Определение по дело №537/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260449
Дата: 7 април 2021 г.
Съдия: Веселин Димитров Хаджиев
Дело: 20215300600537
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта

                                                    

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 260449

 

гр. Пловдив, 07.04.2021 г.

 

Пловдивският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на седми април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИНА КУЗМАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: СЛАВКА  ДИМИТРОВА

                                                                               ВЕСЕЛИН  ХАДЖИЕВ

                                                    

след като се запозна  с докладваното от съдия Хаджиев ВЧНД № 537/2021 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.243, ал.7 от  НПК.

 

Постъпила е въззивна частна жалба от на М.Д. Т. с ЕГН **********, против Определение № 88 от 18.02.2021 г., постановено по ЧНД № 351/2021 г. по описа на Районен съд Пловдив - X н.с., с което е потвърдено Постановление от 14.12.2020 г., на Районна прокуратура – Пловдив за прекратяване на наказателното производство по ДП № 452/2017 г. по описа на Сектор ИП при ОД на МВР -  Пловдив, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 209, ал. 1 НК.

В жалбата се твърди, че постановеното определение е неправилно и незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния закон. Излагат се съображения, че за да е налице прекъсване на давността е необходимо не само действието да е предприето от надлежен орган, но и същото да е насочено към преследване на определено лице за конкретно деяние. Такива действия са - привличането на лицето като обвиняем, възбуждане на предварително производство, независимо че лицето е разпитано като свидетел. Предвид изложеното Т., счита, че с образуването на досъдебното производство на 14.11.2017 г. и извършените по него действия на надлежните органи по разследването, с които е възбудено производство и лицето К. е разпитан като свидетел давността е прекъсната, а с оглед разпоредбата на чл.81 ал.3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в чл.80 от НК. Счита, че към настоящия момент давностния срок, с изтичането на който наказателното преследване се прекратява не е изтекъл, защото същият е 15 годишен и имайки предвид момента на извършване на престъплението 10.01.2018г. то същия изтича на 10.01.2023 г.

В жалбата се твърди, че с изменението на разпоредбата на чл.214 ал.3 от НПК /ДВ, бр.63 от 2017г., в сила от 05.11.2017г./ в постановлението за образуване на досъдебно производство не се посочват имената на лицето, за което има данни, че е извършило престъплението, поради което и процесното ДП е образувано срещу неизвестен извършител. От друга страна Т. счита, че както с факта на образуваното досъдебно производство е възбудено предварително производство и лицето К. е разпитано като свидетел, това несъмнено са действия, както е посочено в Тълкувателно решение №96 по н.д. №76/61г. на ОСНК на ВС, а и както сам първоинстанционния съд сочи, които водят до прекъсване на давността.

Пловдивският окръжен съд, проверявайки законосъобразността и обосноваността на атакуваното определение, намира следното:

Жалбата е процесуално допустима, a разгледана по същество е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Досъдебното производство е образувано и водено срещу неизвестен извършител за това, че на неустановена дата през 2010 г. в гр.Пловдив, с цел да набави за себе си имотна облага, е възбудил у М. Д. *** заблуждение, с което е причинил на същата имотна вреда - престъпление по чл. 209, ал. 1 от НК.

За да прекрати наказателното производство, представителят на държавното обвинение е възприел следната фактическа обстановка:  

В началото на януари 2008 г., св. Т. К., управител на „***“ ЕООД, помолил св. М.Т., св. К.В и св. Е. Т. - работнички във фирмата, да изтеглят кредити на свое име от „Банка ДСК“ ЕАД и да му предадат парите, за да закрепи финансовото положение на фирмата, като им обещал, че той ще изплаща вноските по тези кредити. На 10.01.2008 г., св. Т., св. В. и св. Т., придружени от св. К., посетили клон на банката в гр.П., ж.к.„Т.“. Жалбоподателката изтеглила кредит в размер на 10 000 лв. с поръчител св. В., св. В. изтеглила кредит в размер на 15 000 лв. с поръчител св. Т., а св. А. изтеглила кредит в размер на 15 000 лв. с поръчители св. Т. и св. В.. Трите предали получените суми на св. К. на същия ден - 10.01.2008 г.

В първите няколко месеца св. К. погасявал вноските по кредитите, но впоследствие спрял да ги обслужва. Кредитите станали предсрочно изискуеми и банката предприела действия по принудително изпълнение спрямо св. Т., св. В. и св. Т.. Впоследствие кредитите на св. В. и св. Т. били погасени от св. К..

По отношение на кредита на жалбоподателката, за изпълнение на същият било образувано изпълнително дело № 20108190401696 на ЧСИ Л. М., като задължението възлизало на 14 337,33 лв. и било погасено от сина й на 19.01.2011г. В последствие пострадалата подала жалба, като било образувано наказателно производство.

Първостепенният съд в мотивите си е посочил, че в обжалваното наказателно постановление не са посочени доказателствата, въз основа на които прокурорът е приел така посочената от него фактическа обстановка, а се е задоволил единствено да изброи събраните доказателства и доказателствени средства - разпити на св. Т., В., Т.а и изискани справки от Банка ДСК ЕАД и ЧСИ Л.М., но не и да ги коментира поотделно и в тяхната съвкупност. Това е било необходимо, защото от анализа на събраните в хода на досъдебното производство доказателства се установява противоречие по отношение на основен за извода на прокурора факт - датата на извършване на престъплението, поради което последният е следвало да изложи изрични аргументи защо е приел, че датата на извършване на деянието е 10.01.2008г.

Досъдебно производство е било образувано за извършено престъпление на неустановена дата през 2010г. в гр. Пловдив. Че деянието е било извършено в началото на 2010 г. свидетелстват и показанията на св. В. (л. 22 от ДП), св. Т. (л. 24), св. К. (л. 26), св. Т. (л. 110). В различен смисъл се явяват писмените доказателства, събрани по делото, съгласно които действията на св. К. са били предприети на 10.01.2008 г. и които явно са били кредитирани от прокурора. В представената по делото Заповед № 8259/17.09.2010 г. за изпълнение на парично задължение по чл.417 от ГПК, издадена от PC - Пловдив (л. 9) е видно, че св. Т., както и св. В. са били задължени по договор за кредит от 10.01.2008 г., като въз основа на тази заповед е бил издаден изпълнителен лист (л. 11) и образувано изпълнително производство. Кредитът от Банка ДСК е бил окончателно погасен на 19.01.2011 г. съгласно справката от Банка ДСК (л. 124), а изпълнителното производство - прекратено на 31.01.2011 г., съгласно справката от ЧСИ Мурджанова (л. 127).

Във връзка с изложеното, първостепенният съд е извършил и собствен анализ на събраните по досъдебното производство доказателства и правилно е приел, че по делото няма събрано нито едно доказателство, което да сочи процесното деяние да е извършено след 2010 г. Събраните по делото писмени доказателства категорично опровергават тази възможност, доколкото заповедта за изпълнение на парично задължение издадена от РС - Пловдив, по която пострадалата твърди да е била принудена да заплаща задължението по изтегления кредит, е от дата 17.09.2010 г.

Въз основа на изложеното, първостепенният съд е приел, че изводът на прокурора, че е изтекла давността за наказателно преследване, поради което е прекратил наказателното производство е правилен.

Настоящата инстанция напълно споделя този извод на първмостепенния съд.

Деянието, за което е било образувано процесното досъдебно производство, е било извършено и довършено според прокурора на 10.01.2008 г., на която дата е възникнала и имотната вреда за пострадалата — с предаването на паричната сума в размер на 10 000 лв. на св. К.. Съгласно чл.209, ал.1 от НК, предвиденото наказание за престъплението „измама“ е лишаване от свобода от една до шест години. В тази връзка, съгласно чл.80, ал.1, т.3 от НК давността за наказателно преследване за процесното деяние е 10-годишна. Същата е започнала да тече при приетото от прокурора на 10.01.2008 г. (на основание чл.80, ал.3 от НК) и е изтекла на 10.01.2018 г. Правилно първостепенният съд е приел, че дори да се приеме, че деянието е било извършено на по-късна дата — в началото на 2010 г. (каквото е посочено в гласните доказателствени средства), то и в такъв случай давността е изтекла в началото на 2020 г.

Правилно първостепенният съд е приел за неоснователно възражението на жалбоподателката, че давността е била прекъсната с подаването на жалбата от страна на пострадалата, защото съгласно разпоредбата на чл.81, ал.2 от НПК, условие за прекъсване на давността за наказателно преследване е да бъде извършено каквото и да е действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. Действието следва да е извършено от компетентен орган, съобразно предвидените процесуални правила в НПК, в рамките на наказателното производство. Необходимо е то да е конкретизирано, като с него трябва да се осъществява наказателно преследване за определено престъпление и спрямо конкретно лице. Тук съществен е въпросът кои са действията, имащи за свой правен ефект прекъсването на давността. В съдебната практиката се приема, че процесуални действия, които прекъсват давността за наказателно преследване са образуване на наказателното производство срещу определено лице, привличане и разпит на лице в качеството на обвиняем, изготвяне на обвинително заключение, предаване на делото в съда, насрочване на съдебно заседание и други. Това е залегнало в ТР № 28/1959 г. по н.д. № 19/1959 г. на ОСНК, ТР № 96/1961 г. по н.д. 76/61 г. на ОСНК; Решение № 305/2002 г., постановено  по н.д. 177/2002 г. на ВКС, НК, Решение № 46/01.04.1985 г., постановено по н.д. №16/1985 г. на ВКС. Крайният извод от изложеното е, че подаването на жалбата от страна на жалбоподателката до компетентния орган не е действие водещо до прекъсването на давността.

Неоснователно е и възражението на жалбоподателката, че с образуването на досъдебното производство и разпита на Т. К. като свидетел са действия които водят до прекъсване на давността. В посочените по-горе решение се приема безспорно, че действия които водят до прекъсване на давността са образуване на наказателното производство срещу определено лице и привличане и разпит на лице в качеството на обвиняем. В настоящият случай досъдебното производство е образувано и водено срещу неизвестен извършител и това действие не е от категорията такива водещи до прекъсване на давността. В Случая това действие не е било насочено към конкретно определено лице. Овен това съгласно разпоредбата на чл.214, ал.3 от НПК, променена ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 05.11.2017 год., в постановлението за образуване на досъдебното производство не се посочват имената на лицето, за което има данни, че е извършило престъплението.

Разпита на лице в качеството му на свидетел също не е действие водещо до прекъсване на давността. Такова би било разпита на лице в качеството му на обвиняем, след надлежното му привличане в това качество.   

Предвид изложеното, правилно първоинстанционният съд не е установил наличието на извършено действие, което да прекъсва давността, съгласно чл.81, ал.2 от НПК, нито да е налице спиращо давността действие по смисъла на чл.81, ал.1 от НПК, поради което възможността за провеждане на наказателно преследване на основание чл. 80, ал. 1, т. 3 от НК се е изключила по давност към настоящия момент и постановлението за прекратяване на наказателното производство е правилно.

С оглед на това, въззивната инстанция прие да потвърди изцяло обжалваното определение, като правилно и законосъобразно.

       Ето защо, съдът

                                                  

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 88 от 18.02.2021 г., постановено по ЧНД № 351/2021 г. по описа на Районен съд Пловдив, X наказателен състав, с което е потвърдено Постановление от 14.12.2020 г., на Районна прокуратура – Пловдив за прекратяване на наказателното производство по ДП № 452/2017 г. по описа на Сектор ИП при ОД на МВР -  Пловдив, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 209, ал. 1 НК.

 

  

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                  

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

 

 

        2.