Решение по дело №301/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 180
Дата: 9 юли 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Мария Димова Шолекова
Дело: 20194310200301
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

                       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                          

                            град Ловеч, 09.07.2019 година

 

                                                          В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи наказателен състав в открито заседание на двадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ШОЛЕКОВА

 

при секретаря : ВАНЯ КИРИЛОВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 301 по описа за 2019 година и за да се произнесе, съобрази :

 

          С наказателно постановление № 1/18 от 11.01.2019 г. на И.Н.Ц., Началник на РУП-Угърчин, е наложена на основание чл.178, ал.1 и чл.189, ал.1  от ЗОБВВПИ глоба в размер на 500 лева на А.Б.Т. ***, ЕГН: **********  за това, че на 26.12. около 15,00 часа в землището на *****носи законно притежаваното си ловно огнестрелно оръжие пушка ****, без да е придружено от издаденото разрешение за съхранение, носене и употреба на ловно огнестрелно оръжие, с което виновно е нарушил чл.93, ал.1 от ЗОБВВПИ.

Недоволен от наказателното постановление останал жалбоподателят А.Б.Т., който го обжалва в срок и излага, че е незаконосъобразно, тъй като НП не отговаря на изискванията на чл.57 от ЗАНН, не е посочена година на извършване на нарушението, доказателства, които потвърждават констатираното нарушение, не е издадено на датата, посочена в него. Отделно от това излага съображения за неправилно отразена фактическа обстановка и нарушения при съставяне на АУАН и моли съда да отмени НП.

В с.з.жалбоподателят, редовно призован се явява лично и с адв. М., която поддържа жалбата по изложените в нея съображения и моли съда да отмени обжалваното НП, като неправилно и незаконосъобразно.

          ОтветникътРУ - Угърчин, редовно призован не изпраща представител.

          От събраните по делото писмени доказателства,от показанията на разпитаните свидетели: М.М., К.А., З.З. и Ц.С., от становището на процесуалния представител на жалбоподателя, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

          На 28.12.2018 год. бил съставен Акт № 924626 за установяване на административно нарушение от св.М.М., в присъствието на св. К.А. и З.З., срещу А.Б.Т., за това,че на 26.12.2018 г. около 15,00 часа в землището на *****носи законно притежаваното си ловно огнестрелно оръжие успоредка ****, без да е придружено от издаденото разрешение за съхранение, носене и употреба на ловно огнестрелно оръжие , с което е нарушил чл.93, ал.1 от ЗОБВВПИ. По съставения акт жалбоподателят е направил възражение, че има разрешителни, но в бързината ги е забравил. Въз основа на акта е издадено обжалваното НП.

          Актосъставителят и свидетелят по акта поддържат направените констатации,като дават подробни обяснения за извършената проверка и съставяне на акта.

          АУАН и НП са издадени от компетентни лица съгласно представените писмени доказателства – заповед № 8121з-595/26.05.2015 г. на министъра на вътрешните работи.

          От така установената фактическа обстановка, съдът намира,че обжалваното НП е незаконосъобразно и необосновано. На първо място АУАН и НП не отговарят на изискванията на чл.42,ал.1,т.3 и чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН, тъй като не съдържат пълно описание на нарушението, а именно безспорност относно мястото на извършване на нарушението. От материалите по преписката и от разпита на свидетелите в с.з. не става ясно по какъв начин е определено мястото на извършване на нарушението, с какви технически средства, скици или по др.начин, като същите не са посочени.  Актосъставителят не е присъствал при установяване на нарушението, а е приел за място на извършването му мястото съобщено от служителите на РДГ-Ловеч. Не са ангаирани доказателства за мястото на извършване на нарушението, които да опровергават твърдяното от жалбоподателя, че се е намирал в землището на с.Ъглен, а мястото на нарушението освен, че е задължителен реквизит на АУАН и НП, е от съществено значение за определяне компетентността както на контролните органи, така и на съответния съд при разглеждане на спора. В НП не е посочена годината на извършване на нарушението, а само дата и месец. Неяснота е налице и относно номера и датата на издаване на НП. В НП се сочи, че същото е №1/18, като веднага след това е записана дата на издаване 11.01.2019 г. Нелогично звучи НП да е от 2018 г., а да е издадено на 11.01.2019 г. Тази неяснота не е преодоляна и след изисканите от съда доказателства от наказващия орган, тъй като от представеното копие от регистър на издадените в РУ-Угърчин е видно, че НП №1/18 е издадено на 18.06.2018 г. за нарушение на чл.54, ал.1 от ЗОБВВПИ, а НП №2/18 е издадено на 11.09.2019 г. за нарушение на чл.93, ал.1 от ЗОБВВПИ, въз основа на АУАН № 924626 и именно то е процесното НП. Освен това от писмо на РУ-Угърчин  от 29.05.2019 г. /л.31/ се установява, че е допусната техническа грешка при изписване на поредния номер на обжалваното НП. На практика за съда не е ясно издаденото по отношение на жалбоподателя НП с какъв номер е на коя дата е издадено, което е нарушение на чл.57, т.2 от ЗАНН. В НП е отразено, че е издадено на основание чл.178, ал.1, без да е посочено от кой нормативен акт е цитираната разпоредба, а чл.178, ал.1 от ЗОБВВПИ е неотносим.

          На следващо място наказващият орган не е изложил никакви мотиви относно приложението на чл.28 от ЗАНН.

Административно наказателното производство е формален процес, поради въведените изисквания за форма, съдържание и процедура за издаваните актове и наказателни постановления, като само редовно съставените такива имат доказателствена стойност и могат да са основание за налагане на административно наказание.

От така събраните доказателства съдът приема, че при издаване на наказателното постановление, административно наказващият орган е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя, поради което същото е незаконосъобразно и необосновано и следва да бъде отменено, без да се обсъждат въпросите по същество на спора.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

         

                            

                                Р   Е   Ш   И :

 

          ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ 1/18 от 11.01.2019 г. на И.Н.Ц., Началник на РУП-Угърчин, с което е наложена на основание чл.178, ал.1 и чл.189, ал.1  от ЗОБВВПИ глоба в размер на 500 лева на А.Б.Т. ***, ЕГН: **********, за нарушение на чл.93,ал.1 от ЗОБВВПИ,КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Ловешки административен съд в 14 дневен срок от съобщението на страните,че е изготвено.

 

                    

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: