещу сумата от 200лв. Понеже св. М щял да гледа крави в нея уговорено било освен наема да гледа и кравите на ответника. И до момента св.  отглежда кравите в сградата, която е заградена с електропастир и има брезент.

При така установена фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

I.                По отношение на иска с правно основание чл. 26,ал.2 ЗЗД

Искът с правно основание чл.26, aл.2, предл.3 от ЗЗД за нищожност на договора за покупко-продажба от 12.05.2004г. поради липса на предписаната форма от закона - чл.18 от 3ЗД съдът намира за основателен. Съгласно цитираната разпоредба от ЗЗД договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт. Изключение от това правило е предвидено в чл. 18 ЗС относно договори за придобиване и разпореждане с имоти - частна държавна или общинска собственост, които следва да се сключват в писмена форма и се вписват по разпореждане на съдията по вписванията по местонахождението на имота. Нотариална форма за тях не е необходима. В отношенията между частноправните субекти тази облекчена форма обаче е неприложима.

Нарушението на разпоредбата на чл. 18 ЗЗД влече след себе си нищожността на договора за покупко-продажба от 2004г. поради липса на изискуемата от закона форма.

Предвид изложеното с настоящото решение съдът следва да прогласи констатирания порок.

 

 

 

II.По отношение на иска с правно основание чл. 124,ал. 1 ГПК.

Доколкото нито едно от страните не се легитимира с валиден титул за собственост и съгласно общите правила на доказване при положителен установителен иск ищецът следва да проведе главно пълно доказване, за установяване на твърденията си. Ответникът е този, които следва да докаже твърдението си относно направеното възражение за придобивна давност.

Настоящият съдебен състав намира, че ищцовата страна не успя да проведе такова доказване по делото обаче. Това е така, тъй като разпитаните трима свидетели не доказаха кооперацията да е упражнявала фактическа власт по отношение на двата имота в период от 10години. От една страна св. твърди, че имотите са отдавани под наем на турски гражданин, а св. М -от друга, че са отдавани под наем на пловдивска фирма. И от показанията на двамата свидетели не става ясно за какъв период от време и кои точно имоти са отдавани под наем- терена или сградите, или и двете. Св. твърди, че до 2006-2008г. дървените въглища са „изчезнали“, а св. Р твърди, че е имало производство на дървени въглища 2006-2008г. Св. М, който е бил председател на кооперацията до 2003г., твърди, че след 2004г. кооперацията е замразила дейността си, докато св. Ст. твърди, че 2009-10г. сградата се е ползвала за сушене на царевица, като в този случай не става ясно от кого се е ползвала сградата-от кооперацията или от хората в селото. Св. пък твърди, че сградите са се ползвали само за добитък и то от различни хора.

Нито един от свидетелите не излага твърдения относно трансформаторния пост, изключая св. относно един извършен ремонт през 1991-1992г.

Представените доказателства за заплатен общински данък не променя горния извод, тъй като еднократно на 27.09.2017г. (три месеца преди завеждането на исковата молба) е заплатен данъкът за периода от 2012-2017г. или пет години назад.

Предвид липсата на категорични доказателства за владеенето на имотите и начините по които това се е осъществявало, процесният иск следва да бъде отхвърлен.

За пълнота на изложението следва да се посочи, че от показанията на свидетелите се доказва, че от 2006г. до сега ответникът е владял имота, като го е предоставял под наем на двамата свидетели. Дори св.А е регистрирал животновъден обект в сградата на посредством договора за покупко-продажба. Двамата свидетели дават ясни, последователни и кореспондиращи помежду си показания за имота-пе.

При този изход от спора ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцовата страна сторените от нея разноски съобразно уважената част от исковете в размер на 163.52лв. държавна такса и 650лв.адвокатско възнаграждение или общо 813.52лв. Ищецът пък дължи на ответната страна разноски съобразно отхвърлената част от исковете в размер на 250лв.

Така мотивиран Районен съд - Карнобат

 

 

Р  Е   Ш   И :

 

 

ПРОГЛАСЯВА на основание чл.26, aл.2 от ЗЗД нищожността на договор за покупко-продажба от 12.05.2004г., пo силата на който ЗКПУ " е продала на  ответника недвижими имоти,  находящи се в с.“.

ОТХВЪРЛЯ предявените  е собственик на  основание   давностно владение на следните недвижими имoти:

ОСЪЖДА Б.Х.Б. ЕГН **********,*** да заплати на ЗКПУ „ “ (в ликвидация) с със седалище и адрес на, представлявана от ликвидатора сумата от 813.52лв. съдебно-деловодни разноски.

ОСЪЖДА ЗКПУ (в ликвидация) с  да заплати на Б.Х.Б. ЕГН **********,*** сумата от 250лв. съдебно деловодни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

 

 

 

 

        Районен съдия: