Решение по дело №648/2009 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 482
Дата: 16 март 2010 г. (в сила от 3 ноември 2010 г.)
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20097240700648
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 декември 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                Р Е Ш Е Н И Е

№VІ-       88                                16.03.2010г.                        гр.Стара Загора

 

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД                                ШЕСТИ СЪСТАВ

На осми март                                                        две хиляди и десета година

в публично заседание в състав:    

        

                              СЪДИЯ: Дарина Драгнева

секретар И.А.

като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева

адм. дело №648  по описа на АС Стара Загора за 2009г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 215 ал.1 от ЗУТ във вр. с чл.128 и сл. от АПК, образувано по жалба от Р.Д.Я. и К.Н.Г. против Заповед №ДК-25/10.11.2009г. на Началник РДНСК Стара Загора, с която на основание чл. 216 ал.5 от ЗУТ е отхвърлена като неоснователна жалбата им срещу разрешение за строеж №РС-И464/24.09.2009г. на началник отдел „АГ” при община  Стара Загора.

В жалбата се твърди, че въпреки наведените пред Община Стара Загора и РДНСК възражения за липса на съгласие от страна на непосредствените съседи и на всички етажни собственици, апартамент №1, на първи етаж от жилищната сграда с адрес Стара Загора, ул. „Васил Левски” №52, собственост на ответника С.С. да се ползва за офис на погребална агенция, вместо за офис на рекламна агенция, както първоначално им е било обявено, е прието от контролните органи, че са изпълнени изискванията на чл.38, чл.39 и чл.183 ал.2 от ЗУТ.

От съда се иска да отмени Заповед №ДК-25/10.11.2009г. на Началник РДНСК Стара Загора с правоприемник РДНСК – Югоизточен район.

Ответника РДНСК – Югоизточен район, конституиран на основание чл. 153 ал.2 от АПК, чрез процесуалния си представител юрисконсулт Митева оспорва жалбата с доводи, че с разрешението се разрешава изграждане на офис, а не на погребална агенция, за което преустройство има съгласие, спазени са всички технически изисквания за преустройство на жилището в обект за обществено обслужване, както и тези за отваряне на вход и рампа за инвалиди. Иска от съда жалбата да бъде отхвърлена.

Ответника С.В.С. в писмена защита иска от съда да отхвърли жалбата поради това, че за преустройството на обекта е дадено изрично съгласие от собствениците на апартаменти, непосредствени съседи, с което са спазени изискванията на чл.38 ал.3 и е  прието решение от общото събрание на ЕС за разширение на съществуващия вход от двора за апартамент №1, съгласно чл. 185 ал. 2 от ЗУТ. За пристройката, представляваща външно стълбище със застроена площ от 7.68 кв.м. е отстъпено допълнително право на строеж с договор №1779/15.09.2009г., сключен със собственика на земята – Община Стара Загора.

Иска от съда да приеме, че жалбата  и недопустима, поради това, че жалбоподателите Р.Я. и К.Г. са дали своето изрично писмено, нотариално заверено съгласие за преустройството. Доводът за липса на съгласие на трети лица е  ирелевантен, тъй като те не са обжалвали разрешението за строеж, а никой не може да предявява чужди права пред съд.  Даденото от Я. и Г. съгласие не може да бъде оттеглено, спазена е процедурата по издаване на разрешението за строеж. Представеното от Я. удостоверение за наследници и нотариален акт за собственост в съдебно заседание, от които става ясно, че тя не е единствен собственик на жилището – непосредствен съсед на преустройвания обект, не е било известно на С.. Съсобствеността е възникнала на 08.10.1998г., а Р.К.Ч. е с настоящ адрес извън пределите на България преди тази дата и никога не е била с адресна регистрация в гр. Стара Загора, ул. „Васил Левски” № 52, не е вписана и в книгата на собствениците, поради което правилно административния орган е приел, че е налице съгласие на собствениците на всички жилища – непосредствени съседи на обекта. Задължение на собственика е да удостовери правата си на собственост и да поиска вписване в книгата на ЕС.

От заинтересованите страни в последно съдебно заседание лично се явява М.Й., която иска от съда да отмени оспорената заповед и потвърденото с нея разрешение за строеж.

Заинтересованата страна Р.К.Ч., представлявана от адвокат З. иска от съда да се отмени оспорената заповед и потвърденото с нея разрешение за строеж. 

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

Оспорването е заявено в срок и от лице с право на жалба, поради което е допустимо, а разгледано по същество е основателно, поради следното:

Със заповед № ДК-25/10.11.2009г. Началник РДНСК Стара Загора, е отхвърлена жалбата на Р.Д.Я., Т.М.П., И.Д.И., К.Н.Г.,*** против разрешение за строеж №РС-И464/24.09.2009г. на началник отдел „АГ” при община  Стара Загора, упълномощен със заповед №РД-25-1918/17.08.2009г. на Главния архитект, с което на С.В.С. е разрешено да извърши строителство на Офис/ преустройство на апартамент №1 на първи етаж и изграждане на външно стълбище, общо ЗРП площ 93,68 кв.м./ в УПИ І1640 кв.26 по плана на гр. Стара Загора с административен адрес ул. Васил Левски №52, въз основа на заявление №94-С-563/18.09.2009г., съгласуван и одобрен технически проект, за което е извършена ОСИП от ОбЕСУТ – решение по протокол №21, т.4.9. от 01.07.2009г.

За да отхвърли жалбата като неоснователна РДНСК – Югоизточен район е приела, че е подадена в срок и от лица с право на жалба, но предвид договор №1779/15.09.2009г., с която собственикът на земята Община Стара Загора отстъпва на С. допълнително право на строеж върху общинския имот, протокола от проведено на 20.05.2009г. общо събрание на всички собственици в етажната собственост, които са декларирали съгласие за разширяване на входа и изграждане на рампа,  и декларациите на непосредствените съседи на строежа са изпълнени изискванията на чл.182 ал.2 от ЗУТ.

Разрешението за строеж е издадено на основание чл.148 ал.1, ал.2, ал.4, ал.5 и чл.152 ал.1 от ЗУТ във вр. с чл. 182 ал.1 от ЗУТ. , след като със заявление от 18.09.2009г. С. е поискал да му бъде разрешено преустройство на апартамент в офис №1 и пристройка на стълбище към него със ЗП 86 кв.м., в УПИ №І-1640, кв.26 по плана на гр. Стара Загора, с административен адрес ул. Васил Левски №52. Към заявлението са представени договора за учредяване право на строеж, декларация от К.Г. и Р.Я., с която декларират, че като непосредствени съседи са съгласни с преустройството на апартамента в офис, но липсва изричен текст за съгласие с промяната на предназначението, а двете понятия са различни. Съгласно §5 т.40 и т.41 от ДР на ЗУТ – първото е техническо и се разбира като извършване на СМР, а второто не включва строителни работи, а промяна в целта на ползването. Нормата на чл. 38 ал.3 от ЗУТ изисква съгласие на съседите за преустройството и промяна на предназначението от жилище в кабинет за здравни нужди, офис или ателие за творческа дейност, свързано с достъп на външни лица. Поради това и съгласието следва да е изрично, конкретно и изчерпателно, макар да може от текста на декларацията да се предполага, че са изразили воля за ползване на жилището като офис. Към заявлението от 18.09.2009г. за издаване на разрешение за строеж е приложен само документ за собственост, а  одобрения проект във всички части, декларациите и решението на ОС на ЕС са представени към заявлението от 27.07.2009г., оттеглено на 05. 08.2009г., след решението на ОбЕСУТ за съгласуване. Това не е съществено  нарушение на процедурата  по издаване на разрешението за строеж, тъй като се касае за същото искане, чието първоначално оттегляне не е пречка за новото му предявяване и нейното продължаване от последното извършено действие.

При издаване на разрешението за строеж и оспорената заповед, с която то е потвърдено е допуснато нарушение на материалния закон, а именно чл. 38 ал.3 от ЗУТ,  поради следното: Установи се по делото, че апартамент №3, находящ се на ет. 2 в сградата на ул. Васил Левски №52,  над преустройвания апартамент №1, е в режим на съсобственост, възникнала по силата на наследствено правоприемство на 08.10.2998г., между Р.Я. и нейната племенница Р.К.Ч.. Последната не е давала съгласието си за промяна предназначението на апартамент №1 от жилище в офис. Същевременно нито административния орган, нито особената юрисдикция са проверили, чрез изискване на справка от службата по вписванията, кои са собствениците на непосредствено съседните апартаменти. Това е задължение на административния орган – да провери съществуването на материално правните предпоставки за разрешаване на строителството,  и е в доказателствената тежест на лицето, поискало издаване на разрешение за строеж. Поради това е не основателен довода на ответника, че не е бил длъжен да знае за съсобственика Р.К.Ч., защото другият съсобственик Р.Я. не му е съобщила. Този довод, наред с оплакването, че не е вписана в книгата на собствениците, което не се установява от приложения по делото на стр.14, препис извлечение, както и че тя няма постоянен и настоящ адрес в жилището, което е съседно на преустройваното, са правно ирелевантни. От единствено значение за законосъобразността на строителното разрешение е наличието на съгласие на всички собственици към момента на издаването на административния акт. Липсата на тази материално правна предпоставка, съдът е длъжен да установи на основание чл.164 от АПК,  Главния архитект  на основание чл. 38 ал.3 от ЗУТ, а особената юрисдикция на основание чл. 219 от същия закон, който препраща към нормите на АПК за неуредените въпроси при разглеждане на жалбите. Не е необходимо оплакването да бъде наведено в жалба, подадена от собственика, чието съгласие липсва, както на основание чл. 164 от АПК, така и предвид нормите на чл. 153 и чл.154 от АПК за служебно конституиране  всички заинтересовани лица, включително не упражнилите правото си на жалба. Всеки от изброените в чл. 149 ал.2 т.2 във вр. с чл. 38 ал. 3 от ЗУТ има право на жалба, независимо от даденото от него съгласие, което е материално правна предпоставка за законосъобразност на разрешението за строеж, а не условие за наличие на процесуалната легитимация на оспорващия.

Поради изложеното и на основание чл. 173 ал.2 от АПК, Административен съд Стара Загора

РЕШИ

 

ОТМЕНЯ Заповед №ДК-25/10.11.2009г. на Началник РДНСК Стара Загора по жалба на Р.Д.Я. и К.Н.Г..

ОТМЕНЯ разрешение за строеж №РС-И464/24.09.2009г. на началник отдел „АГ” при община  Стара Загора, с което на С.В.С. е разрешено да извърши строителство на Офис/ преустройство на апартамент №1 на първи етаж и изграждане на външно стълбище, общо ЗРП площ 93,68 кв.м./ в УПИ І1640 кв.26 по плана на гр. Стара Загора с административен адрес ул. Васил Левски №52.

          Решението подлежи на обжалване пред ВАС на РБ в 14 – дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.  

 

                                    АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ