РЕШЕНИЕ
№…
11.06. 2019 г. гр.**
В ИМЕТО НА НАРОДА
**СКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД
ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ
на пети юни през две хиляди и деветнадесета година
В публичното заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ КРЪСТЕВА
ЧЛЕНОВЕ:1………………………
2……………………….
Секретар АЛЕКСАНДРА СЕРГЕВА
Прокурор …………………
като разгледа
докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
ТД №73 по описа за 2019 год.
ПРОИЗВОДСТВО по чл. 625 и сл. ТЗ.
Молителят „****“ ЕООД – гр.** с ЕИК*****твърди, че е в състояние на неплатежоспособност и свръхзадълженост, липсват финансови средства за покриване на ликвидните и изискуеми публични вземания, като това е поради трайно влошено финансово състояние и липса на имущество да покрие задълженията. Твърди, че към датата на подаване на молбата по чл. 625 ТЗ задълженията на молителя са в размер на 227 833, 06 лв., които представляват ликвидни изискуеми публични задължения.
Молителят е отправил искане да бъде постановено решение, с което да бъде обявен в неплатежоспособност и свръхзадълженост, да бъде определена началната й дата 01. 12. 2018 г. , да бъде открито производство по несъстоятелност длъжникът да бъде обявен в несъстоятелност и да бъде спряно производството на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ.
**СКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното :
ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:
С молбата по чл. 625 ТЗ молителят е представил следните писмени доказателства в съответствие с разпоредбата на чл. 628 , ал. 1 ТЗ: счетоводен баланс към 31. 12. 2018 г.; отчет за приходите и разходите за 2018 г.; отчет за паричните потоци по прекия метод за 2018 г.; отчет за собствения капитал за 2018 г.; баланс за периода от 1. 01. 2019 г. до 31. 03. 2019 г.; списък на кредиторите на молителя; опис на активите и пасивите на молителя; справка за задълженията към 02. 04. 2019 г.; представено е и уведомление по чл. 78, ал. 1 ДОПК до ТД на *******, офис ***вх. №152491900854152/ 04. 04. 2019 г.
За установяване на икономическото и финансовото състояние на молителя е допусната съдебно- икономическа експертиза, от заключението на която се установява, че общо задълженията на молителя са в размер на 227 833, 46 лева, от които задължения към персонала в размер на 82 289, 80 лева; осигурителни задължения в размер на 116 624, 37 лева, данъчни задължения в размер на 28 918, 89 лева. При проверка на активите на дружеството експертът е установил, че активите са на стойност 4 000 лева към 31.12.2018 г., а към 31.03.2019 г. активите са в размер на 448, 91 лева, от които вземания до една година в размер на 424, 58 лева; парични средства в брой в размер на 4, 33 лева и парични средства в безсрочни сметки в размер на 20 лева. В балансите на дружеството няма финансови ДМА по дялови участия, ценни книги, както и предоставени заеми на икономически свързани с дружеството лица.
При анализа на показателите за ликвидност е установено в заключението, че през 2018 г. и към 31. 03. 2019 г. коефициентите са под единица, т.е. сумата на задълженията към датата на баланса е по- голяма от средствата, с които следва да се покрие. През 2018 г. молителят е развивал дейност, която не е била особено ефективна и, въпреки реализирането на приходи, финансовият резултат е загуба от дейността в размер на 125 000 лева. Задълженията на молителя са данъчни плащания, осигуровки, които имат срок за издължаване в следващия месец след начисляването им. Стойностите на коефициентите за ликвидност под единица означават, че предприятието не разполага с достатъчно краткотрайни активи, за да посрещне задълженията си към балансовата дата. Посочено е, че от началото на осъществяване на дейността си през 2018 г. и до 31. 03. 2019 г. молителят не е в състояние да посрещне задълженията си с реализираните приходи от дейността и поради преустановяване на дейността и липса на приходи от нея през 2019 г. процесът е необратим и траен.
По отношение на показателите за финансова автономност вещото лице е изчислило, че още при стартиране на дейността на дружеството през 2018 г. е реализиран недостатъчно собствен капитал, за да се осигури финансова независимост. Към 31. 03. 2019 г. дружеството показва коефициент на финансова автономност с отрицателна стойност, което показва отрицателна тенденция, липса на надеждност собственият капитал да покрие пасивите на предприятието.
Относно показателите на обръщаемост на КМА (времетраене и брой на оборотите) е установено, че при молителят липсват материални запаси, поради което не е възможно да се определи време и скорост на обръщението им.Наличието на задължения и непогасяването им през 2018 г и до 31. 03. 2019 г., както и липсата на приходи, с които да бъдат погасени съществуващите задължения, показва невъзможност с лични средства молителят да погаси задълженията си и наличие на финансова зависимост на молителя от външен капитал.
С приложението на метода на Алтман като метод на изчисление на риска от неплатежоспособност вещото лице е установило, че за 2018 г. и 2019 г. дружеството се намира трайно в т.нар. „стрес зона“, което показва трайно установено положение на неплатежоспособност за молителя.
ОТ ПРАВНА СТРАНА:
От справката в Търговския регистър на Агенцията по вписванията става ясно, че дружеството – молител е вписано в регистъра първоначално на 09.10.2018 г.с уставен капитал в размер на 20 лева.
От представените по делото писмени доказателства и от заключението на съдебно – икономическата експертиза става ясно, чуе молителят има задължения към НАП и към персонала и не притежава активи, с които да покрие задълженията си. При анализа на показателите за ликвидност и автономност е видно, че от самото учредяване на дружеството същото е с отрицателни показатели, което означава, че дружеството не разполага с възможности да покрие задълженията си и въпреки приходите си, реализира загуба, която е отразена в балансите за 2018 г. и към 31. 03. 2019 г.
Въз основа на изложеното съдът приема за установено, че молителят трайно е изпаднал в състояние на неплатежоспособност по смисъла на чл. 608, ал. 1, т. 2 ТЗ, тъй като не е в състояние да изпълни публичните си задължения към държавата, свързани с търговската му дейност. От заключението на вещото лице е видно, че молителят не разполага с имущество, с което да покрие задълженията си към кредиторите, поради което не е налице временно затруднение на длъжника, а е налице трайно установено състояние на неплатежоспособност, което е налице от учредяването на дружеството до момента на подаване на молбата по чл. 625 ТЗ. Това положение е установено както с показателите за ликвидност и финансова автономност, така и с анализа на състоянието на длъжника с приложение на метода на Алтман.
Съдът счита, че е налице и състояние на свръхзадълженост по смисъла на чл. 742 , ал.1 ТЗ, тъй като от доказателствата по делото става ясно, че молителят не разполага с активи, с които да покрие задълженията си към кредиторите без опасност от нарушаване на техните интереси.
По отношение на началната дата съдът приема, че неплатежоспособността и свръхзадължеността са настъпили трайно към 01.01.2019 г., към която дата длъжникът е имал парични задължения към кредитори, видно от баланса на дружеството за 2018 г., които са били изискуеми и ликвидни, и не са изпълнени от молителя и това неизпълнение е останало до настоящия момент, като липсват данни за пълно или частично изпълнение.
От заключението на вещото лице става ясно, че молителят не притежава налични парични средства или бързоликвидни активи за осигуряване на парични средства за разноски в производството по несъстоятелност, които са изчислени от вещото лице в размер на 4800 лева за шест месеца.
Съдът е приложил разпоредбата на чл. 629б, ал.1 ТЗ, като е уведомил кредиторите да предплатят сумата за разноски в производството по несъстоятелност, като са уведомени , че при липса на предплащане, ще бъде приложена разпоредбата на чл. 632, ал. 1 ТЗ. До приключване на съдебното дирене и до настоящия момент кредиторите на молителя не са предплатили определената от съда сума, поради което с оглед разпоредбата на чл. 632, ал.1 ТЗ следва да бъде обявен длъжникът в неплатежоспособност по чл. 6087, ал.1, т. 2 ТЗ и свръхзадълженост по чл. 742 ТЗ с начална дата 01.01.2019 г., да бъде открито производство по несъстоятелност на молителя, същият да бъде обявен в несъстоятелност, да бъде прекратена дейността на предприятието, да бъдат допуснати обезпечителни мерки върху имуществото на длъжника и производството по несъстоятелност да бъде спряно без длъжникът да бъде заличен от търговския регистър.
С оглед изхода на делото молителят следва на основание чл. 620, ал.1 ТЗ молителят следва да заплати по сметка на **ския окръжен съд държавна такса в размер на 250 лева, която да бъде събрана от масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.
По изложените съображения и на основание чл. 632, ал.1 ТЗ, съдът
Р
Е Ш И
:
ОБЯВЯВА на основание чл.608, ал.1, т. 2 и чл. 742, ал. 1 ТЗ в
неплатежоспособност и свръхзадълженост „****“
ЕООД с ЕИК*****, със седалище и адрес на
управление гр.**, ул.“**“№ ***, ет.**,с НАЧАЛНА ДАТА 01.01.2019 г.
ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО по несъстоятелност на „****“ ЕООД с ЕИК*****.
ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото
на „****“ ЕООД с ЕИК*****.
ОБЯВЯВА „****“ ЕООД с ЕИК*****в несъстоятелност.
ПРЕКРАТЯВА дейността на предприятието на „****“ ЕООД с ЕИК*****.
СПИРА производството по несъстоятелност на „****“ ЕООД с ЕИК*****без да
заличава дружеството от търговския регистър.
ОСЪЖДА на основание чл. 620, ал. 1 ТЗ „****“ ЕООД с ЕИК*****да заплати по сметка на **ския
окръжен съд държавна такса в размер на 250 лева, която да се събере от масата
на несъстоятелността при разпределение на имуществото на длъжника.
ПРЕПИС от решението незабавно да
се изпрати за обявяване в търговския регистър на Агенцията по вписванията.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обявяване в търговския регистър и на въззивно обжалване в едноседмичен срок
от обявяването в регистъра пред ВТАС.
СЪДИЯ В
ОКРЪЖЕН СЪД: