Решение по дело №30/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 34
Дата: 17 март 2020 г.
Съдия: Стела Венциславова Дандарова
Дело: 20205000500030
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  № 34

 

 

гр. Пловдив, 17.03.2020 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Пловдивският апелативен съд, 2–ри граждански състав, в открито съдебно заседание на девети март две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ДАНДАРОВА

ЧЛЕНОВЕ:СТАНИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

МАРИЯ ПЕТРОВА

с участието на секретаря Анна Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Дандарова  в.гр.д. №30 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.25 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на П.Й.С. намиращ се в затвора в гр. С. З. против решение № 522/05.08.2019г. постановено по гр.д.№ 69/2018г. по описа на Старозагорския окръжен съд с което е отхвърлен предявения против П Р Биск да му заплати сумата от 50 000 лв.обезщетение за причинените му неимуществени вреди от виновните бездействия на П Р Бза периода от 01.06.13г. до 01.06.2018г. изразяващи се в непредприемане на действия за отмяна на присъдата му „доживотен затвор“,представляваща нечовешко наказание,с което е третиран в нарушение на чл. 3 от Конвенцията и причинено заболяване остеохондроза, ведно със законната лихва от датата на завеждане на исковата молба. Иска отмяна на решението и постановяване на ново с което предявеният главен и акцесорен иск да бъдат уважени.Изложените съображения са:

Неправилно съда е приел,че не е установено задължение на П. на РБ,което да не е изпълнено в нарушение на закона.Съдът е отрекъл правомощието на прокуратурата да поиска възобновяване на наказателното производство ,ако са налице предпоставките за това,поради липсата на акт на висшестоящ орган или съд,установил нарушение на прокурор във връзка с правомощията му по глава 33 НПК.

Неправилен е извода за липсата на причинно следствена връзка между поведението на прокуратурата и понесените от него неимуществени вреди,тъй като тя е единствения орган,който може да поиска отмяна на незаконосъобразна присъда.С изпратените отговори,че няма нарушение на закона не са взети мерки за поправянето на вредите.

Искът е следвало да се разгледа по реда на ЗОДОВ,тъй като предявеният иск бил по чл. 3 от Конвенцията за защита правата на човека,която по юридическа сила може да се приравни с ДЕС.Искът следва да се преквалифицира като такъв по ЗОДОВ,защото се търси отговорност от държавата.

Постъпила е и частна жалба против определението по чл. 248 ГПК с което е допълнено постановеното решение в частта за разноските и С. е осъден да заплати на П.на РБ сумата 150 лв. разноски за юрисконсултско възнаграждение.Намира че не дължи разноски ,защото делото следва да се гледа по реда на ЗОДОВ.

С постъпилите отговори по въззивната и въззивната частна жалба П. на РБ поддържа становище,че къщите са неоснователни.Изложени са подробни съображения.

След преценка на събраните по делото доказателства съдът прие за установено от фактическа страна следното:

С присъда №131/15.05.2010г. по нохд№ 748/2009г. на Окръжен съд гр. Стара Загора П.Й.С. е признат за виновен в това,че на 06/07. 02.2009г. в с.М. В. действайки при условията на опасен рецидив,като съизвършител, в съучастие с подсъдимите М. Б. С. и Т. С.К. е отнел чужди движими вещи: 763 000 евро, 42 798 щатски долара, 317 910 лв.,пет броя златни брошки, две златни обеци,един брой златен пръстен, от владението на собствениците им Г. Ж.Г. и К. Г. П. с намерение противозаконно да ги присвои,като употребил за това сила и заплашване спрямо К. П. и грабежът е в особено големи размери,тъй като отнетите вещи и пари са на обща стойност1 876 411.13 лв. и извършителите са били въоръжени с автомат АК 7.62 мм,поради което и на основание чл. 199 ал.2 т.3 вр.с ал.1 т.4 във вр. с чл. 198 ал.1 във вр. с чл.20 ал.2 във вр. с чл. 29 ал.1 б.“а“ вр. с чл. 54 НК е осъден на  ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР.

Признат е за виновен в това, че на 06/07.02.2009г. в с.М. в.,без да има надлежно разрешение по Закона за контрол над взривните вещства,огнестрелните оръжия и боеприпаси е държал огнестрелно оръжие-автомат К. с кал. 7.62 мм и боеприпаси 17 броя патрони калибър 7.62 мм,поради което и на осн. чл. 339 ал.1 във вр. с чл. 54 НК го е осъдил на 6 години лишаване от свобода.

На осн. чл. 23 ал.1 НК е определено едно общо наказание:ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР,което да се изтърпи при първоначален „специален режим“ на осн.чл. 60 ал.1 и чл. 61 т.1 от ЗИНЗС

С решение № 49/21.04.2011г. по внохд № 329/2010г. на Пловдивския апелативен съд присъдата е потвърдена.

С решение № 144/17.11.2011г. по кнохд№ 1874/2011г. по описа на ВКС е оставено в сила решението на апелативния съд.

С молба от 28.04.2014г. С. е поискал от главния прокурор да изготви  предложение за възобновяване на наказателното производство.Със становище от 05.06.14г. му било отговорено,че няма основания за възобновяване на нохд № 748/09. На СтОС.

С молба от 11.01.2016г. отново отправил искане но главния прокурор за възобновяване на делото по съображения,че липсвали законови основания за налагане на присъдата и това което е изживял до момента представлявало изтезание.На 30.03.16г. отново получил отговор,че няма основание да бъде уважено искането му.

С молба от 18.12.17г. отново поискал от главния прокурор да направи предложение за възобновяване на делото.Със становище от 27.04.18г. на П.на РБ било отказано да се изготви предложение.

Относно вида и интензитета на понесените страдания е изслушан свидетеля М. Х.,който изтърпява наказанието си за убийство по чл. 116 НК в една и съща група с жалбоподателя в затвора. Свидетелят установява,че има наблюдение за периода от 01.06.2013г. до 01.06.2018г.Възможността да наблюдава С. са по време на едночасовите разходки на открито преди и след обяд,,когато се мият чинии, изхвърлят боклуци. Когато извеждат свидетеля в коридора по различни причини,като ползване на телефон,посещение при психолог, при лекар и др.също има зрителен контакт с жалбоподателя.Това което е забелязал свидетелят ще бъде цитирано дословно.“Забелязах,че у П. се породиха силни и интензивни по своя характер,с трайно отражение във времето,негативни емоции,състояния и чувства на тотално беззаконие и незачитане на основни човешки права,репарирани в приоритетни нормативни актове като Конституцията на БР и ЕК за правата на човека.Чувство за прилаган спрямо П. съвременен,негласен,мъчителен държавен метод за инвалидизиране на личността му,целящ физическото и психическото му унищожаване.Чувство за бавна духовна смърт парализираща у него всякакво желание за живот.Чувството на туширан страх и ужас за собствения му живот породено от опасната среда,в която е поставен,в която опасна среда човешкия живот нямаше никаква стойност.Чувството на обездвижен труп от продължителната изолация,в която беше поставен,която продължителна изолация в съвкупност с изброените до тук обстоятелства доведе до непоправимо за цял живот заболяване  остеохондроза,от което П. заболя. Симптомите наблюдавам всеки ден.Така изброените чувства доведоха у П. емоции и състояния изразяващи се в психоемоционален стрес,напрегнатост,тревожност,нервност и сърцебиене,вследствие на които у П. се появиха продължителни състояния на безсъние и депресия,които станаха хронични“. Свидетелят обяснява,че специалния режим се изтърпява в постоянно заключена килия и движението е ограничено.В по-голяма част от денонощието П. постоянно седял нямало пречка да става прав.килията била с размери1.80 на 4.00 метра. Надзирателят често му казвал да стане от стола и да си легне Но той седял,четял и пишел.“Отделно от така наложената присъда „доживотен затвор“ и обстоятелствата при които беше наложена от закона,П. изпитваше постоянен тормоз,това постоянно го глождеше и в по-голяма част от денонощието постоянно седеше“.

Показанията на свидетеля съдът възприема само в тази им част в която възпроизвежда преките си зрителни наблюдения и слухови възприятия, а именно,че в по-голяма  част от денонощието С. стоял седнал ,като пишел и четял и не приемал съветите на надзирателите да става и да си ляга. Останалите показания съдът не възприема,тъй като те буквално възпроизвеждат  исковата молба. Това не са преки впечатления за преживени емоции и чувства или споделени такива, а възпроизвеждане на заучени фрази в които има елементи на експертност в областта на медицината и психологията.

Изслушана е и СМЕ изготвена от д-р С.,която  отговорила на въпроса дали продължителната изолация вследствие на наложеното наказание „Доживотен затвор“и специфичините обстоятелства на тази изолация и обездвижването са причина за настъпилото заболяване „остеохондроза“Според вещото лице остеохондрозата е от групата дегенеративни заболявания,които засягат ставния хрущял и нормалното формиране на костите. Заболяването може да се появи с различна локализация,като трудно се установяват причините за появата.С времето и развитието на заболяването междупрешленните дискове се повреждат,стават по-нееластични и тънки,разстоянието между прешлените намалява и костните им повърхности се трият една в друга.нервните окончания са притиснати и в резултат може да се появи оток и болезненост.С течение на времето хрущялното покритие изтънява,ерозира се и се стига до уплътняване на подхрущялната кост/шипове/.Диагностиката е с ренгенография,компютърна томография-КТ,ядрено-магнитен резонанс.Изследването с някой от тези методи определя фазата на болестта,изразеността на симптоматиката и снемането на анамнеза. Лечението в повечето случаи е с изписване на нестероидни противовъзпалителни средства,мускулни релаксанти,витамини, и локални натривки.Необходим е покой на засегнатите стави.

Остеохондрозата е етап от развитието на човешкия скелет,неговата костна и хрущялна плътност,динамиката на живота,естеството на физическите натоварвания.От значение е и строгата индивидуалност и генетична предразположеност на всеки отделен индивид.Тя се наблюдава през първата половина от живота на човек и е предвестник на дегенеративните изменения на костно-ставните структури,които настъпват във втората половина от живота.

Проследявайки медицинската документация на жалбоподателя,вещото лице посочва,че оплакванията от гръбначно-поясна болка започват от 2011г.,когато е на 38 години. Това е характерната възраст за появата на симптоматика свързана с остеохондроза.Налице е било засилване на болката през 2014 и 2015г.,когато симптоматиката обхваща и шийния отдел на гръбначния стълб и ляво рамо.През август 2018г. му е проведено  изследване КТ,през 2017г.ренгенография.Заключенията за деформираща спондилоза и остехондроза в лумбалния отдел на гръбначния стълб,според вещото лице са естествени етапи в развитието на дегенеративните процеси в костно-ставните структури.

В заключение,вещото лице приема,че бавната скорост на напредване на тези изменения в гръбначния стълб и по някои други стави,не е вследствие на обездвижването на ищеца,а е по- скоро негова генетична предразположеност. На допълнително поставените от жалбоподателя въпроси отговаря,че като се изключат физическите натоварвания при вдигане на тежести и други спортни дейности,междупрешленните дискове в областта на лумбалния отдел са най-натоварен в право положение или когато се вдига тежест в клек.В легнало положение дисковете са облекчени от натоварване.

С оглед така приетата за установена фактическа обстановка,съдът направи следните изводи:

Предявеният иск за обезщетение за понесени неимуществени вреди е с правна квалификация чл. 49 ЗЗД.Отговорността на лицата,които са възложили другиму извършването на някаква работа,за вредите,причинени при или по повод на тази работа ,е за чужди противоправни и виновни действия или бездействия. Тази отговорност има гаранционно обезпечителна функция и произтича от вината на натоварените с извършването на работата лица. Трайна и непротиворечива е съдебната практика,че отговорността по чл. 49 ЗЗД настъпва,след като натовареното лице при или по повод изпълнението на възложената му работа причини виновно вреди на пострадалия.За да е налице отговорността трябва да са налице следните кумулативно изискуеми предпоставки: вреди на пострадалия,вредите да са причинени от лице,на което отговорният по чл. 49 ЗЗД е възложил някаква работа,вредите да са причинени при или по повод изпълнението на работата,причинителят на вредата да има виновно поведение.

Нито един от тези елементи не е налице.Жалбоподателят твърди,че в резултат на бездействието на ответника изразяващо се в непредприемане на действия за отмяна на присъдата му „доживотен затвор“са му причинени описаните в исковата молба неимуществени вреди.

Не е налице виновно и противоправно поведение на главния прокурор или на определен от него прокурор,свързано с отправените  искания от осъденото лице за възобновяване на наказателното производство. Възобновяването на наказателните дела е уредено в глава“тридесет и трета“на НПК.Осъденият може да направи искане по чл. 422 ал.1 т.4-6 НПК. Неговата лична преценка относно наличието на предпоставките да се поиска възобновяване на наказателното дело, е резултат на мисловните му процеси,анализа на фактите на база на възприятията му,познанията му и не обвързва прокуратурата. В изпълнение на задълженията на съответните лица,отправените искания от осъденото лице  са разгледани и по тях е взето отношение. Това че не са удовлетворени не означава,че са нарушени правила и норми,тоест че са противоправни,както и че са виновни. Нещо повече отправено от главния прокурор предложение по чл. 422 НПК не обвързва съда.

Не се доказаха и многобройните твърдени от жалбоподателя вреди:чувство на тотално беззаконие и незачитане на основни човешки права; съвременен,негласен,мъчителен държавен метод за инвалидизиране на личността,целящ психическото и физическо и унищожаване; чувство за бавна духовна смърт,парализираща всякакво желание за живот; чувство на душевен страх и ужас за собствения живот от поставянето му в опасна среда; чувство на обездвижен жив труп с оглед продължителната изолация на специален режим/в легнало положение е докато спи по 8 часа, през останалото време стои седнал на стол./; Изброените чувства довели до следните емоции: психоемоционален стрес,нервност напрегнатост,тревожност,сърцебиене ,безсъние и депресии,налагащи прием на лекарства,които преди не приемал.

По изложени по-горе съда не възприема показанията на разпитания свидетел.Единствено може да се приеме за доказано,че е изпитвал тревожност, нервност, безсъние,което е установено от медицинските документи изготвени по повод негови оплаквания и извършени прегледи.Тези чувства обаче не са в причинна връзка с действията или бездействията на ответната страна,за които по-горе беше прието,че не са противоправни и виновни.

При липсата на предпоставките за уважаване на иска по чл. 49 ЗЗД за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди,правилно окръжният съд го е отхвърлил. Решението като правилно постановено следва да се потвърди.

С частна жалба се жали определението по чл. 248 ГПК с което е допълнено решението в частта за разноските,като П.С. е осъден да заплати на ответната страна 150 лв. юрисконсултско възнаграждение.Твърди се че е предявен иск по ЗОДОВ и не дължи разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Частната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Производството е по чл. 49 ЗЗД.На общо основание ответникът има право на разноски при отхвърляне на иска.В чл. 78 ал.8 ГПК е уредено присъждането на юрисконсултско възнаграждение и съда е спазил е спазил разпоредбата.

Воден от гореизложеното съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 522/05.08.2019г. постановено по гр.д.№ 69/2018г. по описа на Старозагорския окръжен съд в обжалваната му част и ОПРЕДЕЛЕНИЕ№ 869/08.11.2019г. постановено по гр.д.№ 69/2018г. по описа на Старозагорския окръжен съд.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред ВКС в месечен срок от съобщаването му на страните.

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                        

                        ЧЛЕНОВЕ: