Решение по дело №366/2016 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 161
Дата: 4 август 2016 г.
Съдия: Лидия Божидарова Томова
Дело: 20163600500366
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 юли 2016 г.

Съдържание на акта

                                    

                                    

                               Р          Е         Ш         Е         Н         И         Е   № 161

                                                

                                                 гр.,4.VІІІ.2016г.

 

                           В                    ИМЕТО                НА                НАРОДА

 

         Шуменският окръжен  съд,в открито   съдебно заседание  на   втори август 2016   г.,в  състав:

                                                                    Председател:Мариана Георгиева

                                                                    Членове:1.Лидия Томова

                                                                                     2.Теодора Димитрова

при участието на секретар Д.А.,като разгледа докладваното от   окр.съдия Л.Томова В.гр.д.№ 366/2016г.,за да се произнесе,взе предвид следното:

                      

         Производството по настоящото въззивно дело е образувано по въззивна  жалба на М.Н.Д.,ЕГН **********,с адрес:г***,

срещу Решение № 118/19.ІV.2016г. по гр.д. № 945/2015г. на РС-Нови пазар,

с което са отхвърлени като неоснователни и недоказани предявените от жалбоподателката  и ищца в първоинстанционното производство искове против „В.”ЕООД,ЕИК ***,гр.С...,с основание по чл.344ал.1,т.1 от КТ и по чл.344ал.1,т.2 от КТ.

        Оплакванията във въззивната жалба са за  неправилност на обжалваното първоинстанционно решение,по съображения,изложени в жалбата. Моли съдът да постанови решение,с което да бъде отменено обжалваното решение и вместо него да бъде постановено друго,с което исковете да бъдат изцяло уважени.Няма нови доказателствени искания.

          Не е постъпил  писмен отговор по въззивната жалба от насрещната страна,по реда  и в срока по чл.263 от ГПК.Същата страна не се явява във въззивното производство и  не взема отношение по жалбата.

В рамките на правомощията си по  чл.269 от ГПК,въззивният съд констатира,че обжалваното решение е валидно,а в обжалваната му част-допустимо.

Въззивният съд намира,че въззивната жалба  е подадена от   процесуално легитимирано лице-ищца в първоинстанционното производство, в срока по чл.259ал.І от ГПК и отговаря на изискванията по 260,т.1,2,4 и 7 от ГПК и чл.261 от с.з. ,поради което е редовна и допустима

Като съобрази предметните предели на въззивното производство,очертани в жалбата ,изложените в нея оплаквания и доводи на жалбоподателката и след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства,заедно и поотделно , въззивният съд,базирайки се на

 

закона,задължителната съдебна практика и вътрешното си убеждение,намери,че  разгледана по същество ,въззивната жалба е неоснователна и недоказана,поради следното:

  Производството пред първата съдебна инстанция по гр.д. 945 за 2015 г. на Новопазарския районен съд е образувано по предявена от ищцата М.Н.Д.,ЕГН **********,***,  искова молба против ответника „В.” ЕООД,ЕИК ***,седалище и адрес на управление:гр.С..., съдържаща обективно съединени искове,с основание по чл.344,ал.1,т.1 и 2 от КТ-за признаване уволнението на ищцата със Заповед за прекратяване на трудово правоотношение от 28.ІV.2012г.за незаконно и неговата отмяна,както и за  възстановяването й на предишната работа.

  Ищцата излага в исковата си молба,че на 21.ІV.2012г. сключила с ответното дружество трудов договор,с който била назначена на длъжността”Консултант/промотьор/ продажби в кк.”С.Б”,обл.Б.,базар „М.К.”,срещу месечно трудово възнаграждение от 1650 лева.На посочената дата започнала да изпълнява трудовите си задължения.

Със заповед за прекратяване на трудовото правоотношение от 28.ІХ.2012г., ответникът-работодател прекратил трудовия й договор,без да сочи причина и основание,които били неизвестни на ищцата и до момента.

Моли съдът да признае за незаконно уволнението й с посочената заповед и да я възстанови на предишната й работа.

 Ответникът не е депозирал отговор на исковата молба по реда и в срока по чл.131 от ГПК. С писмена молба до РС-Нови пазар,с вх.№ 854/17.ІІ.2016г ,ищцата моли  да се даде ход на делото в нейно отсъствие,за заседанието ,насрочено за 29.ІІ.2016г.като представя и болничен лист,видно от който е в отпуск по болест до 16.ІІІ.2016 г.поради претърпяна  хирургична интервенция.В същата молба заявява,че процесната заповед за прекратяване на трудовия договор й била връчена лично от управителя на ответното дружество ,на 28.ІХ.2012г.Моли   последният да бъде задължен от съда да се яви в съдебно заседание и да отговори на въпросите,формулирани в посочената молба.Моли също,ако са налице законовите предпоставки за това,съдът да постанови неприсъствено решение.

 Следващото съдебно заседание,което е единствено по делото в

 

първата съдебна инстанция,е проведено от съда на  16.ІІІ.2016г.,на която дата ищцата все още е била в отпуск по болест.В това заседание и  двете страни не са се явили .Ответникът не е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, не е отговорил на поставените от ищцата въпроси в писмената й молба,които са му съобщени от районния съд и не е взел отношение по исковите  претенции.

           Районният съд не е изпълнил процесуалното си задължение  по чл.239ал.3 от ГПК да се произнесе с нарочно определение по искането на ищцата за постановяване на неприсъствено решение,но този пропуск не е съществен,тъй кто не води до нарушаване процесуалните права на страните и до опорочаване на постановеното решение.

          За да разреши спора,районният съд е събрал и подложил на преценка всички представени  доказателства,поотделно и в тяхната взаимна връзка.Въззивният съд намира,че  анализът на тези доказателства и направените от районния съд фактически изводи са правилни,обосновани и съответни на  доказателствения материал.

         Ищцата е завела исковата молба срещу „В.” ЕООД,с ЕИК ***,със седалище и адрес на управление в  гр.С. ,с управител Ж.Н..Районният съд е извършил съответната проверка в Търговския регистър и  констатирал,че към 30.ХІ.2015г.,респ. и към датата на завеждане на исковата молба-1.Х.2015г.,съществува регистрирано еднолично търговско дружество с ограничена отговорност/ЕООД/,с посочените от ищцата ЕИК,наименование,седалище и адрес на управление и с посочения от нея управител,така,както те фигурират и в Търговския регистър.  В същото време,представеният по делото трудов договор е сключен  на 21.І.2012 г. с търговско дружество от същия вид,със същото ЕИК и наименование,но със седалище и адрес на управление в гр.Ш. и с друг управител-С.П..Последният е издал и процесната заповед за прекратяване на трудовото правоотношение от 28.ІХ.2012г. ,в качеството си на управител на „В.”ЕООД-Ш.

          Пред въззивната съдебна инстанция не бяха представени нови допустими доказателства,които да разкриват друга фактическа обстановка,различна от установената от районния съд и да водят до фактически изводи,различни от тези на районния съд.Правилно е прието от районния съд,че  ищцата  не е доказала по делото ,че е била в трудови правоотношения с ответното търговско дружество,които са били прекратени,в ч.,че процесният трудов договор  е сключен именно с ответното дружество и е прекратен пак от същото ответно дружество със

 

заповед,издадена от неговия управител и представител.Няма данни за правоприемство или друга връзка между двете фигуриращи по делото търговски дружества,от които едното-като ответник,а другото-по процесния трудови договор и заповедта за прекратяването му.Доказателствената тежест за установяването на тези релевантни факти лежи изцяло върху ищцата.          

          При така установеното фактическо положение, районният съд правилно е приложил и материалния закон.  Въззивният съд намира за законосъобразен изводът на районния съд,че предявените искове са неоснователни и недоказани,тъй като по делото не са установени по несъмнен начин основните фактически предпоставки   за тяхното уважаване,а именно-съществуването на валиден трудов договор,сключен между страните и неговото прекратяване от ответника-работодател.

         С оглед и във връзка с всичко изложено по-горе,настоящият въззивен съдебен състав намира,че обжалваното първоинстанционно решение,с което исковете са отхвърлени, е правилно-обосновано и законосъобразно.Не са налице основания за неговата отмяна,поради което въззивната жалба против същото решение се явява неоснователна и недоказана.Ето защо  атакуваното първоинстанционно решение следва да бъде потвърдено.

        Разноски по делото не са поискани и те следва да останат за страните така,както са направени.

          Водим от горното,Шуменският окръжен съд 

 

                        Р                          Е                           Ш                           И  :

        

          ПОТВЪРЖДАВА   Решение  № 118 от 19.ІV.2016г. по гр.д. № 945/2015 г. на Районен съд-Нови пазар.

          Разноските остават за страните така,както са направени.

           Решението е окончателно .

                                                                Председател:

                                                                Членове :1.                         2.