Решение по дело №679/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260148
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 22 януари 2021 г.)
Съдия: Мария Минчева Велкова
Дело: 20204500500679
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

N260148

                                 

гр.Русе, 14.12.2020  г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

РУСЕНСКИЯТ    ОКРЪЖЕН   СЪД           ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ          в

публичното заседание на  четвърти декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВЕЛКОВА

                                 ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА АТАНАСОВА

    БОЯН ВОЙКОВ, мл. съдия

 

                               

при секретаря ТОДОРКА НЕДЕВА и в присъствието на прокурора                                                                             като разгледа докладваното от съдията  ВЕЛКОВА  В. гр. дело N679 по описа за  2020   година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по чл.258 и сл. от ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от Н.С. *** чрез пълномощника му адв. Д. С. против решение № 260195/ 07.10.2020 г., постановено по гр.д.№7721/2019 г. на Русенския районен съд, с което са отхвърлени предявените от него трудови искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1- т.3 от КТ. Твърди се, че решението е неправилно като постановено в нарушение на закона и се иска неговата отмяна и постановяване на ново, с което исковете да бъдат уважени. Претендира и направените разноски за производството.

Ответникът по жалбата  ГД „Гранична полиция“-МВР- гр.София счита жалбата за допустима, а по същество за неоснователна. Иска да се потвърди обжалваното решение като правилно. Претендира разноски за производството.

След преценка на доводите на страните, доказателствата по делото и съобразно правомощията си, визирани в чл.269 от ГПК, въззивният съд приема следното:

Жалбата е подадена от процесуално легитимирана страна в законоустановения срок и срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима и подлежи на разглеждане.

Производството по делото е образувано по предявените от жалбоподателя трудови искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1- т.3 от КТ- за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна; възстановяване на предишната работа; обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението.

Установено е, че страните са били в трудово правоотношение, възникнало от трудов договор № 3282р-2687/01.02.2017 г. като жалбоподателят е заемал длъжността „м.с.“ / д., ГПУ-Русе/ в сектор „Логистика/ Териториални звена/“ към РД „Гранична полиция“- Русе при ГД „Гранична полиция“- МВР.

Със Заповед №8121з-1423/05.11.2018г. на Министъра на вътрешните работи са утвърдени Вътрешни правила за организацията и реда за извършване на проверка на декларациите и за установяване конфликт на интереси в МВР. В Приложение №1 към тях са посочени длъжностите, за които не се изисква декларация по чл.35, ал.1, т.1 от ЗПКОНПИ.

На 08.05.2018г. жалбоподателят депозирал декларация по чл.35, ал.1, т.1 от ЗПКОНПИ, регистрирана под №540ЗДКИ-3. В декларацията се съдържа и волеизявлението му, че е запознат с разпоредбата на чл.126, т.12 от КТ, съгласно която е задължен да уведоми работодателя за наличие на несъвместимост с изпълняваната работа, при възникване на някое от основанията за недопустимост по чл.107а, ал.1 от КТ, както и че при неизпълнение на това задължение, работодателят има право да прекрати трудовия договор едностранно без предизвестие по реда на чл.330, ал.2, т.7 от КТ.

Установено е, че жалбоподателят е придобил качеството на ликвидатор на „ВЕГА 2000“ ЕООД и това обстоятелство е вписано в ТР на 22.07.2019 г. На 12.07.2019 г. Н.С. е упълномощил адв.К.да го представлява пред АВ, като подава и подписва заявление за обявяване на актове – образец Г1, за вписване на покана до кредиторите по чл.272 от ТЗ във връзка с ликвидацията на „Вега 2000“ ЕООД. Приложена е „Покана до кредиторите“, изготвена от жалбоподателя в качеството му на ликвидатор.

При извършена проверка от комисия, назначена със Заповед №8121з-252/11.03.2019 г. е констатирано вписването на жалбоподателя като ликвидатор на „ВЕГА 2000“ ЕООД. На 09.10.2019 г.  жалбоподателят е освободен от това му качество.

Със Заповед №3282з-3382/15.11.2019 г. на Директора на ГД „Гранична полиция“-МВР-София трудовото правоотношение между страните е прекратено на основание чл.330, ал.2, т.7 от КТ.

При така установените факти, първоинстанционният съд е отхвърлил предявените искове по съображения, че уволнението е законосъобразно.

Първоинстанционният съд е приел, че заповедта за уволнение е мотивирана- в титулната част на същата е посочено правното основание за прекратяване на трудовото правоотношение- чл.330, ал.2, т.7 от КТ, което кореспондира на посоченото фактическо основание. Районният съд е счел, че няма законова пречка мотивите в заповедта да се изчерпват с цитиране на правната норма, тогава, когато тя не предполага различни фактически основания, нито има нужда от излагане на допълнителни данни, формирали волята на законодателя, какъвто е случая с хипотезата на чл.330, ал.2, т.7 от КТ и се е позовал на Решение №46/04.07.2011г. по гр.дело №16/2010г., ВКС, ІV г.о.

В обжалваното решение е прието, че трудовото правоотношение е прекратено на основание чл.330, ал.2, т.7 от КТ- поради „установена липса на декларация за промяна на декларираните обстоятелства по чл.35, ал.1, т.1 от ЗПКОНПИ“. Първоинстанционният съд е изложил мотиви, че  хипотезата на чл.330, ал.2, т.7 от КТ съдържа субективен елемент, свързан със знание за несъвместимостта у работника или служителя, както и премълчаването й (не уведомяване на работодателя по чл.126, т.12 от КТ).  Посочено е, че нормата е обусловена от разпоредбата на чл.107а, ал.1от КТ, свързана със задължение на служителя по чл.126, т.12 от КТ- да уведоми работодателя за наличието на несъвместимост с изпълняваната работа, когато по време на осъществяването й за него възникне някое от основанията по чл.107а, ал.1 от КТ. Разпоредбата на чл.107а, ал.1, т.2 от КТ въвежда забрана за сключване на трудов договор за работа в държавната администрация с лице, което е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация. Жалбоподателят заемал длъжност в ГПУ – Русе, поради което забраната на чл.107а, ал.1, т.2 от КТ намирала приложение и спрямо него, тъй като законодателят използвал общото понятие „държавна администрация“ за обозначаване на централната и териториалната администрация на изпълнителната власт. Районният съд е приел, че знанието на служителя, че не може да извършва дейност, несъвместима със заеманата от него длъжност, било  манифестирано в декларация- рег. №540ЗДКИ-3/08.05.2018 г.

Жалбоподателят  не изпълнил задължението си по чл.126, т.12 от КТ- да уведоми работодателя за възникналата несъвместимост в продължение на три месеца от възникване на несъвместимото с длъжността му основание – назначаване за ликвидатор на „Вега 2000“ ЕООД. Задължението възниквало от датата на възникване на несъвместимостта, в който смисъл е Решение № 471/ 28.06.2010 г. на ВКС, по гр.д. № 679/ 2009 г., IV г.о. 

Първоинстанционният съд е приел, че е налице несъответствие между фактически осъщественото бездействие и правно дължимото от служителя поведение за действие. Прието е също, че нормата на чл.330, ал.2 от КТ не предоставя възможност на работодателя да извършва преценка, а сочи на категоричност, което поставя ответника в положение да изпълни законовата разпоредба.

Счел е за неоснователни наведените от жалбоподателя доводи за незаконосъобразност на уволнението и е отхвърлил предявените искове.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

В разпоредбата на чл.269 от ГПК са посочени правомощията на въззивната инстанция. Съгласно цитираната правна норма въззивният съд е произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

В конкретният случай в жалбата не се съдържат конкретни оплаквания касаещи порочността на решението. В нея бланкетно се твърди, че решението е неправилно поради нарушение на закона без да са изложени конкретни оплаквания.

Съгласно правната докрина и трайно установената съдебна практика, обективирана и в решение №57/12.03.2012 г. на ВКС по гр.д.№ 212/2011 г., ІV г.д., съдебното решение е възможно да страда от три групи пороци: нищожност, недопустимост и неправилност.

Нищожност е налице, когато решението е постановено от ненадлежден орган или в ненадлежден състав, извън правораздавателната власт на съда, не в изискуемата от закона форма и абсолютно неразбираемото решениекоето волята на съда не може да бъде изведена и чрез тълкуване). При наличието на някой от тези пороци въззивният съд се произнася служебно, като прогласява изцяло нищожността на решението.

Недопустимост е налице, когато решението е постановено въпреки отсъствието на положителна или наличието на отрицателна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно или въпреки отсъствието на положителна или наличието на отрицателна процесуална предпоставка, за която ответникът е направил и доказал своевременно отвода си, както и ако съдът е бил десезиран. При наличието на някой от тези пороци въззивният съд се произнася служебно, като обезсилва решението в обжалваната част.

Неправилност на решението е налице, когато то е постановено в нарушение на материалния закон, при съществено нарушение на съдопроизводствените правила, непълнота на доказателствата или необоснованост. За такива пороци по общото правило на чл.269 от ГПК въззивният съд е ограничен от посоченото във въззивната жалбата.

Като се изходи от решаващата функция на въззивния съд (неговите контролни функции са изчерпани с проверката на валидността и допустимостта на решението) следва да приеме, че при решаването на делото по същество въззивният съд прилага материалния закон като сам определя правната квалификация на предявените искове и на насрещните права, възраженията, репликите и т. н. на страните. Вън от това той проверява само посочените в жалбата правни изводи, законосъобразността на посочените в жалбата процесуални действия и обосноваността на посочените в жалбата фактически констатации на първоинстанционния съд, като взема предвид установените във въззивното производство новооткрити и новонастъпили факти, съответно - последиците от недоказването.

От това правило са налице изключения, свързани с прилагането на императивна правна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване и в случаите, когато съдът служебно е задължен да следи за интересите на някоя от страните по делото.

В настоящият случай посочените изключения не са налице, поради което  с оглед регламентираните в закона правомощия, настоящата инстанция дължи проверка само относно валидността на решението и неговата допустимост.

Решението на първоинстанционният съд е валидно. Същото е постановено от надлежен орган, в рамките на правораздавателната дейност на съда, в изискуемата от закона форма като ясно е изразена волята на съда.

Обжалваното решение е допустимо, тъй като съдът се е произнесъл в рамките на заявения от жалбоподателя предмет на спора, при наличие на положителни процесуални предпоставки и липсата на процесуални пречки за разглеждане на делото.

При разглеждането на спора не са допуснати нарушения на процесуалните правила, правилно са установени релевантните за спора факти и правилно е приложен материалния закон.

Въз основа на анализ на събраните по делото доказателства, първоинстанционният съд е приел, че атакуваното от жалбоподателя уволнение е законосъобразно. Правилно е прието, че заповедта е мотивирана- в същата ясно е посочено както фактическото, така и правното основание за прекратяване на трудовото правоотношение между страните. Правилно първоинстанционният съд е счел, че са установени фактите, породили субективното право на работодателя да прекрати трудовото правоотношение на посочевното в заповедта основание. Жалбоподателят е заемал длъжносттам.с.”, която длъжност не е техническа съгласно КДА и НПКДА, поради което по отношение на него не може да се приложи по пар.2 от ЗПКОНПИ. Жалбоподателят е заемал длъжност, която е част от държавната администрация, поради което за него е налице забраната по чл.107а от КТ, както и задължението за уведомяване, в случай на възникване на несъвместимост. При установената по делото несъвместимост е налице визираното в заповедта за уволнение основание за прекатяване на трудовото правоотношение.

Тъй като в жалбата не са посочени конкретни оплаквания, касаещи неправилността на решението, въззивният съд не може да формира собствени изводи по съществото на спора, а следва да го потвърди.

Съгласно чл.78 от ГПК разноските за въззивното производство за в тежест на жалбоподателя. Ответникът по жалбата е представляван от юрисконсулт, поради което жалбоподателят следва да заплати сумата в размер на 300 лв- юрисконсулско възнаграждение.

По изложените съображения Русенският окръжен съд

 

                                Р   Е   Ш   И  : 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 260195/ 07.10.2020 г., постановенопо гр.д.№7721/2019 г. на Русенския районен съд.

ОСЪЖДА Н.С. *** да заплати на ГД “Гранична полиция”-МВР-София сумата в размер на 300 лв.- разноски за въззивното производство.

 

Решението може да се обжалва пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

         ЧЛЕНОВЕ: