Определение по дело №1087/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 180
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Веселина Косева Мишова
Дело: 20205500501087
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

Номер 180                   11.02.2020  година                            Град С.З.    

                                

 

                СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД……..втори граждански състав на  единадесети февруари………………2020..година  в закрито заседание в следния състав: 

                                             

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЗЛАТЕВ

       

                                                               ВЕСЕЛИНА МИШОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ:    

                                                               БОРЯНА ХРИСТОВА

 

Секрет…………………………………………………………………………..                                                         

Прокурор………………………………                                          

като разгледа докладваното от………………..съдията В. МИШОВА                                                    

частно гражданско дело номер 1087.…………………по описа за 2020……..година.

                  

                   Производството е по реда на чл. 122 от ГПК.

                   Образувано е по повод определение № 557 от 05.02.2020 г., постановено по гр. д. № 470/2020 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което се повдига препирня за подсъдност между Старозагорския районен съд и Казанлъшкия районен съд и делото е изпратено за определяне на местно компетентния съд за разглеждане на предявения от Т.Г.М. против ОД на МВР гр. С.З. иск, с правно основание чл. 178, ал.1, т.3 във вр. чл.187, ал.5, т.2 ЗМВР и чл.86, ал.1 ЗЗД.

                   Производството пред Казанлъшкия районен съд е образувано по искова молба от Т.Г.М. от гр.К.против ОД на МВР гр.С.З. за заплащане на положен от него извънреден труд, както и за мораторна лихва върху всяко едно от възнагражденията. Ответникът, в срока за отговор, е възразил относно местната подсъдност на делото. С определение № 13 от 03.01.2020г., постановено по гр. д. № 3235/19г., Казанлъшкият районен съд е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Районен съд – гр.С.З..  За да постанови този резултат, съдът е приел, че възражението за местна неподсъдност е основателно, предвид чл.108, ал.2 ГПК, тъй като спорът, касаещ провоотношение с държавно учреждение е възникнал на територията на гр.С.З..

                  Старозагорския районен съд е приел, че делото не му е местно подсъдно, тъй в случая е налице трудов спор, в който намира приложение специалната разпоредба на чл.114 ГПК, съгласно която работникът може да предяви иск срещу работодателя си по мястото, където обичайно полага труд. Когато е налице възможност за избор и ищецът е избрал подсъдността, съдът не може да се позовава на чл.119, ал.3 ГПК и да изпраща делото на друг съд, като прилага общата подсъдност по чл.108, ал.2 ГПК.

         Старозагорският окръжен съд след като обсъди мотивите, изложени в определение № 380 от 24.01.2020г., постановено по гр. д. № 341/2020г. по описа на Старозагорския районен съд, както и тези, изложени в определение № 13 от 03.01.2020г., постановено по гр. д. № 3235/19г. по описа на Казанлъшкия районен съд, намира за следното:

         Правният статут на служителите на Министерството на вътрешните работи е уреден в чл. 142 ЗМВР, според който те са три вида: държавни служители – полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението; държавни служители и лица, работещи по трудово правоотношение. Статутът на държавните служители - полицейски органи, какъвто е ищецът, е уреден в ЗМВР, който съдържа норми относно условията за възникване и прекратяване на служебното правоотношение, както и неговото съдържание, но в него липсват процесуални правни норми относно реда за разглеждане на имуществените спорове между държавните служители и съответните звена на МВР, където са назначени. Поради това по аналогия следва да се приложи нормата на чл. 125 ЗДСл, според която имуществените спорове се разглеждат по общия исков ред, а именно по реда на ГПК.

          Общото правило, уреждащо местната подсъдност, се съдържа в чл. 108, ал.2 ГПК, който постановява, че искът се предявява пред съда, в района на който е възникнало правоотношението, от което произтича спорът. От него законът предвижда редица изключения с оглед качеството на страните или предмета на спора. По отношение на трудовите дела в чл. 114 ГПК е предвидена специална местна подсъдност, според която работникът може да предяви иск срещу работодателя си и по мястото, където той обичайно полага своя труд. Въпреки че правният статут на държавните служители в МВР и работниците и служителите се урежда от различни закони (ЗМВР и КТ), основното и съществено съдържание на служебното и трудовото правоотношение е едно и също, тъй като и двете имат за предмет престиране на работна сила и произтичащите от това социални права – възнаграждение, почивки, отпуски. Именно поради сходството в съдържанието на трудовото и служебното правоотношение за по – подробната регламентация на социално – икономическите права на държавните служители в МВР, ЗМВР препраща към КТ – чл. 175, ал. 2, чл. 188, ал. 2, чл. 190. Сходното правно положение на служителите по трудово и служебно правоотношение налага прилагането на един и същ ред за защита, от което следва, че за защита на имуществените си права, държавните служители могат да се ползват от изборната подсъдност по чл. 114 ГПК, като предявят иска и по мястото, където обичайно полагат труд. Приравняването на споровете по ЗМВР с трудовите е прието от ВКС като аргумент за освобождаване на държавните служители в МВР от заплащане на държавни такси по граждански дела, свързани с тяхното служебно положение  -т. 23 от ТР № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК. Застъпването на становище, че подсъдността по чл. 114 ГПК е неприложима за държавните служители, за които се прилага общата подсъдност по чл. 108, ал.2 ГПК, би довело до поставяне в неравностойно положение служителите по трудово и служебно правоотношение при положение, че предмет на защита са едни и същи права.

       С оглед на изложеното, Старозагорският окръжен съд намира, че Казанлъшкият районен съд не е имал основание да се десезира от разглеждането на предявения от Т.Г.М. против ОД на МВР гр.С.З. иск за заплащане на възнаграждения за положен извънреден труд и мораторна лихва и неправилно е прекратил производството по делото. По повдигнатия спор за подсъдност компетентен да разгледа исковата молба е Казанлъшкият районен съд.

        Воден от горните мотиви и на основание чл. 122 от ГПК, Старозагорският окръжен съд, в настоящия състав

О П Р Е Д Е Л И :

        КОМПЕТЕНТЕН да разгледа предявения от Т.Г.М. против ОД на МВР гр. С.З. иск с правно основание чл. 178, ал.1, т.3 във вр. чл.187, ал.5, т.2 ЗМВР и чл.86, ал.1 ЗЗД е Районен съд – Казанлък.

          Делото да се изпрати на РС – Казанлък за разглеждане, копие от настоящото определение да се изпрати на РС С.З. за сведение.

          Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

 

       

      ЧЛЕНОВЕ: