Решение по дело №5/2019 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 7
Дата: 12 март 2019 г. (в сила от 30 март 2019 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20192170200005
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р Е Ш Е Н И Е

 

     12                                                       12.03.2019 г.                                    гр. Средец

 

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд – гр. Средец                                                                    Наказателен състав

На 12 февруари 2019 година

В публично заседание в следния състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ДОНЕВА

                                                                                                      

Секретар Костадинка Лапова

Като разгледа докладваното от съдия Донева

НАХД № 5 по описа за 2019 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Т.В.Б. против Наказателно постановление № 1116/18.12.2018 г. на Директора на РДГ – гр. Бургас, с което на жалбоподателя на основание чл. 83п от Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/ е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева за нарушение по чл. 56, ал. 1, предл. 2 от ЗЛОД и на основание чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД са отнети вещите, предмет на нарушението – 4 бр. патрони-бренеке 12 калибър.

Жалбата е депозирана в преклузивния срок за обжалване и е допустима. С нея се претендира отмяна на атакуваното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

В с. з. жалбата се поддържа от жалбоподателя и процесуалния му представител.

Процесуалният представител на въззиваемата страна изразява становище за доказаност на вмененото на Б. нарушение и пледира за потвърждаване на наказателното постановление.

След като обсъди направените в жалбата оплаквания, становището на въззиваемата страна в съдебно заседание, събраните по делото писмени и гласни доказателства и извърши проверка на обжалваното наказателно постановление, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

С атакуваното наказателно постановление жалбоподателят е санкциониран на основание чл. 83п от ЗЛОД с глоба 300 лева за това, че на 01.12.2018 г., на територията на с. Факия, Община Средец, местност Атмаджата, ловище Олузина, ловува, като се движи извън населено място с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие марка МР – 153 полуавтомат, 12 калибър, № **********, като е заредил в магазина на оръжието 4 бр. патрони-бренеке, без да е убил или уловил дивеч при осъществяване на групов лов на дива свиня с разрешително за лов № 00280, серия ЮИ. С НП са отнети вещите, предмет на нарушението – 4 бр. патрони -бренеке 12 калибър, на основание чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД. Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение серия ЖОО № 101234/01.12.2018 г., като административно-наказващият орган е възприел изцяло отразената в АУАН фактическа обстановка и посочената от актосъставителя нарушена разпоредба на чл. 56, ал. 1, предл. 2 от ЗЛОД. Нормата съдържа забрана за зареждане с повече от един плюс два патрона в магазина на ловното оръжие при ловуване, когато то е полуавтоматично.

Административно-наказващият орган не е възприел депозираните по реда на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН писмени възражения, с които жалбоподателят е оспорил фактическата обстановка в АУАН и изобщо липсват данни да е извършил дължимата проверка по чл. 52, ал. 4 от ЗАНН за обоснованост на АУАН във връзка с въведения от жалбоподателя спор относно обстоятелството дали процесното оръжие е било заредено с 1 бр. патрон над законоустановения максимален брой или извънредният патрон е бил на земята, изпаднал от патрондаша на елека му. В административно-наказателната преписка липсва и констативен протокол от проверка на процесното оръжие и боеприпаси от надлежните контролни органи на служба «КОС» при съответната ОДМВ – гр. Бургас, въз основа на който да се сезира компетентният орган по ЗЛОД с правомощия и контролни функции относно спазването за реда и правилата за носенето, съхранението и употребата на ловно оръжие. Съдът намира, че е налице доказателствена недостатъчност по отношение на възприетата с АУАН и НП фактическа обстановка по извършване на описаното нарушение, като в случая не е доказано по несъмнен и категоричен начин превишение на законовия максимум по чл. 56, ал. 1, предл. 2 от ЗЛОД с един боеприпас. И в производството пред настоящата инстанция обстоятелствата по извършване на нарушението, посочени в акта за неговото установяване и в обжалваното наказателно постановление, не се потвърждават изцяло пред съда от разпитаните свидетели – актосъставител и свидетел по АУАН, горски инспектори при РДГ – Бургас. Свидетелят по АУАН П.Л. дава показания, че при изпразване на оръжието патроните са паднали на земята, като свидетелят-актосъставител В.К. внася яснота с изнесените данни „Отидохме и в този момент той разлентоваше и видяхме патроните. Единият патрон беше под крака му, на общ брой 4“, които показания индикират, че по време на проверката полуавтоматичното оръжие на жалбоподателя е било заредено с три патрона, като четвъртият боеприпас не е бил в оръжието, а на земята, след което при разлентоването от оръжието са изпаднали заредени три патрона. Това обстоятелство изцяло се потвърждава от разпитаните по делото свидетели-очевидци И. К. и В. С. /участници в груповия лов/, които също са възприели изпадналия преди проверката боеприпас от патрондаша на жалбоподателя. Гласните доказателства обосновават становище на съда за различни констатации от тези, отразени в акта относно действителния брой на патроните в оръжието, а оттам и за различни изводи от тези на административно-наказващия орган, поради което следва да се приеме, че посоченото в АУАН и НП административно нарушение за надвишаване на указания в закона максимален брой патрони не е било осъществено от страна на Т.В.Б., съответно неправилно е ангажирана административно-наказателната му отговорност.

Съгласно чл. 20, ал. 1 от ЗАНН, наказващият орган постановява отнемане в полза на държавата на вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, ако това е предвидено в съответния закон или указ, а съгласно чл. 41 от ЗАНН, при констатиране на административни нарушения актосъставителят има правомощията да ги изземва и задържа. Съгласно специалната разпоредба на чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД, при нарушенията по чл. 84, 85 и 86 от ЗЛОД оръжието и другите средства за ловуване се отнемат в полза на държавата. Хипотезата на чл. 83п от ЗЛОД не е предвидена във връзка с постановяване на отнемане по ЗЛОД, поради което НП е незаконосъобразно в частта за отнемане на вещите, предмет на нарушението – 4 бр. патрони -бренеке 12 калибър.

По изложените съображения обжалваното наказателно постановление подлежи на отмяна.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 1116/18.12.2018 г. на Директора на РДГ – гр. Бургас, с което на Т.В.Б., с ЕГН **********,***, на основание чл. 83п от Закона за лова и опазване на дивеча е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева за нарушение по чл. 56, ал. 1, предл. 2 от Закона за лова и опазване на дивеча и на основание чл. 95, ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча са отнети вещите, предмет на нарушението – 4 бр. патрони-бренеке 12 калибър.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                         

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: