Решение по дело №453/2016 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 57
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Мая Йосифова Кирчева
Дело: 20164320100453
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№___

гр. Луковит, 16 май 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ЛУКОВИТ, в публично съдебно заседание на шести ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ КИРЧЕВА

при секретаря И.Д., като разгледа докладваното от съдия  КИРЧЕВА  гр. д. № 453 по описа за 2016 г. на съда и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производство по чл. 45 от ЗЗД и чл. 288а, ал.3 вр. чл. 288, ал. 12 от Кодекса за застраховане /отм./

Предявена е искова молба от ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, гр. София, ул. "Г.И." № *, представляван от Изпълнителните директори Б.М.и С.С.със съдебен адрес:*** адв. К.К.против З.А.О., ЕГН ********** ***, с която се иска да се осъди ответника да заплати на ищеца сумата от 8951,83 лв., представляваща изплатено обезщетение за имуществена вреда по щета № 120251/07.11.2011г., ведно със законната лихва върху главницата, начиная от датата на подаване на исковата молба - 22.11.2016г. до окончателното й изплащане, както и направените деловодни разноски в настоящето  производство.

Ищецът  ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, гр. София твърди в исковата си молба, че на основание чл. 288а, ал. 1, т 1 от Кодекса за застраховането (отм.), сега чл. 559, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането и Споразумение между Компенсационните органи и Гаранционните фондове от 29.04.02г. (на основата на чл.6 от Четвърта Моторна Директива 2000/26/ЕЕС) възстановил по щета № 120253/17.11.2011 г. изплатеното от Националното Бюро на Българските Автомобилни Застрахователи на „Ceska Pojistovna“ – република Чехия обезщетение за имуществени вреди в размер на 8951,82 лв. равностойността на 4577 евро за увредения от ПТП, настъпило на 29.07.2009 г. в Р Чехия на път 2/262, лек автомобил „Шкода Фабия" с per. № ******, собственост на „ЧЕЗ – Управление на Материални активи“ ООД, Р Чехия. Виновен за катастрофата бил ответникът З.А.О., който управлявайки  лек автомобил "Опел Кадет" с ДКН ** **** **, при предприемане на маневра изпреварване в участък с остър ляв завой удря правомерно движещия се насрещно участник-2 л.а. „Шкода Фабия" с per. № ****** и така причинява процесното ПТП.В нарушение на чл. 260 от Кодекса за застраховането (отм), сега чл. 490 от Кодекса за застраховането, ответникът управлявал процесния автомобил без да има за него действаща задължителната застраховка "Гражданска отговорност" към датата на ПТП. Ищецът е поканил ответника да възстанови платеното от Гаранционен Фонд, но и към настоящия момент лицето не е погасило задължението си.

Моли съда да постанови решение, с което на основание чл. 45 ЗЗД, чл. 288а, ал. 3 във вр чл. 288, ал. 12 от Кодекса за застраховането (отм), сега чл. 559, ал. 3 във вр. 558, ал. 7 от Кодекса за застраховането да осъди З.А.О. да заплати на ищеца исковата сума от 8951,83 лв., представляваща възстановеното от Гаранционен фонд обезщетение по щета № 120253/17.11.2011 г., ведно със законната лихва, считано от датата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на сумата и направените по делото разноски.

В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК не е постъпил писмен отговор  от назначения на основание чл. 47, ал.6 от ГПК особен представител на ответника. В съдебно заседание особеният представител пледира за отхвърляне на иска като неоснователен и недоказан.

  Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и въз основа на закона, достигна до следните фактически и правни изводи:

От представения по делото в превод от чешки език доклад за ПТП № KRPU-648/DNDC-2009-LJ се установява, че на 29.07.2009 г., в 13:00 ч., на път 2/262, на км 32,26 - в землището на община  Бенешов над Плоучници, Р. Чехия между лек автомобил "Опел Кадет" с ДКН ** **** **, управляван от ответника З.А.О., и лек автомобил "Шкода Фабия" с рег. № ******, собственост на "ЧЕЗ - Управление на Материални активи" ООД, Р. Чехия е настъпило ПТП с материални щети, което е причинено по вина на водача на л.а. "Опел Кадет" - ответника З.А.О.. Съгласно описания в протокола механизъм водачът на л.а. "Опел Кадет" при предприемане маневра изпреварване в участък с остър ляв завой ударил правомерно движещия се насрещно л.а. "Шкода Фабия" и така причинил ПТП. В протокола са описани щетите по двете МПС, настъпили в резултат на ПТП-то. По отношение на лек л.а. "Шкода Фабия" с рег. № ******  констатираните и описани в протокола щети  са: предна броня, предна дясна гума + алучиниева джанта, задна дясна алуминиева джанта, шаси на автомобила, задна броня, предна лява врата + стъкло, задна лява врата + стъкло, задна лява гума + алуминиева джанта, заден ляв калник, ляво странично огледало.

                От представените справка от базата данни на Информационен център към ГФ и писмо от ЗК "Лев инс" се установява, че към момента на настъпване на ПТП-то, управлявания от ответника З.А.О. лек автомобил с рег. № ** **** ** не е имал валидна застраховка "Гражданска отговорност" /прекратена на 15.06.2009 г./.

От представената по делото кореспонденция между Чешко бюро на застрахователите и Национално бюро на българските автомобилни застрахователи /НББАЗ/ е видно, че по повод настъпилото на 29.07.2009 г. в Р. Чехия ПТП е била заведена щета с реф. № GF-11-172 CZ за нанесените от процесното ПТП щети по автомобила "Шкода Фабия", с рег. № ******, собственост на "ЧЕЗ - Управление на Материални активи" ООД, Р. Чехия.

Представени са нареждане за презграничен превод от 26.10.2011 г. с който НББАЗ е заплатило на Ceska Pojistovna по щета реф. № GF-11-172 CZ обезщетение от 4524.00 евро и претенция                до Гаранционен фонд за възстановяване на изплатеното обезщетение от НББАЗ, причинена от незастраховано МПС с българска регистрация.

В тази връзка е изготвен доклад по щета № 120253/07.11.2011 г.  за имуществени вреди от Гаранционен фонд за сумата 8951,83 лв. /левовата равностойност на 4577,00 евро/, която е одобрена и изплатена от ищеца на НББАЗ на 22.11.2011 г. /видно от платежно нареждане на л. 29 от делото/.

С регресна покана изх. № ГФ-РП-221/22.03.2016 г. ищецът е поканил ответника да му възстанови изплатеното от него обезщетение по щета № 120253/07.11.2011 г.   в размер на 8953,33 лева. Поканата е върната обратно, с отметка, че получателят се е преместил на друг адрес. Приложено е удостоверение, издадено по искане на ищеца от  МВР - СДВР - Сектор "БДС", видно от което постоянният адрес на ответника е същият, на който е изпратена поканата.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл.288, ал.1, т.2, б.„а” КЗ /отм./, Гаранционният фонд изплаща обезщетения по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания и за вреди на чуждо имущество, ако пътнотранспортното произшествие е настъпило на територията на Република България, на територията на друга държава членка на ЕС или на територията на трета държава, чието национално бюро на застрахователите е страна по Многостранното споразумение, и е причинено от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България, и виновният водач няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Съгласно разпоредбата на чл.288, ал.12 /отм./ след изплащане на обезщетението по ал. 1 и 2, фондът встъпва в правата на увреденото лице до размера на платеното и разходите по ал.8.

Съгласно разпоредбата на чл.288а, ал.1, т.1 КЗ /отм./ Гаранционният фонд възстановява суми, изплатени от компенсационен орган на държава членка, когато моторното превозно средство на виновния водач обичайно се намира на територията на Република България и в двумесечен срок от настъпване на застрахователното събитие не може да се определи застрахователят. Съгласно ал.3 на същата разпоредба след изплащането на обезщетение по ал. 1 се прилага чл.288, ал. 12 и 14 .

Независимо дали обезщетението за причинени имуществени вреди е изплатено от ГФ пряко на увреденото лице в хипотезата на чл.288, ал.1, т.2, б.„а” /отм./ или чрез компенсационен орган на държава – членка на ЕС, какъвто е Националното бюро на българските автомобилни застрахователи за Република България по смисъла на чл.282 ал.4 /отм./ в хипотезата на чл.288, ал.1 т.1 /отм./, то във всички случаи, ако за МПС с обичайно местопребиваване на територията на Република България, чиито водач виновно е причинил пътно - транспортното произшествие в друга страна членка на ЕС, няма валидна застраховка „Гражданска отговорност” за МПС или не е установен застраховател, след изплащане на обезщетението на увреденото лице или възстановяване на стойността му на компенсационния орган, за Фонда по силата на закона възниква регресно право към причинителя на увреждането на основание чл.288, ал.12 /отм./.

В тежест на ищеца в производство е да докаже по делото правото си да встъпи в правата на увреденото лице до размер на заплатеното обезщетение и разходите за определяне и изплащане на обезщетението, респ. размера на платената сума, както и възникването на деликтна отговорност на ответника по отношение на увреденото лице, а именно: извършено вредоносно деяние от ответника, в резултат на което са настъпили вреди, вредоносното деяние да е противоправно, т.е. нарушава предписани от нормативните актове правила за поведение в страната, в която е осъществено, причинена е вреда, която е реално настъпила, липса на валидно сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност” по отношение на управляваното от ответника МПС към момента на настъпване на увреждащото събитие, наличието на плащане от страна на ГФ на дължимото обезщетение за вреди и разноските във връзка с определянето и изплащането му на компенсационен орган по смисъла на чл.282, ал.4 /отм./ в претендирания размер.

От представените писмени доказателства, неоспорени надлежно от ответника в законоустановения срок, безспорно се установи наличието на изброените по-горе предпоставки, обуславящи вземането на ищеца Гаранционен фонд спрямо ответника, а именно настъпилото застрахователно събитие на 29.07.2009 г. по вина на ответника, като ползвател на МПС, за което към тази дата не е имало валидно сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и плащане на обезщетение за причинените на увреденото лице вреди от страна на ищеца.

По изложените съображения съдът намира, че предявеният иск е основателен, поради което и следва да бъде уважен.

На основание чл. 78, ал.1 от ГПК, в тежест на ответника следва да се присъдят направените от ищеца разноски в размер на 1136,26 лв., представляващи ДТ  и възнаграждение за особен представител, съгласно представения списък по чл. 80 от ГПК.

 

Мотивиран от горното, съдът:

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА  З.А.О., ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ на  ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, гр. София, ул. "Г.И." № *, представляван от изпълнителните директори Б.М.и С.С.със съдебен адрес:*** адв. К.К.на основание чл. 45 от ЗЗД и чл. 288а, ал.3 вр. чл. 288, ал. 12 от Кодекса за застраховане /отм./  сумата от 8951,83 лева /осем хиляди деветстотин петдесет и един лева и 83 ст./, представляваща възстановеното от Гаранционен фонд по щета изплатено по щета № 120253/07.11.2011г., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба - 22.11.2016 г. до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски в размер на 1136,26 лева /хиляда сто тридесет и шест лева и 26 ст./.

Решението може да се обжалва пред Ловешкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: