Решение по дело №195/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 107
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 8 юли 2019 г.)
Съдия: Яника Тенева Бозаджиева
Дело: 20191800600195
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 април 2019 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 8. 07. 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, трети въззивен състав, в публичното заседание на десети юни, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ПЕТКОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЯНИКА БОЗАДЖИЕВА

2. ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

 

при секретар Вероника Димитрова, с участието на Прокурор от СОП- Златка Клюнкова, като разгледа докладваното от съдия Бозаджиева в.н.о.х.д. № 195 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда на глава ХХІ НПК е инициирано по въззивна жалба от подсъдимия Н.П.К., представляван от назначения му служебен защитник адв. А.Б. от САК, срещу Присъда № 25 от 12. 10. 2018 г. на Районен съд – гр. Ботевград, постановена по н.о.х.д. № 87/2018 г., с която подс. К. е признат за виновен в това, че на 23. 02. 2017 г. в гр. Ботевград, област Софийска, в района на Автогара – Ботевград се заканил с убийство на Марин Павлинов Йорданов от с. Новачене с думите „Ще те убия, ще те направя инвалид, ще те оставя на место, ще ти счупя краката!“ и това заканване би могло да възбуди основателен страх у Йорданов за осъществяването му, за което и на основание чл. 144, ал. 3, вр. ал. 1 НК и чл. 54 НК е осъден на една година „лишаване от свобода“, като на основание чл. 66, ал. 1 НК изтърпяването на наказанието е отложено с изпитателен срок от три години, считано от влизане на присъдата в законна сила.

Във въззивната жалба подс. Н.К., чрез служебния му защитник адв. А.Б. от САК, твърди неправилност – постановена в нарушение на материалния закон, и необоснованост – постановена в несъответствие със събраните доказателства по делото Моли се съда, на основание чл. 336, ал. 1, т. 3 НПК, да постанови решение, с което бъде оправдан по повдигнатото му обвинение, поради недоказаност на същото.

Заявява, че дори пострадалият Марин Йорданов не твърди да е отправяна към него заплаха за убийство, в каквато насока били и показанията на свидетелите очевидци.

От събраната в хода на първоинстанционното производство съдебно-психологическа експертиза не се установявало по категоричен начин дали случаят на автогарата в гр. Ботевград действително възбудил основателен страх у пострадалия от осъществяване на закана с убийство, или отношението на пострадалия към подсъдимия не се дължи на предишни техни взаимоотношения.

По същество, молбата на подсъдимия е да бъде отменена присъдата и да бъде признат за невинен, чрез оправдаването му по повдигнатото обвинение. Алтернативно, ако съдът счете, че е виновен – присъдата да бъде изменена в по-лека такава.

В съдебно заседание поддържа оплакванията си доводите които ги обосновават и исканията си, отправени към въззивната инстанция.

Подсъдимият К. изцяло се придържа към заявеното от защитата по същество, в последната си дума моли да бъде оправдан.

Становището на представителя на СОП е в полза на цялостно потвърждаване на атакуваната осъдителна присъда, като постановена в пълно съответствие с доказателствата и закона. За осъществяването от страна на привлеченото към отговорност лице, на престъплението –закана по чл.144,ал.3 НК са налице синхронни доказателства, намиращи се във взаимна кореспонденция- пок.св. Йорданов и Ангелова, подкрепени от пок.св.Митев, Василев и Методиева. Изтъква и подчертава, че  от гледна точка на тълкуването на закона, за да бъде осъществен съставът на престъплението по чл.144,ал.3, вр.ал.1 НК е необходимо деецът да е отправял закани, които да са годно средство за заплашване, да бъдат част от реалността и да са в състояние да възбудят основателен страх, като създадат представа за възможност от увреждане и лишаване от живот у адресата им- лицето, към което са отправени.

По отношение на алтернативното искане- не са събрани доказателства, обосноваващи многобройни или изключителни обстоятелства за смекчаване на отговорността, счита, че размерът на наказанието е бил законосъобразно определен по чл.54 НК и не съществуват предпоставките за прилагане на чл.55 НК за преминаване към друг вид наказание или за намаляване на размера на така определеното наказание.

В хода на съдебното следствие пред първата инстанция не е допуснато съществено нарушение, довело до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия и на защитника.

Съдът като разгледа жалбата на заявените основания, паралелно с това осъществи цялостен служебен контрол по отношение на атакуваната присъда, в съответствие със събраните доказателства и приложимия закон, намери за установено следното:

Първостепенният съд в съответствие със закона и доказателствата по делото е изградил верни фактически  и правни изводи, като законосъобразно е ангажирал отговорността на  подсъдимия Н.П.К. за престъплението по чл.144,ал.3, вр.ал.1 НК –закана за убийство.

Както правилно представителят на СОП отбеляза във осъществяването на изпълнителното деяние се установява в зависимост от взаимно допълващи се еднопосочни- синхронни доказателства- показанията на пострадалия Марин Йорданов и на свидетелите-очевидци- Ангелова, Методиева, Митев и Василев.

До тези фактически изводи съдът е достигнал анализирайки в дълбочина доказателствата от съвкупността в съответствие с текста на правната норма.

Доказателствата са събрани в хода на съдебно следствие, протекло при спазване на процесуалните правила, в т.ч. и за събиране и проверка на доказателствата, както и на съблюдаване на защитените от закона права на привлеченото към отговорност лице и неговия защитник /назначения от съда сл. защитник/.Няма нито едно от доказателствата, което да опровергава така приетите фактически положения. В това отношение съдът намира за лишено от основание – оплакването за необоснованост, въведено чрез въззивната жалба.

Правилно и законосъобразно, в съответствие със закона акцентът се поставя върху пригодността на осъществените закани да възбудят страх у жертвата, посредством създаване на представи с висока степен на сигурност за предприемане на действия от страна на дееца против неговия телесен интегритет, които биха довели до физическо увреждане и смърт. Преценката за пригодността на заканата да възбуди като реакция  основателен страх не е произволна, същата  се обективира от личността на дееца, от времето, мястото, начина и средството с което е отправена и от евентуална предистория на отношенията между дееца и жертвата-наличие на предходно посегателство върху живота или неприкосновеността. За осъществяване на изпълнителното деяние е задължителна преценката за пригодност на заканата да обуслови тези представи и да предизвика застрашаване у жертвата, а не реално предизвикания страх.Поради това, няма да е налице инкриминирано деяние по чл.144, ал.3 НК, когато у жертвата е формиран страх, но естеството на заканите не е с необходимия интензитет от гледна точка на конкретните обстоятелства и формалната логика, да предизвика такъв. Обратното- ако са налице предпоставките, за осъществяването на престъплението от обективна и субективна страна е ирелевантна липсата на изпитан страх у пострадалия, защото тази последица се дължи на индивидуалните качества на жертвата-  проявена -твърдост, смелост, кураж, въпреки застрашителния характер на заканата, който се установява в зависимост от конкретните обстоятелства .

В конкретният случай преценката на решаващия съд  е правилна, по-съществените акценти  за осъществяване на престъплението като действителна и реална закана против живота /от обективна и субективна страна / са: начина, по който е отправена заканата –„започна да го гони, беше агресивен, гонеше го с цел да го нарани”/пок.св.Анета Методиева,/ обстоятелството, че заканата е придружена с физическо насилие- като нападателят е догонил и ритнал пострадалия в краката с цел да го повали на земята, при това е държал в ръцете си камъни и е замахвал с намерение да ги хвърли по жертвата си, придружено със словесно уточняване на  начина, по който ще осъществи намеренията си:”Ще те убия, ще те оставя на място, ще ти счупя краката, ще те направя инвалид”,   обстоятелството- че при тези действия, подсъдимият не се е притеснил ни- най малко от присъствието на други лица и това не е повлияло на намерението му за саморазправа, предисторията на отношенията на двамата- нанесен жесток побой върху пострадалия  в помещенията на училището, в което се е обучавал последният, през есента на предходната година.

От субективна страна деецът е съзнавал застрашителното естество и  интензитета  на заканите си, пригодността им да изпълнят целта, към която са насочени.

Въззивният съдебен състав счита, че не би могло да бъде споделено като основателно и отправеното алтернативно оплакване- за явна несправедливост на постановената присъда и свързаното с него искане- за намаляване по размер на наказанието лишаване от свобода до абсолютния минимум – три месеца.

Настоящият съд счита, че решаващият РС- Ботевград е проявил прекомерна снизходителност определяйки /в границите  от 3 месеца до 6 години/ наказание – лишаване от свобода за срок от една година, при положение че е индивидуализирал отговорността при превес на отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства, посочвайки като такива – недобри характеристични данни и предходни осъждания на подсъдимия. При така изградената преценка, дори извън вниманието на съда е останало осъждането /индикирано от справката за съдимост на л.82 от делото/ по НЧХД № 304/2015г. на РС – Ботевград, за посегателство против телесната неприкосновеност на друго лице, изразило се в нанасяне с нож на множество порезни рани в областта на лицето и на шията на жертвата. От гледна точка на спецификата и на начина на извършване на това престъпление се налага изводът за лична висока степен на обществена опасност на подсъдимия К., който е проявил жестокост при осъществяване на това престъпление.

В обобщение на изложеното по- горе – не съществува основание да бъде намалено по размер определеното от РС-Ботевград наказание като несъответно на отговорността, на обществената опасност на престъплението или на личността на извършителя- подсъдимия Н.К..

При цялостната проверка на атакуваната присъда съдът не констатира основания за нейното отменяване или изменяване, въз основа на което и на основание чл. 334,т.6 и чл. 338 НПК, въззивният съд

 

 Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  Присъда  № 25/ 12.10.2018г., постановена по НОХД № 87/2018г. по описа на РС Ботевград.


РЕШЕНИЕТО  е окончателно.

 



                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.


                                                                        2.