Определение по дело №27/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 54
Дата: 24 януари 2018 г. (в сила от 1 февруари 2018 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20181400200027
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

24.01.2018 г.

 

            Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на 24.01.2018г. в състав:

 

                                                                             Председател:АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                    

с участието на секретаря ВЕСЕЛКА НИКОЛОВА

и прокурора Камелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Агнеса Ставарова ЧНД N 27 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.М.А., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял повече от половината от наказанието и е придобил право за УПО.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Н.М.А..

 В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № 81/06.03.2017 г. на началника на Затвора гр. Враца инспектор-режим М.М.  изразява становище за неоснователност на искането.  Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     Лицето Н.М.А. в с присъда по НОХД № 83/2014 и присъда по НОХД № 4/2015 г., и двете на РС-Козлодуй търпи наказание общо в размер на 1 /една/ година "лишаване от свобода". Предстои изтърпяване на наказание по присъда по НОХД 244/2017 г. на РС-Козлодуй в размер на 4 /четири/ месеца за деяние по чл.343 и чл.345 НК.

     Начало на наказанието - 12.06.2017 г. Фактически изтърпял - 7 месеца и 12 дни. От работа - 15 дни.  Всичко изтърпял - 7 месеца и 27 дни. Остава за изтърпяване - 4 месеца и 3 дни.  

     Доказателствата сочат, че осъденият А. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1 т. 1 НК.

     От приложения доклад за оценка на риска от вреди, изискуем по чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е в средните граници - 51 точки. И към момента запазва средни граници на риск от рецидив. Рискът от вреди е бил среден, като към момента отново е среден.

     Дефицитните зони са заложени в плана на присъдата. Посочени са целите, свързани с развитие на качества като осмисляне на свободното време, правилно формулиране на проблемите и набелязване на стъпки за тяхното решаване, формиране на критично отношение към криминалното поведение, затвърждаване на трудовите навици.

     При последваща оценка в условията на ЗООТ за изтеклия период от изтърпяване на присъдата риска от вреди запазва стойностите си за всички категории. Лишеният от свобода А. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван, поради липсата на положителни прояви към момента. А. формално признава вината си, омаловажава сериозността на деянията и подценява възможните негативните последствия, като оправдава противозаконните си действия с външни фактори. Липсва устойчива мотивация за промяна на досегашния си начин на живот. Не разпознава вредите, които има вероятност да причини с поведението си. Наложеното му наказание по административен ред за управление на МПС без съответното свидетелство за управление, не е имало необходимия коригиращ ефект върху поведението му. В криминалното си минало л.св А. има присъда за сексуално престъпление. Рискът от вреди е насочен към всички участници в движението по пътищата и към жертви, попадащи в уязвима група - малолетни момичета.

     Договорените дейности, отразени в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем.

     Липсват трайно формирани трудови навици. Предоставяна му е възможност за работа на основание чл.80 ЗИНЗС и на външен работен обект, но л.св. Н.А. е слабо мотивиран да се ангажира с трудова дейност. На 19.09.2017 г.  се е отказал от работа на външен работен обект на фирма "***" ЕООД.

     Индивидуално-корекционната работа с л.св А. ще продължи в посока промяна нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване и формиране на трудови навици.

     Към настоящият момент лишеният от свобода Н.А. не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Интеграцията в криминални среди и податливостта му на отрицателно въздействие от криминално проявени лица, нежеланието му да се съобразява и да спазва законовите разпоредби, липсата на положително отношение към труда определят продължаването на престъпната дейност и вероятността да причини вреди с поведението си в обществото на широк кръг от потенциални жертви. Инидивидуалната корекционна работа с лицето продължава в зоните "Нагласи" и "Умения за мислене", при които изготвената оценка на риска от рецидив все още сочи сериозни дефицити.

 

     Към настоящия момент молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл. 439а НПК.

     Доказателствата сочат, че по делото е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, затова че е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. За да постанови съда УПО е необходимо молителят да се е поправил реално или да е дал категорични доказателства, че се поправя. Престоя в затвора трябва да въздейства за положителна промяна на лицето, което в случая не се доказва от данните, изнесени в доклада и изложените съображения на затворническата администрация. Дори в контролирана среда, същият показва нежелание за интегриране и поправяне. Демонстративно отказва да се включи в трудови дейности и да оползотворява свободното си време с полезни дейности. Горните обстоятелства говорят за липса на мотивация за поправяне и изкореняване на негативни проявления и лоши навици. Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Н.М.А., роден на *** г. в гр. Бяла Слатина, живущ ***, грамотен, женен, осъждан, ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Враца, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода от една година, с остатък в размер на четири месеца и три дни.

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Н.М.А. не може да подаде нова молба за УПО.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: