Решение по дело №709/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 190
Дата: 18 септември 2019 г.
Съдия: Николай Петков Ненов
Дело: 20193100600709
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

Номер190/18.9.2019г..Град Варна

 

Варненският окръжен съд                                                   Наказателно отделение

На  осемнадесети юли                                        Две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЯН ДЕНЕВ   

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: МАРИН АТАНАСОВ

                                      НИКОЛАЙ ПЕТКОВ

 

 

Секретар:Катя Апостолова

Прокурор: Деян Душев    

като разгледа докладваното от Петков

ВНАХД №709 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид:

 

С Решение №1029, постановено на 28.05.2019 г. по НАХД № 2046/2019 год. по описа на ВРС-XXII-ри наказателен състав, Г.Л.Я. е признат за невинен в това, че на 19.04.2019 г. в гр. Варна без надлежно разрешително държал високорискови наркотични вещества – хероин с нетно тегло 0,34 грама, със съдържание на активен компонент диацетилморфин 25,1 %, на стойност 22,10 лв. и марихуана с нетно тегло 0,25 грама, със съдържане на активен компонент  тетрахидроканабинол 6,15 %, на стойност 1,50 лв., всичко на обща стойност 23,60 лв., като случаят е маловажен, поради което и на основание чл.9, ал.2 от НК и чл. 304 от НПК е оправдан по внесеното в съда обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1 НК.

Срещу така постановеното решение на първоинстанционния съд е депозиран протест от прокурор при Районна прокуратура – Варна,  с който се иска съдебният акт да бъде отменен, като неправилен и в противоречие със събраните по делото доказателства. Сочи се, че деянието, за което е било повдигнато обвинение на Я., противно на изложеното от съда, не е с незначителна степен на обществена опасност по смисъла на чл.9, ал.2 от НК, аргумент за което се изтъква в двете различни по вид намерени вещества, които не са в „пренебрежимо“ малко количество, както и обстоятелството, че същите се държат от лице , системно употребяващо наркотици и по отношение на което не се касае за инцидентна проява, като с оглед установения синдром на зависимост към хероин и вредна употреба на канабиноиди, рискът при обвиняемия да извърши друго такова престъпление е изключитерлно висок и признаването му за невиновен би създало чуство за безнаказаност и би стимулирало употребата на наркотични вещества и за в бъдеще. Изразява се несъгласие и с отчитането от страна на съда на добро процесуално проведение на обвиняемия, както и на възрастта му, при преценка за приложението на чл.9, ал.2 от НК, както и неотчитането на обстоятелството, че същия е направил опит да прикрие извършеното от престъпление, изхвърляйки държаното от него пликче с хероин, когато е видял полицейските служители, че е предложил от наркотичното вещество и на друго лице, както и това, че макар обв.Я. да е реабилитиран, същият има предходно осъждане. Въз основа на  посочените възражения, се обосновава извод за безспорна съставомерност на осъществено от страна на обв.Я. деяние, за което му е било повдигнато обвинение  именно  по чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1 НК и се прави искане за отмяна на Решението на ВРС.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция, представителят на Окръжна прокуратура-Варна изразява становище, че изцяло поддържа така депозирания протест по посочените в същия мотиви и счита, че първоинстанционният съдебен акт следва да бъде отменен.

Защитникът на обв.Я. - адв.Б., моли въззивният съд да потвърди изцяло първоинстанционното решение, като правилно, законосъобразно и мотивирано, като излага и съображения относно пропуски при събирането , проверката и оценката на доказателствата, събрани в хода на воденото разследване.

Настоящата въззивна инстанция, след преценка на събраните по делото доказателства и въз основа императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на постановеният акт по отношение законосъобразността, обосноваността и справедливостта му, съобразно изискванията на чл.313 и чл.314, ал.1 от НПК намира за установено следното:

            Протестът е подаден от надлежна страна, в установения законов срок, поради което е допустим, като разгледан по същество, същият е  неоснователен.

От фактическа страна първостепенния съд, в съответствие с всички релевантни доказателства е приел за установено по безспорен начин следното:

На 19.04.2019 г., в района на Кооперативен пазар - гр. Варна , около обяд, обв. Г.  Я. срещнал свой познат – св. С., на когото споделил, че си си е закупил хероин и в тази връзка търсел и спринцовка. Двамата отишли до близка аптека, откъдето купили такава  и се отправили към района на старата ЖП- гара. При предвижването им към посоченото място, те били наблюдавани от полицейските служители св. М.И. и св. М.М., които  извършвали обход на района и които решили да извършат проверка на лицата. Предвид това, те слезли от служебния си автомобил и тръгнали пеша след тях. Междувременно полицейските служители забелязали как обв.Я. и св.С. изваждат спринцовки, като в момента, в който ги доближили, последните изпуснали по едно найлоново пликче, за които обяснили в последствие, че са с хероин, а обв. Я. казал, че в джоба на якето си имал и марихуана. Същият предал с Протокол за доброволно предаване 1 брой полиетиленово пакетче, съдържащо зелена тревиста субстанция и 1 бр. полиетиленово пликче, съдържащо кафяво прахообразно вещество.

На основание чл.356 от НПК било образувано бързо производство. В хода на същото била назначена и изготвена физико – химическа експертиза, видно от която  кафявото на цвят прахообразно вещество, съдържащо се в 1 брой прозрачно, полиетиленово пликче, предадено на 19.04.2019 г. с Протокол за доброволно предаване от обв. Я., представлява хероин с технологични примеси, с нетно тегло 0,34 грама,  като съдържанието на активен, наркотично действащ компонент – деацетилморфин в изследвания хероин е 25,1 %. Сухата, зелена на цвят растителна маса, съдържаща се в 1 брой прозрачно, самозалепващо се пликче, предадена със същия от обв. Я., представлява части от растението Херба Канабис Индика Сатива, известно като марихуана (индийски коноп, канабис), с нетно тегло на растителната маса 0,25 грама и съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол в марихуаната 6,15 %. Съгласно приложение № 2 към член единствен от постановление № 23 от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството (обн. в ДВ бр. 15 от 06.02.1998 г., изм. с бр. 14 от 18.02.2000 г.) на МС стойността на хероин с нетно тегло 0,34 грама, със съдържание на активен компонент диацетилморфин 25,1 %, е 22,10 лв., а стойността на марихуана с нетно тегло 0,25 грама, със съдържане на активен компонент  тетрахидроканабинол 6,15 %, е 1,50 лв.

От заключението на назначената по делото  съдебно-психиатричната експертиза е видно, че обв. Г.Л.Я. не страда от психично заболяване, но при същия е налице синдром на зависимост към хероин и вредна употреба на канабиноиди. Към момента на извършване на деянието на 19.04.2019 г. обв. Я. е бил в състояние да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.

При така установената фактическа обстановка, първоинстанционния съд след като е обсъдил и анализирал събраните доказателства е постановил решението си, като е признал обв.Я. за невинен в това, че на 19.04.2019 г. в гр. Варна без надлежно разрешително държал високорискови наркотични вещества – хероин с нетно тегло 0,34 грама, със съдържание на активен компонент диацетилморфин 25,1 %, на стойност 22,10 лв. и марихуана с нетно тегло 0,25 грама, със съдържане на активен компонент  тетрахидроканабинол 6,15 %, на стойност 1,50 лв., всичко на обща стойност 23,60 лв., като случаят е маловажен, поради което и на основание чл.9, ал.2 от НК и чл. 304 от НПК го е оправдал по внесеното в съда обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1 НК.

Първоинстанционният съд е постановил своето решение въз основа на задълбочен анализ на всички релевантни към делото доказателства, като направените от него изводи, че извършеното от обвиняемия деяние не е престъпно, макар и формално да осъществява признаците на чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1 НК, поради явната незначителност на неговата обществена опасност, съгласно чл.9, ал.2,пр.2 от НК, са достатъчно обосновани и аргументирани и съответстват изцяло на установените по делото обстоятелства, предвид и което същите изцяло се споделят от настоящия съдебен състав. Фактическите констатации, значими за правилното разкриване на обективната истина по делото, са изведени след всестранна и прецизна проверка на всички събраните по делото доказателства и доказателствени средства.  В този смисъл, настоящата инстанция счита за несъстоятелни  възраженията на прокурора  свързани с твърдяно противоречие между изводите на съда и събраните по делото доказателства.

Несподелима от настоящата инстанция е интерпретацията на фактите, релевирана в протеста на ВРП с която се сочи, че количеството и паричната равностойност на предмета на деянието следва да се разглеждат като част от комплекса обстоятелства, предопределящи маловажност на случая, но не и негова малозначителност, че е налице предходното осъждане на обвиняемия, макар и същия да е реабилитиран, както и това, че същият системно употребява наркотици и че е направил опит да укрие същите при възприемането на полицейските служители, изхвърляйки държаното от него пакетче - всичко това обуславящо  според  прокурора завишена личната обществена опасност на обвиняемия., а от тук - и степента на обществена опасност на извършеното от него деяние, за което допринася и различните видове наркотик държан от същия. Изложеното от гледна точка на материалния закон и на заложения в него разум, не може да бъде кредитирано от настоящата инстанция, тъй като не е съобразено с функциите и мястото на наказателното право в системата на правото и с общественото му предназначение и роля. Конкретното инкриминираното деяние формално осъществява обективните признаци на противозаконно държане на високорисково наркотично вещество и с оглед на това несъмнено попада в обсега на наказателно-правната забрана по чл.354а от НК, тоест то безусловно е противоправно. Липсва обаче съответстващо на тази противоправност ниво на обществена опасност на извършеното. А като се изхожда от даденото в чл.9 ал.1 НК легално определение за престъпление, именно обществената опасност е водещо съображение за противоправността. Оценката на едно деяние като общественоопасно зависи от обективните негови свойства и най-вече от свойството му да застраши или да причини вреда на защитени обществени отношения. Криминализирайки държането на високорискови наркотични вещества без съответното разрешение, законодателят е имал предвид проявите, при които вероятността от настъпването на вредоносен ефект върху правно защитените блага е висока. А конкретният случай не е такъв. Държането на 0,34 грама хероин и 0,25 грама марихуана не разкрива присъщото на престъпленията по чл.354а, ал.1-5 от НК  ниво на обществена опасност. То носи твърде нисък потенциал за увреждане на правно защитените с посочената норма социални блага - човешко здраве, обществен морал, сигурност. Няма някакво специфично съчетание на елементи на деянието или специфика в обстоятелствата, при които е извършено то, които да налагат друг извод за степента на неговата укоримост и да оправдаят използването на санкционните механизми на наказателното право спрямо обвиняемия. Соченото от прокурора предходно осъждане на обвиняемия, за което същия е реабилитиран, не може да бъде кредитирано като основание, обуславящо елемент от налична обществена опасност на дееца, като същото е относимо и към квалифицираното като „опит да прикрие“ извършеното престъпление поведение на обв.Я., доколкото видно от дадените от полицейските служители показания, същите са посочили, че при възприемането им от страна на обв.Я. и св.С., същите са „изпуснали“ от ръцете си по едно найлоново пакетче – действие, което настоящият съд не счита, че съдържа признаци на укривателно такова. Изцяло несъстоятелно и направеното от страна на прокурора възражение относно наличието на предвидена за релевантните към случая обстоятелства хипотеза на чл.354, ал.5 от НК, определящ именно случая като „маловажен“, доколкото малозначителността на деянието е свързана преди всичко именно с възможните или настъпили вредни последици и затова, когато те са явно незначителни, обществената опасност на деянието е толкова ниска, че третирането му като престъпление, дори и представляващо маловажен случай, е неоправдано.

По изложените съображения, ВОС намира наведените в протеста оплаквания за неоснователни. При установяване на фактите, Районният съд е ползвал доказателства, събрани и проверени при спазване на процесуалните правила, фактическите му изводи са точни, логични и правилни. Първоинстанционният съд е извършил обстоен анализ на релевантните за предмета на доказване обстоятелства и на тази база е постановил своя съдебен акт. Изводите и заключенията относно фактите и обстоятелствата включени в предмета на доказване, са направени без да са тълкувани превратно и при спазване изискванията на чл.304 от НПК. При установената по делото фактология първоинстанционният съд е приложил правилно закона, като е признал за невинен обв.Я. поради малозначителност на деянието.

Предвид гореизложеното и с оглед липсата на служебно констатирани основания за отменяне или изменяне на присъдата, на основание чл.338 от НПК, съставът на Окръжния съд в гр. Варна, като въззивна инстанция,

РЕШИ:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение №1029, постановено на 28.05.2019 г. по НАХД № 2046/2019 год. по описа на ВРС-XXII -ри наказателен състав.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационна проверка.

                       

           

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                2.